Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nurkowanie dla głuchych i słabosłyszących
Autor Wiadomość
Bożena 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 13 Kwi 2012
Posty: 76
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 21-10-2016, 18:18   Nurkowanie dla głuchych i słabosłyszących

Witam
Czy głusi i słabosłyszący mogą nurkować ? Czy głuchota całkowicie dyskwalifikuje z nurkowania ? Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat ?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 21-10-2016, 19:22   

Dają sobie lepiej radę niż osoby normalnie słyszące.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 21-10-2016, 19:25   Re: Nurkowanie dla głuchych i słabosłyszących

Nie wypowiem się jakie badania musza przejść takie osoby przed wejściem do wody ale na własne oczy widziałem grupę osób, która robiła OWD i "migała". Najzabawniejsza była relacja instruktora po wyjściu z wody. Stwierdził ze po raz pierwszy w życiu czuł się jak głuchoniemy bo ... Oni normalnie pod woda rozmawiali a on miał ograniczona ilośc znaków nurkowych.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-10-2016, 21:31   

HSA zajmuje się nurkowaniem osób nie pełnosprawnych.

pozdrawiam rc
 
 
PawelF76 



Stopień: TMX
Kraj:
Norway

Wiek: 48
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 403
Skąd: Tananger
Wysłany: 22-10-2016, 07:56   

anarchista napisał/a:
HSA zajmuje się nurkowaniem osób nie pełnosprawnych.

pozdrawiam rc


Przepraszam, że wtrącam ale niepełnosprawnych piszemy łącznie. Ot taka nienurkowa uwaga. Pozdrawiam.
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 22-10-2016, 08:06   

Wszędzie w zwolnieniach od odpowiedzialności i oświadczeniach medycznych nie ma nic o wadach słuchu.
PZDR
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 22-10-2016, 08:42   Re: Nurkowanie dla głuchych i słabosłyszących

Bożena napisał/a:
Witam
Czy głusi i słabosłyszący mogą nurkować ? Czy głuchota całkowicie dyskwalifikuje z nurkowania ? Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat ?


Sam fakt słabego słuchu lub jego braku z pewnością nie, natomiast lekarz musiałby poznać przyczyny utraty słuchu i potwierdzić zdolność do płetwonurkowania z resztą jak w każdym innym przypadku.
Inna sprawa to znalezienie migającego instruktora.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 22-10-2016, 17:21   

PawelF76 napisał/a:
Przepraszam, że wtrącam ale niepełnosprawnych piszemy łącznie.
Mamtobardzogłębokoczyjesttonapisanełącznieczyrozłącznie.
Scaner napisał/a:
natomiast lekarz musiałby poznać przyczyny utraty słuchu i potwierdzić zdolność do płetwonurkowania z resztą jak w każdym innym przypadku.
Pozostały jeszcze sprawy formalne zdanie egzaminu, z teorii.

pozdrawiam rc
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-10-2016, 18:27   

przcież chodzi o głuchych , nie głupich...
wystarczy migający instruktor, jak zauważył Scaner
Ostatnio zmieniony przez al_fik 22-10-2016, 18:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 22-10-2016, 20:12   

Nie musi być migający. Egzamin można ogarnąć na piśmie.
Poza tym większość społeczeństwa nie miga a niesłyszący jakoś sobie radzą.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 23-10-2016, 08:29   

al_fik napisał/a:
przcież chodzi o głuchych , nie głupich...
Prowadzą samochody, nurkowanie nie jest bardziej skomplikowane na początkowych etapach.

pozdrawiam rc
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 23-10-2016, 08:42   

md1974 napisał/a:
Nie musi być migający. Egzamin można ogarnąć na piśmie.

Mariusz

W takim razie instruktorzy w ogóle nie są potrzebni. Każdy egzamin można ogarnąć w necie a jakby się zastanowić to i egzamin jest niepotrzebny bo nie ma wymogu prawnego ukończenia kursu ani posiadania certyfikatu.

Natomiast jeżeli ktoś chce się nauczyć nurkowania to musi mieć instrukotra z którym można się swobodnie komunikować w przypadku osób niesłyszących migając.
 
 
md1974 


Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 812
Skąd: Lublin
Wysłany: 23-10-2016, 13:05   

Scaner, masz rację. Niektórzy instruktorzy nie są potrzebni.
 
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-10-2016, 14:48   

Jak napisał Ryszard organizacja HSA szkoli nurków z wadami słuchu.
Zajęcia prowadzą odpowiednio do tego przygotowani instruktorzy i DM
 
 
 
Jaroslaw 

Stopień: Ciężko zapracowany
Kraj:
Malta

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 114
Skąd: Szczecin/Bugibba
Wysłany: 04-02-2017, 15:51   Re: Nurkowanie dla głuchych i słabosłyszących

Myślę, że jedynym problemem jest brak instruktów posługujących się językiem migowym.
Oczywiście zawsze można się posiłkować tłumaczem.... ale to zawsze jest obarczone błedem transkrypcji.
Liznąłem tochę migowego w szkoły szczecińskiej, ale to dawno temu było i nie odważyłbym sie
przeprowadzić w nim szkolenia.
Z drugiej strony pewnym rozwiązaniem mogą być slejty.
 
 
Lechu67 

Stopień: AOWD deep, EANx
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 41
Skąd: Ryki
Wysłany: 04-02-2017, 23:01   

Pomocnym przy komunikacji czy też szkoleniu jest fakt, że część głuchoniemych umie czytać z ruchu ust.
Zrobiłem ok 40 nurkowań z głuchoniemym kolegą i bardzo cenię go jako partnura, bo pewnie z racji swojej ułomności jest lepiej skoncentrowany i odpowiedzialny. W grupie na odprawach zawsze siada przed przewodnikiem, czasami powtarzałem mu niektóre rzeczy wolniej-"wyraźniej".
 
 
Jaroslaw 

Stopień: Ciężko zapracowany
Kraj:
Malta

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 114
Skąd: Szczecin/Bugibba
Wysłany: 11-02-2017, 12:29   

Lechu67 napisał/a:
Pomocnym przy komunikacji czy też szkoleniu jest fakt, że część głuchoniemych umie czytać z ruchu ust.
Zrobiłem ok 40 nurkowań z głuchoniemym kolegą i bardzo cenię go jako partnura, bo pewnie z racji swojej ułomności jest lepiej skoncentrowany i odpowiedzialny. W grupie na odprawach zawsze siada przed przewodnikiem, czasami powtarzałem mu niektóre rzeczy wolniej-"wyraźniej".


Jak wygląda komunikacja w wodzie na powierzchni?
 
 
Lechu67 

Stopień: AOWD deep, EANx
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 41
Skąd: Ryki
Wysłany: 11-02-2017, 16:44   

Informacji jakie potrzeba wymienić na powierzchni nie jest, aż tak dużo i są to sporadyczne sytuacje przecież - plan nurkowy szerzej omawiamy na lądzie. Jak pisałem czyta z ruchu warg, znaki rękoma, a jeśli zgłasza problem to z nim jest o tyle dobrze że umie znośnie "mówić" "gardłowo" (na początku ciężko zrozumieć, ale po 1 dniu dla mnie nie było już specjalnego problemu).
 
 
spirala 


Stopień: Rescue Diver
Kraj:
Poland

Dołączyła: 28 Lut 2017
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-07-2017, 21:34   

Witajcie,

Będzie to trochę długi post, więc proszę o wygodne siedzenie, kawkę i zapraszam do lektury :)

jestem osobą z obuusznym bardzo głębokim ubytkiem słuchu (100 dB i 105 dB), wg medycznego określenia jestem słabosłysząca, jednak jak zdejmę aparaty słuchowe to kompletnie NIC nie słyszę. Całkiem niedawno zdałam egzamin z Rescue Divera. :)

I tu kilka informacji dla Was:

1. Nie pisze/mówi się "głuchoniemy", ponieważ to słowo jest obraźliwe dla osób Głuchych. A dlaczego? Samo "głuchoNIEMY" informuje, że jest osoba jest niemową - a co za tym idzie - nie posługuje się żadnym językiem, co jest nieprawdą. A Głusi mają swój język, który jest nazywany Polskim Językiem Migowym (PJM), którym posługuję się całkiem sprawnie ;)

2. Z mojej obecnej wiedzy nie ma żadnego instruktora, który posługiwałby się płynnie PJM. Co prawda są zajęcia prowadzone przez instruktorów oraz DM przygotowanych pod kątem szkolenia osób słabosłyszących/niesłyszących/głuchych i wykłady teoretyczne, wprowadzenia do ćwiczeń na basenie i na wodach otwartych są tłumaczone przez wykwalifikowanego tłumacza PJM, jednak to tez ma swoją drugą stronę medalu - tłumacze mogą nie znać i nie rozumieć pojęć mocno związanych z nurkowaniem, mogą pomijać niektóre zdania/słowa (to jest nieprofesjonalne, ale zdarza się, niestety..), albo migają wolno i przez to zajęcia wydłużają się jeszcze bardziej. Jak podchodziłam do kursów PADI to nie potrzebowałam tłumacza PJM ponieważ noszę dwa aparaty słuchowe i całkiem sprawnie radzę sobie z odbiorem przekazywanej wiedzy od instruktorów.

3.
anarchista napisał/a:
HSA zajmuje się nurkowaniem osób niepełnosprawnych.
toż to prawda! :) nie robiłam certyfikatów w HSA, ale w PADI ;)

4. Kolejna sprawa - testy egzaminacyjne. Tu chciałabym poruszyć taką sprawę, że nie wszystkie osoby Głuche rozumieją język polski, ponieważ gramatyka naszego rodzimego języka bardzo się różni od gramatyki PJM. PJM jest językiem wizualno-przestrzennym i słowa są budowane przez odpowiednie gesty, mimikę twarzy, postawę ciała, szybkość wykonywania znaków. Np. po polsku pisze się "Książka leży na stole", a w PJM wygląda tak "[stół] [książka] [ruch kładzenia książki na stół] [leży]". Ciężko to opisać tak tekstowo, ale tak to mniej więcej wygląda. Musicie wziąć pod uwagę taką rzecz, że zdarzają się Głusi którzy w ogóle nie migają; Głusi, którzy tylko czytają z ruchów warg; Słabosłyszący, którzy migają i czytają z ruchów warg; Słabosłyszący nie czytający z ruchów warg; niemigający Słabosłyszący... można się pogubić! ;)

5.
Lechu67 napisał/a:

Informacji jakie potrzeba wymienić na powierzchni nie jest, aż tak dużo i są to sporadyczne sytuacje przecież - plan nurkowy szerzej omawiamy na lądzie. Jak pisałem czyta z ruchu warg, znaki rękoma, a jeśli zgłasza problem to z nim jest o tyle dobrze że umie znośnie "mówić" "gardłowo" (na początku ciężko zrozumieć, ale po 1 dniu dla mnie nie było już specjalnego problemu).
Dokładnie tak! Wszystko jest omawiane na lądzie, a na powierzchni wystarczy pokazać "nurkowymi gestami" wspomaganymi słowami-kluczami co po kolei będzie :)

Mam nadzieję, że wyczerpująco opisałam jak to jest z niesłyszącym nurkiem ;)

Jak macie pytania - dawajcie, a postaram się na miarę moich możliwości odpowiedzieć :)
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 26-07-2017, 04:49   

spirala napisał/a:
:

1. Nie pisze/mówi się "głuchoniemy", ponieważ to słowo jest obraźliwe dla osób Głuchych. A dlaczego? Samo "głuchoNIEMY" informuje, że jest osoba jest niemową - a co za tym idzie - nie posługuje się żadnym językiem, co jest nieprawdą. A Głusi mają swój język, który jest nazywany Polskim Językiem Migowym (PJM), którym posługuję się całkiem sprawnie ;)



Dziękuję za zwrócenie uwagi. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem i zawsze używałem słowa "gluchoniemy " bez kontekstu ocenego.

Dobrych nurków życzę i do zobaczenia nad i pod wodą
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed