Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki kompaktowy aparat fotograficzny
Autor Wiadomość
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 09-08-2017, 09:51   Jaki kompaktowy aparat fotograficzny

Witam,
do tej pory fotografowałem kamerką GoPro swoje podwodne przygody, jednak nie zadowala mnie jakość zdjęć w nocy, czy możecie mi polecić jakiś aparat kompaktowy, który mógłbym też wykorzystać na urodzinach? Lustrzankę już miałem, ale ze względu na gabaryty i cały osprzęt czyli swoją niepraktyczność zrezygnowałem z niej. Pozdrawiam
 
 
dariusznow 


Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 216
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 09-08-2017, 16:36   

co do lustrzanki miałem to samo :beer3:

zerknij tutaj http://dariusznow.fmix.pl

aparat masz w opisie zdjęc :papa:
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 09-08-2017, 19:45   Re: Jaki kompaktowy aparat fotograficzny

leymann napisał/a:
Lustrzankę już miałem, ale ze względu na gabaryty i cały osprzęt czyli swoją niepraktyczność zrezygnowałem z niej. Pozdrawiam


Cos za cos, rezygnujac z dobrego lustra na rzecz wygody rezygnujesz tez z lepszej jakosci.
W wodzie muszisz miec duzo swiatla i tego nie przeskoczysz, zwlaszcza, ze piszesz o nocy. Moze wiec lepiej pojsc w tym kierunku a nie szukac mniej lub bardziej ulomnego kompaktu?
Sam mam TG-3 i w dobrych warunkach mozna nim uzyskac swietne rezultaty (np. w trybach mikroskopu) ale wystarczy zejsc nieco glebiej/ciemniej i czar bez doswietlenia pryska.
 
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 10-08-2017, 16:56   Re: Jaki kompaktowy aparat fotograficzny

xaltuton napisał/a:
...
W wodzie muszisz miec duzo swiatla i tego nie przeskoczysz, zwlaszcza, ze piszesz o nocy...

tak, ale dokładnie odwrotnie
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 11-08-2017, 10:29   Re: Jaki kompaktowy aparat fotograficzny

al_fik napisał/a:

tak, ale dokładnie odwrotnie


Podkrecisz jasnosc wypowiedzi?
 
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 11-08-2017, 16:29   

okej
w wodzie potrzeba duuuużo światła ... i to jest prawda
zwłaszcza w nocy ... nie do końca :)
- światełko które w nocy śmiało wystarcza do filmowania ( no powiedzmy dwa światełka, odpowiednio rozsunięte ), a nawet jest/są za mocne pomimo kąta 120 stopni i nie pozwalają się zannadto zbliżyć do filmowanego obiektu - w dzień nic nie dają, ledwo coś widać.
Zeby w dzień sensownie używać sztucznego światła potrzeba strumienia o dużej gęstości - duuużo lumenów
 
 
monsun 


Stopień: DM
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 179
Skąd: Krakow
Wysłany: 20-08-2017, 11:15   

Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie. Bezlustrze/Mirroless. Na pewno nie jest tanio ale pewne jest to że gabaryty zestawu będą mniejsze niż DSLR może z wyjątkiem pełnej klatki Sony. Można używać konwerterów mokrych ale też trochę super jasnych szerokich szkieł jak np Fisheye f/1.8 Olympusa. IMHO ISO 1600 jest używalne w m4/3. Kompletny zestaw mieści się w bagażu podręcznym.
Ja już nie liczę na dobry kompakt w przystępnej cenie bo to się producentom nie opłaca. Jest też problem z obudowami do niektórych kompaktów. Do m4/3 jest cała masa obudów budżetowych.
 
 
RZ 


Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2002
Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-08-2017, 20:51   

Najlepiej SeaLIfe - znajdziesz tutaj: https://www.underwater.pl...70-sealife.html

Robert Borzymek
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 23-10-2017, 11:15   

al_fik napisał/a:
okej
w wodzie potrzeba duuuużo światła ... i to jest prawda
zwłaszcza w nocy ... nie do końca
- światełko które w nocy śmiało wystarcza do filmowania ( no powiedzmy dwa światełka, odpowiednio rozsunięte ), a nawet jest/są za mocne pomimo kąta 120 stopni i nie pozwalają się zannadto zbliżyć do filmowanego obiektu - w dzień nic nie dają, ledwo coś widać.
Zeby w dzień sensownie używać sztucznego światła potrzeba strumienia o dużej gęstości - duuużo lumenów

?????
bardzo ciekawa teoria :) :) :)

W temacie to z kompaktów fajny hest RX100 niestety cenowo wychodzi tyle co mirrorless więc popieram co pisze monsun,
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 23-10-2017, 21:01   

TomekP napisał/a:

?????
bardzo ciekawa teoria :) :) :)



dużo nurkujesz nocą ? eksperymentując ze światłem, porównując jak to wychodzi za dnia ? Zestawiasz może jak różne światło obejmuje obszar filmowania w nocy, a jak w dzień. Sprawdzałeś może jak na obszar o właściwym naświetleniu wpływa temperatura barwowa użytych lamp ? Jak zmieniają się warunki ekspozycji, tak tylko pytam :bee;
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 23-10-2017, 22:53   

al_fik, cały czas się uczę :P
np. o tym, że
al_fik napisał/a:
.... na obszar o właściwym naświetleniu wpływa temperatura barwowa użytych lamp ?

ale faktycznie nie filmuje tylko czasem robię zdjęcia, więc pewnie w tym tkwi różnica :)

al_fik, nie chcę wywoływać dyskusji typu "burza w szklance wody" :P W Krakowie masz wielu uznanych fotografów podwodnych, jeśli którykolwiek z nich potwierdzi, że oświetlenie video świeci w nocy mocniej niż za dnia to chętnie pójdę na kurs do takiej osoby :P

Podejrzewam (ale to tylko takie gdybanie), że masz słabe światło, które za dnia nie jest mocniejsze niż światło zastane, dlatego filmując w trybie auto, Twoja kamera, ustawia ekspozycję na światło zastane. W nocy kamera daje wszystkie nastawy na max. aby wyciągnąć jakiekolwiek światło, dlatego masz wrażenie, że Twoje światło więcej doświetla w nocy.
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 24-10-2017, 16:43   

masz racje nie warto ... :pa:
 
 
4bery 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Lip 2017
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2019, 13:49   Olympus TG5

Pociągnę temat, bo rozważamy kupno kompaktu Olympusa TG5. Cel głównie podwodny, do 40m, zdjęcia i filmy dla siebie + jako aparacik "wyprawowy". Mamy gopro 4 i mieliśmy porównanie z TG4 w tych samych warunkach i gopro4 bez szans, szczególnie przy gorszym świetle + TG miało fajne makro - stąd decyzja.
Czy ewentualnie ktoś korzystający lub z doświadczeniem ma może inne sugestie w tym samym budżecie ? Mówię o aparacie + obudowa + światło ?
 
 
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 12-02-2019, 18:54   

Możesz rozważyć jeszcze sony RX-100 albo panasonic lx-15.

Z tego co się orientuje to TG5 ma fajne macro, a reszta tak jak napisałeś aparacik, który nie jest zaawansowanym kompaktem i ma małą matrycę.
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 13-02-2019, 09:21   

Z kompaktów to chyba najlepszym rozwiązaniem jest RX-100 - zwłaszcza, że dostępne są porządne obudowy w dobrej cenie. Zwróć uwagę tylko, że w stosunku do GoPro będziesz mieć znacznie mniejszy kąt widzenia obiektywu pod wodą. No chyba, że zainwestujesz w port kopułowy/konwerter wide. Niestety są to dodatkowe koszty ale warto :)
Później pojawi się kwestia światła ale to odrębny temat ;)

Myślę, że TG5 w stosunku do RX100 jest bez szans jeśli chodzi o jakość ale wygrywa gabarytami i mobilnością.

Jeśli szukasz rozwiązania "budżetowego" to zwróć uwagę na sprzęt używany - często można kupić coś ciekawego, a jeśli nie interesuje Cię kręcenie filmów to możliwości masz całkiem sporo - niejeden aparat który nie kręci filmów w HD potrafi robić całkiem niezłe zdjęcia.

A i tak wszystko zależy od tego co, gdzie i jak chcesz fotografować. No i ile $$$ chcesz/możesz na to przeznaczyć.
 
 
 
4bery 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Lip 2017
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-02-2019, 10:24   

pmk napisał/a:


Myślę, że TG5 w stosunku do RX100 jest bez szans jeśli chodzi o jakość ale wygrywa gabarytami i mobilnością.
.


Chodzi też o kaskę :ping: TG5 jest w cenie RX100; polecana III nie mówiąc o VI są jednak poza budżetem. A dochodzi obudowa i światło. Aparat ma być głównie wyjazdowy i głównie pod wodę a reszta niejako przy okazji. Jesteśmy z żoną jednak laikami i przemawiają do nas te tryby i jednak pewne nastawienie na "podwodę" w TG. Ale jeżeli nawet RX100 classic jest tak dużo lepszy to muszę jeszcze pomyśleć :ping:
 
 
pawel123 

Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Dołączył: 26 Maj 2013
Posty: 52
Skąd: warszawa
Wysłany: 13-02-2019, 11:37   

Kupiłem używany tg4 za 600 ( jeszcze na gwarancji ),
do tego nowa obudowa z chin za 175 $ .
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 13-02-2019, 12:40   Re: Olympus TG5

4bery napisał/a:
mieliśmy porównanie z TG4 w tych samych warunkach i gopro4 bez szans, szczególnie przy gorszym świetle + TG miało fajne makro - stąd decyzja.



GoPro4 gorsze od TG4 w czym? W zdjeciach zgadzam sie, ale filmy z Olka sa bardzo slabe, wyraznie brakuje mu bitrate i przy ruchu na ekranie, zwlaszcza duzo malych obiektow, jest kaszana.
 
 
 
4bery 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 31 Lip 2017
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-02-2019, 15:12   

Cytat:
GoPro4 gorsze od TG4 w czym? W zdjeciach zgadzam sie, ale filmy z Olka sa bardzo slabe, wyraznie brakuje mu bitrate i przy ruchu na ekranie, zwlaszcza duzo malych obiektow, jest kaszana.


Akurat w zdjęciach to chyba najmniejsza różnica... Gorsze w makro ale i przy filmach wg mnie też. Najgorzej było przy ok. 20m, zaraz po wschodzie, widoczność słaba (ok.20-30m) - filmowaliśmy rekiny odległość ok. 3-8 m, bez świateł. Filmy nieporównywalne, wisieliśmy koło siebie wiec te same warunki. Dochodzi brak podglądu w gp4 co też utrudnia filmowanie - trzeba jedna wprawy żeby obiekt był centralnie w kadrze i trudniej o ładne ujęcia. Generalnie ładne filmy z GP4 wychodziły tak do 10m a najlepiej na 5m przy przystanku ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed