Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
kurs jaskiniowy rozne poziomy . ceny i organizacje
Autor Wiadomość
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-11-2015, 09:04   

DARAS, Dla ustalenia uwagi akładam ze chciałeś się dowiedzieć czegoś na temat "Full Cave"
Przytoczyłeś standardy IANTD podobne są standardy PSAI, TDI odpowiadają one również NSS-CDS (w Polsce chyba nie ma instruktora jaskiniowego tej organizacji).
Nieco inne są standardy GUE i NAUI.
NAUI C1 to Apprentice Cave (taki tymczasowy stopień w innych organizacjach tuż przed Full Cave), NAUI C2 to jakby ciut więcej niż "Full Cave". GUE C1 - nie do końca jestem pewien, coś pomiedzy Intro to Cave a Apprentice Cave, GUE C2 to "Full Cave" a być może nawet ciut więcej. W obu organizacjach są wymagane nurkowania jaskiniowe pomiędzy stopniami C1 a C2 (chyba 25).

Co do ceny. Na cenę składa się wyjazd do Francji, USA lub Meksyku. Chyba najdroższej wychodzi Meksyk, najtaniej Francja (trzeba liczyć koło 1500 w górę na samochód) o ile jedzie się w kilka osób samochodem. Przy wyjeździe solo cena zacznie być porównywalna z USA (Floryda bilet od 2100).
Kurs trwa tydzień wiec trzeba doliczyć mieszkanie (od 700zł w górę), jedzenie (to zależy co się zabierze z Polski od 500zł w górę), gazy (pewnie od 800zł no chyba że do Francji weźmie się własną sprężarkę).

Cena samego kursu to pewnie od 3500 ale raczej 4000-5000 PLN. Do tego to co powyżej czyli z raz tyle.


I popieram martin'a: znajdź sensownego instruktora, cena jest tu wtórna. Sporo rzeczy uczysz się czerpiąc nie ze standardów a z obserwowania, słuchania, kontaktu z instruktorem i innymi nurkami jaskiniowymi. I tu ma znaczenie czy ktoś ma 100, 500, czy 1000 jaskiniowych nurkowań za sobą.
 
 
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-11-2015, 09:24   

Martin - odpowiedział chyba prawidłowo po kolejnych pytaniach potencjalnego kursanta można sądzić że stypa może być potrzebna ...
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-11-2015, 11:13   

I jeszcze nawiązując do pytania:
- nie jestem instruktorem
- kurs jaskiniowy robiłem w 2011
- cena to było coś około 4000 choć nie pamiętam dokładnie.
- kurs był we Francji jechałem z żoną która nie nurkuje wiec można powiedzieć ze koszta była na mnie: pobyt i dojazd pochłonęły koło 3000zł ale to było wybitnie po spartańsku: sporo gazów i jedzenia przywiezionego z Polski, samochód na gaz, omijanie płatnych autostrad, spanie pod namiotem... czyli da się za jakieś 7-8tyś
Dla porównania podobny wyjazd (bez kursu) dla dwóch osób (wiec można podzielić na dwa) w tym roku, warunki bardzo przyzwoite to około 7000zł.
-miejsce na kurs... jakbym miał swobodny wybór i obecne doświadczenie to pewnie Floryda, choć pewnie z uwagi na inne uwarunkowania i tak wybrałbym Francję.

I jeszcze jedno co do standardów które były cytowane:
DARAS napisał/a:
Kurs Full Cave Diver / Technical Cave Diver
Jest to jeden z najwyższych stopni dostępnych na dzisiejszym rynku szkoleń nurkowych.
Pełny program nurkowania jaskiniowego mający na celu naukę wszystkich technik niezbędnych do bezpiecznego nurkowania jaskiniowego, takže z użyciem nitroxu do exploracji oraz mieszanek dekompresyjnych i czystego tlenu do wykonania dekompresji.

Tu jest sporo marketingu i w paru miejscach powinny być * i dodatek małym drukiem :-)

DARAS napisał/a:

Warunki wstępne: Sto nurkowań oraz kurs AOWD/Deep/Rescue. Nie jest wymagane, ale dobrze jest jeżeli student posiada jakiekolwiek doświadczenia w pływaniu w zestawie dwu butlowym.

Jeśli masz tylko Rescue 100 nurkowań i nie posiadasz doświadczenia w pływaniu z twinem, to daj sobie spokój. Chyba że chcesz wydać te kilka tysięcy aby sobie pozwiedzać piękną okolicę (wtedy tym bardzie palcam France bo doliny Lot, Cele i Dordogne są przepiękne).
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-11-2015, 11:41   

instruktor, u którego planuje ... kiedyś ... kurs cave robi najpierw warsztaty w PL. Instruktor poznaje kursantów, to czy w ogóle jest sens jechać do Francji, nakreśla też drogę i to nad czym muszą popracować kursanci przed wyjazdem na właściwy kurs. Nie wyobrażam sobie jechać "w ciemno" na taki kurs do instruktora, którego widzę na oczy pierwszy raz, tak samo z osobami, których nie znam. Szkoda czasu na "docieranie" się pod wodą.

Zarówno cena jak i federacja w jakiej szkoli ten instruktor jest dla mnie bez znaczenia, wybrałem człowieka, w którego ręce składam swoje życie.

ale ja bojaźliwy jestem nie pcham się tam gdzie nie powinienem. Szybkie kursy jaskiniowe, dla osób z fałszywym poczuciem własnej zaje*** są jeszcze szybszą drogą na cmentarz niż głębokie nurkowania .
 
 
mbin 


Stopień: NTMX+
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 25 Kwi 2013
Posty: 164
Skąd: Łódź
Wysłany: 16-11-2015, 12:46   

czyli najlepiej drogo w gue
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 16-11-2015, 13:02   

mbin napisał/a:
czyli najlepiej drogo w gue


IMHO najgorszy wybor ;)
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-11-2015, 13:26   

martin napisał/a:
IMHO najgorszy wybor ;)

Ale za to jak miło na nurkowisku taki plastik pokazać :-)
A co do cen to umiarkowane. W Extreme Exposure w cenniku wisiało od 1500$ za C1, no chyba ze się chciało u samego JJ'a robić to wtedy drożej...
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-11-2015, 13:56   

mbin napisał/a:
czyli najlepiej drogo w gue


przeczytaj jeszcze raz i spróbuj zrozumieć co napisałem
 
 
sativ 



Stopień: Advanced Birox Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 07 Paź 2008
Posty: 341
Skąd: Poznań/Sardynia
Wysłany: 16-11-2015, 14:04   

Cześć

Jak to już ktoś dobrze napisał- ważne jest to u kogo się szkolimy, a nie w jakiej organizacji. Z drugiej strony, jeśli ktoś szkoli wg standardów organizacji-krzaka o której słyszymy pierwszy raz w życiu, warto się zastanowić nad tym czy ktokolwiek uzna wydany przez nią certyfikat- a w wielu miejscach legitymowanie się takowym jest obowiązkowe.


Jeśli chodzi o ceny- jedną z większych części szkolenia jest dojazd i życie w miejscu....gdzie są jaskinie ;) obiektów do bezpiecznego szkolenia w PL, które spełniają założenia na pierwszą część kursu- cavern, niestety nie posiadamy.


Ceny szkolenia- na Sardynii gdzie działam, cena za dzień szkolenia to 150E. Dla bardzo dobrego nurka, który jest opływany, kurs trwa: cavern: 4dni, intro to cave- kolejne 2-3, apperentice- +2 dni full cave +2 dni - co daje razem 10-12 dni szkolenia. Optymistycznie- 1500E z wliczonymi gazami oraz wypłynięciami do jaskiń (wszystkie znajdują się w klifie opadającym do zatoki golfo di orosei)

Najczęściej kurs rozbijamy na 2 części- intro to cave, a po przetrawieniu materiału oraz przerwie na regeneracja ;) full cave.

Nie ma żadnej gwarancji że kurs będzie tyle trwał- zdarzyło się że jedna para działała 20 dni szkoleniowych i skończyła z certyfikacja cavern- ponieważ nurkowie hypoxic TMX musieli nauczyć się od nowa podstaw nurkowania, trym, stabilna pozycja, itd.....(swoja drogą, wyjeżdżali bardzo zadowoleni). Najczęściej potrzeba te 12-13 dni.

Pozdrawiam
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 16-11-2015, 15:02   

sativ napisał/a:
Cześć
Jeśli chodzi o ceny- jedną z większych części szkolenia jest dojazd i życie w miejscu....gdzie są jaskinie ;)

Pozdrawiam

W tym miejscu warto się zastanowić czy jeżeli dojaz i pobyt w miejscu gdzie są jaskinie to ograniczenie to czy jest sens robić kurs jaskiniowy ?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 16-11-2015, 15:30   

Cytat:
Ale za to jak miło na nurkowisku taki plastik pokazać

;)

mi_g napisał/a:
A co do cen to umiarkowane.


Mi nawet nie o ceny chodzilo (choc pewnie musisz doliczyc do kosztow wszystkie papierki "po drodze" - GUE nie akceptuje x-over), tylko bardziej o to, ze te ich procedury sa mocno dopasowane do konkretnych warunkow w konkretnych jaskiniach. "Nasze" jaskinie sa jednak inne.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-11-2015, 16:19   

sativ napisał/a:
1500E z wliczonymi gazami

Czyli podobnie kurs + gazy 6000, do tego dojazd i życie na miejscu.
 
 
mbin 


Stopień: NTMX+
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 25 Kwi 2013
Posty: 164
Skąd: Łódź
Wysłany: 16-11-2015, 18:56   

wiecznychlopiec napisał/a:
mbin napisał/a:
czyli najlepiej drogo w gue


przeczytaj jeszcze raz i spróbuj zrozumieć co napisałem



mój post nie odnosił się do twojej wypowiedzi, której - przyznam - nie czytałem, tylko do książki poleconej przez Martina;)
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 16-11-2015, 22:17   

Pawel71 napisał/a:
Martin - odpowiedział chyba prawidłowo po kolejnych pytaniach potencjalnego kursanta można sądzić że stypa może być potrzebna ...

na ile znam Darasa :ping: stypa raczej nie będzie potrzebna :pa:
a pytania nie są od czapy - raczej niektóre odpowiedz świadczą o wybitnym doświadczeniu odpowiadających ...... w głębokim nocnym nurkowaniu internetowym :humor:
 
 
DARAS 

Stopień: deep nitrox dry suit
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: JAROCIN
Wysłany: 17-11-2015, 06:57   

dziekuje za odpowiedzi ktore wniosly cos do mojej wiedzy , wnioski wyciagnalem takie : zrobilem juz intro , a nastepny krok bedzie cave, full cave w iantd ktory to kurs bedę robiłw europie w kilku miejsach , co do obaw niektorych hejterów o moje zdrowie to mogą sie bać o bledy ortograficzne bo moze w pisaniu jestem slaby w przeciwienstwie do niektorych na forum :) porownianie cen juz dostalem wiec wiem ze na pewno zaplacilem normalna i uczciwą cenę do do dostawiadczenia instruktora ktorego wybralem to pewnie wielu z forum powiedziało by mu :wyrazy uznania za doswiadczenie i ilosc nurkować wiec tez nie ma obawy.
moze sie zobaczyym w jaskiniach :)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 17-11-2015, 09:28   

Udanej zabawy :-)
I taka przestroga nurkowanie jaskiniowe powoduje uzależnienie spadek zainteresowania nurkowaniami OW i moze wywoływać silne emocje
Pozdro
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-11-2015, 10:44   

Scaner napisał/a:
nurkowanie jaskiniowe powoduje uzależnienie spadek zainteresowania nurkowaniami OW i moze wywoływać silne emocje

Potwierdzam :-)
 
 
DARAS 

Stopień: deep nitrox dry suit
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: JAROCIN
Wysłany: 17-11-2015, 15:50   

:)
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 18-11-2015, 18:37   

Pogrzebałem w sieci i zebrałem w jednym miejscu ogólne zestawienie stopni jaskiniowych różnych organizacji - takie porownanie:
Nurkopedia - stopnie jaskiniowe
 
 
sksabala 

Stopień: M1
Kraj:
Poland

Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 37
Skąd: Zakopane
Wysłany: 19-11-2015, 09:21   

martin napisał/a:
DARAS napisał/a:
Martin masz kurs jaskiniowy ?

Tak
DARAS napisał/a:
ile płaciłeś ?

Nie pamietam, robilem go 2007.
DARAS napisał/a:
jesteś instruktorem ?

Mam lepszy sposob zarabiania na zycie.
DARAS napisał/a:
gdzie proponujesz zrobić kurs ?

Tam gdzie chcesz nurkowac. To juz pisalem.

Turlogh napisał/a:
Martin, a nie wpadłeś na to że ja nawet nie wiem co jest zacisk?


Nie. Zycisk to takie miejsce, w ktorym jaskinia sie zaciska ;)


Szacun... tak sie powinno odpowiadać :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed