Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie głębokości na kursie tmx?
Autor Wiadomość
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-12-2015, 15:30   Jakie głębokości na kursie tmx?

Mam takie pytanko do nurków Full/Adv Trimix którzy robili ww kurs w polskich i okołopolskich wodach...
Jak głębokie nurkowania i u kogo robiliście podczas kursu?*

Przestudiowałem sobie standardy kilku federacji i zasłyszane opinie na temat kursów tmx u paru instruktorów i teraz szukam czegoś dla siebie na wiosnę.

*Jak ktoś nie chce pisać tutaj może być na priv.
Ostatnio zmieniony przez AdamP 14-12-2015, 15:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 14-12-2015, 21:59   

Sam nie podejmuj takiej decyzji. Wybierz instruktora do którego masz zaufanie i zdaj się na jego doradztwo jaką głębokość maksymalną powinieneś zrobić na kursie przy danych warunkach, biorąc też po uwagę opływanie i sprzęt.
MSC
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 15-12-2015, 22:06   Re: Jakie głębokości na kursie tmx?

AdamP napisał/a:

Przestudiowałem sobie standardy kilku federacji i zasłyszane opinie na temat kursów tmx
[/i]

I co się dowiedziałeś napisz?Jakie głębokości zakres?
PZDR
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-12-2015, 23:26   

Nic odkrywczego nie znalazłem...
A więc po kolei:
-KDP CMAS Zaawansowany Płetwonurek Trimiksowy PT2 - minimum 6 nurkowań w tym finałowe na głębokość minimum 85m.
-PSAI Trimix Diver level III Explorer 100m - wymagane minimum dwa nurkowania z czego jedno między 73 a 100m i drugie między 97 a 100m ( w sumie chyba tyko PSAI ma zapisane w standardach osiągnięcie na kursie głębokości nie mniejszej niż 3m od docelowej, ale nie wiem czy do szkolenia TMX level III 100m PSAI można przejść mając NTmx z innej organizacji czy trzeba mieć też TMX level II 75m z PSAI)
-TDI Advanced Trimix Diver - minimum 4 nurkowania z czego dwa głębsze niż 70m.
-IANTD Trimix Diver (o dziwo... standardy mam w dwóch różnych wersjach... niby obie z 2010r. w tym roku podobno ukazały się nowe - nie wiem czy coś się nie zmieniło) - minimum 4 nurkowania, z tego 2 między 18 a 60m w drugiej wersji stoi że powyżej 39m) i dwa między 51 a 90m, jedno głębsze niż 72m, żadne nie głębsze niż 90m na kursie.
-PADI TecTrimix - tutaj nie znalazłem standardów ale z informacji do jakich dotarłem wynika że na kursie nie głębiej niż 90m, a z kolei z opinii uczestników tych kursów wynika że te 90m było jak najbardziej realizowane na kursie.

Weryfikując to z ofertami szkolenia od kilku instruktorów najlepiej dla mnie pod tym względem wypadło PSAI i TDI, oraz zaskoczyło mnie miło PADI i może troszkę CMAS, natomiast najmniej atrakcyjne dla mnie okazało się IANTD.
Nie żeby zaliczenie ,,setki" miało dla mnie jakieś szczególne znaczenie, ale po kursie Advanced/Full (Hypoxic) Trimix oczekuję poważnego podejścia do szkolenia i rzeczywistych warunków a nie ,,symulowania".
A znam przypadki osób robiących na kursie NTmx JEDNO nurkowanie na trimiksie (reszta na powietrzu) albo kończących kurs Full TMX na Frankenie nie przekraczając 70m głębokości.
Jeden ze znanych instruktorów stwierdził że u niego na kursie hipoksycznego trimiksu nie przekracza się głębokości 60m bo to bezpieczna granica normoksyka, a i on nie widzi potrzeby nurkowania głębiej z kursantami.
 
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 16-12-2015, 00:03   

To co przytoczyłeś to tylko standardy -> minima. Dlatego szukaj instruktora a nie organizacji.
Na moim NTmx w IANTD zrobiliśmy dwa nurkowania na Frankenie i jedno na ... miało być żaglowcu ale znalazło się puste dno na 60m. Oczywiście mówię o nurkowaniach Tmx, oprócz tego było jeszcze sporo innych na powietrzu i popłuczynach Tmx po tych głębszych - takie w granicach do 45-50m.
Skoro ktoś proponuje podobne nurkowania na fulla to ... idź gdzie indziej.
Może głębokość maksymalna nie jest najważniejsza w tym kursie ale już logistyka związana z gazami owszem. Dlatego o ile jestem w stanie zrozumieć, że będą to nurkowania nie koniecznie na 100 m to nie jestem w stanie zrozumieć, że mogłyby być normoksyczne.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2015, 00:45   

md1974 napisał/a:
To co przytoczyłeś to tylko standardy -> minima. Dlatego szukaj instruktora a nie organizacji.

I tak jak napisałem - dopiero po konfrontacji tych minimalnych standardów z tym co przedstawili mi instruktorzy mogę wysnuwać jakiekolwiek wnioski...
A niektórzy nie tylko nie znają standardów organizacji w jakiej szkolą,albo wymyślają wlasne
jeszcze bardziej ,,na skróty" za to nie spełniające nawet tych minimalnych.
Po takim kursie spodziewam się ,,minimum" nurkowania na głębokość WYMAGAJĄCĄ stosowania gazu podróżnego i conajmniej 2-3 zmian gazów w trakcie nurkowania (również wymuszonych profilem i zaplanowanym deko - a nie ,,symulowanych")
Bo jeżeli ma to być ,,normoxic, tylko z 3-ma stejdżami" to wg mnie nie ma to większego sensu i jest nabijaniem w butelkę w celu wyciągnięcia kasy od kursanta.
 
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-12-2015, 08:38   

AdamP napisał/a:
natomiast najmniej atrakcyjne dla mnie okazało się IANTD.

W IANTD istnieje jeszcze Expedition Trimix Diver i to chyba jedyny stopień (być może GUE Technical Diver Level 3 ale nie jestem pewien) w którym nurkowania kursowe są na 100+. Zupełnie inna sprawa że chyba rzadko kto idzie na taki kurs...
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 16-12-2015, 09:08   

AdamP Czasem nurkowanie na 65-70m wymaga wymaga 3 stejdży a 100m można zrobić na 2x12 + 2 x 10.
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2015, 09:19   

Pisząc ,,najmniej atrakcyjne" miałem na myśli iż był największe różnice między tym co stoi w standardach IANTD a tym co oferowali niektórzy instruktorzy tej organizacji, jak opisywali prowadzone przez siebie kursy bądź jak opisywali mi ich przebieg ich uczestnicy.

Nie mam zamiary robić tu nikomu ,,koło pióra" - to do tych którzy najpierw podkreślali atrakcyjność prowadzonego przez nich kursu full tmx tym że robią go w Bałtyku i na wrakach, a zaraz potem okazywało się że takie nurki to ja robiłem na Extended Range i NTmx, a oni tłumaczyli to tym ze Bałtyk, zimno, ciemno...więc albo albo....

Dla odmiany znam kilku instruktorów którzy na poziomie normoxic (60/75m) uczą nurkowania z trzema stejdżami i symulowanego korzystania z travela.

A co do Expedition Trimix IANTD to najpierw trzeba mieć i tak zdaje się zwykłego Full TMX...
Na temat GUE Tech 3 się nie wypowiadam bo się nie znam...podejrzewam że to kurs dla ,,najbardziej wtajemniczonych sekciarzy"...a i w książce Pawła Poręby stoi że ,,takie kursy praktycznie nie odbywają się nigdzie na świecie"

Z własnego doświadczenia wiem że różnica np między 50m a 70m jest już naprawdę spora...i nie chodzi mi tu o ciśnienie ani metry...
ale o logistykę gazów, ilość zabieranych butli, sensowne rezerwy dla siebie i partnera, czy o planowanie...zwłaszcza to awaryjne ,,co jeśli.." -czasami poprostu może zabraknąć czasu albo nie starczyć gazów.
Dla mnie te 20m różnicy to już zupełnie inny poziom planowania i ryzyka (zwłaszcza gdy jeszcze chce się tam na dole chwilę posiedzieć)

A po kursie hypoxic trimix oczekuję poprostu kolejnego jeszcze wyższego poziomu.

[ Dodano: 16-12-2015, 09:26 ]
andrzej z napisał/a:
...100m można zrobić na 2x12 + 2 x 10.


Możesz rozwinać?
Z jakim czasem dennym? i rezerwą dla siebie i partnera? chyba że mamy depozyty i wierzymy w to że uda się wrócić do nich...
Ostatnio zmieniony przez AdamP 16-12-2015, 09:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 16-12-2015, 09:34   

AdamP napisał/a:
...a i w książce Pawła Poręby stoi że ,,takie kursy praktycznie nie odbywają się nigdzie na świecie"

Może mieć rację. Na ten moment kursów T1 jest zaplanowanych na 2016 sztuk 52, kursów T2 sztuk 12 a T3 żadnego. Wstecz niestety się nie da sprawdzić, ile było od tej pory, ale dużych wartości bym nie podejrzewał.

http://www.globalunderwat...-class-schedule
 
 
andrzej z 


Stopień: nurek :)
Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 320
Skąd: wolomin
Wysłany: 16-12-2015, 10:12   

AdamP jasne że mogę :)
Nurkowanie solo przy linie oglądanie dna Hańczy w zasięgu latarki :) wykonane pierwszy jedyny i ostatni raz parę ładnych lat temu kiedy jeszcze byłem niezniszczalny :)
Teraz zmienił mi się trochę pogląd na nurkowanie zabieram więcej gazu, spędzam więcej czasu na założonej głębokości, i uważam że instruktor w takich nurkowaniach powinien być traktowany przez kursanta bardziej jako partner.
Jeśli nie jestem w stanie zrobić sam jakiegoś nurkowania nie robię go z nikim :(
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 16-12-2015, 10:26   

Yavox napisał/a:
AdamP napisał/a:
...a i w książce Pawła Poręby stoi że ,,takie kursy praktycznie nie odbywają się nigdzie na świecie"

Może mieć rację. Na ten moment kursów T1 jest zaplanowanych na 2016 sztuk 52, kursów T2 sztuk 12 a T3 żadnego. Wstecz niestety się nie da sprawdzić, ile było od tej pory, ale dużych wartości bym nie podejrzewał.

http://www.globalunderwat...-class-schedule


Możesz napisać jak to wyszukałeś albo wkleić screena z wynikiem ?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 16-12-2015, 11:32   

Scaner napisał/a:
Możesz napisać jak to wyszukałeś albo wkleić screena z wynikiem ?

Tak. Wszedłem na podany link, wybrałem typ kursu i określiłem datę, od której szukam:




nie wybierając jednocześnie żadnych innych filtrów (miejsce, instruktor itp.) a następnie kliknąłem "Search". Pod spodem wyświetla się wtedy lista wszystkich klas, które już zostały zarejestrowane, w tym przypadku:



i można je policzyć "palcem po ekranie" :)
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 16-12-2015, 11:37   

Yavox napisał/a:


i można je policzyć "palcem po ekranie" :)

dzięki,
Faktycznie w przypadku T3 liczenia nie ma dużo :-)
 
 
BitPump 



Stopień: DIR-ektor
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1166
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2015, 11:45   

Scaner napisał/a:
Faktycznie w przypadku T3 liczenia nie ma dużo


Wymagania wstępne to m. in. posiadania T2, C1, Doc i DPV, więc grupa docelowa jest bardzo wąska. Nie ma się co dziwić, że nie ma publicznych ofert...
Instruktorów jest czterech - po jednym na kontynencie.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-12-2015, 16:20   

AdamP napisał/a:
A co do Expedition Trimix IANTD to najpierw trzeba mieć i tak zdaje się zwykłego Full TMX...

i 100 nurkowań TMX
BitPump napisał/a:
Wymagania wstępne to m. in. posiadania T2, C1, Doc i DPV, więc grupa docelowa jest bardzo wąska

Tak samo jak Cave 3 (tyle ze zamiast C1 wymagane C2). Grupa jest tak wąska że prawie nie ma takich kursów.
Zresztą pewnie nawet ilość nurków którzy robią nurkowania na poziomie T3/IANTD Expedition Trimix czy C3 pewnie powalająca nie jest.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 16-12-2015, 16:27   

mi_g napisał/a:
Zresztą pewnie nawet ilość nurków którzy robią nurkowania na poziomie T3/IANTD Expedition Trimix czy C3 pewnie powalająca nie jest.


Ja bym obstawiał co innego - że takie nurkowania po prostu robią osoby mające stopień o oczko wcześniejszy, które do tych grubszych nurkowań po prostu dojrzały w międzyczasie, natomiast nie czuły już potrzeby formalnego zdobywania uprawnień z FullTMX na SuperFullTMX kolejnym, oddzielnym kursem...
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2015, 16:37   

Yavox napisał/a:
... takie nurkowania po prostu robią osoby...które do tych grubszych nurkowań po prostu dojrzały w międzyczasie, natomiast nie czuły już potrzeby formalnego zdobywania uprawnień z FullTMX na SuperFullTMX kolejnym, oddzielnym kursem...


Nie ma to jak celne i trafnie ujęte spostrzeżenie :tak:
 
 
 
mbin 


Stopień: NTMX+
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 25 Kwi 2013
Posty: 164
Skąd: Łódź
Wysłany: 16-12-2015, 16:41   

W Polsce dużego wyboru miejsc do takich nurkowań nie ma:)
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-12-2015, 19:20   

Yavox napisał/a:
... takie nurkowania po prostu robią osoby...które do tych grubszych nurkowań po prostu dojrzały w międzyczasie, natomiast nie czuły już potrzeby formalnego zdobywania uprawnień z FullTMX na SuperFullTMX kolejnym, oddzielnym kursem...


tylko zastanawiam się co zrobi ubezpieczalnia za granicą jak coś pójdzie nie tak i się okaże, że nurkowałeś bez papierów na dana głębokość - celowo, z gazem którego formalnie nie powinieneś używać itd., - rodzina pokryje koszty leczenia lub transport zwłok?

w wielu owu jest napisane o nurkowaniach w granicach swoich uprawnień.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed