Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kompletowanie sprzetu
Autor Wiadomość
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 08:07   Kompletowanie sprzetu

Witam z rana,

Mam do Was takie pytanie. W ciagu najblizszych 3-4 miesiecy chce skompletowac sprzet (wieksza czesc chociaz z listy ponizej).
Nie bede sie (narazie) pytac co wybierac, co polecacie etc. bo wiem, ze kazdy poda zazwyczaj inna marke, model i bedzie dyskusja.

W co planuje sie zaopatrzyc:
- automat + torba
- suchar + akcesoria + ocieplacz
- noz
- latarka
- jacket albo skrzydlo (przetestowac pierw musze)
- balast
- komputer
- skrzynka

Jakie jest moje pierwsze pytanie.
Czy musze cos kupic "przed czyms"? Chodzi mi o to, ze kupie , np. automat a okaze sie, ze uzywajac np. skrzydla musze miec specjalny automat. Wiem, glupi przyklad ale przed pierwsza herbata dzis nie przychodzi mi inny madry przyklad :) .

Czy ma znaczenia co kupie w jakiej kolejnosci?

Wiem, ze jak planuje kupic suchara to noz lepiej juz za wczasu kupic z tepa glowka.

Chyba na pierwszy "ogien" pojdzie automat (zdecydowana jestem chyba na apeksa DS4+xtx40/50+atx40) i noz.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 22-02-2017, 08:23   

Spowolnij decyzje dotyczące zakupów, unikniesz strat przy odsprzedaży. Kup na ebay.de używki. Nie tracisz wiele.

pozdrawiam rc
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 08:29   

anarchista napisał/a:
Spowolnij decyzje dotyczące zakupów, unikniesz strat przy odsprzedaży. Kup na ebay.de używki. Nie tracisz wiele.


Dlatego sie pytam czy ma znaczenie kolejnosc zeby uniknac ewentualnych strat?

Nie mowie, ze kupie wszystko od razu i gdzie kupie :)

Ale automat wolalabym miec swoj (tu akurat nowy bym wolala) i chcialabym go kupic po zakonczeniu OWD.
Czy jacket czy skrzydlo - musze pierw przetestowac te 2 rozwiazania. W Polsce mam propozycje, ze jak bede na urlopie to moge przetestowac. Nie wykluczam uzywki. Ale chce pierw przetestowac.

Dlatego sie pytam. Czy ma znaczenie kolejnosc?
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 22-02-2017, 08:47   

Ja bym skrzynkę kupił na końcu aby wiedzieć jak duża ma być aby się wszystko zmieściło.
Co do noża to zastanów się gdzie go będziesz nosić bo to zdeterminuje wielkość.
Zastanów się czy latarka jest tym co musisz mieć. Tu jest sporo potencjalnych możliwości a niektóre tanie nie są. Można wybrać źle tzn. nie dostosować do swoich potrzeb. Jak już musi być a nie wiesz jakie masz potrzeby to pewnie warto kupić sensowną latarkę backupową. 90%-99% początkujących nurków wystarczy jako główna, a jak się okaże że nie wystarcza to będzie backupem :-) .
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 08:55   

mi_g,
Skrzynka musi spelniac dwie wartosci :P Jedna co wymieniles :) a drugie to: miescic sie do obydwu aut :P bo sie okaze, ze do listy musze jeszcze odpowiednie auto dopisac :P
Zartuje. Ze skrzynkami akurat nie problem.
Tato budowlaniec to zawsze przygarnie mniejsza/wieksza a ja wezme sobie odpowiednia. Tu akurat najmniejszy problem.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 22-02-2017, 09:12   

Efcia napisał/a:
ze do listy musze jeszcze odpowiednie auto dopisac
Jest też sprężarka i jednostka pływająca w sprzęcie do nurkowania. Jeśli myślimy o niezależności.

Posiadanie własnego AO uczy odpowiedzialności za sprzęt, każda wycięta głupota, Ciebie kosztuje.

pozdrawiam rc
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 09:21   

anarchista napisał/a:
Jest też sprężarka i jednostka pływająca w sprzęcie do nurkowania. Jeśli myślimy o niezależności.

Posiadanie własnego AO uczy odpowiedzialności za sprzęt, każda wycięta głupota, Ciebie kosztuje.



Az tak nie przesadzajmy :)
Akurat na liscie butli nie mam :) wiec i sprezarka odpada :P

Wiem, ze posiadanie wlasnego sprzetu uczy odpowiedzialnosci. Jak wszystko. Ja juz w takim wieku, ze zanim cos zrobie to przemyslam temat z 10 razy :)

Dlatego wole sie upewniac, dopytywac czy np. kolejnosc ma znaczenie. Tak samo przetestowanie jacket/skrzydlo. Nic na sile i nic na hop-siup. :)
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 22-02-2017, 10:36   

Efcia napisał/a:
Skrzynka musi spelniac dwie wartosci Jedna co wymieniles a drugie to: miescic sie do obydwu aut bo sie okaze, ze do listy musze jeszcze odpowiednie auto dopisac


Skrzynka jest fajna, ale łatwiej zmieścić w bagażniku nurków z torbami niż skrzynkami.

i tu masz wybór funkcjonalna i ekstra torba z nurkowymi logosami za kilka stówek lub funkcjonalna torba za kilka dych :ping:

Tu masz propozycję (tą drugą :ping: ) wodoszczelnej torby:



>sklep z torbą<
Ostatnio zmieniony przez Sebiriusz 22-02-2017, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 10:44   

Sebiriusz,

Akurat logo, marka etc.. nie ma dla mnie az tak istotnego znaczenia.
Liczy sie dla mnie funkcjonalnosc, dobre wykonanie, trwalosc.
A nie zawsze na logiem i marka ida te cechy... niestety.

[ Dodano: 22-02-2017, 10:46 ]
Ale opis tej torby jest hm... jakby to powiedziec...
Torba na ubitą zwierzynę...
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 22-02-2017, 11:17   

co znaczy: mokre graty pakuj śmiało i nie ufajdasz sobie bagażnika"
to tak w tłumaczeniu na nasze :bee;
 
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 11:22   

Sebiriusz napisał/a:
to tak w tłumaczeniu na nasze


A dzieki. Tego potrzebowalam :)
Fakt, ze na codzien sprecham w innym jezyku wszystko tlumaczy :)
:piw1:
Ostatnio zmieniony przez Efcia 22-02-2017, 11:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 22-02-2017, 13:24   

Zgodnie z odpowiedziami powyzej, ja bym tak nie pospieszal z kupowaniem sprzetu od razu po kursie i na pewno nie caly pakiet na raz.

Jezeli masz dostep do sprzetu klubowego/instruktorskiego do szkolen, to nawet warto przez pierwsze kilka wyjazdow zaplacic za wypozyczenie, ale wtedy mozna zapoznac sie z roznymi zaletami i wadami danych marek i modeli.

W tym momencie to jakby powiedziec, ze zaczelo sie kurs na prawo jazdy, jeszcze sie samemu nigdzie nie przejechalo zadnej podrozy, a juz na pewno kupuje taki a taki samochod zaraz po egzaminie. Tak naprawde nie wie sie nic na temat praktyki i kupuje sie wtedy tylko za namowa innych osob. Za to wlasnie to nie te osoby beda tego sprzetu uzywaly i meczyly sie z jego niedogodnosciami.

Zapoznawanie ze sprzetem zaczyna sie juz od basenu. Nie jestem instruktorem, ale wiem, ze niektorzy uzywaja metody specjalnego dawania kursantom za kazdym razem innego zestawu oraz za kazdym razem nieco niedopasowanego (glownie bcd). Wtedy juz po kilku wejsciach do wody kursant wie, czego nie lubi, co mu przeszkadza, a co jest dobre i jak ewentulanie poprawic konfiguracje na przyszlosc. Pamietam tez, ze wielokrotnie w ksiazce PADI padaly stwierdzenia o komforcie. Co jednemu pasuje, to nie zawsze innemu nurkowi takze. Przy czym trzyma sie pewne standardy.

Kolejnym etapem kursu bedzie wejscie do prawdziwego otwartego zbiornika, o tej porze roku z zimna woda i okaze sie, ze trzeba bedzie znow wprowadzac pewne korekty, a samo poruszanie sie w zimnowodnej zbroi moze powodowac pot na czole.

Przypatruje sie kolegom na roznych poziomach wtajemniczenia i praktycznie kazdy cos probuje zmieniac. Widzialem tych, co zainwestowali w sprzet typowo rekreacyjny i teraz sa zli, ze instruktor im nie powiedzial, ze do zaawansowanych nurkow trzeba innej konfiguracji. Wiec placa podwojnie, sprzedaja stary sprzet ze strata, co wspominal anarchista. Sa tez tacy, ktorzy przestrzelili z oczekiwaniami i po owd maja zestawy niemalze techniczne i nie potrafia z nich korzystac w sposob odpowiedni i stwarzaja tylko zagrozenie dla siebie (szybki przeskok na zestaw dwubutlowy bez opanowania podstawowych umiejetnosci nawet na singlu).

Ten proces uczenia bedzie trwal bardzo dlugo zanim wyeliminujesz/przyzwyczaisz sie do pewnych wad. Systemow idealnych niestety brak i predzej czy pozniej znow cos zaczyna doskwierac. Nawet ja mam ciagoty na nowe zakupy, mimo, ze szafa nurkowa pelna gratow.

Efcia, generalnie sledze Twoje poczynania od pierwszych postow i kibicuje bardzo. Czytajac co sie u Ciebie dzieje mam wrazenie jakbym sam przechodzil droge do OWD od poczatku :) Przypomina mi sie wiele dobrego, ale tez i pamietam pewne porazki - nie tylko zakupowe. Coz, mam nadzieje, ze tych pierwszych bedzie o wiele wiele wiecej ;)
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 22-02-2017, 13:39   

Całkowicie podzielam zdania kolegów aby trochę popływać w sprzęcie wynajętym. Kup na początek automaty i komputer. Resztę wypozyczaj i popływaj.

Ja cztery lata temu byłem w tej samej sytuacji co Ty dzisiaj. Po 10 nurkach wydawało mi się ze juz wiem co chciałbym mieć i..... kupiłem cały sprzet. Dziś mam zalogowanych ponad 200 nurków i..... większość sprzętu wymieniam. Ile "stracę " .... tak ok 10 tys zł
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 15:09   

Karollo,

Zgadzam sie z Toba calkowicie.
Dlatego nie kupuje na juz, na teraz. Dopytuje. Skrzydla/jackety chce testowac. Na pewno wiem, ze w pierwszej kolejnosci chce miec swoj automat.
Na 2 nurkowaniach mialam 2 rozne sprzety i w tych automatach denerwowaly mnie rurki od 1. Stufe.
Byla za dluga jak dla mnie i przy nurkowaniu "wypychala" mi automat z ust. Musialam caly czas poprawiac ten cholerny automat.
W jackecie nurkowalam juz 2 razy. I tez mam jakies takie swoje ale. Np. butla czasami mi "lata" w lewo lub prawo pomimo, ze jest dobrze przymocowana. Te dol mi lata po tylku, czuje jak mi sie czasami przesuwa. Nie jest to dla mnie w 100% komfortowe. W peirwszym odruchu bylo, ze butla sie wysunela etc... Co do automatu to tez sie zastanwiam czy mozna sobie dobrac/wybrac ustnik?
Pytan milion - dlatego pytam Was doswiadczonych zanim cokolwiek kupie.
Pierw pytac, przetestowac :) i dopiero kupowac. :)
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 22-02-2017, 15:18   

Na tym forum pytanie skrzydło czy jacket ma długą historię i zajęło sporo wątków. Radzę użyć szukajki i poczytać.
Podobnie suchacz czy pianka - ... pianka zabija :)
I 'któren komputer' dlaczego z kolorowym wyświetlaczem vs kup najprostszego Zoopa

Odpowiedź w skrócie:
- większość mam sprzętu używanego, nawet suchacz (Bare XCD2 nie do zabicia)
- skrzydło
- z komputerem poczekaj z pół roku
- automat może być Apeks - ważne aby I st DS4
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 22-02-2017, 15:30   

grol,

Pianke mam Bare 5 + 5 mm
Kiedys w przyszlosci bedzie suchar (jak sie w tym wczesniej naumiem nurkowac :))
Komputer, skrzydlo albo jacket - myslalam o uzywce.
Automat Apeks.

A watki czy skrzydlo czy jacket, czy pianka czy suchar i jaki suchar to juz czytalam. Staram sie pierw przeszukiwac forum :) przy dluzszych watkach popcorn, szklanka kakao i sie czyta :)

[ Dodano: 22-02-2017, 15:33 ]
A tak z ciekawosci.. ceny apeksow w Polsce?
w tej konfiguracji: DS4+xtx40/50+atx40

Orientuje sie ktos w jakiej cenie?
I glupie pytania... ATX, XTX? Te oznaczenia.... kierownice wydechu czy jak sie to tam zwie.
Ostatnio zmieniony przez Efcia 22-02-2017, 15:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-02-2017, 15:56   

Karollo napisał/a:
Sa tez tacy, ktorzy przestrzelili z oczekiwaniami i po owd maja zestawy niemalze techniczne i nie potrafia z nich korzystac w sposob odpowiedni i stwarzaja tylko zagrozenie dla siebie (szybki przeskok na zestaw dwubutlowy bez opanowania podstawowych umiejetnosci nawet na singlu).


widziałem kurs OWD, po którym kursanci mogli zawstydzić niejednego nurka aspirującego do miana "technicznego" (trym, pływalność, komunikacja światłem), ale tego nie da się zrobić w 5 godzinnych nurkowań... film wisi chyba na DT.

kurs określa przecież tylko minimum, które ma być zrobione, szkoda, że często to minimum to jest koniec, ale tak nie sprzedawałyby się inne kursy ;)

założenie po 5-7 nurkowaniach całej konfiguracji technicznej to rzeczywiście karkołomne zadanie. Ale sam suchy na start to norma w krajach skandynawskich, bez tego raczej byłoby ciężko.

po OWD pływałem w piance, w konfiguracji typowo rec, jedyna różnica to taka, że miałem skrzydło. Popływałem w jackecie i skrzydle, poczytałem fora i wybrałem skrzydło. Z czasem (2 lata?) dokupiłem kolejny I st i kolejny II st. i dołożyłem długi wąż. Wyszło to naturalne wraz ze wzrostem umiejętności. Podczas ćwiczeń szybko przekonałem się jak niewygodny jest układ węży rec. Nauczyłem się jak go obsługiwać. Zresztą Tomek Stryjecki popełnił kiedyś ciekawy artykuł:

https://tomspro2.wordpress.com/octopussy/

potem doszedł suchy i twinset. Nie robiłem wcześniej AOWD bo po co? w piance po 10 minutach pod termokliną było mi zimno, a na robieniu "cyfry" mi nie zależało. Zanim założyłem twinset opanowałem pływanie żabkami do przodu do tyłu itp. sama zmiana więc nie robiła mi różnicy, ale dała znacznie więcej gazu bez latania między nurkowaniami z singlem do bicia.

wszystko zatem zależy od osoby, jej podejścia itd. ale masz racje Karollo można rozminąć się nieźle, sprzęt jest dostępny do reki jaki chcesz. Jest moda na bycie "tech". Z perspektywy czasu oceniam dobrze swoją drogę zakupowo/szkoleniową. Zarówno dzięki forom jak i ekipie, która mnie przygarnęła na początku.

z nieudanych zakupów został mi wielki nóż, większych strat nie było, żałuję tylko, że nie kupiłem suchacza od razu zamiast pianki, to był błąd. Ale wtedy nie wiedziałem, że zachoruje na nurkowanie i czas będę liczył od wyjścia z wody do ponownego wejścia. :ping:
Ostatnio zmieniony przez wiecznychlopiec 22-02-2017, 15:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 22-02-2017, 16:05   

Efcia napisał/a:
ceny apeksow w Polsce?

sprawdź na alle..
Efcia napisał/a:
ATX, XTX? Te oznaczenia.... kierownice wydechu czy jak sie to tam zwie.

Tu Google twoim przyjacielem odnośnie wyglądu. Funkcjonalnie, gdy płyniesz różnica prawie żadna, w bezruchu przy XTX (szeroka kierownica wydechu) bąble nie lecą przed oczami - może być ważne przy robieniu zdjęć.

Napisałem, że DS4... ale gdy Sidemount wtedy lepszy z obrotową głowicą
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 22-02-2017, 17:18   

wieczny chlopiec, to co opisales mialem dokladnie na mysli. Nie pisalem o kazdym nurku bez wyjatku, bo zdarzaja sie wybitne talenty, ale w wiekszosci trzeba przyjac, ze nauka wymaga czasu. Dla mnie tez o wiele bardziej nobilitujace bylo opanowanie odpowiedniej plywalnosci, odpowiednia praca pletwami i jakies zmyslniejsze ewolucje, gdyz nurkowanie po prostu sprawialo mi radosc z unoszenia sie w przestrzeni 3D. W sumie to mnie bawi do dzis ;)

Jednoczesnie widzialem pociag kolegow z podobnym doswiadczeniem (20-30 nurkow) do okupowania sie sprzetem 'tech', bo ten lepiej wyglada (jest czarny) i ponoc ma lepsze zastosowania (wrecz sam sprzet lepiej nurkuje nawet bez nurka). Co z tego, ze ten sam nurek nie potrafil sie bez pomocy wyczlapac do wody i zwyczajnie rozpoczac nurania, bo nie ogarnial sam siebie.

Dwa przypadki mi utkwily w pamieci - jeden chlopak parl mocno do przodu, duza inwestycja w nowy markowy sprzet tech i z tego co wiem, to po niecalych roku zawiesil hobby bezpowrotnie. Drugi mial duze problemy ze zuzyciem powietrza (braki kondycyjne, stres, brak dobrej pozycji) i wymyslil, ze koniecznie byl mu potrzebny twinset. Oj, nosil klamota wszedzie, na kazdego szuwara i co? Jeszcze dokupil sobie 2 stage ;) Powod jaki? Bo zaworow nie mogl dosiegnac, wiec dla bezpieczenstwa trzeba miec zapas w butli z boku. Komentarz zbedny...

Z takimi przykladami glupio mi bylo dyskutowac moja radosc z pianki 7mm ze sklepu na D, ktora bardzo cieszyla, bo byla nowa i miala zolte obramowania, co mnie wyroznialo pod woda. Oczywiscie, nie wygladala powaznie w zestawieniu z czarnym suchaczem, wiec i posluch od razu mniejszy :P Na szczescie woda weryfikuje umiejetnosci.

Z innej strony pomagam w miare mozliwosci rozwinac sie chlopakowi, ktory kupil caly zestaw rekreacyjny i go wciagnelo na dobre. 50 nurkowan na koncie i widzi, ze chce wiecej. Przesiadl sie na twinset, poprzedni sprzet mimo, ze nowy i zadbany jakos nie znajduje kupca. Co jednak zrobic ze strata? Ano przelknac i udawac, ze nic sie nie stalo :)

Dzis zrobilbym dokladnie jak chlopaki radza. Ponurkowac, pozyczac, jak bedzie wciagac coraz bardziej, ale rekreacyjnie, to kupic uzywki rekreacyjne. Jak wciagnie jeszcze bardziej, to kupic elementy techniczne w sam raz do zasobnosci portfela. Z reszta to wszystko i tak nic nie znaczy dopoki nie zacznie sie nurkowac na helu. Wtedy dopiero czlowiek wie co to koszty, hehe
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 22-02-2017, 17:30   

Karollo napisał/a:
Wtedy dopiero czlowiek wie co to koszty, hehe


wtedy słyszysz kup Pan reba ;) będzie taniej ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed