Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego freediver nie może skorzystać z powietrza nurka?
Autor Wiadomość
dejmieno 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Wrz 2017
Posty: 14
Skąd: Polska
Wysłany: 18-01-2018, 20:55   Dlaczego freediver nie może skorzystać z powietrza nurka?

Witam,

Kilkakrotnie słyszałem o zasadzie bezpiecznego uprawiania freedivingu żeby nigdy pod wodą nie korzystać z powietrza nurka sprzętowego.

Rozumiem to że nurkując na bezdechu w płucach posiadamy powietrze o ciśnieniu atmosferycznym a nurek sprzętowy posiada powietrze o ciśnieniu panującym na danej głębokości.
Jednak jaki byłby efekt zaczerpnięcia powietrza z automatu? Czy rozchodzi się tu o to że podczas wynurzania powietrze rozprężałoby się w płucach? Ale w takim przypadku można wypuszczać nadmiar powietrza z płuc podczas wynurzania.

Tutaj https://www.nurkomania.pl/a0718.htm czytałem opis pewnego wypadku podczas zawodu freediverów. Zastanawia mnie to że nawet w stanie poważnego zagrożenia życia safety diver nie podjął próby podania czynnika oddechowego.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 19-01-2018, 07:33   

dejmieno napisał/a:
Rozumiem to że nurkując na bezdechu w płucach posiadamy powietrze o ciśnieniu atmosferycznym a nurek sprzętowy posiada powietrze o ciśnieniu panującym na danej głębokości.

Niestety nie. W obu przypadkach cisnienie w plucach jest identyczne - odpowiada cisnieniu atmosferycznemu.

dejmieno napisał/a:
Jednak jaki byłby efekt zaczerpnięcia powietrza z automatu?

Powiekszasz ilosc powietrza w plucach, musisz sie go pozbyc przy wynurzaniu - nastepuje niebezpieczenstwo rozerwania tkanki pluc.

dejmieno napisał/a:
Zastanawia mnie to że nawet w stanie poważnego zagrożenia życia safety diver nie podjął próby podania czynnika oddechowego.

Przy tych glebokosciach nie ma to zadnego sensu - poszkodowany bardzo szybko wpada w deco, nie masz gazow na wyjscie dwoch osob. Zreszta caly opis pokazuje, ze nurkowanie robione bylo z bardzo duzym ryzykiem.
 
 
krzkus 

Stopień: 121
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 210
Skąd: Katowice
Wysłany: 19-01-2018, 09:01   

martin napisał/a:
W obu przypadkach cisnienie w plucach jest identyczne - odpowiada cisnieniu atmosferycznemu.


Chyba jednak ciśnieniu panującemu na danej głębokości.


W tym przypadku, w kategorii no limit, trudno to nawet nazwać freedivingiem, raczej eksperymentem, trudno się opierać na jakiejś wiedzy z nurkowania sprzętowego przy założonej prędkości wynurzania około 150 metrów/min

Wiadomo, że Pepin robił takie eksperymenty tzn. wspomagał się biorąc gaz na dużej głębokości.

Może akurat w tym wypadku nie byłoby gorzej gdyby udało się Audrey zaczerpnąć gazu, ale tego się już nie dowiemy.
Faktem jest, że w tej kategorii żadna kobieta nie zbliżyła się od tego czasu do 170 metrów, a próba bicia rekordu przez Herbert Nitscha o mało nie zakończyła się równie tragicznie.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 19-01-2018, 09:29   

martin napisał/a:
Powiekszasz ilosc powietrza w plucach, musisz sie go pozbyc przy wynurzaniu - nastepuje niebezpieczenstwo rozerwania tkanki pluc.
W okolicach 90 m, jaki to problem przejść na sprzętowe nurkowanie ?
krzkus napisał/a:

martin napisał/a:

W obu przypadkach cisnienie w plucach jest identyczne - odpowiada cisnieniu atmosferycznemu.



Chyba jednak ciśnieniu panującemu na danej głębokości.
Kolejna osoba, łapiąca moderatora na bredzeniu.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 19-01-2018, 09:37 ]
Tomek Nitka napisał/a:
Jednak przypadku Audrey głębokości na których należało podać mieszankę były dużo większe, co oczywiście nie wyklucza tego, że gdyby Bernabe podał jej (póki jeszcze była przytomna) automat, to być może jeszcze by żyła.



Tomek Nitka


pozdrawiam rc
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 19-01-2018, 09:57   

krzkus napisał/a:
Chyba jednak ciśnieniu panującemu na danej głębokości.

Sorry, palce szybsze od pomyslunku :( . Masz 100% racji.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 19-01-2018, 10:53   

dejmieno napisał/a:
Ale w takim przypadku można wypuszczać nadmiar powietrza z płuc podczas wynurzania.

W takiej sytuacji najczęściej nic by się nie stało ale...
- O ile na kursach nurkowania w sprzęcie do bólu jest powtarzane że trzeba wypuszczać powietrze podczas wynurzenia a tak w ogóle nie wstrzymywać, na freediverskich jest dokładnie odwrotnie powietrza się nie wypuszcza podczas nurkowania. Czyli taki freediver mógłby tego nie wiedzieć, a nawet jakby wiedział postąpić zgonie z wyuczonym nawykiem.
- Wypuszczanie powietrza jest proste jak się wynurzamy z małej głębokości na płetwach (albo bez), opisany przez ciebie wypadek to kategoria No-limits i nurkowanie na 170m, prędkości zanurzania i wynurzania rzędu 100m/min, nie jestem pewien czy ktokolwiek byłby w stanie rozsądnie wypuszczać gaz z płuc przy takiej prędkości i głębokości
- O ile 1-2 oddechy na 10-20m i wynurzenie z płetwy (czas denny powiedzmy 10sek, prędkość wynurzenia 40m/min) nie powinien* spowodować nasycenia tkanek gazami obojętnymi na tyle aby zaszkodziło szybkie wynurzenie to nawet krótkie oddychanie na 170m + wynurzenie 100m/min + mieszanka z dodatkiem helu brzmi wariacko*

* - tak naprawdę trudno powiedzieć kiedy zaszkodzi a kiedy nie, nie wiem czy nawet da się to oszacować, niewiele na ten temat widmo, co nieco badała NASA ale to dotyczyło innej skali ciśnień i nasycenia tkanek (samoloty) The Effects of Different Rates of Ascent on the Incidence of Altitude Decompression Sickness
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 19-01-2018, 13:18   

mi_g napisał/a:
, nie jestem pewien czy ktokolwiek byłby w stanie rozsądnie wypuszczać gaz z płuc przy takiej prędkości i głębokości
Wentylację różnikową mam na poziomie 300l/s. 18x7l = 126 l warunki powierzchniowe. Nie ma najmniejszego problemu wykonania takiej wentylacji. Na powierzchni. Faktyczna do wykonania jest mniejsza, bo wydychane powietrze czy czynnik oddechowy sprężone.
mi_g napisał/a:
to nawet krótkie oddychanie na 170m + wynurzenie 100m/min + mieszanka z dodatkiem helu brzmi wariacko*
Przejęcie do dzwonu.

pozdrawiam rc
 
 
pawlos1976 


Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 501
Skąd: Szczytno
Wysłany: 21-01-2018, 15:08   Re: Dlaczego freediver nie może skorzystać z powietrza nurka

dejmieno napisał/a:
Witam,

Kilkakrotnie słyszałem o zasadzie bezpiecznego uprawiania freedivingu żeby nigdy pod wodą nie korzystać z powietrza nurka sprzętowego.

Rozumiem to że nurkując na bezdechu w płucach posiadamy powietrze o ciśnieniu atmosferycznym a nurek sprzętowy posiada powietrze o ciśnieniu panującym na danej głębokości.
Jednak jaki byłby efekt zaczerpnięcia powietrza z automatu? Czy rozchodzi się tu o to że podczas wynurzania powietrze rozprężałoby się w płucach? Ale w takim przypadku można wypuszczać nadmiar powietrza z płuc podczas wynurzania.

Tutaj https://www.nurkomania.pl/a0718.htm czytałem opis pewnego wypadku podczas zawodu freediverów. Zastanawia mnie to że nawet w stanie poważnego zagrożenia życia safety diver nie podjął próby podania czynnika oddechowego.


Podstawowa rzecz jak freediver weźmie powietrze pod wodą to już nie jest nim tylko nurkiem.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed