Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
BARE vs. SANTI
Autor Wiadomość
Yas 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Paź 2018
Posty: 1
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 24-10-2018, 13:18   BARE vs. SANTI

Witajcie,

Nadszedł czas w którym trzeba zakupić swój własny, pierwszy suchy. W związku z powyższym mam do Was gorącą prośbę o opinie. Przekopałem temat po forach, ale posty, który odkopałem były datowane na parę lat wstecz, więc wołałbym coś bardziej aktualnego. Dostałem propozycję suchego skafandra BARE X-MISISSION oraz SANTI E.Motion i tutaj narodziło się parę pytań:

    1. Który z pomiędzy powyższych modeli wybrać? Jakieś wady/zalety na które warto zwrócić uwagę? Serwis firm skrajnie różny?
    2. Czy warto w przypadku SANTI E.Motion dorzucić parę gorszy i kupić SANTI E.Motion+ ?
    3. Czy kupować suchy teraz czy poczekać na początek nowego roku? Jakieś nowe modele, przeceny lub coś?


I na koniec pewnie istotna kwestia do czego potrzebny suchy. Na chwilę obecną nurkowania raczej lekkie na poziomie AOWD+ -maksymalnie koło 35m, wraki. W następnym sezonie mam w planach rozpoczęcie przygody z nurkowaniem technicznym oraz na zakończenie spróbowanie podlodowego. Myślę, że średnio na rok koło 100nurkowań będę robił.

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi i wskazówki.
 
 
Robert670412 

Stopień: Instr./EXT.RANGE TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 30 Sty 2016
Posty: 5
Skąd: Maszewo
Wysłany: 12-11-2018, 14:42   

Dorzuć i weź Emotion+
 
 
Morox25 


Stopień: mam
Kraj:
Germany

Wiek: 52
Dołączył: 30 Wrz 2015
Posty: 90
Skąd: Barlinek/Hamburg
Wysłany: 16-11-2018, 19:10   

E+ Pomysl moze o Waterproof, np. EX2 lub nowy D7X ;)
Posiadamy wszystko w swojej ofercie :)
 
 
TomKur 


Stopień: Shallow Diver
Kraj:
Switzerland

Wiek: 57
Dołączył: 27 Cze 2012
Posty: 271
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-11-2018, 21:07   

Hej,
pływam od kilku miesięcy w X-mission. Jak dla mnie rewelacyjny skafander, zarówno jeśli chodzi o jego konstrukcję, materiały jak i jakość wykonania. Serwis u polskiego dystrybutora bardzo sprawny - skracałem nogawki oraz wklejałem pierścienie - wszystko wykonane dosłownie w kilka dni łącznie z przesyłką.
 
 
froniu82 


Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 55
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 17-11-2018, 01:24   

A jak jest z niezawodnością skafandrów santi, bo już kilka a nawet kilkanaście opini słyszałem, że użytkownicy dość często/regularnie wysyłają je do serwisu na różne dolegliwości dotyczące przeważnie podcieków zamków oraz zgrzewów???
 
 
Turlogh 


Kraj:
Poland

Dołączył: 23 Cze 2014
Posty: 548
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-11-2018, 06:56   

froniu82 napisał/a:
A jak jest z niezawodnością skafandrów santi, bo już kilka a nawet kilkanaście opini słyszałem, że użytkownicy dość często/regularnie wysyłają je do serwisu na różne dolegliwości dotyczące przeważnie podcieków zamków oraz zgrzewów???

To chyba oczywiste, że rzeczy używane się zużywają z czasem i czasami jakieś dolegliwości występują. Skafandry innych firm nie są nigdy serwisowane?
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-11-2018, 08:35   

Mój Santi od trzech lat nie był w serwisie, około 300 nurów i nie podcieka. Kupiony jako używka w dobrym stanie, jedyna robota to wkleiłem manszety - bo były wycięte... w prawdzie po każdym nurkowaniu jest suszony powietrzem wprowadzonym aż do butów, ale to niewiele wpływa na trwałość
 
 
Assad 

Kraj:
Poland

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 231
Skąd: lubuskie
Wysłany: 17-11-2018, 12:27   

Turlogh napisał/a:
To chyba oczywiste, że rzeczy używane się zużywają z czasem i czasami jakieś dolegliwości występują. Skafandry innych firm nie są nigdy serwisowane?

Tak, to oczywiste, że sprzęt się zużywa. Nie chodzi o to "czy serwisować", ale "jak często trzeba to robić".
 
 
maran 



Stopień: CACIB
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 647
Skąd: Bialystok
Wysłany: 17-11-2018, 15:15   

al_fik napisał/a:
w prawdzie po każdym nurkowaniu jest suszony powietrzem wprowadzonym aż do butów, ale to niewiele wpływa na trwałość


znaczy co? cieknie to tu, to tam i go suszysz? no bo nie rozumiem po co suszyć suchy skafander.
 
 
Aquaman 


Stopień: DP
Kraj:
Uruguay

Dołączył: 20 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: woda
Wysłany: 17-11-2018, 15:42   

Warto też zwrócić uwagę na Ottera. Jeśli podlecisz do nich na pomiar to szycie na wymiar jest wliczone. Solidnie wykonany, szybki serwis...
 
 
shell 


Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Lip 2012
Posty: 285
Skąd: Piotrkow Tryb
Wysłany: 17-11-2018, 17:46   

99% skafandrów na Polskim i europejskim rynku szyte są z materiałów od jednego producenta, jeżeli chodzi o kryzy i manszety lateksowe to też znajdziemy na nich nazwę jednej firmy. Zawory? Tylko dwóch producentów Apeks i Sitech, zamki ? Jakiej nazwy by nie były są YKK, plastikowe zdominowało również YKK czasem można spotkać Tizipa. Jak widzicie spory o to który skafander jest lepszy nie ma większego sensu bo zrobione są z tego samego. Różnią się loga, krój, sposób uszczelnienia szwów ( lepszy/gorszy) i przede wszystkim MARKETING ;)
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 17-11-2018, 21:47   

maran napisał/a:
al_fik napisał/a:
w prawdzie po każdym nurkowaniu jest suszony powietrzem wprowadzonym aż do butów, ale to niewiele wpływa na trwałość


znaczy co? cieknie to tu, to tam i go suszysz? no bo nie rozumiem po co suszyć suchy skafander.


produkuje dużo wody ...
 
 
Aquaman 


Stopień: DP
Kraj:
Uruguay

Dołączył: 20 Cze 2018
Posty: 37
Skąd: woda
Wysłany: 17-11-2018, 23:00   

al_fik napisał/a:
maran napisał/a:
al_fik napisał/a:
w prawdzie po każdym nurkowaniu jest suszony powietrzem wprowadzonym aż do butów, ale to niewiele wpływa na trwałość


znaczy co? cieknie to tu, to tam i go suszysz? no bo nie rozumiem po co suszyć suchy skafander.


produkuje dużo wody ...


P-valve? :aaa: :pigs:
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-11-2018, 09:09   

tylko kndensacyjna :bee;
 
 
dudiss 


Stopień: # aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 16 Sie 2016
Posty: 42
Skąd: PZL
Wysłany: 18-11-2018, 12:20   

shell trafnie przedstawiłeś temat.
Dodam jeszcze istotne kwestie: warunki na produkcji, wieku i jakości maszyn, użytych nici, mas do klejenia i na koniec najważniejsza rola doświadczenia osób, które finalnie kroją, szyją, kleją.
P.S
X-mission - osobiście polecam. Chociaż po zakupie wada produkcyjna (przecieki, odklejały się taśmy) nie zwiastowała dobrej recenzji, byłem rozgoryczony . Po akcjii serwisowaj (ponowne klejenie wszystkich taśm) jest bardzo dobrze.
 
 
ziutek 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 59
Skąd: Będzin
Wysłany: 18-11-2018, 19:24   

shell napisał/a:
99% skafandrów na Polskim i europejskim rynku szyte są z materiałów od jednego producenta, jeżeli chodzi o kryzy i manszety lateksowe to też znajdziemy na nich nazwę jednej firmy. Zawory? Tylko dwóch producentów Apeks i Sitech, zamki ? Jakiej nazwy by nie były są YKK, plastikowe zdominowało również YKK czasem można spotkać Tizipa. Jak widzicie spory o to który skafander jest lepszy nie ma większego sensu bo zrobione są z tego samego. Różnią się loga, krój, sposób uszczelnienia szwów ( lepszy/gorszy) i przede wszystkim MARKETING ;)


A ja tylko częściowo się zgadzam z tą tezą. Prawdą jest, że nie ma sensu porównywać producentów jako takich, ale przecież sami producenci mają różne modele sucharów do różnych zastosowań. Samo Santi ma przecież teraz w ofercie Elite+, Elite, Emotion, Emotion+, Espace i Enduro. Elite i Emotion (bo te znam) nie są wykonane z tych samych materiałów ale mają też inne zalety i wady.

Ja kupiłem kilka lat temu nowego Emotion i nie zrobiłem w nim nawet wspominanych wyżej 300 nurków (średnio 50 nurków/rok) a już mam czwarty zamek i trzecią kryzę (neoprenową). Co prawda nogawek wewnątrz nie suszę, ale w miarę o swój suchy dbam - zwłaszcza o zamek i manszety, no i słodka po słonej wodzie. Niestety zachciało mi się overheadu i wtedy kłopoty się nasiliły bo i warunki nieporównywalnie dla suchego trudniejsze. Muszę uczciwie przyznać, że z serwisem Santi nigdy problemów nie było. Zawsze na czas miałem zrobione naprawy, a tak się składało, że wszystkie wymiany zamków były robione na gwarancji bo też przeciekały w okresie gwarancji. Kryzy też się naturalnie zużyły, więc nie mogę mieć pretensji do producenta. Może właśnie jakość serwisu należy brać pod uwagę przy wyborze suchara. Nie mam żadnych doświadczeń z serwisem Bare więc może ktoś się wypowie?

No i subiektywna moja opinia do Emotion. Jest to dość delikatny skafander. Średnio sobie radzi w jaskiniach, kopalniach, wrakach - generalnie tam gdzie się trzeba przeciskać. Jest za to lekki i super nadaje się na wycieczki samolotem. Kolejną zaletą, jest to że bardzo szybko wysycha i praktycznie zanim spakuję pozostały sprzęt to korpus skafandra jest już suchy. Emotion jest wykonany z bardzo elastycznego materiału co (zwłaszcza w porównaniu z suchymi z crush neoprenu) ułatwia wszelką podwodną ekwilibrystykę. Jeżeli chodzi o termikę to nie widzę różnicy (pewnie wspomniany crush neopren robi różnicę). Emotion+ to głównie wzmocnienie pasa i nogawek przed przetarciami.

Myślę, że na potrzeby AOWD będzie doskonały.
 
 
monkahead 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 06 Cze 2016
Posty: 68
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 09-12-2018, 22:26   

Też miałem rok temu taki dylemat, możesz poczytać tutaj: http://forum-nuras.com/vi...er=asc&start=20

Jest tam porównanie kilku modeli sucharów w jednym pliku. Ja zdecydowałem się na Bare X-Mission, nie mam z nim żadnych problemów, nurkuję u nas na kamieniołomach, na wrakach, podlodowe, etc. nigdy nic się nie działo z sucharem. W tym roku w ramach gwarancji zrobili mi przegląd, wszystko sprawnie poniżej tygodnia, także ja polecam Bare + CheckUp'y i do tego ocieplacz Kwark.
 
 
tukot 

Stopień: FCave/RecTmx
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 99
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-12-2018, 09:36   

Trudno mi porównywac do Santi, bo nie mam, ale sie wypowiem :-)
Mam X-missiona - jestem mega zadowolony - bardzo wygodny stafander, plywa sie jak w piżamce. Nie miałem ze skafandrem zadnych problemow - zrobiłem w nim kurs cave - nie wydaje się zbyt delikatny - choc udało mi sie naderwać sobie kieszeń. Serwis szybki i bezproblemowy.
 
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10-12-2018, 09:48   

monkahead napisał/a:
CheckUp'y


to akurat chyba najmniej wygodny system jaki można sobie sprawić...

zawsze mnie zastanawiają masochistyczne zapędy użytkowników :bee;

do wyboru jest przecież tyle systemów, w których zmiana rękawiczki zajmuje 1 minute, to samo z wymianą manszety, no ale każdy ma prawo wybrać sam :ping:
 
 
monkahead 


Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 06 Cze 2016
Posty: 68
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 12-12-2018, 19:28   

wiecznychlopiec napisał/a:
to akurat chyba najmniej wygodny system jaki można sobie sprawić...

Nie dość że bardzo wygodny, to do tego super szczelny i niezawodny. Dziwne że jakoś tylko mnie proszą po nurkowaniu żebym im odkręcił rękawice, bo sami nie mogą albo co chwila słyszę komentarz, że komuś rękawica cieknie ... zawsze to jakoś wersja zakręcana, no ale każdy ma prawo wybrać sam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed