Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzebuję pomocy z twinem
Autor Wiadomość
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 11-06-2018, 20:58   Potrzebuję pomocy z twinem

Mam pytanie czy jest jakiś specjalny sposób skręcenia twina ?
Ile od góry dać pierwszą obejme a ile od dołu drugą?
Ma to jakieś większe znaczenie?

Ps ,, anarchista" jak niechcesz pomóc to nie komentuj !😉
Pozdrawiam
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-06-2018, 21:15   

Rozstaw obejm ma być taki, żeby śruby wchodziły do dziur w płycie.
Położenie butli ustala się eksperymentalnie - żeby manifold nie kolidował z głową i uzyskać właściwy trym.
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 11-06-2018, 21:25   

Grol a powiedz czy do nitroxu trzeba wymienić o-ringi z neoprenowych na vitonowe
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-06-2018, 21:36   

1. Czystość tlenowa nie zależy tylko od oringów
2. Jaki nitrox?
3. Co to ma wspólnego z twinem?
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 11-06-2018, 21:44   

Nitrox do 40%, o o-ringach czytałem na jakieś stronnce ze skrecaniem twina. Ale z tego co pamiętam z kursu to do 40% nic nie trzeba było robić to byłem zaskoczony że gościu opisuje mycie butli, wymianę o-ringów i pastach....
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-06-2018, 22:00   

Jaki gościu i co opisuje?
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 11-06-2018, 22:08   

Gościu opisuje składanie twina i pisze że do nitroxa 40 %myć trzeba butle i inne duperele

[ Dodano: 11-06-2018, 22:11 ]
grol napisał/a:
Jaki gościu i co opisuje?
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2018, 22:14   

Fika Fika napisał/a:
Ps ,, anarchista" jak niechcesz pomóc to nie komentuj !
Możesz się odpieprzyć.
Fika Fika napisał/a:
Grol a powiedz czy do nitroxu trzeba wymienić o-ringi z neoprenowych na vitonowe
Jakich nirtoksów, są hiperoksyczne i hipoksyczne, o tych drugich nic nie wiesz.
Fika Fika napisał/a:
Nitrox do 40%, o o-ringach czytałem na jakieś stronnce ze skrecaniem twina. Ale z tego co pamiętam z kursu to do 40% nic nie trzeba było robić to byłem zaskoczony że gościu opisuje mycie butli, wymianę o-ringów i pastach....
Zgodnie z Polskimi przepisami już od 25 % tlenu, stosujemy takie same rozwiązania jak do 100% tlenu. Jest to rozciągane do 40% przez rekreację. Bo powyżej to sprężarki wybuchały. Witon lub FPM do tlenu przy czym też jest ograniczony czas służby. NBR nie jest rekomendowany, lecz przy częstych wymianach jest stosowany w Faser, do aparatów tlenowych. Pasty do butów się nie stosuje, smary na warunki tlenowe owszem, tyle że nie do o-ringów, w połączeniu zawór butla z gwintem cylindrycznym.
grol napisał/a:
Jaki gościu i co opisuje?
Prawdopodobnie lub nawet na pewno mądrzejszy od Ciebie.

pozdrawiam rc
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-06-2018, 22:15   

Chuck Norris przeczytał cały internet - prubujesz go dogonić? Czyta/oglądaj rzeczy warte przynajmniej czasu na nie poświęconego...

[ Dodano: 11-06-2018, 22:16 ]
I nie napisałeś co za gościu....
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 11-06-2018, 22:21   

Chciałem wstawić zdjęcie z opisem gościa ale coś się nie da

martin - 03-03-2004, 10:44
Temat postu: Re: Skręcanie twinsetu
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2018, 22:23   

grol napisał/a:
Czyta/oglądaj rzeczy warte przynajmniej czasu na nie poświęconego...
Masz na myśli swoja pisaninę ?

pozdrawiam rc
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11-06-2018, 22:28   

Piszesz tak niespójnie i niejasno że szkoda czasu....
Link się wstawia.
Hej
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2018, 22:32   

Fika Fika napisał/a:
Chciałem wstawić zdjęcie z opisem gościa ale coś się nie da
Lewy przycisk myszy, zapamiętanie linku lub zapamiętanie obrazka.

http://www.divetrek.com.pl/foto/rozne/con1.jpg

W zabezpieczonych pdf, jest też inna technika ich łamania.

pozdrawiam rc
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12-06-2018, 11:10   

Fika Fika napisał/a:
Nitrox do 40%, o o-ringach czytałem na jakieś stronnce ze skrecaniem twina. Ale z tego co pamiętam z kursu to do 40% nic nie trzeba było robić to byłem zaskoczony że gościu opisuje mycie butli, wymianę o-ringów i pastach....

Odpowiem prosto i mam nadzieje niekontrowersyjnie (aby znowu burzy nie wywołać )
1. Nie trzeba uzyskać czystości tlenowej (w tym m.in wymienić oringow ) jeżeli będziesz bił do butli nitrox do 40%.
2. To założenie jest ważne tylko wtedy gdy flachy będzie nabijac Ci osoba, która wie co robi (po Twoich pytaniach - i tu nie mam niczego złego na myśli - proponuję abyś sam nie robił nitroxa . To jest niebezpieczne i grozi wybuchem).
3. Aby samemu mieszać nitrox warto więcej wiedzieć o ryzykach, zrobić kurs i uzyskać uprawnienia
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 12-06-2018, 11:15   

Fika Fika napisał/a:
Ma to jakieś większe znaczenie?

Ma duże znaczenie.
Jak dobrać rozstaw opisał grol. O wysokości też napisał że to eksperymentalnie i to prawda tylko pamiętaj, tyle ze samodzielnie to eksperymenty mogą ci długo zająć i nie zawsze doprowadzić do celu.
A ma to duże znaczenie bo zarówno obsługa twina ( zakręcanie zaworów) jak i wyważenie oraz wygoda ułożenia głowy bardzo od tego zależą.

Co do czystości tlenowej twina i ogólnie butli, pewnie mógłbyś poszukać w archiwum bo na 100% było.
Przy nitroksach do 40% ważna jest metoda ich mieszania. Jeżeli do butli trafia gotowy mix zakładamy (jak napisał anarchista różne przepisy mogą mówić różnie a ścisła granica nie istnieje) że nie są potrzebne dodatkowe działania. Jeśli mieszanie odbywa się w butli tzn najpierw trafia tam czysty tlen a później powietrze to co innego. Pierwsza metoda to mix ciągły chyba obecnie najczęściej stosowany przy tworzeniu nitroksów do 40% druga to metoda parcjalna (mogłaby być również wagowa choć nie wiem gdzie takową stosują).
A co do czystości, musiałbyś ją cały czas utrzymywać stosując odpowiednie filtry własne lub nabijając w sprężarkowniach które takie dodatkowe filtry mają. Jest to możliwe ale kosztowne i dość uciążliwe.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 12-06-2018, 11:37   

steve1973 napisał/a:
(po Twoich pytaniach - i tu nie mam niczego złego na myśli - proponuję abyś sam nie robił nitroxa . To jest niebezpieczne i grozi wybuchem).
Niestety nie tylko ja odnoszę wrażenie, że rozmawia się z osoba przeszkoloną.
mi_g napisał/a:
Jeśli mieszanie odbywa się w butli tzn najpierw trafia tam czysty tlen a później powietrze to co innego. Pierwsza
Powietrze musi trafiać wolno żeby temperatura nie rosła za bardzo. Mówisz o nisko sprzętowej metodzie, można dotłoczyć tlen przetłaczarką, tylko mało osób nią dysponuje.
mi_g napisał/a:
A co do czystości, musiałbyś ją cały czas utrzymywać stosując odpowiednie filtry własne lub nabijając w sprężarkowniach które takie dodatkowe filtry mają. Jest to możliwe ale kosztowne i dość uciążliwe.
To akurat żaden problem, miałem od lat 90 własny filtr osobisty. Testy hydrostatyczne przeszedł ciśnieniem 330 at. Gorąco polecam.

pozdrawiam rc

[ Dodano: 12-06-2018, 11:43 ]
nie przeszkoloną. poprawna wersja.

pozdrawiam rc
 
 
Fika Fika 

Stopień: Open Water Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Maj 2018
Posty: 57
Skąd: Wasilków
Wysłany: 12-06-2018, 12:31   

Chłopaki tak żeby sprostać wszystko ! Ja kończę dopiero kurs, i nie zamierzam nic mieszać sam żadnych nitroxów. Dlamnie nitrox 36 i głębokość przy tej mieszance to aż aż.
Kupiłem twina i inne graty i chce to skręcić do kupy, wyważyć się( i po pływać troszkę) Więc szukałem informacji w grupach nurkowych ( jak to skręcić) i tam facet pisał że do nitroxa 32, 36, 40 powinno się przęd skręceniem umyć butle wymienić uszczelki itp . Więc się zastanawiałem po cholerę to robić skoro nikt otym inny nie wspominał.
Już to trochę ogarnąłem jak to po skręcać!
Zastanawiam się wciąż tylko czy powinno się jakieś o-ringi przesmarować przęd skręceniem czy niema takiej potrzeby?
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 12-06-2018, 13:19   

Fika Fika napisał/a:
Już to trochę ogarnąłem jak to po skręcać!
Zastanawiam się wciąż tylko czy powinno się jakieś o-ringi przesmarować przęd skręceniem czy niema takiej potrzeby?

Poszukaj kogoś doświadczonego do pomocy, bo przez internet ciężko zobaczyć stan butli, manifoldu i to co z tym robisz...
Chodzi np. o:
- stan butli w środku
- siła dokręcenia zaworu
- smarowanie oringów
- złożenie manifoldu
- wkręcenie manifoldu - odpowiedni rozstaw butli
- ....

Doradzanie Ci to jak oglądanie gardła przez lekarza poprzez rozmowę telefoniczną z pacjentem...
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 12-06-2018, 13:26   

Fika Fika napisał/a:
martin - 03-03-2004, 10:44
Temat postu: Re: Skręcanie twinsetu


Wez jeszcze pod uwage, ze cytowany przez Ciebie post ma 14 lat....
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 03-08-2018, 22:08   

grol napisał/a:
- stan butli w środku
- siła dokręcenia zaworu
- smarowanie oringów
- złożenie manifoldu
- wkręcenie manifoldu - odpowiedni rozstaw butli

Siła czy moment siły. Nie odróżniasz tych pojęć, mają inne jednostki.
Zaworów nie wkręca się na smarowane o-ringi. zalecenie producentów.
martin napisał/a:
Wez jeszcze pod uwage, ze cytowany przez Ciebie post ma 14 lat....
Coś się zmieniło ?

pozdrawiam rc

[ Dodano: 03-08-2018, 22:09 ]
martin napisał/a:
Wez jeszcze pod uwage, ze cytowany przez Ciebie post ma 14 lat....
Coś się zmieniło ?

pozdrawiam rc

[ Dodano: 03-08-2018, 22:11 ]
Pojawił się komunikat o błędzie ogólnym, puściłem fragment postu po raz drugi.

pozdrawiam rc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed