Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
komputer do nocnych nurkowan
Autor Wiadomość
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 15-10-2017, 17:25   komputer do nocnych nurkowan

Witam


Coraz czesciej nurkuje wieczorami, problem jest taki za mam ZOOP-a i to jest masakra swiecenie latarka na wyswietlacz, zastanawiam sie nad zakupem kompa z podswietlanym wyswietlaczem tylko jaki .nurkowania plytkie do 20 m.
jakie wy uzywacie i co polecacie ??

[ Dodano: 15-10-2017, 18:36 ]
Znalazlem tez takie rozwiazanie ,korzystal ktos z tego ?????

[ Dodano: 15-10-2017, 18:36 ]
https://divezone.pl/pl/latarka-do-maski-tecline-led-17-p-3988.html
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15-10-2017, 17:39   

tak, do tego co chcesz robić to najlepsze i najtańsze rozwiązanie, korzystałem przez kilka lat

komp oled/led to min 2k zł, jak już będziesz miał, zdejmiesz tą latareczkę z maski :)
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15-10-2017, 18:09   

wiecznychlopiec napisał/a:

komp oled/led to min 2k zł, jak już będziesz miał, zdejmiesz tą latareczkę z maski :)

Możesz kupić oledowego xdeep/genz Black za niewiele ponad 1000, często widuję takie oferty
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 15-10-2017, 19:21   

Zamień Zoopa na Zoopa Novo (nowe od ok. 950 zł) - będziesz miał podświetlenie po dłuższym przytrzymaniu klawisza mode., a jak Zoopa sprzedasz to koszt wyniesie ok. 500 zł.

Jeżeli włączanie podświetlenia przyciskiem to nie to czego potrzebujesz to ta latarka chyba jest naepszym rozwiązaniem (chociaż jak czasami światło odbije się od szybki kompa to potrafi oślepić).
 
 
tom444 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-10-2017, 06:27   Komputer

A ja myślę że Zoop jest jednym z lepszych na nocne nurki. I tak w jednej ręce , zazwyczaj prawej, masz latarkę którą co jakiś czas podświetlasz manometr i kompas, to jaki problem jest też podświetlić komputer? Jeśli kupisz komp z podświetleniem to braknie ręki. Ja używam Mares Nemo Wide i podświetlenia użyłem tylko raz, później już tylko latarką oświetlałem mimo że nie ma fluo wyświetlacza. Myślałem nawet o kupnie zoopa :) proponuję zanim coś zdecydujesz i kupisz pożycz kompa od kogoś albo od centrum nurkowego i sprawdź czy to będzie wygodne.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 16-10-2017, 07:50   

Nie tak dawno sprzedawał mojego Maresa M2. Podświetlenie można włączyć na stale, zasilanie baterie 2xAAA. Bardzo niskobudżetowe rozwiązanie używany M2 nie powinien kosztować więcej niż 300-400zł (mojego sprzedawałem za 200)...
 
 
norbertkoziar 


Stopień: *** CMAS
Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 118
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-10-2017, 11:57   

Zdecydowanie mała latareczka do maski. Przyda ci się do podświetlenia zarówno komputera jak i kompasu. Ja mam Grala, włącza się przez dokręcenie. Można go tak ustawić, że ciśnienie wody automatycznie włącza latarkę na kilku metrach.
 
 
juwisz 


Stopień: AOWD, EAN
Kraj:
Ukraine

Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 529
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 16-10-2017, 15:46   Re: komputer do nocnych nurkowan

plamczak1979 napisał/a:

[ Dodano: 15-10-2017, 18:36 ]
Znalazlem tez takie rozwiazanie ,korzystal ktos z tego ?????

[ Dodano: 15-10-2017, 18:36 ]
https://divezone.pl/pl/latarka-do-maski-tecline-led-17-p-3988.html


Tak, mam taką latareczkę i nurkuję ze starym ZOOPem, wcześniej świeciłem główną latarką i później przez kilka sekund nic nie widziałem. Tarcza fluorescencyjna jest czytelna ok. 1 minuty, później znowu latarką po zoopie. Ale jest problem z ustawieniem tej latareczki, aby świeciła dokładnie na komputer. Można ją zgubić, korzystam z opaski neoprenowej Santi do maski i latareczka potrafi wyśliznąć się z paska, więc dodatkowo owijam ze 2 razy taśmą izolacyjną.
Nie jest to idealne rozwiązanie, taka latareczka wystarczy do oświetlenia komputera, nawet widać dno 5 m głębiej w przejrzystej wodzie. Dodatkowe źródło zaplątania, ale bardziej wygodne niż świecenie główną latarką. Minus jest taki, że patrząc na partnera, czasami świecisz mu po oczach. Plusem jest długi czas pracy na 1 paluszku oraz jest to backup do głównej latarki w sytuacji awaryjnej. Wiadomo, że trzeba mieć 2 normalne latarki na nurkowanie nocne, ale ta mała latareczka jest niezawodna i będzie świecić, kiedy główna zgaśnie, więc bezstresowo znajdujesz w kieszeni czy na uprzęży latarkę zapasową.

Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest komputer OLEDowy. Opinie znajdziesz w internecie.
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 17-10-2017, 09:55   

Sprobuje najpierw z ta mala latarka, jak nie to zawsze moze sie do czegos innego przydac...

Dziekuje i pozdrawiam.

[ Dodano: 17-10-2017, 13:15 ]
jest jeszcze jedna kwesia chodzi o XDEEP OLED BT https://www.underwater.pl...tom-timer.html. Sprzedanie ZOOP-a 400-500 zl latarka ok 80 zl czyli dolozyc 400 i by bylo chyba....., ko posiada z was ten kopm. i jak to faktycznie wyglada...? (chodzi mi bez upgardu.)

[ Dodano: 17-10-2017, 13:16 ]
Komputer XDeep OLED Bottom Timer

[ Dodano: 17-10-2017, 13:17 ]
https://www.underwater.pl...ttom-timer.html
 
 
juwisz 


Stopień: AOWD, EAN
Kraj:
Ukraine

Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 529
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 17-10-2017, 13:05   

Porównujesz bottom timer do komputera?
Za komputer Genz nitrox lub Divesoft Freedom trzeba zapłacić 1800 zł, za Divecomputer prawie 2000 zł, Divesystem Ratio iX3M Easy za 2200 zł itd.

Możesz kupić używany komputer oledowy, ostatnio widziałem Xdeep nitrox za 500 zł, ale z reguły cena za niego ok. 1000-1200 zł.

Stary Zoop z tarczą fluorescencyjną w zupełności wystarczy do nocnych nurkowań, ale nie ukrywajmy, że najlepszy byłby OLED. Musisz jednak dobrze poczytać, jeżeli zdecydujesz się na OLED.
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-10-2017, 13:37   

OLED to już chyba tylko Genz oferuje, reszta to podświetlane LCD.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-10-2017, 13:54   

plamczak1979 napisał/a:
Komputer XDeep OLED Bottom Timer

Jak napisał juwisz, bottom timer to nie komputer nurkowy!
Praktycznie każdy komputer może być bottom timerem (w najgorszym przypadku się zawiesi po nurkowaniu). Coś co jest Bottom timerem samo z siebie komputerem się nie stanie - albo jest to niemożliwe albo wymaga specjalnego softu.
Bottom timer: urządzenie które podaje głębokość, czas nurkowania i głębokość maksymalną
(dodatkowo jeszcze prędkość wynurzania, temperaturę i czasem głębokość średnią etc.).
Komputer nurkowy: urządzenie które na podstawie parametrów takich jakie ma bottom timer potrafi zaproponować bazujący na pewnych zasadach schemat wynurzenia. Dodatkowo przedstawia parę innych ciekawych informacji bazujących na tych obliczeniach jak: czas NDL, czas do osiągnięcia powierzchni etc.

[ Dodano: 17-10-2017, 17:37 ]
Fiktor napisał/a:
OLED to już chyba tylko Genz oferuje, reszta to podświetlane LCD.

A na moich Liquivision XEO "full color OLED screen" ... już w miasteczku South Park mówili że Kanadyjczykom nie należy wierzyć :-)
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 17-10-2017, 17:04   

pytam , bo nie wiem jak dziala xdeep. Nigdy nie mial;em z tym do czynienia.

[ Dodano: 17-10-2017, 18:05 ]
czyli Komputer XDeep OLED Bottom Timer sie nie nadaje.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 17-10-2017, 18:36   

plamczak1979 napisał/a:
pytam , bo nie wiem jak dziala xdeep

XDEEP występuje w 3 wersjach oprogramowania (właściwie występował bo nie jest już produkowany... chyba):
    Bottom timer
    Komputer nitroksowy (Bottom timer + soft nitroksowy)
    Komputer trimiksowy (Bottom timer + soft trimiksowy)

Za soft się płaci. TMX to bylo coś około dwa razy cena BT.
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 17-10-2017, 18:49   

Ostatnio xdeep ean (nitrox) poszedł za 450 i 600, ale to są strzały, które są na pniu sprzedane.
 
 
juwisz 


Stopień: AOWD, EAN
Kraj:
Ukraine

Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 529
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 17-10-2017, 19:44   

Cytat:
czyli Komputer XDeep OLED Bottom Timer sie nie nadaje.


Nie kupisz aktualnie nowego bottom timera Xdeep/Genz, tylko używany.
Chyba wogóle nie kupisz urządzenia OLED bottom timer.
Od pewnego czasu Genz jest oferowany tylko w wersji Nitrox/Trimix.

Więc jak trafisz używany Xdeep bottomtimer, to w sam raz nada się na nurkowania nocne (jako dodatkowy wyświetlacz do Zoop), a dodatkowo możesz do niego dokupić oprogramowanie Nitrox i masz wtedy pełnowartościowy komputer, a nie zegarek.
Kilka lat temu to był hit i kolejki w sklepach, żeby go zdobyć. A skończyło się jak się skończyło i teraz taki komputer można kupić za połowę ceny.
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 17-10-2017, 20:00   

Cytat:
i teraz taki komputer można kupić za połowę ceny.


Z czegoś ta połowa wynika , oby z nie "do połowy" świecącym wyświetlaczem ;-)
 
 
plamczak1979 


Kraj:
Netherlands

Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2014
Posty: 112
Skąd: nieuw vennep
Wysłany: 18-10-2017, 08:38   

czyli zostane przy tej malej latarce, bo to moga byc wieksze koszta jak przypuszczalem...
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-10-2017, 08:52   

mi_g napisał/a:
Fiktor napisał/a:
OLED to już chyba tylko Genz oferuje, reszta to podświetlane LCD.

A na moich Liquivision XEO "full color OLED screen" ... już w miasteczku South Park mówili że Kanadyjczykom nie należy wierzyć :-)

To raczej nie kwestia wiary, a bycia na bieżąco z ofertą rynkową: http://www.liquivision.co...15/2/eol-letter - już od prawie 10 miesięcy Xeo (a także Xen, Kaon i Lynx) to historia.

Genz przynajmniej wymienia OLEDy w swoich urządzeniach...
https://www.scubaboard.co...dimming.485474/
 
 
komando77 


Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 54
Skąd: Gdynia
Wysłany: 18-10-2017, 09:52   

Na razie chyba najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie właśnie mała latarka przy masce. Spojrzenie na kompa i zobaczysz wszystko co trzeba, mała moc takiej latarki nie oślepia partnera, bateria wystarcza na długo. Kupowanie nowego takiego samego czy bardzo podobnego sprzętu tylko dla podświetlenia jest wg. mnie bez sensu. Jak już będziesz potrzebował to sobie kupisz jakiś kolorowy telewizor i tyle. Jeżeli chodzi o XDeep to jest chyba dosyć problematyczny sprzęt sądząc po opiniach, osobiście bym w niego nie inwestował (tym bardziej używkę bez gwarancji itp.) Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed