Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Szybkie pytanie o butle 8,5 ws 11,1
Autor Wiadomość
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 09-09-2018, 21:03   

Pytanie do Efcia: napisz, proszę czemu Twoim zdaniem na stalowych 12-kach ciężej się klaruje automaty, tj. chyba długi wąż od podstawowego automatu, niż na pospolitych alu 11,1L? Nie zaobserwowałem tego zjawiska, ale może coś przeoczyłem. Przecież na początku obie butle są ujemne pływalnie (nowe słowo), a nieco przed połową ilości max gazu zaczynają być neutralne, następnie dodatnie. Alusy są minimalnie szersze. Niedawno wymieniłem węże z proflexowych na gumowe firmy Danicorp i jest o niebo lepiej z klarowaniem.
Pozdr.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 09-09-2018, 22:52   

JARO napisał/a:
Info od gościa atestującego butle od ponad 30-stu lat. Alu szybko mają wżery wew...;
Zależy które czy nie dostała się sól, bo ktoś w nadmorskiej mieścinie nie spuścił kondensatu i zalał słonawą wodą. Aluminium miało czas służby 20 lat.
JARO napisał/a:
Mam nadzieję, że coś tam pomogłem... Pozdrawiam - Jaro.
"luqu" otrzymał te treści z mojej strony, lecz to były jebane bzdury. Od Ciebie łyknie, bo to palant, pdf z butlami też dostał.

pozdrawiam rc
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 10-09-2018, 11:03   

JARO napisał/a:
Niedawno wymieniłem węże z proflexowych na gumowe firmy Danicorp i jest o niebo lepiej z klarowaniem.

Fakt. Mało co się tak dobrze klaruje na stejdżach jak dobre, solidne, grube Danicorpy :)
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 11:15   

[/quote]Zależy które czy nie dostała się sól, bo ktoś w nadmorskiej mieścinie nie spuścił kondensatu i zalał słonawą wodą. Aluminium miało czas służby 20 lat.

Tu zgadzam się całkowicie z Tobą anarchista. Nie chcąc się zbytnio rozpisywać zastosowałem bardzo skrócony opis, bez podawania wymienionych przez Ciebie okoliczności wpływających na zużycie butli alu. Wyszło jakbym był, a nie jestem radykalnym przeciwnikiem tych buli, lecz opierając się na m.in. moich doświadczeniach, w poruszanym temacie, nawet bym się 5 minut nie zastanawiał nad wyborem. Dodam tylko, że kilkanaście lat temu, nie mając kasy na nowy sprzęt jak większość z początkujących nurów, zakupiłem od gościa z GB prawie 10-letniego twina Scubapro. Używałem go sporo razy przez ok. 8 lat, aż do sprzedaży. Przed wystawieniem go na aukcji dałem go do atestacji z prośbą o bardzo dociekliwą kontrolę, nie chcąc żeby mój następca utopił się przez wdychanie rdzy lub innego syfu z kupionej ode mnie butli. Inż., który przeprowadzał kontrolę, pokazał mi na ekranie od laparoskopu wnętrze moich butli. Było błyszczące, jak w nowych butlach. Z kolei w większości, nawet stosunkowo młodych, alusów (nie wiem gdzie je tankowali, gdzie i jak nurkowali i co z nimi robili ich użytkownicy) miała mniejsze lub większe wżery. I na tym się opieram w moich wyborach.
Pozdr.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 10-09-2018, 11:38   

JARO,

Tak. Dla mnie ciezej klarowalo sie prawa butle. Np. po symulacji OOG.
Jak masz aluminiaka powiedzmy w granicy juz ok. 100 barow to Ci prawie pod pache sie pcha. Przed oczy wrecz. Czym mniej gazu tym trzeba aluminiaka w dol pchac. :) I badz co badz latwiej sie klaruje jak Ci prawie przed oczami ta bulta wisi. Stalowke jednak jak odepniesz z dolnego karabinka - wisi w dol :)

Aha. Wazna uwaga. Plywam w tych ciezszych stalowkach. Jedna flaszka 13,8 kg.
Wiem, ze pojawily sie teraz jakies flaszki stalowe 12l ale ze 2 kg lzejsze. Wlasnie strikto do SM.

I kolejna uwaga. To sa moje odczucia i wrazenia.
Dla jasnosci :) - nura mi sie dobrze w tych stalowkach ;)

[ Dodano: 10-09-2018, 11:39 ]
A weze mam gumowe.

Szukam weza BC gumowego 20 cm dlugiego. Jakos nie moge kupic/namierzyc :(
Nie lubie miflexow.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 10-09-2018, 12:23   

Wąż BC gumowy 20cm:

https://katalog.tecline.com.pl/Waz-do-inflatora-0-20-m-wzmocnienie-standard,3,4834,3442
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 10-09-2018, 12:39   

No teraz widze :)
Szukalam zeby w jednym sklepie kupic. Ale widze, ze bedzie trzeba w dwoch sklepach zamowic.

Dzieki.
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 12:48   

To na początek firmy Danicorp (podobno najlepsze...)
https://nurkowyswiat.pl/pl/weze-nurkowe/338-waz-bc-do-inflatora.html#/219-dlugosc-20

lub:
Mariusz Linke podobno ma u sibie w większości proflexy, ale też gumowe BC 15 cm, więc za krótkie.
albo:
https://www.underwater.pl...-inflatora.html

A teraz wróce do poprzedniego tematu. Używam właśnie takich butli z wypukłym dnem z Vitkovic. Opis wcześniej. W moim odczuciu są zaje...fajne do SM. Tzn.: na początku tyle ujemne, co potrzeba, później, już po fazie neutralu, denka idą do góry nie za mocno, ale na tyle żeby świetnie się klarowało nawet ponad 2m węża ;-)) . Czyli na początek na samych butlach mam mniej dźwigania o ponad 4 kg, ponieważ: różnica wagi 2 butli = ok. 4kg, do tego kompensacja dodatniej pływalności pod koniec (np. na deco) ja mam ciągnięcie obydwóch bytli na poziomie poniżej 1 kg, co muszę uwzględnić w dodatkowym balaście. Natomiast do 2 szt s80 musiałbym zabrać około 2-3 kg dodatkowego balastu, w zależności od ich parametrów. Czyli łącznie dźwigam 5-6 kg mniej niż jakbym miał s80-ki. Krótko ale używałem też 2x 7L na 300 bar z Vitkovic. Te to dopiero były ujemne... Pływanie w SM super, tylko bez odpinania i zabaw ;-0
Pozdr.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 10-09-2018, 13:06   

JARO,

Mariusza Linke pytalam i ma tylko 15. 20 juz nie ma w sprzedazy.
Ale cos w koncu wybiore. :)

To sa jedyne miflexy w mojej konfiguracji :/ .
20 potrzebuje do podlaczenia inflatora.
Do suchara mam obecnie 15.. ale sa momenty ze mysle, ze nawet 10 cm bylby dobry do suchara. Ale to wolalabym przetestowac zanim wydam kase i kupie :)

Co do butli. Ja mam z plaskim dnem. Rozkrecony twin :P
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 14:06   

Efcia, oprócz dobrego linka kol. Yavoxa masz niezłą rozmiarówkę "gumowców" na linkach ode mnie.

Moje 7-litrowe 300-barówki były z rozkręconego twina. Teraz kupowałem od razu lekkie 12-ki z zaworami do rozbudowy.

Trudno coś doradzać, żeby ktoś tego nie odebrał jako wymądrzanie tym bardziej, kiedy się nie widzi jak osprzęt układa się "na żywym organizmie" oraz podczas różnych czynności pod wodą.
Ale jeżeli 15 cm wąż BC Ci nie odstaje to bym jego nie zmieniał na 10 cm. Możesz go mieć puszczonego po lekkim łuku, nie tylko wokół osi podłużnej ciała, ale również w dół. Pamiętaj, że przy charakterystycznych dla konfiguracji SM zabawach z butlami mocno "pracuje" i odgina się zawór inflacyjny SS, a najbardziej narażony na ułamanie jest jego króciec. Rzadziej ale można uszkodzić też sam SS. Przy mocno naciągniętym wężu butla - SS, narazisz na uszkodzenie zawór skafandra nawet bez ćwiczeń, kiedy butla będzie mocno ujemna oraz dodatnia pływalnie.

Pozdr.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 10-09-2018, 14:11   

JARO,

Ty masz tez te ciezkie 12? Te 13,8 kg? Czy te lzejsze, strikto pod SM?
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 14:24   

Efcia, nie. Pisałem wcześniej. Używam w konf SM: 2 x 12L stal- Vitkovice z dnem wypukłym, po niecałe 12,5 kg każda, 232 bary ciśnienia roboczego. Po Twoich przeszkoleniach mogę się domyślać, że rzadko nurkujesz w SM z 1 butlą. Kiedy zobaczyłem wagę Twoich butli to załamka. Radzę Ci szczerze - wypróbuj w SM takie butle jak moje. Dopiero zobaczysz co to komfort i na lądzie i pod wodą. Pomyśl, mam lżejsze o ponad 4 kg butle, do tego przy zabawach, klarowaniu, innych skillsach... Przy ok. 160 - 130 barach ich nie czuję, poniżej 130 barach denka bardzo lekko zaczynają się unosić. Nawet przy 20-30 barach to jest poniżej 0,5 kg ciągnięcia do góry per 1 butla.
Pozdr
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 10-09-2018, 15:22   

JARO,

A przepinasz butle jak Ci lekko denka sie zaczynaja unosic i pozniej czym butla bardziej pusta?

[ Dodano: 10-09-2018, 15:23 ]
I fakt.. bardzo czesto nuram ze stagami dodatkowo ;)
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 15:51   

Tak przepinam dolne karabińczyki butli z D-ringów tylnych - "dupnych" na przednie - "brzuszne", ale jedynie ze względu na to, że lubię mieć wszystko dopięte na ostatni guzik (oprócz koszuli ;-)) i być możliwie streamline pod wodą. Nie żeby mi denka dyndały na początku w dół, a po połowie nurkowania do góry. Jak często mają "Twinowcy" z butlami stage. Zauważ, że coraz więcej z nich na całym świecie miksuje Backmount z Sidemount'em, w odniesieniu do butli stage. Coraz częściej podpinają je na możliwie krótko jak w SM. Wspomnisz moje słowa, że niedługo prawie wszyscy Twinowcy zaczną tak robić ze stage'ami, że będą przylegały jak w poprawnym ułożeniu w SM.

Jeszcze co do przepinania karabińczykówz tyłu na przód i odwrotnie. Mam zamiar kupić D-ringi tzw. SLIDER. Wpisz na You Tube, nawet Michur pokazuje ich świetne działanie na filmikach. Nic nie trzeba przepinać, jedynie przesunąć na pasie biodrowym D-ring, odpowiednio go łapiąc w celu odblokowania. Normalnie jest zablokowany i ciężar lub dodatnia pływalność butli go nie przesuwa. Można je kupić po 75 zł/szt.
Pozdr.

[ Dodano: 10-09-2018, 17:57 ]
Przepraszam, pomyłka. Aktualnie nawet para za 60 zł + kw. u M. L.
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-09-2018, 20:30   

JARO napisał/a:
Efcia, nie. Pisałem wcześniej. Używam w konf SM: 2 x 12L stal- Vitkovice z dnem wypukłym, po niecałe 12,5 kg każda, 232 bary ciśnienia roboczego. Po Twoich przeszkoleniach mogę się domyślać, że rzadko nurkujesz w SM z 1 butlą. Kiedy zobaczyłem wagę Twoich butli to załamka. Radzę Ci szczerze - wypróbuj w SM takie butle jak moje. Dopiero zobaczysz co to komfort i na lądzie i pod wodą. Pomyśl, mam lżejsze o ponad 4 kg butle, do tego przy zabawach, klarowaniu, innych skillsach... Przy ok. 160 - 130 barach ich nie czuję, poniżej 130 barach denka bardzo lekko zaczynają się unosić. Nawet przy 20-30 barach to jest poniżej 0,5 kg ciągnięcia do góry per 1 butla.
Pozdr

Z tego co czytam, to nie masz lżejszych o ponad 4 kg, tylko o 2,6kg na dwóch sztukach.

[ Dodano: 10-09-2018, 20:32 ]
Do tego z dnem wypukłym, co dla mnie osobiście jest upierdliwe w sm
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 10-09-2018, 22:08   

Masz rację Turlogh. Dzięki za wskazanie błędu. Po prostu ostatnio porównywałem moje butle do kolegi stagów alu i tam na 1 szt. było 2 kg różnicy. Ale błąd to błąd. Tak dokładnie licząc będzie 2,9 kg, bo moje ważą 12,2 i 12,3 kg.
Żeby jeszcze podbić temperaturę to dodam, że kupiłem, założyłem i nurkuję z kaloszami na moich butlach i nie narzekam. Jak coś to mam głęboko w powwżaniu krytykę dla samej krytyki. Ale jestem otwarty na konstruktywną neg opinię.
Napisz może czemu dla Ciebie sferyczne dna są gorsze.
Pozdr
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 11-09-2018, 04:59   

JARO napisał/a:

Napisz może czemu dla Ciebie sferyczne dna są gorsze.
Pozdr

Bo łatwiej mi się klaruje sm kiedy butle stoją niż leżą, a stopy mi się nie podobają, poza tym kiedy składam z nich twinset znów łatwiej mi się klaruje zestaw w pozycji stojącej. W twinie stopy dla mnie dyskwalifikują zestaw ze względu na niemożność lub poważną upierdliwość w założeniu balastu v-weight na spodzie tego zestawu. No i mi się nie podobają :)
Tyle ode mnie
pozdrawiam
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 09:00   

Turlogh dzięki za odp. Rozumiem Twoje argumenty. Na szczęście mi lżejsze denka w "obuwiu" ani nie przeszkadzają fizycznie ani estetycznie ;-) . Kiedy miałem twina to też wybrałem butle typu concave. Akurat v-weight miałem zaraz powyżej dolnej obejmy, więc mi to nie przeszkadzało w założeniu "obuwia". A co do moich super wyliczeń matematycznych to sam nie wiem jak mi to wyszło. Ty poprawnie wyliczyłeś różnicę 2,6 kg dla 2 szt. butli. A biorąc pod uwagę dokładną wagę mojego zestawu do SM różnica ta zwiększy się do 3,1 kg, a nie jak napisałem poprzednio.
Pozdr.
 
 
anarchista
[Usunięty]

Wysłany: 11-09-2018, 10:14   

JARO napisał/a:
Z kolei w większości, nawet stosunkowo młodych, alusów (nie wiem gdzie je tankowali, gdzie i jak nurkowali i co z nimi robili ich użytkownicy) miała mniejsze lub większe wżery. I na tym się opieram w moich wyborach.
Zostawiłem wiertarkę w Jastarni na noc pod samochodem rano była ruda, w Warszawie taki problem nie wystąpił. Trial o którym pisałem miał korozję we wnętrzu, ze względu na wiek i nie znane początkowe losy nie wiem jak był ładowany lecz były to czasy prymitywnych sprężarek i systemów filtracyjnych.
JARO napisał/a:
Trudno coś doradzać, żeby ktoś tego nie odebrał jako wymądrzanie tym bardziej, kiedy się nie widzi jak osprzęt układa się "na żywym organizmie" oraz podczas różnych czynności pod wodą.
Dla wysokiego dłuższe są OK, dla niskiego za długie, niezależnie od materiału.

pozdrawiam rc
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 11:07   

No chyba, żeby zamiast mi lub proflexowego oplotu pokryć węże rzepem, a SS odpowiednią materią ;-))
A tak na poważnie to spotkałem się ze zjawiskiem nie tylko samoistnej zmiany koloru, lecz nawet hiprer szybkiej samoistnej hodowli "rudej rafy koralowej"... Było to ok. ćwierć wieku temu "we wojsku". Kolega załatwił super środek z USA do czyszczenia broni. Taki, jakiego używali ich żołnierze na całym świecie (dżungle itp...) Tyle, że chłopcy nie byli za bardzo za pan brat z językiem ang. Z opisu zrozumieli kilka słów, typu water, czy wait 24 hours. Dla pewności lepszego efektu, po pokryciu broni w magazynie środkiem, odczekali ok. 3-4 doby. Po wszystkim o mały włos sprawą się nie zajął prokurator wojskowy. Chodziło o doprowadzenie do zniszczenia broni służbowej. Broń była pokryta rdzawym koralem prawie jak Thistlegorm i część z niej dostała sporych wżerów. Okazało się, że środek miał silne właściwości higroskopijne i należało pokryć nim broń na ok. 1 godzinę, żeby wchłonął całą wilgoć z broni, po czym dokładnie wytrzeć i użyć innego konserwującego środka. Osobiście to widziałem. Komedia, bo rozeszło się po kościach, tylko szef kompanii musiał "kszynkę wódki" postawić rusznikarzowi...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed