Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przechowywanie butli w bloku wielorodzinnym
Autor Wiadomość
Grochu 

Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 04-03-2019, 01:02   Przechowywanie butli w bloku wielorodzinnym

Butle nurkowe w bloku wielorodzinnym. Gdzie je można przechowywać? Czy można? Jak je można transportować? Żeby było w pełni na legalu.

Poszukałem dostępnych przepisów i na podstawie kart charakterystyk sprężonego powietrza i tlenu wychodzi, że oba gazy:
- są gazami technicznymi
- nie są gazami palnymi.
tlen: https://www.linde-gaz.pl/...cm48-139868.pdf
powietrze: https://www.linde-gaz.pl/...cm48-139850.pdf

Dalej szukałem przepisów adekwatnych do powyższych założeń. Poniżej wklejam najistotniejsze wytyczne, które znalazłem:
Wymagania ogólne (niezależnie od rodzaju gazów)
3.1.1 Niedopuszczalne jest magazynowanie zbiorników przenośnych: - w piwnicach;
- na klatkach schodowych;
- na korytarzach;
- w wąskich dziedzińcach;
- w przejściach dla pieszych i przejazdach, a także w ich pobliżu;
- w garażach pojazdów;
- w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi;
- na podestach roboczych urządzeń i innych instalacji.
3.1.2 Ściany magazynu powinny być wykonane z materiałów co najmniej trudnozapalnych. 3.1.3 Podłoże powinno być utwardzone, równe i wykonane z materiałów co najmniej
trudnozapalnych (nie zawierających asfaltu i innych materialów bitumicznych)
3.1.4 Brak kanałów i piwnic poniżej poziomu powierzchni, na której magazynowania butli z
gazami.
3.1.5 Wysokość magazynu gazów lub wiaty powinna wynosić min. 3,3 m
3.1.6 Wpomieszczeniach magazynowych należy zapewnić odpowiednią wentylację.
3.1.7 W rejonie załadunku/rozładunku butli zpowinno być zapewnione oświetlenie zgodnie z
wymogami.
3.1.8 Butle z gazami należy chronić przed ogrzaniem do temperatury powyżej 50°C. 3.1.9 Magazyn butli powinien być podzielony według rodzajów gazów oraz podzielony na
obszary magazynowania butli pełnych i pustych.
3.1.10 Gazy utleniające mogą być magazynowane w jednym pomieszczeniu z gazami
obojętnymi
3.1.11 Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz.
źródło: http://www.pfgt.org.pl/ar...cznych_2015.pdf

Moje wnioski są takie, że jest do bani.
- Na pewno całkowicie odpada piwnica, garaż i samo mieszkanie.
- Powiedzmy, że mamy już jakieś pomieszczenie gospodarcze, gdzie to można wstawić - ale musi być dobrze wentylowane i mieć 3,3m. Ta wysokość w zasadzie eliminuje wszystkie pomieszczenia w bloku.
- No to powiedzmy jeszcze balkon, ten nie jest pomieszczeniem, więc odpada 3,3m, zostaje tylko zapewnienie by butla nie nagrzała się do 50stC. A to latem wcale może nie być takie trywialne.

Ktoś może coś więcej analizował jeśli chodzi o aspekty prawne? Czy czegoś nie przeoczyłem? Czy gdzieś nie przyjąłem złych założeń?
Temat w sumie wydaje się ważny, w czerwcu 2018 nurkowi w Poznaniu wybuchła na korytarzu flaszka z tlenem, jak podają media. Winda, klatka schodowa, szyby w oknach. I się potem zaczęły niewybredne komentarze na temat rozumu nurków trzymających butle w domu.
Ehh,... czyli jeszcze do przechowywania należy dodać transport przez przestrzenie wspólne w bloku mieszkalnym, a karty charakterystyk mówią że ma to być wózek i butla powinna mieć kołpak ochronny na zaworze.

Po co szukam dziury w całym? Bo jak mnie sąsiedzi widzą niosącego flaszki do auta to się zastanawiam, kiedy któryś wezwie jakieś służby a te zweryfikują czy ja w ogóle mogę te flachy w bloku mieć, a jak już mam to czy je poprawnie przechowuję i transportuję. A jeśli coś kiedyś się stanie to czy ubezpieczyciel od mojego OC mi nie powie, że złamałem jakieś regulacje i za nic nie zamierza płacić.

To teraz poproszę o Wasze opinie, najlepiej oparte o lepszą znajomość przepisów od mojej lub o jakieś precedensy związane ze znanymi kontrolami, interpretacjami, etc.

PS. Linków oczywiście znalazłem znacznie więcej, ale wszystkich źródeł tu nie wrzucam
PPS #takasytuacja ;]
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 04-03-2019, 06:16   Re: Przechowywanie butli w bloku wielorodzinnym

Tez badałem ten temat parę lat temu. Dokładnie z tego samego powodu. Co prawda nie napisałeś tego ale mam przekonanie, że z tyłu głowy miałeś również bezpieczeństwo własnego locum na wypadek godziny W.
Wnioski z mojego i Twojego badania się nie zmieniły. .... nie wolno i koniec.
Ja wybrałem garaż.
Miałem kiedyś rozmowę z jednym z sąsiadów o wysokiej kulturze technicznej, który powiedział "ciekawy byłem kiedy zrozumie pan, że piwnica to zły pomysł na przechowywanie butli".
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 04-03-2019, 07:31   

Grochu napisał/a:
Po co szukam dziury w całym? Bo jak mnie sąsiedzi widzą niosącego flaszki do auta to się zastanawiam, kiedy któryś wezwie jakieś służby a te zweryfikują czy ja w ogóle mogę te flachy w bloku mieć, a jak już mam to czy je poprawnie przechowuję i transportuję. A jeśli coś kiedyś się stanie to czy ubezpieczyciel od mojego OC mi nie powie, że złamałem jakieś regulacje i za nic nie zamierza płacić.


Chyba teoretyzujesz - jedyną instytucję , która mogła by wypowiedzieć się w tej sprawie jest UDT.
Ubezpieczyciel mógłby robić trudności, gdyby eksplodowała butla bez legalizacji.
Jeśli chcesz drążyć temat zadaj pytanie właśnie do UDT.
Jeśli odpowiedzą podaj na forum - może być ciekawa.
Ostatnio zmieniony przez nuras5 04-03-2019, 07:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 04-03-2019, 07:52   

Nieprawda. W tym zakresie organem właściwym do zajęcia stanowiska jest nadzór budowlany.
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 04-03-2019, 09:49   

Jak czytam powyższe, to widzę wręcz dyskusję z innego forum - sprawa dotycząca przemieszczania.

Co do piwnicy nie ma wątpliwości, oczywiście nie należy. Choć jest to tylko sprężone powietrze.
No chyba, że ktoś chciał trzymać tlen w piwnicy lub tęgie nitroksy. Jest to oczywiście czynnik znakomicie poprawiający skutki w przypadku pożaru lub innego owybuchu.

Co do mieszkania i pojedynczej butli lub twina, to Koleżanki i Koledzy legaliści, nie zapoznali się z ustawową definicją magazynu/magazynowania.

Przy czym oczywiście, jak ktoś może trzymać w szopie na podwórku to jest to dobre.
pzdr.
 
 
Grochu 

Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 04-03-2019, 10:08   

Póki to jest tylko powietrze, to faktycznie jakoś się tym wielce nie przejmowałem.
Natomiast jeśli w grę wejdą flaszki z gazami deco, czyli tlen techniczny i to 100% w ekstremalnym wariancie - to chciałbym to zrobić poprawnie a nie na partyzanta. A widziałem już butle kolegów moich przechowywane w tak różnych miejscach, że aż zacząłem się zastanawiać co jest legalne a co nie.
Łatwiej takie dywagacje się prowadzi ZANIM coś się kiedykolwiek stanie.

Jak bym miał szopę, to by nie było tematu ;]. W bloku to łatwiej mieć szopa niż szopę ;p

[ Dodano: 04-03-2019, 10:53 ]
hennessy napisał/a:

Co do piwnicy nie ma wątpliwości, oczywiście nie należy. Choć jest to tylko sprężone powietrze.


I właśnie tu delikatna różnica w słowach IMO ma znaczenie.
Nie tyle "nie należy", co nie wolno. Wygląda na to, że jest to wprost niezgodne z przepisami. Jak będzie pożar oczywiście nie z winy nurka, flacha wybuchnie w piwnicy, pechowo poprzez splot jakichś zdarzeń ktoś ucierpi lub zginie, moim zdaniem nurek będzie miał nieprzyjemne spotkanie z prokuratorem.
"Tylko sprężone powietrze" - czy tylko czy aż to już kwestia nieco relatywna. Dlatego próbuję zidentyfikować stan obiektywnie faktyczny.

[ Dodano: 04-03-2019, 11:01 ]
steve1973 napisał/a:
Nieprawda. W tym zakresie organem właściwym do zajęcia stanowiska jest nadzór budowlany.


Na razie moje wstępne konsultacje z branżą budowlaną sugerują, że nadzór budowlany tu nie pomoże
Drążę temat UDT i ekspertów BHP.
 
 
CChheemmooll 

Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 59
Skąd: Mazury
Wysłany: 04-03-2019, 12:54   

Ja trzymam wszystko w mieszkaniu; powietrze EAN 50 i tlen. Czasami jak nie chcę mi się wszystkiego taszczyć na górę to butle trzymam w piwnicy.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 04-03-2019, 17:02   

Uporządkujmy dyskusję. Poniżej opiszę stan faktyczny dla budynku wielorodzinnego, który jest obecnie zamieszkany a więc został przekazany do eksploatacji lub uzyskał Pozwolenie na Użytkowanie (w nomenklaturze Ustawy Prawo Budowlane).
To założenie oznacza, że nie będę opisywał stanu faktycznego budynku na etapie jego projektowania, budowy lub szczegółowych czynności odbiorowych realizowanych przez Nadzór Budowlany. Powyższe założenie oznacza również, że budynek wielorodzinny lub budowla (jaką może ale nie musi być garaż) zostały zrealizowane zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane a więc zostały wykonane na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego i decyzji Pozwolenie na Budowę.

Stan faktyczny dla budynku wielorodzinnego z wydaną decyzją Pozwolenie na użytkowanie: zakres funkcji i przeznaczenie budynku musi być zgodne z przedmiotową decyzją. Nadzór budowlany (dalej PINB) przy wydaniu decyzji konsultuje jej wydanie z: Państwową Strażą Pożarną, Państwową Inspekcją Pracy (wcześniej również z Państwową Inspekcją Sanitarną- Sanepid). Powyżej wymienione instytucje są obligatoryjne konsultowane przez PINB na mocy Ustawy Prawo Budowlane. Jeżeli w budynku są zainstalowane urządzenia technologiczne podlegające pod inne instytucje nadzorcze (np. UDT) to na etapie odbioru PINB może (ale nie musi) również te instytucje odpytać czy mają zastrzeżenia do czynności odbioru.
Po takim odbiorze właściciel budynku (lub jego zarządca) wie co można a czego nie można w budynku robić. W przypadku budynków wielorodzinnych spółdzielnia lub zarządca budynku w trybie umów z najemcami lub regulaminu wskazuje co można a czego nie można w budynku robić.
Jeżeli w: regulaminie, umowie najmu, Pozwoleniu na użytkowanie i/lub projekcie budowlanym dla tego budynku nie ma nic wspomniane o przechowywaniu, magazynowaniu zbiorników ciśnieniowych to z zasady "nie wolno" (świadomie wziąłem z cudzysłów bo do tego stwierdzenia będę się odnosił dalej) takich zbiorników przechowywać.
Teraz jakie konsekwencje mogą być w odniesieniu do "nie wolno":
Przypadek 1: nic się nie dzieje, nie ma awarii a tylko uprzejmy sąsiad donosi, że jeden z mieszkańców magazynuje butle- w tym przypadku właściciel lub zarządca może zabronić magazynowania i nakazać usunięcie butli z budynku (w skrajnym wypadku sprawa może się skończyć jakąś opłatą w zależności od regulaminu lub umowy z zarządzcą/ właścicielem budynku).
Przypadek 2: następuje awaria i dochodzi do zniszczeń małych rozmiarów a właściciel butli oraz budynek były ubezpieczone- w skrajnie negatywnym przypadku ubezpieczyciele odmówią wypłaty odszkodowania lub wypłacą takie odszkodowanie zarządcy budynku i będą na drodze sądowej dochodzić odszkodowania od właściciela butli.

Przypadek 3: następuje awaria i dochodzi do katastrofy budowlanej i/lub wypadku śmiertelnego- w tym zakresie postępowanie będzie prowadzić prokurator. Prokurator będzie konsultował temat z PINB, Strażą Pożarną, UDT, PIP i Sanepid. Nie wykluczone, że powoła również rzeczoznawców. Absolutną bazą do czynności prokuratora będzie zakres funkcji i przeznaczenie budynku dla jakich budynek został zaprojektowany i odebrany (czyli tego co została ujęte w Projekcie Budowlanym i decyzji Pozwolenie na użytkowanie). W skrajnie negatywnym przypadku właściciel butli może mieć postawione zarzuty karne.
Decyzje o sposobie minimalizacji ryzyka zawsze należą do nas czyli właścicieli butli
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 04-03-2019, 17:39   

steve1973 napisał/a:
Nieprawda. W tym zakresie organem właściwym do zajęcia stanowiska jest nadzór budowlany.


Nie zgodzę się z Tobą - PINB to buce, którzy mogą wypowiadać PO wypadku. Nie mają nic do Użytkowania budynku.
Mam, z nimi do czynienia od lat i znam ich możliwości [wbrew ogólnej opinii są niewielkie]
 
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 04-03-2019, 17:55   

Art 56.1 Ustawy Prawo Budowlane nic nie mówi o kompetencjach tylko o procedurze
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 05-03-2019, 10:09   

Miałem nie pisać, ale nie wytrzymałem.
1. Interpretacje rozszerzające przepisów są zwykle emanacją chęci popisania się znajomością regulacji, a nie mają uzasadnienia faktycznego.
2. Rozsądku nie zastąpi się przepisami.
3. ILOŚĆ i rodzaj gazów sprężonych mają znacznie.
4. Ćwiczenie intelektualne: czy butla z tlenem (na wózeczku) dla chorego, który przyjmuje tlen "przez rurkę do nosa" też jest zabroniona w bloku?
5. I na koniec - oczywiście najlepiej przechowywać w szopie z lekkim dachem na podwórku z dala od zabudowań.

Miłego dnia życzę.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-03-2019, 10:33   

hennessy napisał/a:

4. Ćwiczenie intelektualne: czy butla z tlenem (na wózeczku) dla chorego, który przyjmuje tlen "przez rurkę do nosa" też jest zabroniona w bloku?
.

Jeżeli próba pomocy w rozwiązaniu dylematu kolegi nurka jest odbierana jako "chęć popisania się " to mogę jedynie powiedzieć, że jest mi przykro.

Odnosząc się do ćwiczenia intelektualnego odpowiadam.
.. z formalnego punktu widzenia, jeżeli budynek nie został zaprojektowany do przechowywania zbiorników ciśnieniowych to wniesienie butli z tlenem narusza przepisy.

To czy ktokolwiek się nad tym zastanawia jak trzeba podać tlen choremu to zupełnie inna sprawa.
Również życzę miłego dnia
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-03-2019, 11:42   

steve1973 napisał/a:
/.../.. z formalnego punktu widzenia, jeżeli budynek nie został zaprojektowany do przechowywania zbiorników ciśnieniowych to wniesienie butli z tlenem narusza przepisy. /.../

jesteś pewien, że "wniesienie" to to samo, co "przechowywanie"?
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 05-03-2019, 18:04   

steve1973 napisał/a:
Art 56.1 Ustawy Prawo Budowlane nic nie mówi o kompetencjach tylko o procedurze


Ja ich załatwiam [skutecznie] na gruncie KPA
A art. 56 stanowi o zgodzie na użytkowanie - później nie mają nic do powiedzenia.
Jaśniej - lokal mieszkalny został dopuszczony do użytkowania - OK -ale nie mają nic do tego jakiej wielkości TV trzymam, jaką kuchenkę gazową lub JAKĄ BUTLĘ Z JAKIM GAZEM.
Ostatnio zmieniony przez nuras5 05-03-2019, 18:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-03-2019, 20:55   

nuras5 napisał/a:
steve1973 napisał/a:
Art 56.1 Ustawy Prawo Budowlane nic nie mówi o kompetencjach tylko o procedurze


Ja ich załatwiam [skutecznie] na gruncie KPA
A art. 56 stanowi o zgodzie na użytkowanie - później nie mają nic do powiedzenia.
Jaśniej - lokal mieszkalny został dopuszczony do użytkowania - OK -ale nie mają nic do tego jakiej wielkości TV trzymam, jaką kuchenkę gazową lub JAKĄ BUTLĘ Z JAKIM GAZEM.


Czyli dokładnie tak jak napisałem wcześniej.

[ Dodano: 05-03-2019, 20:59 ]
Nie mają nic do tego do czasu gdy coś się nie stanie
 
 
Jacek Wo 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 29 Maj 2013
Posty: 426
Skąd: tak z grubsza Toruń
Wysłany: 05-03-2019, 21:09   

Nie żebym propagował ideę przechowywania napełnionych butli w mieszkaniach w bloku, ale
"uporządkujmy dyskusję" ...
W tym miejscu
steve1973 napisał/a:

Po takim odbiorze właściciel budynku (lub jego zarządca) wie co można a czego nie można w budynku robić. W przypadku budynków wielorodzinnych spółdzielnia lub zarządca budynku w trybie umów z najemcami lub regulaminu wskazuje co można a czego nie można w budynku robić.
Jeżeli w: regulaminie, umowie najmu, Pozwoleniu na użytkowanie i/lub projekcie budowlanym dla tego budynku nie ma nic wspomniane o przechowywaniu, magazynowaniu zbiorników ciśnieniowych to z zasady "nie wolno" (świadomie wziąłem z cudzysłów bo do tego stwierdzenia będę się odnosił dalej) takich zbiorników przechowywać.

dość mocno pofantazjowałeś.

Po pierwsze, generalnie obowiązuje zasada "Co nie jest zabronione, jest dozwolone", a nie odwrotnie.
Po drugie, jestem właścicielem (nie najemcą) mieszkania w budynku wielorodzinnym, co gorsza - jestem jednocześnie Przewodniczącym Zarządu Wspólnoty czyli owym "zarządcą" budynku :-)
Nie mam żadnych umów z innymi właścicielami, nasze wzajemne relacje reguluje prawo powszechne. Wszyskie inne sprawy - jakieś regulaminy porządkowe, zakaz śmiecenia na klatce schodowej - może, ale nie musi wprowadzić uchwała Walnego zebrania właścicieli.

Reasumując- żeby zabronić komuś trzymania butli napełnionej powietrzem pod ciśnieniem w mieszkaniu, należy wskazać konkretny przepis, czyli tzw. paragraf, a nie "nie, bo to niebezpieczne" .

[ Dodano: 05-03-2019, 21:25 ]
Grochu napisał/a:

Poszukałem dostępnych przepisów i na podstawie kart charakterystyk sprężonego powietrza i tlenu wychodzi, że oba gazy:
- są gazami technicznymi
- nie są gazami palnymi.
tlen: https://www.linde-gaz.pl/...cm48-139868.pdf
powietrze: https://www.linde-gaz.pl/...cm48-139850.pdf

Dalej szukałem przepisów adekwatnych do powyższych założeń. Poniżej wklejam najistotniejsze wytyczne, które znalazłem:...

To teraz poproszę o Wasze opinie, najlepiej oparte o lepszą znajomość przepisów od mojej lub o jakieś precedensy związane ze znanymi kontrolami, interpretacjami, etc.

Ok, to na co się powołujesz to nie są przepisy prawa i - o ile nie kwestionuję ich zasadności- nie maja tu zastosowania.
Cytujesz np. coś zatytułowanego
"Polska Fundacja Gazów Technicznych
Wytyczne branżowe dla magazynu
gazów technicznych", w dodatku opatrzonego klauzulą:
Cytat:
Zastrzeżenie prawne
Wszystkie techniczne publikacje PFGT lub powołujące się na PFGT, włącznie z zasadami technicznymi, procedurami
bezpieczeństwa i innymi informacjami technicznymi zawartymi w takich publikacjach pochodzą ze źródeł uważanych za
wiarygodne i są oparte na informacjach technicznych i doświadczeniu posiadanym przez członków PFGT i innych w
czasie ich publikacji.
Chociaż PFGT zaleca powoływanie lub stosowanie swoich publikacji przez swoich członków, takie powołanie się lub
stosowanie publikacji PFGT przez jej członków lub inne firmy jest całkowicie dobrowolne i nie zobowiązujące.
Dlatego ani PFGT ani jej członkowie nie dają żadnej gwarancji wyników ani nie ponoszą żadnej odpowiedzialności w
związku z powołaniem się lub stosowaniem informacji lub zaleceń zawartych w publikacjach PFGT.
PFGT nie ma żadnej kontroli nad efektami lub brakiem efektów, błędną interpretacją, prawidłowym lub nieprawidłowym
stosowaniem żadnych informacji lub zaleceń zawartych w swoich publikacjach u żadnej osoby lub firmy (włącznie z
członkami PFGT) i w związku z tym PFGT zdecydowanie nie ponosi żadnej odpowiedzialności.


Ty nie masz w domu magazynu gazów technicznych.
Analogicznie - np. są dość rygorystyczne przepisy dotyczące przechowywania środków chemicznych - jednak znów - dotyczą przedsiębiorców, zakładów pracy, pracowników (BHP), a nie prywatnego zakupu, przechowywania czy użycia.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-03-2019, 22:16   

Widzę, że chyba nie zostałem dobrze zrozumiany. Twierdzę, że co do zasady w budynkach wielorodzinnych nie wolno przechowywać butli nurkowych (jeżeli budynek- lub wybrane pomieszczenie- nie został do tego celu zaprojektowany na etapie opracowywania projektu i budowy). To oznacza tyle i tylko tyle, że jeżeli ktoś przechowuje (trzyma, wnosi, przenosi itd.) butle nurkowe to musi się liczyć z konsekwencjami. W skrajnym wypadku, jeżeli dojdzie do katastrofy budowlanej i/lub śmierci człowieka a komisja/prokurator powołany do wyjaśnienia sprawy stwierdzi, że przyczyną katastrofy i/lub śmierci człowieka były butle nurkowe to w konsekwencji właściciel tych butli może mieć postawione zarzuty karne.
Podkreślam, że cały czas staram się odpowiedzieć na dylemat autora tego wątku, który zapytał czy można przechowywać w budynku wielorodzinnym butle i nigdy nie ponieść konsekwencji tej czynności.
Oby nigdy i nikt z nas nie musiał sprawdzić prawdziwości mojego twierdzenia.
 
 
Grochu 

Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 06-03-2019, 15:21   

Idąc za przepisami - idealnym rozwiązaniem jest trzymanie flaszek na zewnątrz ;]. Załóżmy, że to się udaje i mam gdzie. I załóżmy że butla jest osłonięta od bezpośredniego wpływu czynników atmosferycznych, bo stoi w jakiejś tam szafie, czy wspomnianej wyżej szopie z lekim dachem. Ale temperatury nadal jak to w PL potrafią w skali roku latać od -20 do +35. Ze średnią pewnie bardziej między -5 a +25.

Jak to wpływa na flaszki aluminiowe i zawory na przestrzeni miesięcy, lat? Nie mogę znaleźć w sieci jakichś konkretów. Instrukcja mówi o zaleceniu przechowywania w pomieszczeniu chłodnym i suchym. Skoro już ustaliliśmy powyżej, że "pomieszczenie" jest problematyczne, to jeśli pójdę za przepisami i będę trzymał flaszki na zewnątrz, to czy nie spowoduję zagrożenia dla siebie związanego z reakcjami aluminium na temperatury poniżej zera albo powyżej 30 stC ?

Się robi z tej dyskusji szersza ocena ryzyka związana z przechowywaniem butli z wielu perspektyw.
 
 
hennessy 


Kraj:
Belgium

Wiek: 56
Dołączył: 22 Paź 2009
Posty: 200
Skąd: inąd
Wysłany: 06-03-2019, 16:01   

Grochu napisał/a:

[...ciach...]
Jak to wpływa na flaszki aluminiowe i zawory na przestrzeni miesięcy, lat? Nie mogę znaleźć w sieci jakichś konkretów. Instrukcja mówi o zaleceniu przechowywania w pomieszczeniu chłodnym i suchym. Skoro już ustaliliśmy powyżej, że "pomieszczenie" jest problematyczne, to jeśli pójdę za przepisami i będę trzymał flaszki na zewnątrz, to czy nie spowoduję zagrożenia dla siebie związanego z reakcjami aluminium na temperatury poniżej zera albo powyżej 30 stC ?
[...ciach...]


I właśnie, aby ocenić bezpieczeństwo eksploatacji masz obowiązek co pewien czas przeprowadzić oględziny wewnętrzne i próbę ciśnieniową. Robi się to w jednostkach UDT. Dlatego, oddając do centrum nurkowego "flaszki na przegląd" warto sprawdzić, czy faktycznie butle są przedstawiane do prawdziwego badania i bez sciemniania są sprawdzane ciśnieniowo.

Trzymanie flaszek w drewnianym domku/szopie w ogródku na podkładkach (aby nie stały w wodzie) a jeszcze lepiej w ogrzewanym, dobrze wentylowanym garażu oddzielonym od domu to oczywiście najlepsze z możliwych rozwiązań.

I nie demonizujmy. Butle spawalnicze są eksploatowane znacznie brutalniej, prace na budowach idą cały rok, deszcz, śnieg, mróz, upał. Gazy to tlen, acetylen i różne mieszanki i działa latami. A przenoszenie jest w stojakach a nie miękko na plecach nurka.

Podsumowując. Ważna jest kultura techniczna i schludność, a te idą za wiedzą.

Bezpiecznych nurków i przerw powierzchniowych życzę.
 
 
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 06-03-2019, 19:57   

hennessy napisał/a:
warto sprawdzić, czy faktycznie butle są przedstawiane do prawdziwego badania i bez sciemniania są sprawdzane ciśnieniowo.


Bez przesady - ŻADNE centrum nie zaryzykuje fałszowania legalizacji i nabicia "lewej" pieczęci UDT.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed