Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
nowa federacja w Polsce?
Autor Wiadomość
Yggdrassil 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lip 2015
Posty: 7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-07-2015, 12:07   nowa federacja w Polsce?

Od rana huczy, ze podobno wreszcie doczekalismy sie rodzimej federacji nurkowej-ktos zna jakieś szczegoly?
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-07-2015, 12:32   

W sumie to już w 1953 roku http://www.lok-cmas.org.pl/ Więc nie wiem czy dopiero odkryłeś internet i postanowiłeś przynieść nam nową nowinę czy odkryłeś dopiero nurkowanie? :ping:
Ostatnio zmieniony przez Scaner 22-07-2015, 12:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mike217 



Stopień: P2 i inne
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 451
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 22-07-2015, 12:47   

Scaner , przeskanuj sobie troszkę wiadomości bo racji nie masz.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-07-2015, 12:56   

mike217 napisał/a:
Scaner , przeskanuj sobie troszkę wiadomości bo racji nie masz.

Przeskanowałem i wynik ten sam nie mogę znaleźć żadnej polskiej organizacji przed 1953 rokiem
 
 
Yggdrassil 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lip 2015
Posty: 7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-07-2015, 12:56   

LOK szkoli wg standardow CMAS wiec francuskich. Zreszta to kto byl pierwszy nie bylo istota mojego pytania-wazne kto będzie to robil lepiej..

Poki co reklamują sie ze zdjęciami Ireny Stagierskiej a wiecej info nie widać. Ktos cos wie?
Ostatnio zmieniony przez Yggdrassil 22-07-2015, 12:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-07-2015, 12:58   

Yggdrassil napisał/a:
LOK szkoli wg standardow CMAS wiec francuskich. Zreszta to kto byl pierwszy nie bylo istota mojego pytania-wazne kto będzie to robil lepiej..


Nie bredź

Napisałeś dokładnie tak i ani słowa więcej ani mniej
Yggdrassil napisał/a:
Od rana huczy, ze podobno wreszcie doczekalismy sie rodzimej federacji nurkowej-ktos zna jakieś szczegoly?


NURKOWANIE W LIDZE OBRONY KRAJU
W latach 1953-1954 rozpoczęło się płetwonurkowanie w będącej poprzedniczką LOK Lidze Przyjaciół Żołnierza. Wtedy to pierwsi entuzjaści tego sportu pozostając pod wpływem doniesień prasowych oraz filmów dokumentalnych rozpoczęli sprowadzanie z zagranicy płetw i masek które wykorzystywali podczas zanurzenia się pod wodą.
Wiosną 1955 roku do Polski sprowadzono pierwsze trzy aparaty powietrzne C.G. ( Cousteau-Gagnan.)
Powstaje w tym roku pierwsza w Polsce, licząca 11 członków sekcja nurkowania swobodnego przy Klubie Morskim Ligi Przyjaciół Żołnierza. Otrzymała ona trzy aparaty tlenowe "Medi-Nixse".
Jesienią 1955 roku płetwonurkowie Ligi Przyjaciół Żołnierza posługują się już polskimi płetwami i maskami, a w 1957 roku testują pierwsze polskie aparaty powietrzne wyprodukowane w Zakładach Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku Oliwie.
Nurkowania w tych aparatach, a szczególnie ich duże opory oddechowe wspominane są do dziś.
Rok 1957 jest rokiem w którym masowo powstają kluby płetwonurkowe w Lidze Przyjaciół Żołnierza. Do nurkowania wykorzystywane są aparaty Neptun P-1, Mors P-21, Mors P-31, Elf P-11, R-7 Kajman PR-27 oraz Marlin R-8.
W roku 1959 zorganizowane zostały na Krymie pierwsze zawody płetwonurków. Od tego czasu ekipa LPŻ każdego roku uczestniczy w międzynarodowych zawodach płetwonurków.
Przełomowym jest rok 1962. Po IV Zjeździe Ligi Przyjaciół Żołnierza (12-13 listopada) powstaje Liga Obrony Kraju.
Od tego czasu datuje się wyraźny wzrost zainteresowania płetwonurkowaniem oraz zwiększony popyt na szkolenia młodzieży w tym zakresie - przede wszystkim dla potrzeb wojska.
Wśród kadry instruktorskiej wykreowane są takie osobistości jak Józef Czajkowski, Janusz Dramiński, Bohdan Jasiewicz, Waldemar Dziwiński, Jerzy Pigoński, Ryszard Remus oraz Rudolf Tyblewski.
W 1967 roku zorganizowano od podstaw bazę szkoleniową płetwonurków Ligi Obrony Kraju.
W Jastarni, Giżycku i Charzykowych k/Chojnic utworzono ośrodki szkolenia centralnego płetwonurków.
Zakupiono 800 nowego typu aparatów do nurkowania swobodnego oraz 600 skafandrów piankowych i 300 skafandrów suchych.
Systematycznie podnoszono poziom szkolenia płetwonurków co skutkowało podpisanie przez Ligę Obrony Kraju porozumienia z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie przysposobienia techniczno - wojskowego. Od tej pory Wojskowe Komendy Uzupełnień kierowały przedpoborowych do klubów LOK na przeszkolenie w zakresie płetwonurkowania.
Do roku 1972 kluby Ligi Obrony Kraju przeszkoliły łącznie 117 tysięcy osób, w tym ponad 64 tysiące osób w specjalnościach wodnych.
W latach 1980-1990 w Lidze Obrony Kraju przeszkolono kilkadziesiąt tysięcy płetwonurków.
Dzisiaj w 84 klubach zrzeszonych bądź afiliowanych przy LOK skupionych jest ponad 5 tysięcy płetwonurków.
Rocznie certyfikujemy około 2 tysięcy płetwonurków.[/b]
Ostatnio zmieniony przez Scaner 22-07-2015, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yggdrassil 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lip 2015
Posty: 7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-07-2015, 13:00   

Dobrze, wygrales ale to nie o LOKu chcialem sie dowiedziec bo o nim negatywne zdanie mam wyrobione.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-07-2015, 13:02   

Yggdrassil napisał/a:
Dobrze, wygrales ale to nie o LOKu chcialem sie dowiedziec bo o nim negatywne zdanie mam wyrobione.


A to co innego.
Ja też mam negatywne zdanie o LOK choć uznaję ich pionierskie zasługi minionej epoki.

Co do nowej organizacji i to na dodatek polskiej nic nie słyszałem ale jeżeli powstała to życzę jej sukcesów i jak najwięcej wyszkolonych nurków.
 
 
Henry 


Stopień: jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Lut 2005
Posty: 453
Skąd: z nad wody
Wysłany: 22-07-2015, 13:14   

Federacja nurkowa i płetwonurkowa - jak to jest ?
W sumie nie zagłębiałem się w temat. Dotychczas myślałem, że nurkowania te różnią się przede wszystkim wyposażeniem sprzętowym (choćby płetwy). Ale jak luknołem do literatury to w tej samej definicji raz używają określenia - nurkowanie a w kolejnym zdaniu używają słowa płetwonurkowanie.(np. Wikipedia). Zwątpiłem więc czy nie żyłem przez te lata w błędzie.
Czy to jest tak jak z tym naszym oddychaniem nieszczęśliwie przez wiele osób określanych ? Że niby oddychamy pod woda tlenem ? Co w jakimś sensie jest prawdą choć dosłownie gdyby tak było to prawdą śmiertelną ?
Więc jak to jest ?
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 22-07-2015, 14:02   

oddychamy pod wodą gazem :pigs:
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-07-2015, 14:57   

DawidP napisał/a:
oddychamy pod wodą gazem :pigs:


Którego jedynym niezbędnym do życia składnikiem jest tlen reszta nas tylko wrwia
Ostatnio zmieniony przez Scaner 22-07-2015, 14:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wdiver 

Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 119
Skąd: Poznań
Wysłany: 22-07-2015, 15:45   

Yggdrassil napisał/a:
Dobrze, wygrales ale to nie o LOKu chcialem sie dowiedziec bo o nim negatywne zdanie mam wyrobione.

Skąd to negatywne zdanie?
 
 
Torpeda 



Stopień: Tech instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączyła: 23 Lip 2011
Posty: 702
Skąd: Kielce
Wysłany: 22-07-2015, 16:08   

Wpadł mi w ręce schemat szkolenia ;)
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 22-07-2015, 16:31   

CCR diver od razu po OWD, heh... Całe szczęście, że 90% towarzystwa kupującego reby tylko się z nimi fotografuje a nie nurkuje prawie wcale, bo nawet bez tej nowej federacji już byśmy mieli w Polsce pierwszą falę wypadków.

Znacznie lepszym merytorycznie posunięciem byłoby wydawanie certyfikatów OWD mających jedynie czasową ważność, które na trwałe by się legalizowały dopiero po ukończeniu następującego obligatoryjnie zaraz po OWD Rescue - ale na to żadna federacja nie pójdzie, bo stawianie wymagań się w dobie konsumpcjonizmu po prostu nie sprzeda :(

Idę o zakład, że jak tylko nowa federacja się ujawni to wnet się okaże, że ojcostwo założycielstwo jako jedno z zajęć dodatkowych do instruktorki trudni się sprzedażą rebów jakiejś modnej firmy :)
Ostatnio zmieniony przez Yavox 22-07-2015, 16:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Torpeda 



Stopień: Tech instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączyła: 23 Lip 2011
Posty: 702
Skąd: Kielce
Wysłany: 22-07-2015, 16:36   

Adam, czy Ty dobrze patrzysz? CCR jest po Rescue, przed którym jest OWD, nocne i nawigacja.
Gdzie Ty widzisz CCR po podstawowym?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 22-07-2015, 16:38   

Sorry, SCR widziałem po lewej, nie CCR. Anyway...

No chyba, że to jest kurs kulinarny - nurek konsument powierzchniowy, bo jakby się uprzeć, to w tą stronę też rozwija się ten skrót ;-)
Ostatnio zmieniony przez Yavox 22-07-2015, 16:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sebastian Dobrowolski 

Stopień: Course Director IDF
Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 34
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 22-07-2015, 17:15   

Nie wiem, Yavox, jakie jest Twoje doświadczenie z jednostkami o obiegu zamkniętym lub półzamkniętym ale generalnie nie są to śmiercionośne urządzenia służące do przeprowadzania wysublimowanej formy eutanazji, magiczne skrzynki których zasad działania nikt nie rozumie - nie demonizowałbym więc ich roli ;-)

Na świecie tendencja jest taka, że za parę lat będzie to normalna opcja podczas kursu OWD - przecież jeszcze nie tak dawno trzeba było mieć P2, żeby w KDP/CMAS zrobić Basic Nitrox !

Seba
Ostatnio zmieniony przez Sebastian Dobrowolski 22-07-2015, 17:17, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Torpeda 



Stopień: Tech instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączyła: 23 Lip 2011
Posty: 702
Skąd: Kielce
Wysłany: 22-07-2015, 17:24   

Adaś, jakiś nerwowo podejrzliwy się zrobiłeś ;)
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 22-07-2015, 17:36   

Yggdrassil napisał/a:
Dobrze, wygrales ale to nie o LOKu


Scaner niczego nie wygrał. Lok nigdy nie był organizacją nurkową. Szkolił bowiem m.in. strzelców, kierowców, krótkofalowców, spadochroniarzy , judoków itp. Przede wszystkim na wypadek ,,W". Nie miał standardów, bo szkolił na czym miał, a że miał co bądź i cokolwiek co się dało zdobyć, to poziom wyszkolenia był różny.
Lok nie był więc organizacją nurkową. Po porozumieniu z cmasem podobnie jak KDP stał się tylko pośrednikiem w szkoleniu według standardów CMASu.
No cóż jeśli powstanie polska organizacja, to będzie to tylko kolejny sposób na robienie kasy, bo nic nowego się nie da wymyślić. Wymyślenie innych stopni, czy przestawienie ich w kolejności nic nie zmienia.
 
 
mike217 



Stopień: P2 i inne
Kraj:
Poland

Wiek: 42
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 451
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 22-07-2015, 18:01   

LOK to związek, który nie powinien istnieć w dzisiejszych czasach. Mówię to jako wieloletni reprezentant Polski w modelarstwie . Swoim nazwiskiem i wynikami podbijałem Lokowskie statystyki i na dzisiaj nie chcę mieć nic z tymi krętaczami wspólnego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed