Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie specjalizacje są warte zachodu?
Autor Wiadomość
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 10:31   Jakie specjalizacje są warte zachodu?

Jak w temacie na jakie specjalizacje warto wydać pieniądze by rozwijać swoje umiejętności nurkowe?
Czy lepiej robić kurs czy warsztaty?
Myślę o kursie wrakowym i warsztatach sidemount.
Robić w PADI czy może lepiej w IANTD?
 
 
bell23 



Stopień: AOWD, EAN, Full Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 266
Skąd: Szczecin
Wysłany: 26-05-2016, 10:49   

witam
polecam IANTD
po kursie masz kwit , po warsztatach nie , warsztaty są zwykle tańsze
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 26-05-2016, 10:55   Re: Jakie specjalizacje są warte zachodu?

PannaMigotka napisał/a:
Jak w temacie na jakie specjalizacje warto wydać pieniądze by rozwijać swoje umiejętności nurkowe?

Program ABC http://www.psai.pl/techd13.html
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-05-2016, 11:00   

Temat odwieczny, a pytanie PADI czy IANTD :smok:
Ja uważam, że kursy dla zdobycia certyfikatów to tylko te niezbędne/wymagane do realizacji nurkowań w bazach, na wyjazdach, itd.
Najkrócej to P1 i P2 u DOBREGO instruktora - dwa kursy dające formalne podstawy do nurkowania do 40 metrów. Ewentualnie NX.
I nurkować ile się da. Gdy okaże się, że brakuje jakiś konkretnych umiejętności do realizacji planowanych nurkowań - warsztaty, które te umiejętności wykształcą (znowu: dobry instruktor).
A kiedyś, gdy okaże się, że trzeba dłużej to rozważyć Adv NX, a gdy trzeba głębiej TMX lub/i reb.
Produkcja plastików jest nieekologiczna i, tak jak pianka, zabija :bee;
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 11:35   

Myślałam o warsztatach sidemountowych i kursie wrakowym i rescue.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-05-2016, 12:20   

Nie wiem czy się rozumiemy...
Wszystko zależy od tego ile wykonałaś nurkowań tego typu i czy wiesz, że to na pewno jest ten typ nurkowań, którego pożądasz :)
- Sidemount: nurkowałaś w tym sprzęcie? Ile razy? Jesteś przekonana, że to potrzebne do twoich nurkowań?
- Wrakowe... większość nurkowań (przynajmniej pierwszych kilkanaście-kilkadziesiąt...) na wrakach nie wymaga specjalizacji wrakowej. Ile nurkowań na wrakach masz zrobionych? Czy na pewno chcesz wykonywać nurkowania, które wymagają umiejętności z zakresu tego kursu?
- Rescue: potrzebujesz plastik (do czego?) czy umiejętności?
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 12:27   

Juz odpowiadam
1. W układzie Sidemount nurkuję. Mam jakies naście nurkowań dopiero bo niedawno sie przekonfigurowałam. Wybrałam ten system ze względu na moje plecy a nie dla szpanu. Plus dostępność sprzętu w sytuacjach awaryjnych (podwarszawskie bajora)
2. Pływam w takich dziurach ze wydaje mi się ze wiedza bedzie przydatna pozatymto co widzę jest to wszechstronny kurs.
3. Umiejętności a nie plastik bo plastikiem nie pomogę.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-05-2016, 13:01   

PannaMigotka napisał/a:
Juz odpowiadam

No to wg mnie pytasz innych o to co dla Ciebie jest ważne...

[ Dodano: 26-05-2016, 14:05 ]
PannaMigotka napisał/a:
ydaje mi się ze wiedza bedzie przydatna

SCNR
Mój syn dowiedział się ode mnie dokładnie jak działa sprzęgło, gaz, hamulec, kierownica, itp. No i chciał pojechać autem. Spróbował i po od 20 metrach jazdy już wiedział czym się różni wiedza od umiejętności...
Ostatnio zmieniony przez grol 26-05-2016, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 15:00   

grol napisał/a:

Mój syn dowiedział się ode mnie dokładnie jak działa sprzęgło, gaz, hamulec, kierownica, itp. No i chciał pojechać autem. Spróbował i po od 20 metrach jazdy już wiedział czym się różni wiedza od umiejętności...

sorki ale nie łapię nawiązania.
kurs rescue akurat robi się po to by mieć wiedzę zdobytą na kursie (z książki jej nie posiądziesz ani z rad kolegi ) zatem Twoja analogia do teorii działania silnika nie trafia do mnie
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-05-2016, 15:13   

do rescue, warto jest być wcześniej bardzo dobrze opływanym. Wtedy dopiero ten kurs ma sens, walka z własną konfiguracją i stresem i jeszcze działania ratownicze nie idą w parze ...
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 15:25   

al_fik napisał/a:
do rescue, warto jest być wcześniej bardzo dobrze opływanym. Wtedy dopiero ten kurs ma sens, walka z własną konfiguracją i stresem i jeszcze działania ratownicze nie idą w parze ...

Dla mnie jest to zrozumiałe. Dziwi mnie pęd niektórych do robienia trzech kursów np. w 3-4 miesiące mając w sumie tylko nury zaliczeniowe. Znam ludzi robiących AOWD nie mając ani jednego nurkowania po wcześniejszym kursie, potem kolejny...
No ale idąc torem zasady "jeżeli coś nie jest zakazane to jest dozwolone"
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-05-2016, 15:27   

tylko po co ?
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 15:36   

al_fik napisał/a:
tylko po co ?

Oczywiście. Po co?
Moje pytanie zadałam aby posłuchać rad osób z doświadczeniem jakie umiejętności warto zdobyć by, jak to mawia mój kolega "być ogarniętym w wodzie"
Naturalnie wiem, że instruktor instruktorowi nierówny, że warto wybrać dobre centrum i nurkować. To "oczywista oczywistość" o te kwestie nie pytam. Pytam o "wartość dodaną" poszczególnych kursów i warsztatów
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-05-2016, 15:56   

PannoMigotko - nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na twoje pytanie bez wspólnego nurkowania. No może poza kursem Rescue z EFR które zawsze dobrze zrobić. Reszta wynika z wzięcia pod uwagę to do czego dążysz z tym co umiesz.
Jak ktoś chce nauczyć się czegoś więcej to idziemy razem do wody, poćwiczymy trochę potem porozmawiamy przy herbacie o celach, ilości nurkowań dotychczas, ilości nurkowań rocznie, sprzęcie, itp i potem właściwie wszystko jest jasne :-)
MSC
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 26-05-2016, 16:14   

PannaMigotka napisał/a:

sorki ale nie łapię nawiązania.
kurs rescue akurat robi się po to by mieć wiedzę zdobytą na kursie (z książki jej nie posiądziesz ani z rad kolegi)


Koledze chodziło pewnie o dokładne znaczenie słów:
wiedza - teoria (po przeczytaniu książki, rozmowach z kolegami)
umiejętności - praktyka (zdobyta na podstawie teorii i ćwiczeń)

Należało by zatem ująć to w tak:
kurs rescue akurat robi się po to by mieć umiejętności zdobyte na kursie (z książki ich nie posiądziesz ani z rad kolegi)
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 17:03   

kraken napisał/a:
PannoMigotko - nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na twoje pytanie bez wspólnego nurkowania. No może poza kursem Rescue z EFR które zawsze dobrze zrobić. Reszta wynika z wzięcia pod uwagę to do czego dążysz z tym co umiesz.
Jak ktoś chce nauczyć się czegoś więcej to idziemy razem do wody, poćwiczymy trochę potem porozmawiamy przy herbacie o celach, ilości nurkowań dotychczas, ilości nurkowań rocznie, sprzęcie, itp i potem właściwie wszystko jest jasne :-)
MSC

Chciałabym aby to było zaproszenie na herbatę i nie tylko :tak:
Niestety wiem jak bardzo ograniczeni czasowo są instruktorzy.
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-05-2016, 18:11   

PannaMigotka napisał/a:
sorki ale nie łapię nawiązania.

1. Nie mówiłem o działaniu silnika tylko o używaniu samochodu
2. Filipka dotyczyła mylenia wiedzy z umiejętnościami, czyli teorii z praktyką

Tak trochę z innej strony, żeby spuścić powietrze...
- teoria to stan, gdy wszystko wiadomo, ale nic nie działa
- praktyka to stan gdy wszystko działa, ale nie wiadomo dlaczego
- ludzie często łączą teorię z praktyką: nic nie działa i nie wiadomo dlaczego ;)

Na poważnie: zrób 50-100 nurkowań w ramach swoich umiejętności i wróć do tematu. Z dużym prawdopodobieństwem będziesz w stanie zadać pytania, na które odpowiedzi będą dla Ciebie wartościowe.
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 18:23   

Właśnie takie pytanie zadałam. Czyli jakie specjalizacje warto zrobić aby mieć wiedzę i umiejętności. I jakie sa najkorzystniejszej np. w polskich warunkach. Ale widzę, ze poza dwoma osobami moje pytanie nie zostało zrozumiane.
Ostatnio zmieniony przez PannaMigotka 26-05-2016, 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26-05-2016, 18:33   

grol napisał/a:
No to wg mnie pytasz innych o to co dla Ciebie jest ważne...

No to napiszę inaczej - osobom, które nie znają Ciebie i Twojego świata, zadajesz pytanie: "Co ja chcę?"

[ Dodano: 26-05-2016, 19:41 ]
Jest spora różnica pomiędzy pytaniem:
"Co mam zrobić?" kiedy nie mówisz lub nie wiesz co chcesz osiągnąć
a pytaniem:
"Chcę osiągnąć to i to - co ma w tym celu zrobić?"
Ostatnio zmieniony przez grol 26-05-2016, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PannaMigotka 


Stopień: coś po angielsku
Kraj:
Poland

Dołączyła: 31 Sty 2014
Posty: 50
Skąd: Warsaw
Wysłany: 26-05-2016, 19:06   

sorry zadałam bardzo konkretne pytania "na jakie specjalizacje warto wydać pieniądze by rozwijać swoje umiejętności nurkowe?
Czy lepiej robić kurs czy warsztaty"
Oczekiwałam konstruktywnych rad
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed