Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
DPV. Jaki skuter wybrać?
Autor Wiadomość
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-11-2017, 20:45   DPV. Jaki skuter wybrać?

Gdzieś pojawiła się myśl aby zakupić takowe urządzenie i przeszukałem forum ale nie znalazłem nic interesującego odnośnie tego tematu. Więc może tutaj ktoś wypowie się na temat jaki wg niego zakupić skuter? Na co zwracać uwagę? Myślę, że nie tylko ja skorzystam z tej wiedzy.
Żeby jakoś zacząć, mogę tylko napisać, że nie polecam skutera suex xjoy 7. Robiłem na nim kurs i po godzinie płynięcia miałem skurcze w dłoni - uchwyt jest moim zdaniem mało ergonomiczny.
Jakie są Wasze przemyślenia?
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 11-11-2017, 13:58   

Turlogh napisał/a:
Robiłem na nim kurs i po godzinie płynięcia miałem skurcze w dłoni


Kiepski instruktor - od ciagniecia jest sznurek a nie raczka.

Co do reszty - zdefiniuj najpierw, co dokladnie potrzebujesz: n.p. czas pracy, szybkosc, waga, gdzie chcesz jezdzic, typ zasilania, ........
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 11-11-2017, 17:54   

martin napisał/a:
Turlogh napisał/a:
Robiłem na nim kurs i po godzinie płynięcia miałem skurcze w dłoni


Kiepski instruktor - od ciagniecia jest sznurek a nie raczka.

Co do reszty - zdefiniuj najpierw, co dokladnie potrzebujesz: n.p. czas pracy, szybkosc, waga, gdzie chcesz jezdzic, typ zasilania, ........


Martin, serio myślałeś, że ten skuter ciągnął mnie za rączkę a nie za sznurek? ;)
Sęk w tym, że rączka jest w tym modelu po skosie, bardzo nienaturalnie (jak dla mnie) musiałem ułożyć dłoń trzymając tę rączkę. Nie ma tej przypadłości każdy skuter z poziomą rączką. Dla mnie xjoy 7 odpada.

Czego szukam? W zdecydowanej większości zamierzam z niego korzystać w jaskiniach. A wiec fajnie, aby nie był zbyt ciężki, szybkość standardowa, zasilanie - nie mam pojęcia, czas pracy...nie wiem. ok. godziny co najmniej. Ale to wszystko tak ogólnie, bo liczyłem na porady praktyczne kogoś, kto już ze skuterów korzystał.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 11-11-2017, 21:54   

Mam wrazenie ze sam do konca nie wiesz co chcesz :)

Poplywaj na paru modelach - bedziesz mial mozliwosc wyboru.

Z mojej strony: przyjzyj sie Bonex'om - specyfikacje:
http://www.bonex-systeme.de/static/modelle.php
 
 
Kulczyk 


Stopień: NTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 125
Skąd: Kraków/ Kielce
Wysłany: 12-11-2017, 02:01   

SUEX to solidna firma z dobrym serwisem. Jaskiniowo XJ37, XK1. Ten drugi to prawdziwy wół pociągowy. Tylko ta cena...
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 12-11-2017, 17:54   

Suex VR cena przystępna parametry ok. Można potestować na Hańczy.
PZDR
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12-11-2017, 18:59   

martin napisał/a:
Mam wrazenie ze sam do konca nie wiesz co chcesz :)

To prawda. Masz rację :) Nie wiem na co zwracać uwagę.
Dlatego założyłem ten wątek bo może z doświadczenia ktoś coś powie i podzieli się spostrzeżeniami.
Chciałbym - jeśli to możliwe - uniknąć kupienia czegoś nie do końca odpowiedniego.
Głównie jaskinie.
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 12-11-2017, 20:47   

Na co dzień ciągnie mnie Bonex Discovery, latam tez z doskoku na suex XK1, dla swojej ukochanej zamówiłem tez suexa vr... wiec wiem co pisze, a wiec tak... jeżeli masz kasę to bonex disco lub reference, następnie suex xk1 a jeżeli takich środków brak, to polecam suexa vr... ale to było o jakości (cena). Następna sprawa, to do czego ma byc ten skuter, jaskinie, wraki czy inna eksploracja/turystyka?

ps.
Jak jaskinie to juz muszą byc daw (lub odpowiednia ilosc depozytów, ale to chu_jowe rozwiązanie)...
ps2. Bolała Cie łapka? tak ja wyżej martin napisał, jaki instruktor takie efekt... czy suex, czy bonex jak wszystko robione jest tak jak trzeba, nic cie nie powinno bolec... a uwierz wiec co pisze, bo w zeszlym tygodniu podczas pietnasto i pól godzinnego nura, pokonałem na bonexie i suexach 41km pod woda (dla zabawy) i jedyne co mnie bolało to kark od podnoszenia głowy.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12-11-2017, 21:15   

stegano napisał/a:
Na co dzień ciągnie mnie Bonex Discovery, latam tez z doskoku na suex XK1, dla swojej ukochanej zamówiłem tez suexa vr... wiec wiem co pisze, a wiec tak... jeżeli masz kasę to bonex disco lub reference, następnie suex xk1 a jeżeli takich środków brak, to polecam suexa vr... ale to było o jakości (cena). Następna sprawa, to do czego ma byc ten skuter, jaskinie, wraki czy inna eksploracja/turystyka?

ps.
Jak jaskinie to juz muszą byc daw (lub odpowiednia ilosc depozytów, ale to chu_jowe rozwiązanie)...
ps2. Bolała Cie łapka? tak ja wyżej martin napisał, jaki instruktor takie efekt... czy suex, czy bonex jak wszystko robione jest tak jak trzeba, nic cie nie powinno bolec... a uwierz wiec co pisze, bo w zeszlym tygodniu podczas pietnasto i pól godzinnego nura, pokonałem na bonexie i suexach 41km pod woda (dla zabawy) i jedyne co mnie bolało to kark od podnoszenia głowy.

Widzę wyraźną różnicę między poziomymi uchwytami, a tym w xjoyu 7. Dla mnie nie ma w ogóle to porównania i na pewno nigdy nie kupię tej "siódemki". Ten uchwyt jest koszmarny. W dodatku tylko dla jednej dłoni (są takie, które mają dwustronny).
Ktoś może coś powiedzieć o seacrafcie? Future 1000 wydaje się być fajnym rozwiązaniem? Lepszy od xk1 i ma wyświetlacz stopnia naładowania, co w jaskini mogłoby być pomocne.
Tylko trochę krótko jest na rynku a cena nie jest najniższa.
Stegano, możesz napisać coś więcej niż w katalogach i folderach reklamowych o tym VR?
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 12-11-2017, 21:27   

Turlogh, Secrafta testowaliśmy jakiś miesiąc temu w UK, paramenty ma takie jak papier przyjmie, cena z du_py wyssana... Maja poprawić wyłapane przez nas ( i nie tylko przez nas) mankamenty i niedociągnięcia, ale dalej pozostaje cena... która nie jest normalna i nie jest do przełknięcia dla większości nurkow. Jedyne co mi sie kojarzy dobrze, to ze ten skuter będzie bardzo dobry dla zastosowań militarnych a to dla tego, ze nie ma bardziej cichego skutera na święcie. Co do VR, to ciągnął mnie bez najmniejszego problem z dwoma osiemnastaki na plecach, trzema stage, i z xk1 podpiętym do du_py, bez najmniejszego problemu... Mały ale wariat.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 12-11-2017, 23:14   

Po krótkim przejrzeniu specyfikacji Suex VR odpada, ponieważ ma tylko dwa biegi 45/100%. Do jaskiń nie wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem :(
 
 
bell23 



Stopień: AOWD, EAN, Full Cave
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 266
Skąd: Szczecin
Wysłany: 12-11-2017, 23:35   

Jakie są wg Ciebie minusy 2 biegów w jaskini? Bo ja nie widzę...
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13-11-2017, 00:05   

bell23 napisał/a:
Jakie są wg Ciebie minusy 2 biegów w jaskini? Bo ja nie widzę...
Myślę, że ten skuter nie ma płynnej regulacji prędkości. W ciaśniejszych jaskiniach, z dużą ilością zmian kierunku prawdopodobnie musiałbym się poruszać skokowo ponieważ 45% będzie za wolno, a 100% za szybko.
Oczywiście przetestuję ten skuter, bo już się dowiedziałem skąd go pożyczę, ale nie wiążę z nim większych nadziei. Chociaż jest stosunkowo niedrogi...
Ale proszę o włączanie się każdego do merytorycznej dyskusji w tym temacie :)
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 13-11-2017, 00:12   

Turlogh, Co racja to racja, plynna/wielostopniowa regulacja w jaskiniach to podstawa.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-11-2017, 09:10   

Turlogh napisał/a:
ponieważ ma tylko dwa biegi 45/100%.
Turlogh napisał/a:
Myślę, że ten skuter nie ma płynnej regulacji prędkości.
stegano napisał/a:
Co racja to racja, plynna/wielostopniowa regulacja w jaskiniach to podstawa.
Falownik i jest ciągła regulacja, drugi wariant to zmienny skok śruby.

pozdrawiam rc
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 13-11-2017, 10:11   

Turlogh napisał/a:
W ciaśniejszych jaskiniach, z dużą ilością zmian kierunku prawdopodobnie musiałbym się poruszać skokowo ponieważ 45% będzie za wolno, a 100% za szybko.


Nie znam tego skutera, ale podejrzewam ze biegi odnosza sie do szybkosci obrotowej wirnika, ale dodatkowo moze byc tez zmiana ustawienia skoku sruby.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 13-11-2017, 12:00   

martin napisał/a:
ale podejrzewam ze biegi odnosza sie do szybkosci obrotowej wirnika,
Silnik elektryczny żeby miał dużą moc z małego ciężaru, musi być wysoko obrotowy. Śruba źle pracuje w tym zakresie, jakaś przekładnia wchodzi w grę. Skoro na statkach wystarcza jednostopniowa przekładnia i zmienny skok, to w powolnym skuterze też by się przydała, tyle że to skomplikowana konstrukcja. Wiele skuterów ma układ zwiększający "siłę uciągu na palu". Jest to złe dla szybkiego pływania, nurkowie nie wchodzą w ten zakres.

pozdrawiam rc
 
 
GerardM 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 53
Dołączył: 13 Sty 2011
Posty: 335
Skąd: Radom
Wysłany: 14-11-2017, 14:54   

Cześć
Warto również rozważyć skutery ze stajni dive-xtras. Osobiście używam Cudę 400 z pakietem lion. Pakiet ma ok 1200 Wh co daje mi spokojnie daje mi zasięg praktycznie nie do wykorzystania (sądzę, że ok 15 km). Dla mnie ogromną wadą np XK1 czy Cudy 650 jest wielkość i waga,podyktowane głównie rodzajem wykorzystanych ogniw. Ponad 30 kg to jednak przegięcie. Moja Cuda waży zaledwie 19 kg. Jest jeszcze Piranha (widziałem na FB, że Starnaś sprzedawał nową) która waży ok 12 kg i jest to silny skuter o dużym zasięgu.
Pozdrawiam
Gerard

[ Dodano: 14-11-2017, 14:58 ]
Skutery dive-xtras mają teraz w pełni programowalną elektronikę. Można z poziomu komputera PC ustawić ilość biegów, moc na poszczególnych biegach, a nawet jak gwałtownie skuter ma przyspieszać po zmianie biegu :-) No i co ważne biegi zmienia się jedną ręką bez potrzeby zatrzymywania skutera żeby sięgnąć do pokrętła.
 
 
TYMOTEUSZ 



Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 1585
Skąd: warszawa
Wysłany: 14-11-2017, 16:00   

parę dni temu miałem przyjemnosc pływac na Bonex Ecos + Jak dla osoby nie mającej doświadczenia - super zabawka. Płynna regulacja, małe gabaryty, na max szybszy od Sierry.
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 16-11-2017, 07:01   

Turlogh napisał/a:
W zdecydowanej większości zamierzam z niego korzystać w jaskiniach. A wiec fajnie, aby nie był zbyt ciężki, szybkość standardowa, zasilanie - nie mam pojęcia, czas pracy...nie wiem. ok. godziny


Określenie "zamierzam korzystać w jaskiniach" to ogólnik. Jaskinie się różnią. Okoliczności się różnią. Chcesz skutery wozić samochodem, czy latać samolotem? Opcja transportu lotniczego praktycznie eliminuje DPV z pakietami LiIon.
Opisz przykładowe nurkowanie jaskiniowe, które zamierzasz zrobić z DPV.
Jakie planowane zespoły? Z jakim sprzętem? (opór w wodzie)
Zespół powinien mieć skutery porównywalne z możliwością wyciągania nurka z padniętym skuterem itd..
Godzinny burntime to za mało nawet na turystykę jaskiniową, ale w specyficznych warunkach (np. powrót z prądem) może wystarczyć.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed