Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
S-DRILLS w SIDEMOUNT
Autor Wiadomość
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 24-04-2015, 09:42   S-DRILLS w SIDEMOUNT



Do wideo tego, mój przyjaciel Mike van Splunteren z którym miałem przyjemność film ten kręcić, napisał objaśnienie, które zdecydowałem się przetłumaczyć na język polski. Zapraszam!!! Mam nadzieję, że nasza praca Wam się przyda

Michur

Wspomniany komentarz (angielska wersja poniżej)

„ Już kilkadziesiąt lat temu nurkowie jaskiniowi zdawali sobie sprawę, że w przypadku poważnej awarii automatów oddechowych lub sytuacji braku czynnika oddechowego i tak będą zmuszeni w drodze powrotnej do wyjścia pokonywać restrykcje i większe odległości niż nurkowie w wodach otwartych.
Wprowadzono więc standard obowiązkowego S-drill przed rozpoczęciem każdego z nurkowań jaskiniowych.
Oprócz wdrażania procedur braku gazu nurkowie ćwiczyli komunikację dotykową, zarządzanie i komunikację światłem, sprawdzanie funkcjonalności automatów oraz dostępność i prawidłowe umieszczenie długiego węża.
Symulowanie awarii (S-drills) to świetne ćwiczenie mające na celu przygotowanie się nurka do rzeczywistych problemów pod wodą takich jak na przykład utrata gazu.
Na naszym filmie oprócz proponowanej przez nas sekwencji S-drill prezentujemy także różne sposoby poruszania się pod wodą takie jak frog kick, back kick, helicopter turn czy modified flutter kick, które są niezbędnymi narzędziami do przeprowadzenia bezpiecznych nurkowań a tym samym prawidłowego wykonania S-drill.
Przejęcie latarki przez drugą rękę, zakręcanie zaworów w neutralnej pływalności, odpinanie drugich stopni automatów na D-ringi, odpowiednie ustawienie się nurka oraz świadomość partnerska to elementy na które zwracamy szczególną uwagę podczas tego ćwiczenia.
Wspólnie z Michurem zdecydowaliśmy się zamieścić to video w sieci w celu zaproponowania nurkom sidemount sposobu ćwiczenia różnych kombinacji S-drill.
Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do zwiększenia świadomości nurków, ich umiejętności oraz pewności zachowań w sytuacjach awaryjnych.
UWAGA! NIEKTÓRE SPOSOBY PORUSZANIA SIĘ ORAZ POZYCJE NURKÓW NA NASZYM WIDEO SĄ CELOWO PRZESADZONE W CELU LEPSZEGO POKAZANIA NA EKRANIE OBYDWU NURKÓW, ROZMIESZCZENIA WĘŻY I UKAZANIA JAK WAŻNE W TYM ĆWICZENIU JEST PODEJŚCIE SYSTEMATYKI DZIAŁANIA W ĆWICZENIU S-DRILLS.
W naszym filmie prezentujemy dwóch nurków gdzie jeden odgrywa rolę BIORCY a drugi DAWCY.
By lepiej zapamiętać każdą sekwencję nasze S-drills podzielone są na 3 fazy oraz dodatkowo na 4 różne strategie wyjścia.
Strategie wyjścia uzależnione są od typu środowiska i ilości dostępnej mieszanki oddechowej.

Faza 1 to rzeczywista sytuacja awaryjna- rozpoczyna się sygnałem OOG a kończy sygnałem OK
Faza 2 to ocena sytuacji – rozpoczyna się podaniem długiego węża a kończy sygnałem kierunku wyjścia
Faza 3 to wyjście – rozpoczyna się ustawieniem nurków do wyjścia a kończy samym wyjściem

Prezentujemy 4 różne metody wyjścia: dawca z prawej strony, dawca z lewej strony, single file oraz bezpośrednie wynurzenie.

Na uwagę zasługuje fakt, że prezentujemy tu wyjście Single File w konfiguracji Sidemount choć w środowisku ciągle słychać głosy iż wykonanie tego ćwiczenia w tejże konfiguracji z ledwie dwumetrowym wężem jest niemożliwe lub co najmniej bardzo trudne.
Kolejnym mitem, który chcieliśmy obalić jest przeświadczenie, że podanie długiego węża przez nurka w kasku jest niezmiernie niebezpieczne i może spowodować zahaczenie się lub zaplątanie węża o elementy kasku.
W trakcie kręcenia materiału do naszego wideo wykonaliśmy wiele S-drills lecz ani razu nie zdarzyły nam się wyżej wspomniane sytuacje i problemy.
S drills nie są łatwym ćwiczeniem ale stanowią ciekawe wyzwanie i mogą przynieść ćwiczącym naprawdę dużo radości i zadowolenia.
My bawiliśmy się przednio
Mike van Splunteren”

"Decades ago, cave divers realized that in case of a catastrophic failure or an out of gas scenario they had to travel through possible restrictions and further than in open water.
It became the norm to practice S drills before any dive.
Aside of practicing for an OOG emergency, divers would also practice touch contact, light management and positioning but were also checking if all regulators were functional and the longhose (was) available and deployable before the actual dive.
The S drill mimics reality, it is good way to prepare divers to respond efficiently to an unfortunate event such as running out of gas.
Apart from the way and sequence how to perform these S drills you can also observe the 2 divers using a repertoire of finkicks including the helicopter turn and the backkick, necessary to perform this skill properly.
Things like changing the light from one hand to the other, switching regs without losing neutral buoyancy, clipping off regulators, positioning yourself adequately and team awareness are all being practiced during this skill.
We decided to put this video online in order to give sidemount divers detailed information about how to perform and practice an S drill.
We hope that this will contribute towards making SM divers even more aware, skilled and reliable divers.
MOVEMENTS AND POSITIONING IN THIS VIDEO ARE EXAGGERATED IN ORDER TO SHOW BOTH DIVERS ON YOUR SCREEN, SHOW THE ROUTING OF THE HOSES AND TO SHOW YOU THE IMPORTANCE OF A SYSTEMATIC APPROACH OF THIS SKILL.
We have 2 divers in which one diver acts as the RECEIVER and the second one as the DONOR.
In order to memorize each part and sequence the S drills are divided in :
3 phases and in this video 4 exit strategies.
The exit strategies are based on the type of environment and amount of gas available.
Phase 1 is the actual emergency – STARTS with OOG signalling and ENDS with the OK signal
phase 2 is the evaluation – STARTS with deploying the longhose ENDS with a directional signal
Phase 3 is the exit – STARTS with 2 divers positioning ENDS with the 2 divers exiting.
4 exits with a donor on the left, on the right, single file and an ascent face to face.
NOTE : We can also observe the divers exiting single file in SM configuration, There are still divers out there that insist that a single file exit on a 2 meter longhose on sidemount is not possible.
Another myth in the diving community seems to be that it is very difficult and dangerous to use a helmet due to the fact the longhose might get stuck behind the helmet.
We performed these S dills many times and until the day of today we have not encountered this problem.
S drills are not easy, they are a challenge but good fun to practice.
We enjoyed it ;-) "
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 24-04-2015, 15:44   

Ładne, i na pewno takie ćwiczenie podnosi umiejętności. Film pokazuje jak perfekcyjnie można pływać w SM jednak wydaje mi się nieco przesadzony wniosek z jego praktyczną przydatnością.

Oczywiście mówimy o parze nurków SM co oznacza że jedna sytuacja awaryjna nie powoduje utraty czy braku dostępu do gazów. Jest mowa o nurkowaniu jaskiniowym co oznacza że w każdej butli teoretycznie jest ilość gazu wystarczająca na powrót a nawet więcej gdy stosujemy regułę - przynajmniej tak się powinno nurkować.
Awaria (OOG) u nurka w SM nigdy nie powinna spowodować natychmiastowej prośby o gaz do partnera, gdyż zawsze bliżej ma swój drugi automat podpięty do drugiej butli więc po co. Faktem jest że jeśli ktoś szedł w SM na 1/3 (a nawet na 1/4) może mieć problem z powrotem. Jednak prośba o gaz niczego nie zmienia bo partner w każdej butli ma dokładnie tyle gazu (zakładam średnio podobne zużycie) ile pozostało w naszej jednej, czyli nasza sekwencja nie polepszyła sytuacji!

Właściwie aby przeprowadzić poprawną akcje należało by oddychać z 3 butli w takich proporcjach aby zużywały się w takim samym tempie. Po pierwsze nikt o tym nie wspominał (skoro to takie ważne ćwiczenie o powinien bo od tego zależy powodzenie całej akcji), po drugie to dość skomplikowane, być może na tyle że całość można między bajki włożyć bo trzeba w zmienić rytm zamiany automatów na 1:2 i biorca tez to musi robić czyli przechodzić na własna ocalałą butlę. Należy pamiętać że to nie musi być takie łatwe że obracamy się twarzami i sobie podajemy automat. Od początku było tu wspominane nurkowanie jaskiniowe SM czyli pewnie w ciaśniejszych przestrzeniach niż z back-mout. Nie mówię tu o jakimś eksploracyjnym hardcore tylko o takich ciaśniejszych turystycznych jaskiniach gdzie można wejść z butlami na plecach jak i pod pachami jak np. do Marchepied ( losowy filmik: www.youtube.com/watch?v=4dFxinBihCU) czy Fontanazzi ( https://www.youtube.com/watch?v=TqCS-6DZLBY , https://vimeo.com/65839526).
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 24-04-2015, 16:59   

mi_g dziekuję za komentarz
Pozwól, że odniosę się do kilku kwestii, które poruszyłeś. Zacznę od końca.
Cytat:
Należy pamiętać że to nie musi być takie łatwe że obracamy się twarzami i sobie podajemy automat.

Celem tego zapisu wideo było pokazanie (co jest napisane w opisie) nawet kosztem przerysowania propozycji wykonania procedury S-drill. Jestem przekonany, że każdy nurek ma świadomość tego iż w rzeczywistej sytuacji awaryjnej nikt nie będzie starał się na silę utrzymać w jednej linii z drugim nurkiem w neutralnej pływalności, skrupulatnie podtrzymywać węża i że generalnie będzie bardziej nerwowo. Już od czasów kursu divemastera uczono mnie, że bardzo ważna jest nawet delikatnie przesadzona prezentacja ćwiczenia co też z Mikiem uczyniliśmy :ping:
Cytat:
Po pierwsze nikt o tym nie wspominał (skoro to takie ważne ćwiczenie o powinien bo od tego zależy powodzenie całej akcji)

Myślę, że poruszyłeś istotna sprawę. Zauważ proszę, że film ma prawie 9 minut a i tak jest jeszcze wiele rzeczy, które można byłoby dodać lub zmienić. Szukaliśmy z Mikiem punktu odniesienia, innych filmów z S-drill, które moglibyśmy rozwinąć, do których moglibyśmy porównać naszą propozycję... ale takich jak na lekarstwo. Okazuje się, że mamy wielu teoretyków, osób o imponującej wiedzy nurkowej natomiast nie wiedzieć czemu nie kwapią się do przekazywania swej wiedzy w sposób wizualny. Dlatego chcieliśmy podzielić się tym co wiemy i potrafimy zdając sobie sprawę z tego, iż z pewnością można będzie w filmach doszukać się niedoskonałości lub chociażby przeciwstawić się niektórym stawianym tu tezom co wynikać może z innej filozofii nurkowej. Ale akceptujemy takie podejście a fora są po to by dyskutować.
Kolejny podejmowany tu aspekt to najzwyklejsza zasadność ćwiczenia takiej procedury. Chociaż na filmach widać dwóch nurków SM to jakże częste są zespoły mieszane z nurkami w twinach na przykład gdzie poważne uszkodzenie manifoldu może zakończyć się szybką utratą całości gazu.... Chodziło nam bardziej o wskazanie na konieczność ćwiczenia tej procedury przez wszystkich nurków a ze jesteśmy akurat nurkami Sm ...to cóż:).
poza tym przełączenie się na drugi automat w konfiguracji sidemount w ekstremalnych przypadkach wcale nie musi okazać się takie proste. Automat mógł nie zostać poprawnie odwieszony...i zawieruszyć się "gdzieś gdzie nie wiadomo gdzie", mógł zostać przyciśnięty przez element uprzęży....przyczyn może być kilka. Wtedy pozostaje partner i jego długi wąż:)
W SM ważna jest identyfikacja automatu przed jego podaniem. Trzeba wiedzieć z którego oddychamy.
mam taki filmik...gdzieś wygrzebałem...to prosta rzecz a nie wszyscy o niej wiedzą.


I na koniec ...uważam, że w nurkowaniu nie ma czegoś takiego jak
Cytat:
przesadzony wniosek z jego praktyczną przydatnością.
każde ćwiczenie i w konsekwencji wynikające z niego opanowanie umiejętności niezależnie od preferowanych nurkowań i stopnia realnego zagrożenia powoduje wzrost bezpieczeństwa, komfort fizyczny i psychiczny oraz zwykle poczucie satysfakcji i zwiększenie pewności siebie.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za konstruktywny głos w sprawie.
Ostatnio zmieniony przez tmichura 24-04-2015, 17:07, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 27-04-2015, 08:15   

Cytat:
każde ćwiczenie i w konsekwencji wynikające z niego opanowanie umiejętności niezależnie od preferowanych nurkowań i stopnia realnego zagrożenia powoduje wzrost bezpieczeństwa, komfort fizyczny i psychiczny oraz zwykle poczucie satysfakcji i zwiększenie pewności siebie.

Z tym się w pełni zgadzam. Jestem fanem ćwiczeń, nawet najbardziej abstrakcyjnych bo, tak jak napisałeś komfort i pewnosć siebie przydaje się w sytuacjach realnego zagrożenia. Do mnie nie trafiło stwierdzenie:
tmichura napisał/a:
Symulowanie awarii (S-drills) to świetne ćwiczenie mające na celu przygotowanie się nurka do rzeczywistych problemów pod wodą takich jak na przykład utrata gazu.

Bo ktoś może sobie z tego wysnuć wniosek że przepiękne i perfekcyjnie zgodne ze standardami wykonanie S-drill'a przygotowuje go na realną groźna sytuacje. Ponieważ "Natura jest zawsze po stronie zła" jak mawiają prawa Murphiego, sytuacja w której zetkniemy się z utratą gazów będzie zapewne najbardziej odbiegająca od symulowanej. Wcześniejsze ćwiczenia pomogą jeśli ugruntowały w nas ogólne umiejętności i sprawność, jeśli jednak za skutkowały tylko bezbłędnym wyuczeniem schematów mogą na nic się nie przydać.
tmichura napisał/a:
Chociaż na filmach widać dwóch nurków SM to jakże częste są zespoły mieszane z nurkami w twinach

To też poważny temat. Nie jestem wyznawcą jakiś przesadnej unifikacji ale wydaje mi się ze jeśli mówimy o skutecznym udzielaniu pomocy w parze to obie strony muszą znać konfiguracje partnera przynajmniej na tyle aby bez problemowo jej użyć. Oznacza to że para SM+twinseciarz mogłaby swobodnie zamienić się sprzętami na powierzchni i odbyć planowane nurkowanie. Oczywiście nie musiało by to być dla nich satysfakcjonujące i przyjemne (w końcu z jakiegoś powodu wybrali różne konfiguracje) ale powinno być możliwe.

Tak przy okazji zacząłem się zastanawiać jak powinien być zrealizowany powrót w partnerskim nurkowaniu jaskiniowym w układzie SM przy awarii jednego źródła gazu. To coś zupełnie innego niż OOG gdy zespół jest BM, nie jest to też to samo co awaria jednego automatu i zakręcenie zaworu w twinsecie. Możemy wybierać kiedy płyniemy "połączeni" kiedy osobno, w jakiej kolejności pokonujemy restrykcje etc. Na prawdę ciekawe...
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 27-04-2015, 09:43   

Cytat:
Oznacza to że para SM+twinseciarz mogłaby swobodnie zamienić się sprzętami na powierzchni i odbyć planowane nurkowanie.
Kod:

W pełni uzasadnione podejście. Mogę się mylić ale większość nurkujących przesiada się z twinów na SM a nie na odwrót (nie licząc grona rozczarowanych :ping: ). Pozostaje więc problem drugiej strony. Nie mówię tu o konieczności kursu SM (choć dlaczego nie u Michura :bee; ) lecz o wskazaniu najważniejszych elementów tego setup co nawet w sytuacjach nie koniecznie stricte awaryjnych może okazać się bardzo pomocne.

Tak przy okazji zacząłem się zastanawiać jak powinien być zrealizowany powrót w partnerskim nurkowaniu jaskiniowym w układzie SM przy awarii jednego źródła gazu
Kod:

Czyli jakiś plus zamieszczenia tego filmiku jest :ping:
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 12-05-2015, 10:19   

Fajna woda, gdzie to było?
 
 
tmichura 



Stopień: Instructor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 324
Skąd: katowice
Wysłany: 12-05-2015, 21:58   

Lanzarotte, Spain (February 2015)
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 13-05-2015, 06:15   

Merci
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed