Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Komputer dla poczatkujacego okolo 1000zl
Autor Wiadomość
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 10-10-2016, 23:15   

grol napisał/a:
Na to pytanie można dać odpowiedź gdy znane są wymagania. Różnią się dość mocno (i nie chodzi o cenę), więc zależy do czego jest potrzebny teraz i w przyszłości.

BTW: czy jakiś obecnie sprzedawany komputer Suunto pokazuje pod wodą średnią głębokość?
Odpuść człowieka, nie jesteś nawet średnio zorientowany w dekompresji. Mam z historycznych względów, mocniejszą argumentację niż Ty. Mnie "Nadnaturalista" posłucha, nawet jak będziesz tupał. Zgadnij dlaczego.
"Nadnaturalista" nie słuchaj "grol", nawet NDL nie potrafi obliczyć.

pozdrawiam rc
 
 
Nadnaturalista 


Stopień: P3.PSS.PNA.PNO.PE
Kraj:
Poland

Wiek: 32
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 153
Skąd: Koszalin/Szczecin
Wysłany: 10-10-2016, 23:35   

Panowie spokojnie nie ma co się kłócić :stop;
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 10-10-2016, 23:41   

Nadnaturalista napisał/a:
aktualnie kończę kurs P2/CMAS i planuję dalej się rozwijać nurkowo

To niewiele mówi odnośnie wymagań funkcjonalnych komputera nurkowego...
Ale może parę różnic:
1. Zoop liczy deco, ale nie pokazuje pod wodą głębokości średniej, jest jednogazowy; BT nie liczy deco, pokazuje głębokość średnią
2. Zoop jest nieupgradowalny, taki będzie zawsze; BT można upgradować do wersji liczącej deco dla 3 gazów NX, potem dla 10 gazów TMX
3. Zoop ma ekran LCD pasywny z fluorescencją; BT to OLED - świeci
4. Zoop - algorytm deco to Suunto RGBM (co by to nie miało znaczyć); BT po upgrade ma ZHL-16C z GF (obecnie swego rodzaju standard w komputerach nurkowych i planerach)
5. BT ma parę dodatkowych funkcji: kompas, graficzne wyświetlanie szybkości zanurzania/wynurzania, stoper, ...

[ Dodano: 10-10-2016, 23:46 ]
Nadnaturalista napisał/a:
Panowie spokojnie nie ma co się kłócić

Spokojnie - ja całkowicie ignoruję anarchistę od kilku miesięcy, nie odpowiadam i nie nawiązuję do jego prób czepiania się, nawet na poziomie tak niskim jak w powyższym poście :uuuu:
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-10-2016, 09:21   

grol napisał/a:
nawet na poziomie tak niskim jak w powyższym poście
http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=41500
Tu nasz kolega "grol" prezentuje wysoki poziom. Gania na skargę do administratora. obliczenie NDL poza zasięgiem.
grol napisał/a:
5. BT ma parę dodatkowych funkcji: kompas, graficzne wyświetlanie szybkości zanurzania/wynurzania, stoper, ...
Autor BT nie rozumiał związku prędkości wynurzania i głębokości sufitu.
grol napisał/a:
4. Zoop - algorytm deco to Suunto RGBM (co by to nie miało znaczyć); BT po upgrade ma ZHL-16C z GF (obecnie swego rodzaju standard w komputerach nurkowych i planerach)
ZHL-16C to dosyć stary prostu model, ślepy na wolną fazę gazową w którym "grol" się nie umie poruszać. Dlatego rekomenduje coś czego nie rozumie. Nawet NDL nie obliczy, mimo tego że wprost napisałem jak to się liczy.

Firma Suunto ma trochę większy kapitał, również dba o swoją markę, wiąże się to wprost z kosztami.
Konkurent nie przeprowadził badań nad komputerem, przekracza to możliwości finansowe firmy. Wyprodukował liczydełko które liczyło dekompresję i nie zauważyło zmiany głębokości. To akurat jest bardzo dużym błędem.

Wybieraj co chcesz, słuchaj kogo chcesz, wybierz właściwie. Żeby rodzina nie płakała.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 20-10-2016, 22:39 ]
TomM napisał/a:
Rozumowanie najprostsze - ciśnienie otoczenia 5 bar. Oddychamy powietrzem, które zawiera 78% azotu. Maksymalna możliwa prężność azotu w dowolnej tkance to 5*0,78 = 3,9 ata
Tkanka 5-cio minutowa po 5 min nasyca sie w 50%, po 10 min w 75%, po 15 min w 87,5%.
87,5% z 3,9 ata to 3,41 czyli 24,1 m

RD jest do dupy. Liczysz lecz nie uwzględniasz wartości początkowej.

Pi(t) = Pi + (Pio - Pi)*0,5^t/Ti

pozdrawiam rc
 
 
Krzysi3k88 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Paź 2017
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-10-2017, 16:09   Vyper vs Vyper Air

Cześć, podbiję jeszcze raz temat komputera dla początkujących
Używany Vyper AIR jest droższy o 400 zł od swojego poprzednika. Czy warto dopłacić i mieć nowszego czy są to komputery porównywalne do siebie?
Chciałbym żeby był uniwersalny na początku mojej drogi nurkowej. Dziękuję i pozdrawiam
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12-10-2017, 16:30   Re: Vyper vs Vyper Air

Krzysi3k88 napisał/a:
uniwersalny...


takie rzeczy to tylko digital...
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 12-10-2017, 19:16   

Nie wiem co rozumiesz przez "uniwersalny na początku drogi nurkowej", ale mogę polecić Ci Suunto Zoop Novo - używam od tego roku, jest łatwy w obsłudze i wystarczający w zupełności do nurkowań rekreacyjnych. Ma tryb powietrza, nitrox, gauge, funkcję deep stop.

Znajomi mają poprzedniego Zoopa i też sobie chwalą, większość nurków rekreacyjnych jakich spotkałem przez ostatni tydzień nurkowania na Malcie też używała Zoop lub Zoop Novo.

[ Dodano: 12-10-2017, 20:10 ]
Jeżeli Ci się nie spieszy to poczekaj na jakieś promocje w internecie - ja swój komputer kupiłem w promo w jednym sklepie internetowym, za zarejestrowanie się tam dostałem dodatkowy rabat i w sumie komp kosztował mnie 894 zł.
 
 
esso 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: 13-10-2017, 17:59   Re: Vyper vs Vyper Air

wiecznychlopiec napisał/a:
takie rzeczy to tylko digital...

Digital jest faktycznie niemal bezobsługowy. Jednak z takich zwykłych, bez wodotrysków ale już mądrzejszy od digitala to jeszcze Cressi Leonardo. Mój pierwszy komputer w cenie mocno przystępnej (można kupic poniżej 800 zł).
 
 
Piotr Stańczuk 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 445
Skąd: Łódź
Wysłany: 13-10-2017, 22:01   

A jaki związek ma bycie początkującym z budżetem jakim się dysponuje ? bo ja tu nie widzę korelacji...
Może początkujący będzie mnóstwo podróżował , nurkował niezbyt głęboko , a kasa go nie boli.
Może przeboleje nieświecenie i mniejszą różnorodność gazów, za to doceni kompaktowe rozmiary, różne opcje zegarka (w tym budzik)i jeśli lubi pływanie z abc to jak znalazł D4i nowo, Mantis, Oceaniki.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-10-2017, 09:01   

Krzysi3k88 napisał/a:
Używany Vyper AIR jest droższy o 400 zł od swojego poprzednika.

Chmm... to za ile widziałeś te używki? No i co dla ciebie znaczy uniwersalny.
wiecznychlopiec napisał/a:
takie rzeczy to tylko digital

Ja na pewno nie polecałbym początkującym... No chyba ze ktoś ma skłonności masochistyczne.
esso napisał/a:
Digital jest faktycznie niemal bezobsługowy.

No tyle że to zegarek + głębokościomierz, jakby jeszcze wymagał jakiejś specjalnej obsługi to by ju było przegięcie :-)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 16-10-2017, 10:15   

mi_g napisał/a:
No i co dla ciebie znaczy uniwersalny.
Powietrze, nitroks, dekompresja tlenowa. Dodatkowo liczy dekompresję, po zejściu z przystanku w dół. Jak wiadomo, nie wszystkie są takie mądre.

pozdrawiam rc
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-10-2017, 08:17   

anarchista napisał/a:
Powietrze, nitroks, dekompresja tlenowa.

Pewnie nadal 80% kompów, nie mia dekompresji tlenowej (zmiany gazów pod wodą) a można je uznać za wystarczające dla nurków rekreacyjnych szczególnie że na nich jest zapewne wykonywane 99% nurkowań.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 17-10-2017, 16:00   

mi_g napisał/a:
Pewnie nadal 80% kompów, nie mia dekompresji tlenowej
VR 3 był na sprzedaż, cena była niska.

pozdrawiam rc
 
 
monkahead 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 06 Cze 2016
Posty: 68
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22-10-2017, 19:30   

Ja używam Cressi Giotto, kupiłem nówkę za 600zł, dla początkującego w sam raz.
 
 
harcerz 

Stopień: siakiś tam mam
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Gru 2015
Posty: 18
Skąd: wrocław
Wysłany: 22-10-2017, 21:48   

A ja za namową kupiłem dwa komputery Aladin sport matrix. Cena 1080pln, ale warto. Nie ma trimixa, ale jest powietrze, nitrox i funkcja gauge, uchwyt na pasek lub bangi, łatwa w dostępie i do samodzielnej wymiany bateria.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed