Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
SUUNTO - Symulator
Autor Wiadomość
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 28-04-2016, 19:10   SUUNTO - Symulator

Czy ktoś ma możliwość wykonania kilku/kilkunastu symulacji na komputerze Suunto w algorytmie RGBM w/g zadanych warunków (czas, głębokość, gaz) i mógłby tu opublikować lub przesłać na pw?
 
 
norbertkoziar 


Stopień: *** CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 118
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29-04-2016, 08:36   

A nie możesz sam sobie tego zrobić w Suunto Dive Planner?
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 29-04-2016, 14:12   

Wczoraj próbowałem, ale albo nie umiem tego obsługiwać, albo się nie da. W Plannerze wstawiałem parametry; czas, średnią głębokość, mieszankę itd, ale wygląda, że trzeba to potem przesłać do fizycznego urządzenia - komputera, który wykona obliczenia. Jeśli jest możliwość symulacji w samym Plannerze, proszę o info.
Ostatnio zmieniony przez Assad 29-04-2016, 14:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pi-Ter 

Stopień: nurek
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-04-2016, 16:23   

Podaj parametry przykładowego nurka:
- głębokość,
- czas denny,
- gazy
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 29-04-2016, 16:33   

Głębokość średnia - 20 m
Czas nurkowania - 44 min
Gaz - Powietrze

Podany czas jest całkowitym czasem nurkowania.
Chodzi mi głównie o wyliczenie dekompresji.
 
 
Pi-Ter 

Stopień: nurek
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-04-2016, 16:43   

Tak to chyba żaden planer nie działa.
W Suunto DM5 możesz wprowadzać różne pułapy głębokości i ich czasy - wtedy program wyliczy ci deko. Linniowo według mnie się nie da - tak liczy tylko komp pod wodą.

[ Dodano: 29-04-2016, 16:53 ]
Tu masz nurka na 20 metrów, czas 40 min deko: 1min na 9m i 3 na 6m.
Całość 46 min
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 29-04-2016, 17:19   

Przepraszam, tam był błąd w gazie, zamiast powietrza miał być Nitrox 28.

Z ciekawości sprawdziłem na symulatorze wbudowanym w OSTC2N i dla 43 min i 21 m na NX 28 nie pokazał dekompresji.
Ten sam komputer pod wodą w czasie nurkowania pokazał dekompresję jak na załączniku.
Mnie chodziło o porównanie kilku profili nurkowania i wyliczenia dekompresji dla ZHL16 i RGBM. Celem miało być sprawdzenie, na ile te modele są zbieżne w liczeniu dekompresji. Możliwe, że RGBM jest bliższy ZHL16 + GF, co też miałem zamiar porównać.

Cały pomysł porównań wziął się stąd, że kilku znajomych chce zakupić komputery nurkowe i jednym z kryteriów wyboru jest model dekompresyjny.
Niektórzy twierdzą, że RGBM jest najlepszy z dostępnych na rynku.
Ostatnio zmieniony przez Assad 29-04-2016, 17:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 29-04-2016, 17:20   

Assad napisał/a:
Podany czas jest całkowitym czasem nurkowania.
Chodzi mi głównie o wyliczenie dekompresji.

To albo wyliczyć deco dla tego czasu dennego, albo te 44 ma być czasem całkowitym, tzn denny + deco...
I przy jakim konserwatyzmie?
Komentarz: w Suunto nie jest zaimplementowany algorytm RGBM ale Suunto RGBM. Różnica dość znacząca, mniej więcej jak miedzy VPM-B a ZHL-C16.

[ Dodano: 29-04-2016, 17:23 ]
Assad napisał/a:
RGBM jest najlepszy z dostępnych na rynku.

Być może, ale, w odróżnieniu od VPM i ZHL, nie wiadomo co to jest, bo Mr. Wienke nie ujawnił tego algorytmu.
Tak jak napisałem wyżej - w komputerach Suunto nie ma algorytmu RGBM.
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 29-04-2016, 17:24   

Tak jest, 44 min to czas całkowity - denny + deko (patrz załącznik).
Chodzi o Suunto RGBM, bo koledzy rozpatrują zakup Suunto.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 29-04-2016, 17:31   

Assad napisał/a:
ak jest, 44 min to czas całkowity - denny + deko (patrz załącznik).

No to nie wiem czy jest soft, co takie cóś liczy...

[ Dodano: 29-04-2016, 17:39 ]
Assad napisał/a:
(patrz załącznik).

Dla takigeo nurka do planera należy podać (tak mniej więcej):
- czas 34 min
- średnia głębokość dla tego profilu obciętego do tych 34 minut
- gaz NX28
 
 
Pi-Ter 

Stopień: nurek
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-04-2016, 17:47   

Assad napisał/a:
Przepraszam, tam był błąd w gazie, zamiast powietrza miał być Nitrox 28.

Z ciekawości sprawdziłem na symulatorze wbudowanym w OSTC2N i dla 43 min i 21 m na NX 28 nie pokazał dekompresji.
Ten sam komputer pod wodą w czasie nurkowania pokazał dekompresję jak na załączniku.
Mnie chodziło o porównanie kilku profili nurkowania i wyliczenia dekompresji dla ZHL16 i RGBM. Celem miało być sprawdzenie, na ile te modele są zbieżne w liczeniu dekompresji. Możliwe, że RGBM jest bliższy ZHL16 + GF, co też miałem zamiar porównać.

Cały pomysł porównań wziął się stąd, że kilku znajomych chce zakupić komputery nurkowe i jednym z kryteriów wyboru jest model dekompresyjny.
Niektórzy twierdzą, że RGBM jest najlepszy z dostępnych na rynku.


Heniek w symulatorze nie podaje deco bo liczy inny profil niż ten, który jest w załączniku (dwa zjazdy w okolice 30m.)
Poza tym w Heńku można znacząco pozmieniać parametry poprzez GF a w sunnciakach tego nie ma (może poza steelem - tego nie wiem).
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 29-04-2016, 17:56   

Pi-Ter napisał/a:
sunnciakach tego nie ma

Suunto RGBM ma 6 stopni konserwatyzmu ...
Assad - dla jakiego konserwatyzmu to ma być?

[ Dodano: 29-04-2016, 18:00 ]
Assad napisał/a:
kilku znajomych chce zakupić komputery nurkowe i jednym z kryteriów wyboru jest model dekompresyjny

Assad napisał/a:
na ile te modele są zbieżne w liczeniu dekompresji.

Z kontekstu wnioskuję, że lepiej znaczy krótsze/brak deco
Takie podejście nie ma sensu...
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 29-04-2016, 19:09   

grol napisał/a:

Suunto RGBM ma 6 stopni konserwatyzmu ...
Assad - dla jakiego konserwatyzmu to ma być?

Myślałem o konserwatyzmie jak najbardziej zbliżonym do Bühlmanna bez GF, tak aby jakoś dało się te wyniki porównać.

grol napisał/a:
Z kontekstu wnioskuję, że lepiej znaczy krótsze/brak deco
Takie podejście nie ma sensu...

Nie, nie, to ludzie z doświadczeniem i chcą najlepszy (mając na myśli pewnie najbardziej bezpieczny) model dekompresyjny. Mają stare Suunto Vyper, ale technika poszła do przodu i są dużo czytelniejsze wyświetlacze. Łatwość odczytu to pewnie jeden z powodów wymiany ale też to, że ostatnio im się zablokowały na nurkowaniu.
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 30-04-2016, 07:27   

Assad napisał/a:
Niektórzy twierdzą, że RGBM jest najlepszy z dostępnych na rynku.


Obawiam się, że niektórzy mogą tego poglądu mocno nie podzielić...Poczytaj Marka Ellyatta :)

Co do tradycyjnych komputerków Suunto to mamy chyba małe nieporozumienie. Sam Wienke napisał tak: "modified RGBM recreational algorithms (Haldane imbedded with bubble reduction factors limiting reverse profile, repetitive, and multiday diving), as coded into Suunto"

Komputerki maja co do zasady algorytm haldanowski.
 
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-04-2016, 08:02   

Assad napisał/a:
i chcą najlepszy (mając na myśli pewnie najbardziej bezpieczny) model dekompresyjny.

W skócie - bezpieczeństwo uzyskuje się przez zwiększanie konserwatyzmu.
Tak jak napisałem, wybieranie komputerów biorąc po uwagę GŁÓWNIE jak liczy deco w porównaniu do innego komputera, nie ma sensu.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 30-04-2016, 08:28   

TomM napisał/a:
Komputerki maja co do zasady algorytm haldanowski.
Może być zaimplementowany Hempelmann, morze być Jones w tych które mierzą tętno. O ile Jones jest modelem Neohalandowskim, to Hempelmann nie jest. Jedno tkankowy nasycanie i odsycanie spełnia inną zależność Prt.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 30-04-2016, 08:32 ]
Assad napisał/a:
Mnie chodziło o porównanie kilku profili nurkowania i wyliczenia dekompresji dla ZHL16 i RGBM. Celem miało być sprawdzenie, na ile te modele są zbieżne w liczeniu dekompresji. Możliwe, że RGBM jest bliższy ZHL16 + GF, co też miałem zamiar porównać.
Różnice widoczne są w modelu, z czasu 10 min na 9 m, nie wynika ktora/e tkanki kontrolują dekompresję i jak został zmieniony jej czas połowicznego odsycania, bo i takie ewolucje są przeprowadzane.

pozdrawiam rc
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 30-04-2016, 09:10   

anarchista napisał/a:
O ile Jones jest modelem Neohalandowskim, to Hempelmann nie jest.


OK. Mnie chodziło o komputerki Suunto z "klasycznej" serii (bo nowych nie znam), a nie o komputerki nurkowe w ogólności.
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 30-04-2016, 09:16   

TomM napisał/a:
Mnie chodziło o komputerki Suunto z "klasycznej" serii
Koncepcja wielu tkanek króluje. Tu się nie pomyliłeś.

pozdrawiam rc
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 10-05-2016, 00:08   

Assad, myślę że twój problem jest nieco postawiony na głowie.
Z profilu jaki załączyłeś wynika, że te 20m to średnia głębokość CAŁEGO nurkowania. Nie ta głębokość jest krytyczna w ustalaniu profilu dekompresji. Profil dekompresji określa się w chwili kiedy zaczynamy wynurzanie - czyli w momencie zakończenia fazy dennej.
Inaczej ta średnia głębokość jest parametrem nic nie mówiącym.
Równie dobrze można wyobrazić sobie nurkowanie na 200m ze średnią głębokością 20m. Wątpię aby profile dekompresji twojego przykładowego nurkowania i tego na 200m mogły być podobne.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 10-05-2016, 08:12   

md1974 napisał/a:
Profil dekompresji określa się w chwili kiedy zaczynamy wynurzanie - czyli w momencie zakończenia fazy dennej.
Sposób wynurzania również determinuje profil dekompresji, w skrajnej wersji można wynurzać się cały czas, odpowiednio coraz wolniej, nawet z ekspozycji hiperbarycznej saturowanej.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed