Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Szybkie pytanie o butle 8,5 ws 11,1
Autor Wiadomość
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 11-09-2018, 11:14   

Skoro mowa jest o mniejszych butlach do sm, to dla mnie najbardziej przypasowaly butle 7l, dlugie o wadze 9,3kg.
Stalowe, zawsze negatywne pod woda, co eliminuje koniecznosc przepinania podczas nurkowania. Zabieram tez troszke mniej olowiu, co mnie dodatkowo cieszy i takze zalozone mam na butle kalosze.
Co do wezy, to nie uzywam dlugich do automatow, ani krotkich do inflatora ;) Zestaw sm nie ma jedynie slusznej konfiguracji przeciez.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 11-09-2018, 11:25   

Maciek Kos napisał/a:

Co do wezy, to nie uzywam dlugich do automatow, ani krotkich do inflatora ;) Zestaw sm nie ma jedynie slusznej konfiguracji przeciez.


na tą chwilę używam automatów w konfiguracji stage + długie 70 cm węże do suchara/inflatora. Pozwala to pchać butle daleko przed sobą, całkowicie odczepione z obu mocowań a jednocześnie być dalej podpiętym. W razie czego do stage jak znalazł bez przepinania węży ;)
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 11-09-2018, 11:29   

wiecznychlopiec napisał/a:
długie 70 cm węże do suchara/inflatora


To nie jest glupie rozwiazanie... :)
Trzeba wziac pod rozwage :P
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 11:30   

Maciek Kos, zgadzam się z Tobą. Dla mnie we wszystkich dziedzinach, nie tylko w nurkowaniu, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. A oprócz: dobrego wyszkolenia popartego utrwalaniem umiejętności, sprawnego sprzętu i zdrowego rozsądku, niezastąpiona jest wygoda. Jak spełnisz 4 powyższe punkty to wygoda będzie generować możliwość sprawnego operowania sprzętem, co za tym idzie dodatkowo zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń. A z ciekawostek, skoro ma być równowaga w przyrodzie, to ja od niedawna, po wymianie spostrzeżeń z kol. TomS, zmieniłem w SM krótki - lewy wąż na długi. I mam 2 długie węże. W razie awarii u partnera zawsze podam sprawny automat z paszczy, a drugi, kiedy go nie używam, mam zawsze dopięty do prawego D-ringa piersiowego. Muszę wspomnieć, że kol. TomS ma pokaźny zasób wiedzy popartej umiejętnością argumentacji. Pomógł mi rozwikłać kilka kwestii i za to jestem Jemu wdzięczny.
Pozdr.

[ Dodano: 11-09-2018, 11:35 ]
No właśnie o to mi chodziło, wiecznychlopiec. O tym pisałem. Rób tak żeby Tobie było jak najlepiej.
Jeżeli dodatkowo partner będzie znał Twoją konfigurację, jak powinno być, to czemu nie.
Pozdr.

[ Dodano: 11-09-2018, 11:39 ]
Ja w Xdeepie Classic, przy 188cm wzrostu i 98 kg wagi, mam 40 cm wąż do inflatora i chyba 20-25 cm do SS. Jest mi wygodnie, nic nie ciągnie w trakcie zabaw butlami, alt też nic nie dynda i nie odstaje...
pozdr.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 11-09-2018, 12:05   

wiecznychlopiec napisał/a:
długie 70 cm węże do suchara/inflatora. Pozwala to pchać butle daleko przed sobą
Pchac, jak pchac ale poprostu jest o wiele latwiej mi sie pozapinac z dluzszymi wezami :)
Biegna sobie one po luku, przy samym ciele, nic sie nie placze, nie odstaje i jest poprostu wygodnie.
Bardzo krotkie wezyki mi wogole nie podpasowaly.

JARO napisał/a:
I mam 2 długie węże
Osobiscie nie jestem fanem uzywania dlugich wezy. Moim zdanie generuja niewygode, zamieszanie, jak i inne problemy w sytuacjach awaryjnych. To sa jednak moje spostrzezenia, bo nie ma recepty na wszystko i najwazniejsze, zeby we wlasnym sprzecie czuc sie komfortowo i potrafic go perfekcyjnie uzywac :)
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 12:08   

I za to wypiję ;-) Maciek
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 11-09-2018, 12:17   

JARO napisał/a:

Jeżeli dodatkowo partner będzie znał Twoją konfigurację,


zabawy raczej solo, dlatego długi wąż zbyteczny itd.
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 12:35   

No i super. Jak napisałem wcześniej: Dziełajmy kak komu ugodno, a bydziet bezopastno.
Pozdr
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 11-09-2018, 12:39   

Maciek Kos napisał/a:
Stalowe, zawsze negatywne pod woda, co eliminuje koniecznosc przepinania podczas nurkowania.

Niekoniecznie trzeba przepinać. Równie dobrze w SM możesz skorzystać z mobilnych d-ringów i ściągnąć butle bardziej do dołu, kiedy zaczynają łapać niewygodną pływalność.

www.youtube.com/watch?v=kKZgbWycGDw

O ile w konfiguracji BM takie rozwiązanie może być niewygodne (z lewej potencjalnie kilka stejdży, z prawej kolizja z klamrą lub kanistrami) o tyle w SM zamiast dodatkowej pary d-ringów można mieć taki patent i ściągnąć go w dół do brzucha.
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 12:47   

Yavox kilka wypowiedzi wcześniej pisałem o takich do Efci. Mariusz L. ma całe metalowe w swoim sklepie po 60 zł + kw za parę. I na filmikach na YT Michur pokazywał ich działanie pod wodą.
Pozdr.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 11-09-2018, 13:08   

Yavox napisał/a:
o tyle w SM zamiast dodatkowej pary d-ringów można mieć taki patent i ściągnąć go w dół do brzucha
Mozna i tak.., mozna tez stosowac krotkie polaczenie klipow na bungee, albo nisko zamocowane strapy na butlach i do buttplate. Pewnie jest wiele roznych sposobow radzenia sobie z plywajacymi butlami ale do mnie to nie przemawia jakos. Stalowa wczepiam w D-ring i "jade z koksem" ;)
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 11-09-2018, 13:26   

Maciek Kos napisał/a:
Stalowa wczepiam w D-ring i "jade z koksem"


Dokladnie tak to u mnie dziala :)
Aczkolwiek musze wyprobowac patent z dluzszym wezem do suchara.
Teraz mam 15 cm, Miflex i tak jakos.. odstaje, nie wygodnie do konca... moze faktycznie pasuje skrecic z dluzszym, gumowym, moze sie jakos ulozy ladnie po ciele...
Az dzis zdemontuje waz BC z automatow do twina, wkrece w 5 port i przetestuje jutro. :)
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 11-09-2018, 13:39   

Efcia napisał/a:

Az dzis zdemontuje waz BC z automatow do twina, wkrece w 5 port i przetestuje jutro. :)


nie używam 5 portu - wąż idzie wzdłuż butli i zagina się do przyłącza suchara tak jak mu pasuje :) tak długi wąż w mojej ocenie wsadzony do 5 portu będzie odstawał bo nie ma się gdzie ułożyć
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 11-09-2018, 13:42   

No wlasnie tak mi sie wydaje. I dlatego nie uklada mi sie ten waz tak ladnie. Nawet krotki.
Zobacze i awaryjnie pozbede sie 5 portu. SM ma ten plus, ze mozna "kombinowac"

A co do przepinania butli.
Ja nie przepinam butli, bo jak pisalam wyzej - plywam z ciezkimi stalowkami.
I nie pieja mi, nie musze nic przepinac.

Co do stagow (aluminiowych). Chowaja sie pieknie pod butle stalowe. I nawet jak juz prawie sa puste to nie "uciekaja" mi spod tych stalowek.

A teraz w ogole "pojde po bandzie" i jako stage wezme tez ciezkie stalowki :)
Zobaczymy jak sobie moj XDEEP (plus suchar) da rade z 4 ciezkimi stalowkami :) i tleniakiem na 4 literach :P
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 11-09-2018, 14:12   

Efcia napisał/a:
wkrece w 5 port i przetestuje jutro.
W 5 port, to bez sensu. Dopiero wyjdzie z tego ogromna petla :) Sprobuj raczej puscic ten waz do tylu i zawroc go znow do przodu, w kierunku inflatora. Jesli bedzie odstawal, to mozna delikatnie przekrecic, ustawic pierwszy stopien. Trzeba pokombinowac troszke ale to akurat fajna zabawa.
Efcia napisał/a:
Zobaczymy jak sobie moj XDEEP (plus suchar) da rade z 4 ciezkimi stalowkami i tleniakiem na 4 literach
... spokojnie sobie poradzi :)

[ Dodano: 11-09-2018, 14:14 ]
wiecznychlopiec napisał/a:
nie używam 5 portu - wąż idzie wzdłuż butli i zagina się do przyłącza suchara tak jak mu pasuje
Nie zauwazylem tego posta ale dokladnie o to sie rozchodzi.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 11-09-2018, 14:21   

Maciek Kos napisał/a:
Sprobuj raczej puscic ten waz do tylu i zawroc go znow do przodu, w kierunku inflatora.


Mi przy sucharze nie podoba sie ten waz. Caly czas mam wrazenie, ze probuje mi wyrwac zawor dodawczy z suchara.
A jak jeszcze zaczynam sie bawic butla, odpinac ja, dawac do przodu to wtedy... no nie pasuje mi :)
Dzis przeloze/zmienie waz, 5 portu nie uzyje. Zobaczymy jak sie to bedzie ukladac pod woda i jak to przy zaworze dodawczym sie zachowuje. Przy wszelakich manewrach butla.
No i bojke puszczaloby sie lepiej :) z weza od suchara, bo waz dluzszy :P
Najperw prawa butla.
Pozniej zobaczy czy przy inflatorze cos zmieniac :)
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 14:58   

Efcia, nie żebym się czepiał, ale troszkę się pogubiłem w zrozumieniu Twoich potrzeb, po przeczytaniu Twoich wypowiedzi. Najpierw pisałaś, że:

Efcia napisał/a:
JARO,
Do suchara mam obecnie 15.. ale sa momenty ze mysle, ze nawet 10 cm byłby dobry do suchara. Ale to wolalabym przetestowac zanim wydam kase i kupie :)
,

co rozumiem odczuwanym przez Ciebie nadmiarem długości 15cm i związaną z tym faktem chęcią sprawdzenia nawet 10 cm węża do SS. A teraz, zresztą po moich uwagach dot. zagrożeń uszkodzenia zaworu inflacyjnego SS przez za krótki lub ciągnący na skutek zabaw z butlą wąż, napisałaś, że Ci obecna długość tego węża przeszkadza, bo jest za krótki i próbuje Ci wyrwać zawór z SS...
Pozdr.
 
 
Efcia 

Stopień: :)
Kraj:
Germany

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 230
Skąd: Mielec / Karlsruhe
Wysłany: 11-09-2018, 15:21   

Wrr,

pisalam i mnie wylogowalo :( i nie zapisalo.

To teraz krotko.
Chce przestowac tez dlugi waz, bo moze szlam "w zlym kierunku".
Teraz robi mi sie petelka, ktora mam wrazenie, ze mi wyrwie dodawczy.
Moje myslenie bylo, ze jak skroce waz to tej petelki nie bedzie..

Ale moze wlasnie w druga strone. Wywalic 5 port, dluzszy waz BC i tak przetestowac. Widzialabym tu duzo plusow.

Moge kombinowac i testowac i za to uwielbiam SM :)
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 11-09-2018, 15:25   

Jesli 15cm tworzy krotka, sztywna petelke, ktora "wyrywa zawor", to naturalnym odruchem jest jest jej skrocenie do 10cm. Taki zestaw bedzie jednak dosc malo mobilny, troche jakby "zespawany". Teraz w rozwazaniach pojawila sie inna opcja, dluzszego wezyka, wiec pewnie stad te drobne nieporozumienia.. :)
 
 
JARO 

Stopień: non constans
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Kwi 2005
Posty: 22
Skąd: Olsztyn/Gorzów Wlkp.
Wysłany: 11-09-2018, 16:01   

Dzięki za odp. Efcia. Już się rozjaśniło.
Jest pewnie tak jak napisałeś Maciek kos.

Z własnego doświadczenia, gdybym miał wąż typu - sztywną 15-kę do SS to nie skracałbym jej do 10-ciu cm, żeby nie stracić mobilności. Wolałbym sprawdzić w praniu elastyczną - gumową 15-kę, dodatkowo przekręcając nieco króciec zaworu SS nie w bok (na godz. 9 patrząc z przodu), a skośnie w dół (czyli na godz. 7-8 patrząc tak samo). Przy takim układzie moja 20-ka świetnie się układa i przylega do ciała, więc i Tobie Efcia nie powinna odstawać ta 15-ka, a w razie delikatnych zabaw z butlą nie trzeba go odpinać chyba, że przy większych wariacjach. Różnice pływalności (o ile są wyczuwalne) też nie powodują odstawania bądź nadmiernego ciągnięcia zaworu w SS.

[ Dodano: 11-09-2018, 16:04 ]
5 port to musiałbym sobie wywiercić ;-) Używam 2 x DS-4 z wyklętymi kątówkami i wszystkie węże układają się super.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed