Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dobrać oring do zaworu
Autor Wiadomość
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 12-06-2017, 14:10   Jak dobrać oring do zaworu

Witam.
Jakiś czas temu wpadły mi w ręce stare 8l flaszkę na 150 bar. Jako że spodziewałem się zaworów stożkowych to jakoś mozolnie się za nie zbierałem a w planie miałem zrobić sobie jedna do tlenu i jakiś 2 na szuwarowe nurki. Jakie było moje zdziwienie gdy w wśród tych butli znalazłem dwie które nie były z stożkowym gwintem. Nie był też z standardowym M25. Z oznaczeń na butli nie udało mi się zidentyfikować. Po rozkręceniu - szok.Pieszyce rzut oka i w środku czyściutki i suchutkie. Przy pomocy suwmiarki i wujka google wyszło mi że najprawdopodobniej jest to zawór z gwintem M22x1.I teraz pytanie jaki o ring zastosować do uszczelnienia tego bo ten oryginalny jest już trochę zmęczony. W zaworach M25 spotkałem się z dwoma rodzajami o ringów o-ring 25x2.65 (DIN 477) - trójkątny frez na butli.
o-ring 25x3.55 (DIN EN 144) - kwadratowy frez na butli. Tylko nie wiem jak to rozumieć frez trójkąty i kwadratowy.

Wszelkie uwagi i wzkazówki mile widziane.
Pozdrawiam.
Dawid
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 12-06-2017, 19:26   Re: Jak dobrać oring do zaworu

DawidP napisał/a:
Witam.
Jakiś czas temu wpadły mi w ręce stare 8l flaszkę na 150 bar. Jako że spodziewałem się zaworów stożkowych to jakoś mozolnie się za nie zbierałem a w planie miałem zrobić sobie jedna do tlenu i jakiś 2 na szuwarowe nurki. Jakie było moje zdziwienie gdy w wśród tych butli znalazłem dwie które nie były z stożkowym gwintem. Nie był też z standardowym M25. Z oznaczeń na butli nie udało mi się zidentyfikować. Po rozkręceniu - szok.Pieszyce rzut oka i w środku czyściutki i suchutkie. Przy pomocy suwmiarki i wujka google wyszło mi że najprawdopodobniej jest to zawór z gwintem M22x1.I teraz pytanie jaki o ring zastosować do uszczelnienia tego bo ten oryginalny jest już trochę zmęczony. W zaworach M25 spotkałem się z dwoma rodzajami o ringów o-ring 25x2.65 (DIN 477) - trójkątny frez na butli.
o-ring 25x3.55 (DIN EN 144) - kwadratowy frez na butli. Tylko nie wiem jak to rozumieć frez trójkąty i kwadratowy.
Wszelkie uwagi i wzkazówki mile widziane.
Pozdrawiam.
Dawid

Witaj
Frez trójkątny to taki stożek w szyjce butli
Frez kwadratowy to wyfrezowane wewnątrz obwodu szyjki wgłębienie o przekroju L w które wkłada się oring.
W twoim przypadku zrób zdjęcie szyjki butli
Jeśli gwint jest ok 22mm to szukaj oringu który po wsadzeniu w szyjkę butli oprze sie w wyfrezowanej powierzchni ( ale nie wpadnie do środka i będzie wystawał ok 1mm nad górną powierzchnię szyjki butli.
Zawór po całkowitym wkręceniu ma docisnąć oring do wszystkich powierzchni wokół gwintu i szyjjki butli więc musi on trochę wystawać.
Może to być rozmiar 22 x 2mm, 22 x 2,5mm
Poszukaj na stronie http://www.seal.com.pl/pr...product_type=3&
Pozdrawiam Jacek :cool:
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 12-06-2017, 20:05   

Wielkie dzięki. Tak właśnie myslałem z tym frezem ale wolałem się upewnić. Teraz wiem na 100% ze trójkątny.

Zostało mi jeszcze zrobić wgląd pod kalosze butli żeby nie było żadnych niespodzianek. Tylko on ani drgnie i nie wiem czy jakoś podgrzać w ciepłej wodzie czy jakiś inny patent macie na zdjęcie tego.
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 12-06-2017, 21:16   

DawidP napisał/a:
Wielkie dzięki. Tak właśnie myslałem z tym frezem ale wolałem się upewnić. Teraz wiem na 100% ze trójkątny.

Zostało mi jeszcze zrobić wgląd pod kalosze butli żeby nie było żadnych niespodzianek. Tylko on ani drgnie i nie wiem czy jakoś podgrzać w ciepłej wodzie czy jakiś inny patent macie na zdjęcie tego.

Możesz oblać gorącą wodą a potem kawałek deski i młotek i napier....sz poprzez deskę w krawedź kalosza raz z jednej raz z drugiej strony aż sie kalosz zsunie.

:hammer:
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 12-06-2017, 21:31   

Czyli siła nad inteligencję :bee;
Będę tłukł. Tak jej skopiuj dupe ze nie będzie wiedziała jsk się nazywa :pigs:
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-06-2017, 08:13   

Butle od Kajmana, "trzesiek" zna dokładny wymiar.
Można też dobrać stosując zasadę, 2% ściśnięcia na każde 21 Mpa. Zastosował bym 4% ściśnięcia przekroju O-ringa. Oblicz jakie koło zmieści się w tym rowku, powiększ i masz. Kup też grubszy to koszt około 50 gr/szt, możesz eksperymentalnie sprawdzić poprawność doboru wymiarów.

pozdrawiam rc
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 13-06-2017, 08:32   

Ok.dzieki.

[ Dodano: 14-06-2017, 20:54 ]
Wziąłem się za serwis zaworu. Odkęciłem gumowe poktętno i ... koniec. Reszta ani drgnie. Wiem że śruba pod gałką powinna się odkręcić a z nią trzpień z grzybkiem. Wykąpałem narazie w słabym roztwirzeczy octu i nie mam więcej pomysłów. Może ktoś coś?
Pozdrawiam.

[ Dodano: 15-06-2017, 09:21 ]
Kluczem do sukcesu okazało się imadło.
Znowu siła górą. :bee;

[ Dodano: 15-06-2017, 21:46 ]
A tak to wygląda teraz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed