Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Suchy skafander
Autor Wiadomość
Turek 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 17 Maj 2017
Posty: 17
Skąd: Świdnik
Wysłany: 20-09-2017, 14:00   Suchy skafander

Witam
Poszukuje suchego skafandra.
Planuję wydać około 3000 zł.

Mam dylemat, czy kupić nowy - np Northern Diver Vortex V2
czy jakiś używany - np. SANTI

Ktoś ma może ND?
może się wypowiedzieć w kwestii zalet i wad
 
 
Szatan 



Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 403
Skąd: Wodnica
Wysłany: 20-09-2017, 21:36   

ND Vortex przyzwoity skafander w bardzo przyzwoitych pieniądzach. Mogę polecić.
 
 
Jagmin 

Stopień: **
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 220
Skąd: Gliwice/Jastarnia
Wysłany: 20-09-2017, 22:30   

Kup używany, zacznij pływać w nim oraz poznaj wady i zalety.
Później sprawdź dostępne egzemplarze demo, wyrób sobie zdanie i dopiero decyduj co dalej.
Jeśli mogę sugerować kryteria na pakiet startowy to:
- raczej powłokowy niż crush neopren,
- lepiej za duży niż za mały,
- lepiej buty zintegrowane (raczej neoprenowe niż kalosze)
- lepiej od razu suche rękawice (optymalny system to SiTech "Quick glove")
- kryza szyjna latex/neopren na początku nie czyni różnicy,
- zamek z przodu to tylko wygoda dla samodzielnego zapinania,
- wystarczy ocieplacz polarowy, także z elastycznego nie-nurkowego polaru warstwowo,
- absolutnie nie kupuj suchego skafandra ze zwykłego neoprenu (nie-crush).

Jeśli chcesz kupić nowy to sugeruję sprawdzić Waterproof D9X
 
 
shell 


Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2012
Posty: 285
Skąd: Piotrkow Tryb
Wysłany: 21-09-2017, 01:20   

Jagmin napisał/a:
- absolutnie nie kupuj suchego skafandra ze zwykłego neoprenu (nie-crush).

Zainteresowałeś mnie bardzo :) Możesz podać kilka przykładów, które skafandry są ze " zwykłego" neoprenu a które są z "crush"? Jedyny znany mi skafander z crushed neoprenu to DUI.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 21-09-2017, 06:15   

shell napisał/a:
Możesz podać kilka przykładów, które skafandry są ze " zwykłego" neoprenu
Mam 2 suche ze zwykłego neoprenu, 5 mm i 9 mm. Ostatni ma wszystkie wady pianki i trochę zalet suchego.

pozdrawiam rc
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 21-09-2017, 07:33   

Turek napisał/a:
Planuję wydać około 3000 zł.

Wydaje mi się ze przy obecnej cenie funta można zobaczyć seaskin membranowy wersja podstawowa 500£ do tego parę dodatków (o ile poprzebudzasz) i przesyłka. Przy cenie 4.9 za funta 3tyś PLN wydaje się realne.

[ Dodano: 21-09-2017, 08:35 ]
Jagmin napisał/a:
Jeśli chcesz kupić nowy to sugeruję sprawdzić Waterproof D9X

Turek napisał/a:
Planuję wydać około 3000 zł.

A gdzie takowe można kupić przy podanym budzicie ?
 
 
esso 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: 21-10-2017, 07:45   

A ja zadam inne pytanie w zakresie 1wszego skafandra.
Czy dla typowych nurków rekreacyjnych do 40m, bez wchodzenia w jaskinie, kopalnie, bez odwiedzania wnętrz wraków, ma znaczenie czy kombinezon jest z cordury czy z trilaminatu ?
Pozdrawiam.
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 21-10-2017, 08:23   

esso napisał/a:
A ja zadam inne pytanie w zakresie 1wszego skafandra.
Czy dla typowych nurków rekreacyjnych do 40m, bez wchodzenia w jaskinie, kopalnie, bez odwiedzania wnętrz wraków, ma znaczenie czy kombinezon jest z cordury czy z trilaminatu ?
Pozdrawiam.


Ma znaczenie Cordura jest strasznie sztywna krępuje ruchy.

Pozdrawiam
 
 
esso 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: 21-10-2017, 09:40   

pawlos1976 napisał/a:
Ma znaczenie Cordura jest strasznie sztywna krępuje ruchy.


Rozumiem 1:0 dla trilaminatu :ping: .
A jeszcze jakieś inne + / - jednego i drugiego materiału ?
Wpływ na termikę ? Podatność na nieszczelności ?
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 21-10-2017, 10:35   

Nie zauważyłem żeby cordura jakoś znaczynie krepowała ruchy.
Używając skafandra z cordury nie mam obiekcji przebierania się i zakładania twina na żwirze, betonie, w środku lasu itp. bo takie nurki głównie robię. Nie w bazach. Wiem ze nic z nim się nie stanie.
Cordura jest pancerna ale dla mnie to zaleta.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-10-2017, 13:50   

nie można mieć ciastka i zjeść ciastka...

albo będzie twardy i pancerny, albo "miętki" i delikatny

połączenia obu tych funkcji coraz bliżej - nowy elite santi na przyszły rok, ursuit ma podobne materiały, chyba dui też, ale dalej nie maja one pancerności typowej grubej cordury. Jak nożem chcesz dziubać suchara to tylko pancerz z cordury. Jak emotiona położysz na jeżynach ;) to zrobisz dziurę. Komfort pływania w obu zupełnie inny. Lekkość i miękkość vs twardość i waga.

każdy sam musi sobie odpowiedzieć co jest dla niego ważniejsze i w jakich warunkach będzie używał suchara i jak go traktował.
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 21-10-2017, 14:59   

To i ja zadam pytanie odnośnie cordura czy trilaminat. Jak wygląda kwestia schnięcia i utrzymania w czystości? W obu przypadkach porównywalnie czy jeden schnie krócej od drugiego? Niby pierdoła, ale mieszkając w mieszkaniu i chcąc suszyć w kabinie prysznicowej czas ma znaczenie :D
 
 
esso 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: 21-10-2017, 17:53   

wiecznychlopiec napisał/a:
każdy sam musi sobie odpowiedzieć co jest dla niego +6768488487ważniejsze i w jakich warunkach będzie używał suchara i jak go traktował.


Nie mam zamiaru czołgać się w nim ;-) A tak serio to plany mam póki co raczej na nurkowanie w toni, żadnych wizyt w jaskiniach.
Masz doświadczenie, latasz po jaskiniach i pewnie różne suchary przerabiałeś. Mając to na uwadze inaczej zapytam. Gdybyś miał wybrać teraz swój 1-wszy suchy kombinezon na nurki typowo rekreacyjne, to z którego materiału ?

[ Dodano: 21-10-2017, 18:56 ]
Przepraszm, jakiś numer mi się wkleił do cytatu. Nie spamuję :-/
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-10-2017, 18:29   

myślę, że sporo osób ma dużo większe doświadczenie, ale napisze jak ja bym to zrobił teraz. Wszystko zależy od budżetu. Gdyby $ nie była problemem wziąłbym e+ lub z podobnego materiału innej firmy. Lekki i wygodny, taki który łatwo spakuję w bagaż do samolotu. Nie będzie mnie ograniczał w żaden sposób co do tego co chce robić, wleziesz w nim w dziury też bez problemu do wraków gorzej, ale po co wybiegać tak daleko? Wygoda, komfort i mobilność to słowo klucz.

Dopiero na drugi suchy coś bardziej pancernego. Ja wcale nie jestem zwolennikiem cordury. Nie potrzebuje aż tak wytrzymałego suchara na przebicie czy rozdarcie. Jego sztywność i ciężar jest dla mnie wadą. Na morzu jestem miękka faja jak się pojawia fala ;) więc penetracja wraków to raczej dla mnie egzotyczne środowisko :P :P :P kiedy pisze coś bardziej pancernego to po prostu grubszy materiał np. zwykły espace jest taki. Nie udało mi się go przetrzeć czy przebić na kamieniach, czy czołgając się ze sprzętem w jaskini. Miałem swoje przeboje ale to z zamkami - załatwione pozytywnie zresztą.

gdyby miał być tylko 1 suchy do wszystkiego bez widoków na zakup drugiego w ciągu kilka lat i z mocno ograniczonym budżetem to chyba wziąłbym jeszcze raz espace czyli opcję pośrednią.

to może być równie dobrze bare - każdy suchacz santi ma praktycznie swój odpowiednik w bare ;) , z tymi tez mam do czynienia bo pływają w moim zespole. Z innymi firmami niestety nie pomogę bo nie pływałem. Ursuity sodury itd to tez ciekawe rozwiązania - pomacałem jedynie kilka rodzajów.

dla mnie kombinacja e+ i espace jest idealna i pokrywa w 100 % moje wymagania. Oczywiście w przyszłym roku będzie nowy suchacz - nowa wersja modelu elite. Macałem - rewelacja, cieńszy trochę od espace, ale jednocześnie miękki i wygodny. Podobno pancerny, więc na suchar do wszystkiego będzie się nadawał. Ale co kiedy, jak i przede wszystkim za ile nie wiadomo na razie.

każda firma jak i każdy materiał ma swoje wady i zalety, swoich zwolenników i przeciwników. Zresztą o różnych przygodach z sucharami różnych firm możesz poczytać na forum. Nie ma jednoznacznego wyboru, który będzie "najlepsiejszy"

najgorsze :) jest to, że teraz mówisz mocna rekreacja a zaraz będziesz chciał więcej i więcej. Mam nadzieje, że cokolwiek wybierzesz będziesz zadowolony.

ja polecam S, bo w nich pływam i przekonuje mnie to jak działa serwis. Nie podoba mi się ich cena i uważam, że jest za wysoka :P
 
 
esso 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 39
Skąd: Polska
Wysłany: 21-10-2017, 20:42   

Za tydzień będę miał do dyspozycji 2 suchary z Bare i jednego Ursiuta. Przetestuję, zdecyduję. Ale raczej zależy mi na lekkości.
Pewnie masz rację, że z czasem będę chciał czegoś więcej niż tylko zwykłego nurania, jednak póki co dziury i inne takie nie są dla mnie - sporo flaszek jeszcze muszę opróżnić, aby zacząć o tym myśleć :-)
Pozdrawiam :-)
 
 
monkahead 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 06 Cze 2016
Posty: 68
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22-10-2017, 18:38   

Też miałem taki dylemat, już jestem po zakupie. Ostatecznie po miesiącu przymiarek, porównań oraz kilku wcześniejszych nurkowań w demówkach oraz na kursie suchego skafandra zdecydowałem się na BARE X-Mission. Moim zdaniem, ten suchar ma najlepszy stosunek jakości do ceny, materiał porównywalny z Santi Emotion+, a cena jednak zdecydowanie inna. Ceny podane w porównaniu nie uwzględniają promocji, także da się urwać z tego lekko ponad 10%.

Załączam porównanie sucharów które zrobiłem na własne potrzeby, może Tobie też pomoże w wyborze ciężki/mocny czy lżejszy/również wytrzymały. Kupiłem w komplecie ocieplacz z Kwarka oraz system suchych rękawic BARE Check Up System.
 
 
dudiss 


Stopień: # aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 16 Sie 2016
Posty: 42
Skąd: PZL
Wysłany: 22-10-2017, 20:26   

essosądzę, że do Twoich preferencji optymalny będzie trylaminat.
Zbliżoną jakość mają Xmission i emation+. Nie znam ursuit ale wg. charakterystyki produktu staje się godny uwagi.
Podejmując decyzję uwzględnij aspekt gwarancji i serwisowania.
Nawet najlepszy produkt podatny jest na awarie i wymaga przeglądów.
Z atopsji - irytujące jest ponad miesięczne oczekiwanie na produkt, który jest w naprawie gwarancyjnej.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 23-10-2017, 08:24   

dudiss napisał/a:

Podejmując decyzję uwzględnij aspekt gwarancji i serwisowania.
Nawet najlepszy produkt podatny jest na awarie i wymaga przeglądów.
Z atopsji - irytujące jest ponad miesięczne oczekiwanie na produkt, który jest w naprawie gwarancyjnej.


to chyba obok ceny jeden z najważniejszych parametrów - szybkość i wygoda serwisu.
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 23-10-2017, 08:28   

dudiss napisał/a:
...Z atopsji - irytujące jest ponad miesięczne oczekiwanie na produkt, który jest w naprawie gwarancyjnej.


Z którym serwisem miałeś takie przeboje jeżeli można wiedzieć?

Może ktoś napisać jak wygląda sytuacja z serwisami w PL wspomnianych w tym temacie marek?
 
 
heyway 

Kraj:
Sweden

Wiek: 53
Dołączył: 11 Cze 2003
Posty: 85
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 23-10-2017, 10:01   

Czytam o polecanych przez Was sucharach i zastanawia mnie jedno - powtarzaja sie marki Santi, Ursuit, Dui, Bare. Bare akurat nie znam, Santi uwazam za zbyt drogi w stosunku do jakosci, Ursuit i Dui to bardzo wysoka polka wsrod sucharow, a co za tym idzie w odpowiedniej cenie, chociaz adekwatnej do wykonania.
Zastanawia mnie, co jest nie tak z np. Equesem czy OceanPro, ze nikt o nich nie wspomina. Sam tluke trilaminatowego equesa chyba juz siodmy albo osmy rok, po kamieniach, w morzu, na lodzi. Suchara nie mam od nowosci, o ile dobrze pamietam poprzedni wlasciciel mial go 3 lata, ale niezbyt intensywnie uzywal. Robie kilkadziesiat nurow rocznie, z tego w slodkiej wodzie moze 5, akurat zeby sol ze sprzetu wyplukac :) Nic specjalnego, ale jesli pomnozyc przez lata uzywania, wychodzi calkiem przyzwoita liczba nurow. Nigdy przesadnie o niego nie dbalem, zdaza mi sie zapomniec wyplukac go po nurkowaniu. I oprocz wymiany manszet i kryzy, i corocznego podklejania szwow nic sie z nim nie dzieje.
Kumpel uzywal OCeanPro cordutecha, zrobil w nim ponad 100 nurkowan w ciagu 3 lat. Pozniej suchy wisial 3 lata nieuzywany i odziedziczyl go kolejny kumpel, ktory nurkowal w nim przez 3 lata w morzu. Odsprzedal go do kolejnego wlasciciela, ktory chyba nadal go uzywa, w slonej wodzie.
Wiec co z nimi jest nie tak, ze popadly w zapomnienie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed