Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana baterii Uwatec Digital
Autor Wiadomość
wmaker 

Stopień: owd
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 45
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 24-08-2016, 08:39   Wymiana baterii Uwatec Digital

Cześć, Próbuję wymienić baterię w Digitatalu UWATEC jak

http://mkotva.cz/UW_comp/digital_en.htm

ale po usunięciu oleju z obudowy UWATEC zaczyna zachowywać się jak pod wodą i pokazuje głębokość 2-10m , i więcej.

Niestety, wlanie oleju z powrotem do obudowy nie usuwa problemu.

jakieś pomysły, sugestie?

p.s. wiem że Digitale się wymienia, nie mogłem się powstrzymać :)
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 24-08-2016, 09:06   

Rzecz warta zrobienia ot tak dla sportu, chociaż zupełnie nie warta generowanego potem ryzyka.

Wymień baterię skoro już zacząłeś i zobacz, co wyjdzie. W najgorszym razie będziesz miał pamiątkowego digitala pokazującego nurkowanie w trakcie stojącego na biurku. Jeżeli pokazuje kilka metrów zanurzenia teraz to albo czujnik ciśnienia jest uszkodzony albo coś się tam może przesunęło w środku w wyniku spuszczania - rozbierzesz, popatrzysz, może się naprawi. Jeśli nie, więcej nie stracisz - i tak już było zepsute...
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 24-08-2016, 09:46   

Yavox napisał/a:
Jeżeli pokazuje kilka metrów zanurzenia teraz to albo czujnik ciśnienia jest uszkodzony albo coś się tam może przesunęło w środku w wyniku spuszczania - rozbierzesz, popatrzysz, może się naprawi. Jeśli nie, więcej nie stracisz - i tak już było zepsute...
Zgubił informację o skalowaniu, jeden z kolegów "connan1973" przedarł się przez takie problemy. Wpisując odpowiednie dane startowe, w odpowiedni zakres pamięci.

pozdrawiam rc
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 24-08-2016, 10:19   

Ale czemu zgubił, skoro napięcie nie zostało rozłączone (jakby zostało, to już by ten Digital nie działał). Żeby ze spuszczonym olejem pokazywał głębokość kilku metrów, to wcześniej musiałby mieć ten olej zamknięty... w podciśnieniu :)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 24-08-2016, 11:53   

Temperatura rośnie, olej zwiększa objętość. Dlatego kiedyś musi być to ciśnienie niskie, żeby obudowa nie pękła w wysokich temperaturach.

pozdrawiam rc
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 24-08-2016, 16:40   

A co, jak nurkuję w zimnej wodzie? Olej stygnie i pokazuje, że jestem płycej, niż by mi pokazało w ciepłej wodzie??? W takim układzie trzeba by było kompensować wskazanie głębokości biorąc jako daną wejściową pomiar temperatury.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 24-08-2016, 23:33   

Yavox napisał/a:
W takim układzie trzeba by było kompensować wskazanie głębokości biorąc jako daną wejściową pomiar temperatury.
Jeden termistor.

pozdrawiam rc
 
 
wmaker 

Stopień: owd
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 45
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 25-08-2016, 08:49   

Wskazania zmieniają się od ruchu i natężenia światła, sądzę że układ pomiarowy jest tak czuły że oddziaływanie mikro elektromagnetyczne wpływa na wskazania. wg mnie trzeba go wyzerować być może przez uziemienie, tylko czy i jak?
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 29-08-2016, 10:34   

No ale ja tu widzę , że Uwatec a ja siedzę od długiego czasu przy Suunto. Trochę inna konstrukcja. Muszę pomyśleć....

Czujnik to mostek Wheatstona , czyli Vcc , V- , V+ oraz GND. Między V- a Vcc powinien mieć tyle samo co pomiędzy V+ a GND . To samo dotyczy pary V+ a Vcc , i V+ a GND. Jak są różne to albo czujnik , albo brud gdzieś na stykach. Stawiam , że ... zimny lut na baterii.
Ostatnio zmieniony przez connan1973 29-08-2016, 10:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 29-08-2016, 10:40   

Pomyślałeś jak otworzyć 2g? W pw kiedyś pytaĺem...
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 29-08-2016, 10:47   

Mam go rozebranego ( 2G ) , i tu użyłem 4 kawałków plastiku z karty podarunkowej z empiku . Po pracy porobie fotki.

[ Dodano: 29-08-2016, 10:52 ]
Zdjęcia modułu Aladina 2G
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 29-08-2016, 11:44   

Super. Pokaż mi tylko z boku, co od czego oderwałeś :)
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 30-08-2016, 19:24   

Obudowa Aladin 2G
W czterech miejscach trzyma. Tak jak w Gekko.

[ Dodano: 30-08-2016, 19:27 ]
Widok płyty głównej od strony baterii. Aladin 2G
 
 
HP_LP 

Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Sie 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 30-08-2016, 21:58   

Natrafiłem dzisiaj na ten sam problem. Próbowałem wymienić baterię w digitalu zgodnie ze stroną z pierwszego postu, podłączyłem baterię podtrzymującą, wylutowałem starą, wlutowałem nową, odwróciłem wyświetlacz w swoją stronę i zobaczyłem, że komputer ma właśnie 90 minutę nurkowania na 4,5m... Czas wskazywałby na moment podłączenia tej baterii backupowej, nie sądzę abym coś zwarł albo digital był w którymś momencie pozbawiony zasilania, powinien być też w tym czasie wyłączony (całą operację wykonałem w rękawiczkach, żeby go właśnie nie włączyć przypadkowo).

Moja pierwsza koncepcja to podciśnienie, miałem nadzieję, że jak doprowadzę do wskazania powierzchni, to digital zgaśnie, a przy kolejnym włączeniu ciśnienie startowe potraktuje jako 0m. Próbowałem podłączyć strzykawkę przez gumkę do portu czujnika, niestety jego korpus jest nieszczelny, słychać cichy świst i bulgotanie resztek oleju w środku, po kilku sekundach ciśnienie wyrównane. Jeśli to rzeczywiście mostek, to może dałoby radę podłączyć potencjometr i w ten sposób doprowadzić do 0?

Ktoś wie jaki czujnik siedzi w digitalu? Mam taki jak z tego zdjęcia:
http://mkotva.cz/UW_comp/Images/P5220230.JPG

Jest szansa na takie wyzerowanie się czujnika jak podejrzewam?
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 30-08-2016, 23:16   

Trochę teorii co do mostków Wheatstonea...

[ Dodano: 30-08-2016, 23:19 ]
Musiałby czujnik być tego samego zakresu.

[ Dodano: 30-08-2016, 23:35 ]
Zastanawia mnie , czy da radę odwalić tu hard reset jak to jest w Aladinach resetowalnych za pomocą baterii ?

[ Dodano: 30-08-2016, 23:53 ]
Pewne nadzieje rozpala mi ten czujnik z uwagi na zakres , choć jak widać obudowa jest nie do przyjęcia.
 
 
HP_LP 

Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Sie 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 31-08-2016, 09:28   

Chyba mnie nie zrozumiałeś, albo ja teraz coś mieszam. Nie chcę zmieniać czujnika, tylko tak pokombinować, żeby na jakiś czas głębokość wskazywana wyniosła 0m, żeby uwatec się wyłączył. Potem chcę stopniowo przywrócić stan obecny i liczę na to, że przy kolejnym włączeniu BT odczyta aktualne ciśnienie i ustawi je na 0m. Taka kalibracja. Nie wiem tylko czy to zadziała.

O model czujnika pytałem bo chciałem sprawdzić w dokumentacji jego wyprowadzenia i rezystancje.

Wiem o współczynnikach w pamięci mikrokontrolera, ale nie muszą one wskazywać poziomu 0, robiłem kiedyś wysokościomierz na czujniku cyfrowym bosha, pobierałem z niego 20 wartości kalibracyjnych określających krzywą, podstawiałem je do wzoru, a wysokość zerową brałem właśnie z momentu początkowego. W głębokościomierzu wahania są może małe, ale jeśli jakiś czujnik ma działać naście lat, przy spadającym napięciu, to musi być chyba jakaś autokalibracja przewidziana.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 31-08-2016, 09:35   

HP_LP napisał/a:
przy spadającym napięciu,
To zasilamy lokalnego z napięcia stabilizowanego, mniejszego niż najniższe. Może się zmieniać zasilające a ma minimalny wpływ na pomiar.

pozdrawiam rc
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 31-08-2016, 10:10   

HP_LP napisał/a:
tak pokombinować, żeby na jakiś czas głębokość wskazywana wyniosła 0m, żeby uwatec się wyłączył.

Wsadź do worka foliowego, przyczep go do końca rury od odkurzacza. Odpal odkurzacz patrząc, czy głębokość na digitalu maleje. Jak zejdziesz poniżej zera i wszystko wokoło zacznie lewitować, wykalibruj regulacją na sztywnej części rury, żeby nie wessać digitala razem z workiem do środka :) tudzież żeby silnik w odkurzaczu się nie spalił generując podciśnienie przez czas potrzebny, żeby digital się wyłączył.

Można by również w słoiku zainstalować zaworek z wentylem tyle że w drugą stronę (do środka) założony i spróbować wyssać nieco powietrza.

@connan: czy dobrze rozumuję z twoich fotek, że w 2G oddzieliłeś część przeźroczystą od czarnego plastikowego spodu metodą "na chama", czyli podważając coraz mocniej dookoła po obwodzie aż wszystko puściło i wyszło? Stąd są te wgniotki na czarnym plastiku wyglądające jak ślady po próbach podważania śrubokrętem/klinem? To jest "na wcisk" złożone czy są tam jakieś zapadki wymagające rozpoczęcia podważania w ściśle określonych miejscach na obwodzie?
Ostatnio zmieniony przez Yavox 31-08-2016, 10:15, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
HP_LP 

Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Sie 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 31-08-2016, 11:13   

Anarchista - nie ma stabilizatora napięcia, to i w dzisiejszych czasach byłoby mocno nieekonomiczne w urządzeniu które ma na zegarkowej baterii pracować latami, a co dopiero w latach 90. Czujnik zasilany jest napięciem wprost z baterii, podobnie jak adc mikrokontrolera. Z 8 nóżek czujnika te 4 dalsze nie są chyba do niczego podłączone, a te bliższe scalaka, licząc od baterii:
1 - napięcie zasilania, co sekundę spada na oko o 0,6V
2 - napięcie zasilania, co sekundę spada na oko o 1,2V
3 - napięcie zasilania
4 - napięcie zasilania, co sekundę spada na oko o 0,6V

Czyli jakby się zgadzało z pinoutem czujników intersemy, próbkowanie przez dołączenie minusa do czujnika, pomiar z nóżek 1 i 4. Te dołączanie minusa może się brać stąd, że mikrokontroler jest, zgodnie z notą, zasilany napięciem ujemnym. Vdd = 0V, Vss = -3V.

Martwi mnie tylko tak niskie napięcie pracy czujnika. Tylko 1,2V?
Ostatnio zmieniony przez HP_LP 31-08-2016, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 31-08-2016, 11:57   

HP_LP napisał/a:
to i w dzisiejszych czasach byłoby mocno nieekonomiczne w urządzeniu które ma na zegarkowej baterii pracować latami,
Kiedyś były stosowane ogniwa rtęciowe i trzymały przez 90% czasu używania stałe napięcie. Nie wolno ich stosować, bo jest rtęć. To są takie w których napięcie się zmienia.
Żeby odejść od tematu, to mogę przepuszczać przez mostek składową zmiennoprądową i odczytywać też zmiennoprądową. Nie ważny jest poziom napięcia stałego, dryfty itd. W stałym mogę zmieścić zmiany zasilania.
Taki miernik napięcia na ICL7107 (7106) ma wewnętrzne napięcie odniesienia, ładnie stabilizowane, poniżej zasilającego.
HP_LP napisał/a:
Tylko 1,2V?
Co za problem, wzmacniacze operacyjne radzą sobie z jeszcze niższymi o kilka dekad sygnałami.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed