Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Tania mokra pianka Decathlon 7.5mm ? Jest sens?
Autor Wiadomość
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 25-06-2018, 07:09   Tania mokra pianka Decathlon 7.5mm ? Jest sens?

Cześć!
Po kilku latach przymierzania i trochę freedivingu zaczynam OWD, w Polsce. Co powiecie na zakup tak na czas kursu jak i później do nurków w Polsce taniej pianki decathlona o nazwie "SCD 100 7,5 mm męski SUBEA" ?

https://www.decathlon.pl/...id_8354122.html

Czy sprawdza się? Czy da radę na część nurów podczas OWD + później jeszcze jakiś czas wytrzyma? Jakieś znane wady/problemy?
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 25-06-2018, 08:03   

W Polsce to 2x7. W tych pieniądzach kupisz jakąś dobrą używkę.
Temat wałkowany wiele razy ostatnio nawet parę tygodni temu. Poszukaj na forum.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 25-06-2018, 09:08   

Wolałbym coś swojego własnego i nieużywanego :)
To miałaby być pianka na pojedyncze nury w roku pod najcieplejsze miesiące w Polsce, za granicę myślę o innych.

Widziałem, że w tematach się przewijają pozytywne opinie, ale brak nazwy utrudnia wyszukiwanie.
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 25-06-2018, 09:31   

Jak na Polskę 7 mm to zdecydowanie za mało - ponurkujesz tylko latem w jeziorach i to nie za głęboko, bo poniżej termokliny szybko zmarzniesz. Moim zdaniem szkoda pieniędzy na nową piankę i lepiej byłoby gdybyś zrobił kurs na sprzęcie ze szkoły nurkowej, ponurkował trochę i zobaczył czy pasuje Ci nuranie w PL i czego tak naprawdę Ci potrzeba.

Ja robiłem OWD na Malcie i też chciałem kupować od razu piankę, ale się wstrzymałem bo to był październik, więc bez sensu było na zimę kupować sprzęt. Na początku czerwca 2017 robiłem AOWD ale już w Polsce i przekonałem się, że bez 7+7 nurkowanie w PL nie jest komfortowe poniżej termokliny. Jednego nura robiłem w suchaczu i różnica była nieporównywalna, więc odczekałem chwilę i kupiłem niedawno używanego suchacza.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 25-06-2018, 09:42   

7+7 tzn pianka 7 + ocieplasz 7mm tak ?
Do tej myslałem o ocieplaczu 5.5mm :)
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 25-06-2018, 09:48   

Tak - pianka 7 mm + docieplacz 7 mm. Ale naprawdę polecam Ci najpierw zrobić kurs i ponurkować w sprzęcie wypożyczonym - zobaczysz jak to jest w polskich wodach.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 25-06-2018, 11:32   

im grubiej tym cieplej ;)
 
 
DawidP 


Stopień: P2
Kraj:
Poland

Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 309
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 25-06-2018, 11:37   

arturooo3 napisał/a:
Wolałbym coś swojego własnego i nieużywanego :)
To miałaby być pianka na pojedyncze nury w roku pod najcieplejsze miesiące w Polsce, za granicę myślę o innych.

Widziałem, że w tematach się przewijają pozytywne opinie, ale brak nazwy utrudnia wyszukiwanie.


Pomimo tego że mamy lato i jest cholernie gorąco to na 6 m jest 4°.
Używane 7+7 to Tak a moja rada i tak najlepszy będzie suchar. Jak dla mnie to możesz kupić i neoprenowe slipy i w tym nurkować. Będzie tanio i będzie coś własnego i nieuzywanego.
 
 
Stachul 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 52
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 25-06-2018, 12:50   

Popieram kolegów - trzeba przetestować np. na kursie (zazwyczaj w ramach kursu jest wypożyczenie sprzętu). Mój kurs odbywał się głownie na głębokościach ok 8m i tam było stosunkowo ciepło. Z punktu widzenia termicznego istotny był nurek na 18m bo to raczej zawsze jest pod termoklinę.
W piance 7mm można nurkować pod termoklinę ale trzeba mieć wewnętrzną warstwę ocieplającą.
Ja tak nurkuje i odczuwam zimno w podobnym czasie jak partnerzy w 7+5 (albo 7+7)
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 25-06-2018, 18:20   

Jeszcze mnie zastanawia może dopłacić po prostu do tej pół-mokrej :
https://www.decathlon.pl/...id_8393007.html

Wiele pozytywów czytałem.
 
 
Yabulon 


Stopień: RD
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 102
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-06-2018, 21:14   

Pół sucha to i tak mokra. Jak bardzo chcesz piankę to tak jak radzili poprzednicy. Kup dobrą używkę bo i tak jak będziesz nurał w PL to kupisz suchara :) . Ja wyjeżdżając na nasze polskie jeziora mając w perspektywie raczej sporadyczne nury zabieram swoją starą piankę i wystarcza mi pojedyncza 7 mm, ale ja raczej nie jestem zmarzluch. Wszyscy moi znajomi dziwili się jak mogę w zimie pod suchara ubierać tylko bundeschwerę :)
 
 
 
Bambi_461 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lip 2016
Posty: 34
Skąd: Sława
Wysłany: 27-06-2018, 16:35   

Rozumiem Yabulon,że nurałeś w pół-suchym Tribordzie 7.5mm ? Ja używałem go ok. 1-roku i jężeli wychodziłem mokry to z potu i mokrą głową i stopami.Raz mnie zalało ,kiedy dostałem od Sebastiana z Dekathlonu pół-suchy o 2-numery za duży. Tylko wtedy byłem mokry .Skafander jaki potem kupiłem mogę szcerze polecić. Nurałem w nim w styczniu po 40-minut i było OK.Też się śmaino ze mnie,ze "pół-suchy,pół-mokry" głupawe uśmieszki znikały kiedy go zdejmowałem , a pod spodem tylko spocona bielizna termoaktywna.

[ Dodano: 27-06-2018, 17:35 ]
Rozumiem Yabulon,że nurałeś w pół-suchym Tribordzie 7.5mm ? Ja używałem go ok. 1-roku i jężeli wychodziłem mokry to z potu i mokrą głową i stopami.Raz mnie zalało ,kiedy dostałem od Sebastiana z Dekathlonu pół-suchy o 2-numery za duży. Tylko wtedy byłem mokry .Skafander jaki potem kupiłem mogę szcerze polecić. Nurałem w nim w styczniu po 40-minut i było OK.Też się śmaino ze mnie,ze "pół-suchy,pół-mokry" głupawe uśmieszki znikały kiedy go zdejmowałem , a pod spodem tylko spocona bielizna termoaktywna.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 27-06-2018, 19:25   

Z drugiej strony jak chodzi o izolację termiczną to tak pianka 7.5mm jak i pół-suchy 7mm zapewniają podobną (grubością neoprenu)? Dodatkowe ciepło w półsuchym jak rozumiem wynika z gorszego dostępu wody?
 
 
Bambi_461 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lip 2016
Posty: 34
Skąd: Sława
Wysłany: 27-06-2018, 20:31   

Pianka i pół-suchy różnią się zasadniczo: Pianka o wiele szybciej przemoknie - patrz zaczniesz odczuwać zimno; skafander pół-suchy ma kryzę i manszety (lateksowe lub neopren - polecam neopren) i zamek wodoszczelny których zadaniem jest zabezpieczenie przed dostaniem sie wody do skafandra. Dodatkowo pół-suchy ma wyściólkę thermo.
 
 
arturooo3 

Stopień: Brak
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: KoniecKabla
Wysłany: 28-06-2018, 11:52   

Pytam o sprzęt nowy ponieważ chcę zainwestować w nowy.

W przypadku poruszanego sprzętu z sklepu na D. ceny to 600zł za piankę 7.5mm lub 1000zł za polecanego pół-suchego 7mm, ale rozumiem, że w PL do tych 600zł trzeba doliczyć minimum 250zł na żyletę 5mm lub grubszą, a w przypadku półsuchego niekoniecznie, lub coś cieńszego?

Rozumiem, że półsuchy/półmokry to nadal bardziej pianka jak chodzi o korzystanie (nie potrzeba dodatkowej wiedzy jak przy sucharze)?
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-06-2018, 12:01   

Pianka pol-sucha, to inaczej skafander neoprenowy, suchy...tyle, ze bez zaworow.
Gdy jest dobrze dopasowana, to mozna zalozyc pod spod ocieplacz i nie ma prawa dostac sie pod nia kropla wody.
Spokojnie mozna w piance polsuchej ogarnac zimne nurkowania.
Ta z decathlonu robi robote, choc wole polsuche Nova Scotia. Sa wygodniejsze moim zdaniem.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 28-06-2018, 12:33   

Pianka, półsucha pianka czyli ni pies ni wydra, suchy neoprenowy. Wszystkie mają wady pianek, czyli zmiany pływalności wraz z głębokością i są dosyć ciężkie, gdy są grube.
Do zanurzenia się w suchej piance 9 mm, potrzebuję 16 kg ołowiu.
Pianki zawodowe z ogrzewaniem ciepłą wodą, do długiej pracy poza zasięgiem i potrzebą i utracona swoboda.

Suchy z kompresowanego neoprenu, łączy wygodę pianki z zaletami suchego skafandra.

pozdrawiam rc
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-06-2018, 13:22   

anarchista napisał/a:
Pianka, półsucha pianka czyli ni pies ni wydra, suchy neoprenowy.

Dokladnie, tak to jest. Do takiej pianki polsuchej, mozna samodzielnie wstawic zawor dodawczy i upustowy i mamy juz skafander neoprenowy, suchy :)
W polsuchym niewygodnie nurkuje sie gleboko, poniewaz wlasnie brak zaworow powoduje uczucie sciskania.
Nie jakos straszliwie ale po nurkowaniach do 50m, mam zawsze lekkie krwiaki w miejscach, gdzie cisnie najbardziej. Do 20-30m problem ten jest praktycznie niezauwazalny.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-06-2018, 13:53   

Maciek Kos napisał/a:

Nie jakos straszliwie ale po nurkowaniach do 50m, mam zawsze lekkie krwiaki w miejscach,


ładna cyfra jak na półsuchy :)
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 28-06-2018, 16:00   

Polecam zainteresowac sie uzywanym suchym z neoprenu w tym skompresowanego, gdyz to moze byc ciekawa opcja. W Polsce nie maja one wielkiej popularnosci, ale na swiecie sa doceniane za walory cieplne i elastycznosc.

Mniejsza popularnosc w Polsce zbija ceny. Ostatnio jest wrecz wysyp takich skafandrow na brytyjskich stronach w cenach okolo 1000 PLN i to w dobrym stanie technicznym. Na pewno wolalbym taki niz wlasnie polsuchy.

Chociaz widzialem polsuchy w akcji i tez zaprezentowal sie zacnie. Kwestia podejscia w dluzszym okresie. Suchy skafander to zawsze suche stopy, lepsze ocieplenie ogolnie i brak ucisku na dowolnych glebokosciach, ktore moga przyjsc z rozwojem nurkowym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed