Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Planowanie nurkowań komputer xdeep black
Autor Wiadomość
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-06-2015, 12:18   Planowanie nurkowań komputer xdeep black

Jakim plannerem nurkowan moge sie posluzyc aby wyliczone wartosci były jak najbardziej zblizone do tego co wyliczy pod woda black? wiadomo że nie będzie to 1:1, ale coś przewidywanego. Czy wartosc gf ndl ma wplyw nam czasy przystanków jesli nurkowanie jest poza ndl?
W planerze multideco ustawiajac te same gf (30/70) i algorytm (nie ma gf ndl do ustawienia, na blacku gf ndl 75%) wychodzą mocno inne czasy niz wyszło podczas nurkowania na blacku. Pierwsze nurkowanie, nie powtorzeniowe.
Jak moge przewidziec, zaplanowac nurkowanie z blackiem przed wejściem do wody?


w załączniku log z nurkowania. Ogólnie po tym nurkowaniu komputer się zablokował bo wynurzyłem się w momencie jak black pokazywał w sumie ok 30min deco! Na kompie zapasowym i u partnera było już czysto.
 
 
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-06-2015, 10:26   

Piszesz o Xdeepie jak rozumie? Używam multideco i Xdeep - Adv-Nitrox. Przy podobnych ustawieniach nic mi się nie rozjeżdżało a przynajmniej ostatni przestanek trafiałem bardzo blisko. Może w mutideco masz coś inaczej ustawione - na pewno masz tam wybrany ten sam algorytm?

Może trybu w Xdeepie nie przestawiłeś?

[ Dodano: 08-06-2015, 10:32 ]
Patrzę na ten log i coś mi się wydaje że nurkowałeś na trybie powietrznym lub nitrox ale nie adv nitrox gdzie możesz zmieniać konserwatyzm ...
 
 
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-06-2015, 23:22   

Pawel71 napisał/a:
Piszesz o Xdeepie jak rozumie? Używam multideco i Xdeep - Adv-Nitrox. Przy podobnych ustawieniach nic mi się nie rozjeżdżało a przynajmniej ostatni przestanek trafiałem bardzo blisko. Może w mutideco masz coś inaczej ustawione - na pewno masz tam wybrany ten sam algorytm?

Może trybu w Xdeepie nie przestawiłeś?

[ Dodano: 08-06-2015, 10:32 ]
Patrzę na ten log i coś mi się wydaje że nurkowałeś na trybie powietrznym lub nitrox ale nie adv nitrox gdzie możesz zmieniać konserwatyzm ...


Jak pisałem ustawienia adv nitrox gf 70/30 + NDL GF 75%. Nurkowanie tylko na powietrzu. wylaczone inne gazy.

W multideco ten sam algorytm i to co mozna ustawic to to samo (nie widze czegos takiego jak NDL GF).
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 09-06-2015, 09:11   

michals napisał/a:
Jak pisałem ustawienia adv nitrox gf 70/30 + NDL GF 75%. Nurkowanie tylko na powietrzu. wylaczone inne gazy.

W multideco ten sam algorytm i to co mozna ustawic to to samo (nie widze czegos takiego jak NDL GF).


Czyli to ten NDL GF 75 sprawę "załatwił". Ustawiłeś go bardzo/dość* konserwatywnie.
Z informacji podawanych w necie wynika, ze dla rezultatów zbliżonych (przy nurkowaniach powtórzeniowych różnice mogą być większe) do suunto rgbm - należy ustawić NDL GF 90.

Planery nie mają GF dla NDL, są tam najczęściej konserwatyzmy (personal profile) 0, +/- 1 czy +/-2. IMHO Twój NDL GF 75 to będzie coś jak konserwatyzm +2 ...



* - zależy od osobistych opinii
 
 
bgladysz 


Stopień: TDI SM TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 22 Sty 2014
Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-06-2015, 10:05   

IMHO Ndl GF nie powinien mieć znaczenia dla nurkowań dekompresyjnych. To jest po prostu GF Hi póki jesteś w Ndl. Po wejściu w deko zakładam że kontrolę przejmuje para GF Hi/Lo.
Szukałbym zdecydowanie różnicy w ustawieniach lub faktycznej realizacji teoretycznego profilu, bo mi też Multideco się bez problemu zgrywa z Blackiem (zobacz szczególnie repetitive dive adjustment, które powinno być wyłączone do zgrania z Md i zwróć uwagę, czy przystanki wykonujesz dokładnie w strefie, bo Black wolniej 'zdejmuje' czas z licznika deko poza strefą, szczególnie ponad sufitem).

[ Dodano: 09-06-2015, 10:10 ]
Sprawdź też zasolenie, głębokość zmiany gazów i ostatniego przystanku. I upewnij się, że wybrałeś tę samą wersję algorytmu, a w Md wyłączyłeś wszystkie udziwnienia, które są generalnie w dolnej połowie ekranu ustawień.
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 09-06-2015, 10:25   

Mi się też jeszcze nie zdarzyło, aby black aż tak się rozjechał
Deko pokrywało się mniej więcej z planerami, i innymi kompami w zespole.
Blacka pogoniłem partnurowi, ja nuram teraz z HW, i na kilkunastu nurkach deko rozmijało się maks o 1 minutę, black trzymał dłużej na ostatnim przystanku.
Sprawdź, jak koledzy wyżej piszą, porządnie ustawienia.
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 09-06-2015, 10:45   

bgladysz napisał/a:
IMHO Ndl GF nie powinien mieć znaczenia dla nurkowań dekompresyjnych. To jest po prostu GF Hi póki jesteś w Ndl. Po wejściu w deko zakładam że kontrolę przejmuje para GF Hi/Lo.


Masz rację co do zachowania GF, ja tu przyjąłem że nurkowanie było NDL, bo spojrzawszy pobieżnie na profil, wyszło mi że np. w Vyperze mogło to być takie "ślizganie po granicy NDL"?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 09-06-2015, 10:59   

Pare uwag:
1.) Suunto ma "wlasny" model dekompresyjny, Black uzywa ZHL16 C (IIRC) - zgranie tych modeli to proba wkrecenia calowej sruby w metryczny gwint. Niby sie da, ale efekt marny.
2.) Uzyj programu, ktory ma identyczny algo jak Black, zadbaj o identyczne ustawienia. Piotr duzo pisal o dodatkach i poprawkach ktore zastosowal w algo, musisz je naniesc, inaczej wyniki moga sie dosc mocno rozjechac. IIRC n.p. Black uzywa temperatury do korektury przystankow.
3.) Profile w planerach sa ideowe, profile w Blacku sa realne. Male roznice w profilach moga miec duzy wplyw na wynik wypluty przez algo.
4.) Kazda manipulacja przy algorytmie bez znajomosci jego implementacji to proszenie sie o nieszczescie. Potrafie zrozumiec zmiany w celu skrocenia/przedluzenia deko, wprowadzane na podstawie odczuc uzytkownika i wynikajace z przebiegu realnych profili, nie potrafie zrozumiec zmian "bo mi sie wydaje i tak chce".

PS. nie rozumiem idei manipulacji w algorytmach w celu zgrania jego wynikow z algo innych komputerow. Albo wierzysz/ufasz danemu algo, albo nie. W pierwszym wypadku nurkujesz na nim, w drugim kupujesz komp, ktory ma algo w ktore wierzysz.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 09-06-2015, 14:26   

martin napisał/a:


PS. nie rozumiem idei manipulacji w algorytmach w celu zgrania jego wynikow z algo innych komputerow.

Bo chłopaki chcą nurkować zespołowo prawie jak Gułe :-)
Ostatnio zmieniony przez Scaner 09-06-2015, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 09-06-2015, 14:33   

michals, przydało by się więcej wiedzieć. Najlepiej pokaż komputer komuś kto go zna ponieważ w komputerze można ustawić wiele rzeczy tak, że mocno rośnie "konserwatyzm".
Na przykład, na jaką głębokość miałeś ustawiony ostatni przystanek w komputerze i planerze (to mocno wpływa na czas dekompresji szczególnie na powietrzu)
Sporo ostatnio nurkuję na Xdeepie i jak porównuję go do Suunto to można go ustawić mniej lub bardziej konserwatywnie.

30 minut deca to sporo ale pytanie w którym momencie złamałeś deco jak Xdeep pokazywał 30 minut na 3 metrach? 30 TTSów i przystanek na jakiej głębokości? pytań jest trochę najlepiej popatrzeć "w" komputer :-)

Ale może sam przeglądnij komputer i napisz tu ostawienia jakie masz
MSC
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 09-06-2015, 15:11   

Scaner napisał/a:
Bo chłopaki chcą nurkować zespołowo prawie jak Gułe


To sie inaczej rozwiazuje ;)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 09-06-2015, 15:29   

martin napisał/a:
Scaner napisał/a:
Bo chłopaki chcą nurkować zespołowo prawie jak Gułe


To sie inaczej rozwiazuje ;)


Ciiicho szsza przecież to tajemnica :-)
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 09-06-2015, 15:33   

Serio? Moj "master" zdradzil mi ja przed pierwszym nurkowaniem.

.......Ale moze teraz za tajemna wiedze sie placi ;)
Ostatnio zmieniony przez martin 09-06-2015, 15:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-06-2015, 16:33   

GFHi/GFLo 70/30 i GF NDL 75%
użyłem jako standardowe, domyśle po przejściu w tryb Adv EANx.

Pozostałe ustawienia :
Model jedyny dostepny
Ost przyst 3m
Przyg zm gazu 1m
Repetitive Adj. Tak

Włączony tylko gaz podstawowy powietrze.

w załączniku ekrany z logbooka dla tego nurkowania.

Nie pamiętam dokładnie, ale w okolicy 12m odpuściłem zupełnie słuchanie się xdeepa. Sądzę, że to pewnie mogło mieć największe konsekwencje. Ale już w tym momencie była duża różnica względem kompa partnera (GF 80/30) u niego praktycznie cały czas bez deko, (nie mówiąc o RGBM)na xdeepie na tych 12-9 metrach 6 minut.
No może gdybym odbył prawidłowo proponowane przystanki, wszystkie po kolei to nie było by masakry na 3/6metrach w postaci 30minut....

Z drugiej jednak strony jeśli narzucony jest przystanek ponad 6minut na 12-9 metrach (nie pamiętam dokładnie) to zapowiada to sporo czasu na kolejnych przystankach (nie ma w xdeepie podglądu kolejnych przystanków).
Dodatkowo jeśli dobrze rozumiem wartość Max TTS z logbooka (64minuty) to miała ona miejsce gdzieś głębiej, bo jak pisałem ostanie co widziałem przed wynurzeniem to nakaz przystanku na 3m 30 parę minut. więc ten max tts był na początku na większej głębokości.
Więc przekroczenie sufitu dodało cos do tej ponad pół godziny na 3m, ale nie wszystko.

Proszę przy okazji o wyjaśnienie co oznacza ostatnia strona z logbooka.
"Air 380m... " ?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 09-06-2015, 20:01   

michals napisał/a:
Proszę przy okazji o wyjaśnienie co oznacza ostatnia strona z logbooka.
"Air 380m... " ?


Powietrze masz ustawione jako gaz podstawowy, wiec jest interpretowany jako gaz, ktory nie ma glebokosci przelaczenia. Algorytm oznacza to jako maksymalna glebokosc operacyjna -> 380m.
 
 
bgladysz 


Stopień: TDI SM TMX
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 22 Sty 2014
Posty: 67
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-06-2015, 21:08   

O właśnie - włączone repetitive adjustments prawie na pewno rozjechało Ci deko (szczególnie patrząc na profil i wskazane przez Ciebie ignorowanie Blacka na wcześniejszych przystankach).

Ta funkcja dolicza dodatkowy czas przystanków w zależności od profilu (odwrócony, zęby piły, itp.), dokładności w jego realizacji (trzymanie głębokości przystanków, szybkości przechodzenia między nimi, itp.), wcześniejszych nurkowań i zapewne jeszcze kilku innych parametrów.

Jeśli chcesz "na siłę" zgrywać się z innymi kompami, to sugerowałbym wyłączenie tej funkcji - jednak ze świadomością, że w ten sposób znacząco zmniejszasz konserwatyzm wskazań komputera...

Zerknąłem jeszcze do załączników - wygląda że przystanek złamałeś już na 15 m...

Jak to zwykle bywa, od techniki dużo częściej zawodzi czynnik ludzki. Na tym etapie wygląda że lepiej koncentrować się na tym ostatnim :D

Powodzenia!
Ostatnio zmieniony przez bgladysz 09-06-2015, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 09-06-2015, 23:19   

michals

Profil nurkowania wygląda tak, jak zejście po lince do studni w Hermanicach i potem szybkie wychodzenie po dnie do brzegu. Takie deco wygląda na jakiś zonk w ustawieniach (np. zamiana GF Hi z Low), ale za mało danych, żeby coś powiedzieć.

Zwracam uwagę, że Black automatycznie uwzględnia wysokość nad poziomem morza.
 
 
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-06-2015, 08:50   

grol napisał/a:
michals

Profil nurkowania wygląda tak, jak zejście po lince do studni w Hermanicach i potem szybkie wychodzenie po dnie do brzegu. Takie deco wygląda na jakiś zonk w ustawieniach (np. zamiana GF Hi z Low), ale za mało danych, żeby coś powiedzieć.

Zwracam uwagę, że Black automatycznie uwzględnia wysokość nad poziomem morza.


Nurkowanie na Hańczy czyli wysokość jakies 200 m npm.

Jakie dane mogę jeszcze podać, wyciągnąć z kompa?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 10-06-2015, 09:03   

Profil nurkowania (export UDDF) z screena 1.
 
 
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-06-2015, 09:33   

bgladysz napisał/a:
O właśnie - włączone repetitive adjustments ...

Ta funkcja dolicza dodatkowy czas przystanków w zależności od profilu (odwrócony, zęby piły, itp.), dokładności w jego realizacji (trzymanie głębokości przystanków, szybkości przechodzenia między nimi, itp.), wcześniejszych nurkowań i zapewne jeszcze kilku innych parametrów.


Gdzie można o tym się dokładnie dowiedzieć? Instrukcja wspomina tylko o znaczeniu przy nurkowaniach powtórzeniowych.




bgladysz napisał/a:

Jeśli chcesz "na siłę" zgrywać się z innymi kompami, to sugerowałbym wyłączenie tej funkcji - jednak ze świadomością, że w ten sposób znacząco zmniejszasz konserwatyzm wskazań komputera...


Absolutnie nie chce na siłę zgrywać. Tylko jeśli plannery podają mocno co innego, inne kompy tak samo to jest to kłopotliwe i zastanawiające. Szczególnie, że brak jest jakiegokolwiek plannera od xdeepa ani w samym kompie ani w postaci zewnętrznego softu na PC/android/ios. Po prostu ciężko zaplanować choćby zużycie gazu.


bgladysz napisał/a:

Zerknąłem jeszcze do załączników - wygląda że przystanek złamałeś już na 15 m...

Jak to zwykle bywa, od techniki dużo częściej zawodzi czynnik ludzki. Na tym etapie wygląda że lepiej koncentrować się na tym ostatnim :D


na pierwszych przystankach się pilnowałem. Jeśli przekroczyłem sufit na 15m to było to chwilowe i wróciłem za sekundę poniżej i odbyłem do końca (były jakieś 3minuty).
Sufity poprzekraczałem na kolejnych przystankach 12/9/6/3. O tym nie ma info w logbooku.
Rozumiem, że z logbooka czy pliku uddf nie ma jak wyciągnąć informacji dokładnie kiedy jakie informacje podawał komputer podczas nurkowania , kiedy jakie NDL, jakie przystanki były podawane...

[ Dodano: 10-06-2015, 09:57 ]
martin napisał/a:
Profil nurkowania (export UDDF) z screena 1.


https://www.dropbox.com/s...f0001.uddf?dl=0

Można wrzucić np do Diving Loga i na podstawie tego przeprowadzić symulacje nurkowania.
Przy takich samych GF (znów nie ma GF NDL) deco zchodzi praktycznie płynnie w trakcie powolnego wypłycania.
Max TTS 10'
Ostatnio zmieniony przez michals 10-06-2015, 11:02, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed