Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzebuję porady z twinem
Autor Wiadomość
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 06:23   Potrzebuję porady z twinem

Część! Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych jak warto jest skręcić twina 2x12 l, czy z manifold z możliwością odseparowania butli ? Czy bez manifold i w tedy mam 2 oddzielne butle? ( tyle że potrzebuję 2 manometry i trzeba zmieniać automaty )
Moim drugim pytaniem jest czy używacie zestawów 1i 2 giego dedykowanych do twina czy sami zestawiacie?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-05-2018, 08:07   

obie konfiguracje: klasyczny twinset (typu hogarthian) i konfiguracja independent double mają swoje zalety i wady. Zależnie od wykonywanych nurkowań można wybrać jedną lub drugą. Ta druga jest specyficzna, dużo mniej popularna, ale ma też swoich fanów. Side mount to ten sam system tylko z butlami z boku i to wydaję się sensowniejsze.

jeśli chodzi o twinset to najpopularniejszy jest manifold z separatorem i taki bym ci doradził, bo jego wykorzystania będziesz się uczył na kolejnych szkoleniach. Tak naprawdę decyzja powinna być między twinset z separatotem a sm. Ale wszystko zależy od tego co chcesz dalej robić. Ja sm traktuje zadaniowo, tam gdzie nie mogę w twinsecie ze względu na trudny dostęp itp.

konfiguracja automatów jest banalnie prosta i opisana szeroko w necie. Automaty dowolne, najpopularniejsze atx + ds4 apeksa wystarczają. "Dedykowane" ładniej układają węże, ale to tylko estetyka, nigdy żaden "załamany" wąż nie puścił na tym zagięciu. Zawsze można jednak dopłacić i będzie ładniej i bardziej dir.
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 10:20   

Wiecznychlopiec a który byś polecił z tych dwóch ?
1) https://divezone.pl/pl/apeks-xtx50-tek3-x-2-p-2104.html
2) https://divezone.pl/pl/zestawy-rekreacyjne-c-416.html ( tylko nie wiem jaki kupić 2 ugi 1 do tego legend )
3 ) Coś co proponujesz innego!
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28-05-2018, 10:28   

Ja bym kupił zestaw DS4+XTX50+Octopus+manometr, dokupił dodatkowy DS4 i długi wąż do automatu np. 180 cm i gotowe.

Octopus najlepiej też XTX50 ale może być też XTX40.
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 10:38   

A może mógłbyś coś doradzić z sucharami mam dylemat w tej sprawie !
1 ) https://divezone.pl/pl/santi-emotion-plus-meski-p-5006.html?search_query=Santi&results=125
2) https://divezone.pl/pl/santi-espace-skafander-suchy-p-4071.html
3) ?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-05-2018, 10:39   

osobiście używam zestawu: 2x ds4 + xtx50

dlaczego xtx50? - bo ma długą kierownicę wydechu, wolę też stare tx50/40 od nowych atx, właśnie ze względu na to. Do tego lubię mieć możliwość regulacji automatu pod wodą - stąd xtx50 i tx50, a nie atx czy xtx 40. Nie lubię jak mi bąble lecą przed oczami.

z czegoś takiego jestem w stanie zrobić co tylko chce, przebudować na sm, na butle stage itp.

nie uważam, żeby była jakakolwiek różnica między ds4 czy tek3 poza wyglądem. Na pewno tek3 jest ładniejszy. Z drugiej strony wolałbym wersje atx200 black pearl jakby miało być ładniej. O "idealnym" prowadzeniu węży się już wypowiedziałem.

Używam praktycznie tylko apeksów:
- bo są popularne i tanie
- bo serwis zrobię na kolanie
- bo części są dostępne w internecie, zarówno jako oryginał jak i zamienniki
- łatwo sprzedać - bo są popularne
- itd.

aqualung to lepiej wykonany apeks - w duuużym uproszczeniu. Nie jestem fachowcem od aqualunga, ale ma on sporą rzeszę swoich fanów.

Ja unifikuje swój sprzęt i staram się mieć wszystko apeksa - mniej części do wożenia ze sobą serwisowych itp., dobijam do 20 I st i 25 drugich

[ Dodano: 28-05-2018, 11:41 ]
grol napisał/a:
Ja bym kupił zestaw DS4+XTX50+Octopus+manometr, dokupił dodatkowy DS4 i długi wąż do automatu np. 180 cm i gotowe.

Octopus najlepiej też XTX50 ale może być też XTX40.


to chyba najlepsza opcja cenowa. Oddzielnie wychodzi drożej. Jednakw podstawie wziąłbym jako octopus XTX50 ze względu na to co wyżej napisałem o bąblach i kręceniu
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 11:02   

Dzięki za podpowiedzi wam 🖒
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28-05-2018, 13:54   

Fika Fika napisał/a:
coś doradzić z sucharami mam dylemat w tej sprawie

Wszystko zależy od posiadanej kasy... Jeżeli stać Cię na Santi to bierz.
Natomiast nie ma suchacza pasującego każdemu, trzeba wiedzieć co się chce. Zacząć trzeba od ocieplacza, bo od jego grubości i kroju dużo zależy.
Dlatego ja, gdybym był teraz początkujący, kupiłbym używany, najlepiej po wymianie manszet, kryzy i zamka (ale można to też zrobić po zakupie, wtedy cena używki niższa). Ponurkowałbym w nim około roku i sprzedał z małą stratą, a kupił takiego, który mi odpowiada.
Przykładowe aspekty, które każdy może dobierać indywidualnie i mieć swoje zdanie w temacie:
- kryza szyjna neoprenowa, lateksowa czy silikonowa? wymienna bez klejenia?
- jaki system pierścieni do rękawic?
- zamek z przodu czy z tyłu? metalowy czy plastikowy?
- buty wklejone czy skarpety i buty zakładane?
- jakie kieszenie?
- materiał skafandra (trilam, cordura, neopren,...)?
- zawór ulgi?
- ogrzewanie?
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 28-05-2018, 15:05   

wiecznychlopiec napisał/a:

- bo części są dostępne w internecie, zarówno jako oryginał jak i zamienniki


Gdzie kupujesz oryginalny kit do apeksów bo jakoś nie jestem przekonany do zamiennikow od mlinke. Robiłem serwis na nim niby ok ale ta membrana jakas taka delikatna.
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 15:58   

Zapomniałem się zapytać ile lat służą przeciętnie wam automaty pierwszego i drugiego?
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-05-2018, 16:18   

DawidP napisał/a:

Gdzie kupujesz oryginalny kit do apeksów bo jakoś nie jestem przekonany do zamiennikow od mlinke. Robiłem serwis na nim niby ok ale ta membrana jakas taka delikatna.


do tej pory ebay.de, niemieckie sklepy internetowe, tam nie ma problemu

[ Dodano: 28-05-2018, 17:19 ]
Fika Fika napisał/a:
Zapomniałem się zapytać ile lat służą przeciętnie wam automaty pierwszego i drugiego?


do końca życia?

w automacie jest średnio co się popsuć jeśli sam nie zepsujesz mechanicznie albo "serwisant" popsuje

mam automaty strasze niż 10-15 lat i lepiej wyglądają od 2-3 letnich. Kiedyś księgowy nie liczył każdego mirkometra chromowania ;)

[ Dodano: 28-05-2018, 17:23 ]
Fika Fika napisał/a:
A może mógłbyś coś doradzić z sucharami mam dylemat w tej sprawie !
1 ) https://divezone.pl/pl/santi-emotion-plus-meski-p-5006.html?search_query=Santi&results=125
2) https://divezone.pl/pl/santi-espace-skafander-suchy-p-4071.html
3) ?


to 2 zupełnie różne skafandry do innych zastosowań, akurat mam oba :ping: opisywanie przez net różnic i dlaczego ten a nie tamten ze względu na przeznaczenie zajęłoby za dużo czasu. Zadzwoń po prostu to szybciej pójdzie.

generalnie sporo rozbija się o $, jako że nie masz sprecyzowanych wymagań to też trochę jak wróżenie z fusow. Grol poruszył już kilka aspektów bardzo indywidualnych. Prawdą tez jest, że najpierw musisz popływać trochę żeby później wiedzieć czego chcesz i zamówić właściwy skafander
 
 
leon 


Stopień: Instruktor SSI, TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 04 Sie 2004
Posty: 243
Skąd: Lublin
Wysłany: 28-05-2018, 20:30   

wiecznychlopiec napisał/a:
. Jednakw podstawie wziąłbym jako octopus XTX50 ze względu na to co wyżej napisałem o bąblach i kręceniu

Cześć
Jeśli jako octopus rozumiesz zapas czyli to co masz na szyi, to po co
1. szeroka kierownica wydechu, i tak w zasadzie z tego nie oddychasz, a jeśli zdarzy się, to krótko podczas wynurzania, w czasie ćwiczeń lub awarii.
2. Lubisz kręcić na tym zapasie regulacją oporów oddechowych, po co ? Nie lepiej ustawić na maksymalnie rozkręconym automacie i cieszyc się z komfortowego oddychania. Jesli automat zapasowy masz na szyi, to oczywiście obowiązkowo efekt venturiego na minus, aby się nie wzbudzał, a jak zmuszony jestes oddychać to przesuwasz dźwignię w stronę paszczy na plus, i tyle.

Moim zdaniem bez sensu jest kupować w tym przypadku apeksa 50 na zapas, 40 która jest tańsza pewnie ze 200 zł (strzelam) wystarczy, tylko ampulem odkręć regulację oporów na maksa.
 
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-05-2018, 20:40   

leon napisał/a:

(...) to po co


bo w razie oog partnera ty będziesz na nim wracał czy się wynurzał, dlaczego więc chcesz mieć dla siebie gorszy? żeby ci bąble leciały na oczy w awaryjnej sytuacji?

maskę do kieszeni też gorszą? chyba lepszą właśnie i bardziej niezawodną

a kręcę nim bo jak nie lubię jak hel podaje tak gładko i mogę sobie to ogarnąć pod wodą. Brak regulacji powoduje, że musisz to robić na brzegu albo zabierac klucz pod wodę
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 28-05-2018, 21:13   

Leon wydaję mi się że wiecznychłopiec dobrze napisał o 50 na zapasie! Ja zamierzam solo pływać głównie więc zależy mi na sprawnym sprzęcie a 200 zł to na piwku zaoszczędzone którego nie pije
 
 
leon 


Stopień: Instruktor SSI, TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 04 Sie 2004
Posty: 243
Skąd: Lublin
Wysłany: 28-05-2018, 22:16   

No dobra prowokujecie do pisania ;-) Cieszę się, ze nie tylko na fb sa jeszcze jakies dyskusje. Dawno tu nie pisałem.
wiecznychlopiec napisał/a:
bo w razie oog partnera ty będziesz na nim wracał czy się wynurzał, dlaczego więc chcesz mieć dla siebie gorszy? żeby ci bąble leciały na oczy w awaryjnej sytuacji?

Co Ty z tymi bąblami, czytając Twoje teksty mam wrażenie, że Apeks 40 jest źle zaprojektowany, bo te bomble zasłaniają nurkowanie. Demonizujesz. Od 14 lat szkolę na Apeksach, 40 i 50 tkach, tylko jedna osoba zauważyła że w momencie przystanku bezpieczeństwa bomble leciały jej na twarz,.. i była w stanie ukończyć nurkowanie ;-)
Jeśli płyniesz jak mogą bomble lecieć przed oczy ? To niemożliwe.
Sytuacje kiedy bomble mogą przeszkadzać to: osoby fotografujące pod wodą, które czekają w jednym miejscu na fotę życia przez kilka minut, i druga przystanek deco, ale jak to mówią złej baletnicy...
Kolejna sprawa, czy ta 40 jest gorsza od 50, różnica to w 50 możesz regulować opory wdechu pokrętłem ręcznie, a w 40 ampulem. Tak jak pisałem wykorzystujmy konstrukcję i odkręcajmy opory na maksa, paradoksalnie zużycie powietrza zmaleje. Wykorzystujmy też efekt Venturiego, czyli dźwignię +.-.Jak w paszczy to plus, jak na szyi lub gdzieś z boku to koniecznie i obowiązkowo minus.
Kolega wiecznychłopiec pisał, że kręci bo na helu mu wygodniej. Kuźwa, to jest dział dla początkujących. Nikt tu nie nurkuje na trimiksie tylko na powietrzu a tu nie kręcimy.
Fika Fika napisał/a:
Leon wydaję mi się że wiecznychłopiec dobrze napisał o 50 na zapasie! Ja zamierzam solo pływać głównie więc zależy mi na sprawnym sprzęcie a 200 zł to na piwku zaoszczędzone którego nie pije
Jeszcze raz 40 tka jest sprawnym sprzętem, za zaoszczędzone 200zł kup kompas lub dołóż do latarki zapasowej.
Podam Ci konfigurację automatów do twina:
wersja budżetowa, ale dobra:
kupujesz zestaw Apeks ATX 50 z ATX 40 na pierwszym stopniu DS4 do tego dokupujesz drugi DS4 i masz najtaniej i dobrze, do tego wąż 200 lub 210. Kolega wcześniej wspominał o 180cm, nie ma szans jak chcesz przełożyć o karnister latraki, chyba że masz 160 cm wzrostu
Wersja droższa:
XTX 50 + XTX40 na DS4 (inna konstrukcja puszki, obudowy II stopnia, dużo wygodniejsza w obsłudze) lub Legendy Agualunga, możesz dać LX Supreme a na zapas LX, dużo lepsze wykonanie niż Apeksa, ale i cena z 10-20 procent wyższa
Jak chcesz drożej to są wyższe modele Apeksów, które oczywiście polecam.
W razie pytań jestem do dyspozycji, ale wieczorami, bo w dzień nurkuję ;-) Pozdro
 
 
 
pomorzanka 


Stopień: wakacyjnorekreacyjny
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Paź 2010
Posty: 887
Skąd: może być z Pucka :)
Wysłany: 29-05-2018, 00:50   

leon napisał/a:
Cześć
Jeśli jako octopus rozumiesz zapas czyli to co masz na szyi, to po co
1. szeroka kierownica wydechu, i tak w zasadzie z tego nie oddychasz, a jeśli zdarzy się, to krótko podczas wynurzania, w czasie ćwiczeń lub awarii.


Ale czemu tak? :-) ja oddycham z mojego back up'u/octopusa w zasadzie na każdym nurkowaniu. Wszystkie moje nurkowania wykonuję co najmniej z jednym gazem deco. Ale tak naprawdę 90 - 95 % moich nurkowań wykonuję z dwoma gazami deco. Szkolono mnie, aby zmiany gazu z 50tki na tlen dokonywać "przez plecy" - i tu stosuję się do (według mnie) dobrej rady. Przechodząc z nx50 na plecy (klarując 50tkę i przygotowując stage z tlenem) oddycham właśnie z mojego back'upu. Daje mi to możliwość sprawdzenia mojego back'upowego II stopnia na każdym nurkowaniu - a przy tym już kilka razy dzięki temu modyfikowałam drobiazgi (długość węża, mocowanie gumki itp ;-) ). Staram się też postępować w myśl innej wpojonej mi zasady - najlepszy sprzęt idzie na back' up ;-)
Zdaję sobie sprawę, że są też inne szkoły procedury zmiany gazu - ale ostatnio jadąc sobie autkiem rozmawiałam o tym z kolegą. Takie tam luźne uwagi dla zabicia czasu :-) Kolega spróbował innej procedury i uznał ją za wygodną :-)

co do samego a/o - już kilkukrotnie pisałam na forum. Posiadam ileś tam pierwszych stopni DS4 i jeden niechcąco ;-) nabyty DST. Moje puszki to tuningowane ATX 40. Jestem zadowolona. Być może, gdyby mnie było stać, wymieniłabym wszystkie puszki na coś z wyższej półki apeksa. Albo na aqualunga.
Ale moje a/o wytrzymują te moje nurkowania ;-) A ciągle jest ich całkiem sporo w niecałkiem sprzyjających warunkach :papa:
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 29-05-2018, 05:34   

Hej a czy Legendy Agualunga, LX Supreme a na zapas LX
Też można samemu przeserwisować?
Czy legend jest żeczywiście lepszy niż XTX 50 + XTX40 na DS4 🤔
A apeksy z wyższej półki to jakie? ( wcześniej zastanawiałem się nad posejdonem ale jakoś każdy poleca apeksy lub legenda)
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 29-05-2018, 07:43   

leon napisał/a:

Co Ty z tymi bąblami, czytając Twoje teksty mam wrażenie, że Apeks 40 jest źle zaprojektowany,


mam te automaty podobnie jak tx40, tx50, xtx40 i xtx50 itd. i oceniam je najsłabiej z całego tego zestawu. Każdy automat z krótką kierownicą wydechu uważam za nabijanie kasy producentom w celu sprzedaży takiego samego z normalną kierownicą.

to nie jest tak, że nie da się nurkować, po prostu nie lubię i tyle. A nurkowanie nie polega na pływaniu do przodu cały czas, takie czasy na szczęście już się skończyły, można teraz wisieć w miejscu, nawet będą początkującym ;)

oglądanie czegokolwiek wisząc w miejscu czy wynurzając się pinonowo po linie, nie mówiąc o wspomnianej fotografii czy nagrywaniu gopro materiału jest znacznie wygodniejsze jak masz długą kierownicę. A deko, cóż zgodzisz się że godzinne wiszenie w miejscu może być irytujące jak jeszcze jakieś bąble latają przed maską. Mnie irytuje, ciebie nie musi :) dobrze więc, że mamy wybór.

oczywiście wersja budżetowa z atx40 (50 nie ma) jest jak najbardziej do zaakceptowania, sam od takiej zaczynałem a z czasem atx wylądowały na stage, a główne automaty zmieniłem na xtx50 z powodów podanych wcześniej:
- długa kierownica w standardzie
- możliwość płynnej regulacji w zależności od stosowanego gazu

gdybym dysponował odpowiednią gotówką nigdy bym atx40 nie kupił skoro mógłbym xtx50 bo mnie irytują bąble :P a czy można? oczywiście, że można. Można nurać bez płetw, bez maski, bez latarki, da się? tylko poza ćwiczeniami po co? :ping:

[ Dodano: 29-05-2018, 08:46 ]
Fika Fika napisał/a:

A apeksy z wyższej półki to jakie?


nie ma czegoś takiego jak apeks z wyższej półki, czy kupisz ds4, tek3 czy każdy II st od xtx50 w górę to poza wyglądem w uproszczeniu jest to samo w środku - te same serwis kity itp.

apeks to średnia półka automatów niezależnie jaki wybierzesz i nie ma w tym żadnej filozofii

oczywiście edycje limitowane np. black pearl czy black saphire wyglądają super ale różnicy w działaniu nie ma, cena jest 2 albo 3x wyższa niż normalnego zestawu.

[ Dodano: 29-05-2018, 08:49 ]
Fika Fika napisał/a:
wcześniej zastanawiałem się nad posejdonem ale jakoś każdy poleca apeksy lub legenda)


bo to są najpopularniejsze automaty u nas, łatwy serwis, dostępność części, do tego można je później sprzedać, dokupić itd.

[ Dodano: 29-05-2018, 08:56 ]
leon napisał/a:

Kolega wiecznychłopiec pisał, że kręci bo na helu mu wygodniej. Kuźwa, to jest dział dla początkujących. Nikt tu nie nurkuje na trimiksie tylko na powietrzu a tu nie kręcimy.


ależ ja się zgadzam, raz dobrze ustawiony automat do powietrza powinien działać dobrze - stąd najnowsze apeksy mtx nie mają w ogóle tej regulacji dla nurka.

Zakładając jednak dalszy rozwój nurkowy, bo dlaczego nie, można kupić od razu lepszy automat skoro pieniądze kogoś nie ograniczają. Ja swoich automatów używam do dzisiaj, tych które kupiłem po kursie OWD, wolałbym dzisiaj jednak żeby to były xtx50 niż atx40.

wszystko kwestia zasobności portfela, nie każdy musi kupować wersje budżetową. Inaczej nie byłoby xtx200 ;)

coś takiego nie sprawdzi się w przypadku worka, kupno worka do twina żeby nurać w singlu nie jest dobrym pomysłem :)
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 29-05-2018, 08:29   

leon napisał/a:

2. Lubisz kręcić na tym zapasie regulacją oporów oddechowych, po co ? Nie lepiej ustawić na maksymalnie rozkręconym automacie i cieszyc się z komfortowego oddychania. Jesli automat zapasowy masz na szyi, to oczywiście obowiązkowo efekt venturiego na minus, aby się nie wzbudzał, a jak zmuszony jestes oddychać to przesuwasz dźwignię w stronę paszczy na plus, i tyle.
Efektu Ventoriego nie ruszam, zmieniam opory otwarcia.
Przy małych oporach potrząśnięcie AO otwiera jego. Wkładanie do wody też. Większe opory dają lepszą sytuację.

Zabaw się, w mały efekt Wentouriego i automat wkładany membraną do wody, wiadomo w cholerę się otworzy.
Wkręć opory na wysokie i powtórz.
Opory to początkowy zakres pracy AO, Ventourii jak gaz płynie.
Pierwsze w otwieraniu AO są opory.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 29-05-2018, 09:34 ]
Najpewniejsze jest zamknięcie AO ucieczkowego kapturkiem. Chroni też przed piachem.

pozdrawiam rc
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 29-05-2018, 13:46   

Mam jeszcze jedno pytanie czy płaskie dno w twinie 2x12 l jest potrzebne ? Sprawdza się ? mam możliwość kupna za 2300 zl firmy tec line lub płaskie dno za 2100 zl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed