Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepszy sprzęt podwodny do fotografii amatorskiej (max30m)
Autor Wiadomość
agata2608 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 08 Gru 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-04-2017, 22:33   Najlepszy sprzęt podwodny do fotografii amatorskiej (max30m)

Cześć,
rozważam kupno dobrego sprzętu fotograficzno-filmowego do nurkowania/sportów ekstremalnych.

Cel: fotografia amatorska, zdjęcia/filmiki z wakacji
Poziom wiedzy na temat fotografii podwodnej (1-10): 1
Budżet: 1200zł
Sprzęt rozważany dotychczas: Olympus TG Tracker, Olympus TG-4, Go Pro 4
Poziom nurkowy: OWD (także będzie potrzebna duża stabilizacja obrazu :) )

Proszę, napiszcie o swoich doświadczeniach. W necie jest trochę materiałów porównujących dostępny sprzęt, ale mi najbardziej zależy na doświadczeniach praktycznych.

Dziękuję za każdą odpowiedź.

PS. Jeśli ktoś chce sprzedać taki sprzęt, rozważę każdą propozycję!
 
 
sdss 


Stopień: DD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Wrz 2014
Posty: 79
Skąd: Olkusz
Wysłany: 27-04-2017, 10:06   

Nikon aw130
 
 
TomM 



Stopień: Adv. Tmx
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 24 Maj 2004
Posty: 3724
Skąd: Katowice
Wysłany: 28-04-2017, 07:10   

agata2608 napisał/a:
dobrego sprzętu fotograficzno-filmowego do nurkowania (...) fotografia amatorska (...) Budżet: 1200zł


Do wykonania dowolnego zdjęcia potrzebne jest światło. Pod wodą sprawa staje się trudniejsza - światło jest przefiltrowane przez wodę. Co do zasady konieczne jest użycie światła sztucznego i zbliżenie sie do fotografowanego obiektu (światło sztuczne przebiega drogę do obiektu tam i z powrotem).
Fotografia amatorska wymaga: stabilnego nurka, nie wiewiórki, który nurkuje na tyle dobrze, że jego uwaga może zostac poświęcona na dobór kadru, oświetlenie itp, a nie na utrzymanie sie przy życiu. To warunek podstawowy.
Poza tym potrzebny jest obiektyw szerokokątny lub w wersji budżetowej mokry konwerter szerokokątny, lampa (najtaniej błyskowa) i ramię pozwalające odsunąć oś światła od osi obiektywu (inaczej na zdjęciu będą farfocle).
Potrzebny jest tez jakiś aparat w obudowie podwodnej, który w wersji minimalnej wpółpracuje z posiadana lampa i konwerterem i posiada możliwośc ustawienia manualnie ekspozycji.

Czy jest to możliwe w założonym budżecie: IMHO nie, nawet używany.
Przy podwojeniu budżetu jest to możliwe (używki).

Moja propozycja: któryś z aparatów Sea&Sea z serii cyfrowej (DX 1 G, DX8000G) używany - cena rynkowa ok. 800 PLN (aparat Ricoh brandowany Sea&Sea, obudowa podwodna, konwerter szerokokątny).
Ale uwaga: aparaty podwodne maja krótki żywot - korozja płyty głównej postępuje w nich szybko i niezauważalnie, ale nieuchronnie. Nie chodzi o zalanie - użytkowanie w warunkach nurkowych naraża na wilgoć pomimo wszelkiej staranności. Pełnosprawny aparat używany w swojej historii pod wodą może po krótkim czasie od nabycia sie zepsuć "od samości" - nawet w szufladzie - z powodu pełznącej korozji. Naprawy niekiedy możliwe, ale niepewne, zwykle cena naprawy porównywalna z wartościa aparatu.
Dlatego sa na rynku same dedykowane obudowy, ale nie ma samych aparatów do nich :)
Pozostaje podstawa, ramie i lampa - używane można nabyć na rynku wtórnym za ok. 1000 PLN. Japońskie lampy są dość trwałe - nie psują sie i nie zalewają, trzeba kupic najlepszą możliwą, np. Inon
Wideo to inna bajka - kamery typu GoPro wystarczają, ale potrzebne jest światło ciągłe, rozproszone, oświetlające kąt widzenia obiektywu (120 stopni?) co oznacza 2 lampy odpowiedniej mocy i ramiona do nich.
Niektórzy próbują wideo z latarkami nurkowymi lub dokupują tanie latarki LEDowe typu backup, ale efekty rzadko sa do oglądania - chyba tylko przez właściciela dumnego z wykonanego nurkowania.
 
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 28-04-2017, 09:14   

Kiedyś dużo dla fotografii podwodnej zrobił NIKONOS.
Resztę uwag wprost można przeczytać u Orzepowskiego.

pozdrawiam rc
 
 
lako 

Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-04-2017, 11:57   

W takim budżecie trudno coś polecić, ale porozmawiaj z autorem tego wątku:

http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=41970

Jest tam również link do zdjęć robionych aparatem za 1 tyś.

Powodzenia.
 
 
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 28-04-2017, 20:25   

W tym budżecie podpowiem że do szerszych planów, fotografowania nurków lepiej sprawdzi się Go Pro bo ma szerszy kąt. A przy fotografii macro lepiej sprawdzą się aparaty fotograficzne. Nie piszę o wymienionych przez ciebie, nie znam tych.
Ja pstrykam starą Go Pro 2, a zdjęcia macro staruszkiem C-5060. Co można z tego wycisnąć, nie mając dedykowanych lamp, możesz zobaczyć u mnie na stronie.
 
 
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 29-04-2017, 20:46   

agata2608 napisał/a:
Poziom nurkowy: OWD (także będzie potrzebna duża stabilizacja obrazu )
powiem tak: jak juz wydaje ci sie ze umiesz nurkowac, nie masz problemu z plywalnoscia czy wystrzeleniem bojki, wtedy bierzesz aparat pod wode i... okazuje sie ze w zasadzie nic nie umiesz i uczysz sie od nowa - bo trzeba poswiecic 2-3s na zmiane ustawien aparatu, poprawic lampe, wykadrowac, ustawic sie, czasem troche cofnac itp. w tym czasie plywalnosc ma sie utrzymywac "sama" bez udzialu twojej swiadomosci, bo ta zajeta jest gmeraniem w ustawieniach aparatu :) . chyba ze satysfakcjonuje cie robienie zdjec w tumanach wzbitego mulu.

w zakladanym budzecie najsensowniejsze i najbardziej rozwojowe wydaje sie chyba gopro - nie ma ustawien, po prostu wciskasz przycisk i sie robi. jak dokupisz do tego z czasem jakies swiatlo, to bedzie satysfakcjonujace rozwiazanie na zasadzie "pamiatki z wakacji". plytko bez sztucznego swiatla tez da rade, w podanym budzecie chyba nie znajdziesz nic lepiej sobie radzacego w trudnych warunkach oswietleniowych.
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 30-04-2017, 15:04   Re: Najlepszy sprzęt podwodny do fotografii amatorskiej (max

agata2608 napisał/a:

[...]
Olympus TG-4, Go Pro 4
[...]
Proszę, napiszcie o swoich doświadczeniach. W necie jest trochę materiałów porównujących dostępny sprzęt, ale mi najbardziej zależy na doświadczeniach praktycznych.



Mam obydwa takie sprzety. Z doswiadczenia i porownujac:
Do video o Olku nawet nie mysle.
Zdjecia - owszem. Ale trzeba swiatla. O wbudowanej lampie
zapomnij.

Do tego zwroc uwage, ze Olek tylko do kilkunastu metrow.
Pare razy zabieralem go na 20+. Rokowal dobrze, potem sie zalal.
GoPro4 masz w dolaczonej standardowo obudowie do 40.
 
 
 
PawelF76 



Stopień: TMX
Kraj:
Norway

Wiek: 48
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 403
Skąd: Tananger
Wysłany: 02-05-2017, 17:07   

GoPro 4, lub inne actioncamy o podobnych parametrach i będzie Pani zadowolona. Małe to, poręczne i nie potrzeba zbyt wiele akcesoriów, choć światełka to sprawa nieodzowna.
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 02-05-2017, 17:39   

agata2608 napisał/a:
fotografia amatorska, zdjęcia/filmiki z wakacji

Zrobisz telefonem a foto podwodną odpuść. Te 1200 wydaj na SPA...
 
 
dariusznow 


Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 216
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 04-05-2017, 19:25   

:aaa:
TomM napisał/a:
Fotografia amatorska wymaga: stabilnego nurka, nie wiewiórki, który nurkuje na tyle dobrze, że jego uwaga może zostac poświęcona na dobór kadru, oświetlenie itp, a nie na utrzymanie sie przy życiu. To warunek podstawowy.



to mi wystrcza jako podsumowanie tematu, brawo :aaa:

naogladałem sie tych świeżaków z czasami wypasionym sprzętem i wieloma problemami jeśli chodzi o nurkowanie, nie wspomne o efektywnosci nurkowania dla ludzi bez ambicji foto

na zdjecia powinny być specjalne grupy i nurki
 
 
PanMaciejka 


Stopień: deco.proc.intro.cave
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2015
Posty: 36
Skąd: Tomaszów Maz.
Wysłany: 20-06-2017, 18:31   

ja kręce i foce xiaomi yi action cam, na moje umiejętnści wystarcza,
zbudowałem nawet ramię żeby kamera była lepiej ustabilizowana i na oświetlenie
jeden minus to brak ekranu


moje produkcje możesz zobaczyć tutaj,
https://www.youtube.com/p...xG8EBjx-yzitWKY

na początku miałem sj4000 teraz yi, przybędzie kasy to kupie yi2+ 4k w 60fps i dobrą stabilizacją będzie super jakość, ale budrzet twój to przekracza
z fajnych kamerek moge polecić ci gitup git2, albo upolowanie yi2 bez plusa powinno sie udać koło 800zł

[ Dodano: 20-06-2017, 18:36 ]
http://imgur.com/a/n8z0r
coś zdjęcia nie działa mógłby moderator połączyć posty i poprawić fotkę?
 
 
dellos 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 10 Lip 2017
Posty: 34
Skąd: Poznań
Wysłany: 01-05-2018, 21:47   

Dziękuję za liczne odpowiedzi, prawdopodobnie źle napisałem pytanie na początku oczywiście chodzi mi głównie o robienie filmów pod wodą w 4K, coraz bardziej myślę o GoPro Hero 6 + Akcesoria... do nauki a jak już opanuję stateczną rękę "pod wodą" pomyślę o czymś większym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed