Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Baza nurkowa i DPV
Autor Wiadomość
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 04-04-2019, 18:06   Baza nurkowa i DPV

Drodzy nurkowie,
Szukam bazy nurkowej w Polsce, gdzie możemy nurkować z DPV.
Gdzie często jest piękna czysta woda.
W Polsce jest otwarta kopalnia lub jezioro, gdzie można nurkować z DPV, gdzieś na południu.
Mam na myśli otwartą kopalnię jak Hemmoor w Niemczech.


Pozdrowienia,

Hemmoor
 
 
Stachul 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 52
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 05-04-2019, 08:46   

Witam,
Jeżeli "otwarta kopalnia" to kopalnia odkrywkowa a nie koniecznie darmowa miejscówka to najbardziej znane na południu są Koparki (Jaworzno) i Zakrzówek (Kraków).
Generalnie gdy kopano tam minerały/skały/kamienie to najczęściej opisane są jako zalany kamieniołom a nie kopalnia.
Czy można tam pływać z DPV - nigdy nie pytałem ale pewno da się uzgodnić.
Zakrzówek ostatnio miał być przebudowywany - miejskie miejsce rekreacji - ale nie wiem jaki jest obecnie status. Bazą nurkową włada Kraken (także bywa na forum) więc pytaj albo strona w necie i telefon.
Koparki - baza raczej mniej wyposażona (przynajmniej 4 lata temu jak tam byłem) ale też pewno można poszukać telefonu do właściciela i zapytać.
Wiem, że gdzieś koło Opola są kamieniołomy ale raczej bez bazy.
Generalnie w dziale FORUM-NURAS Strona Główna » NURKOWANIE » JEZIORA - WARUNKI POD WODĄ można zapytać o aktualne warunki alo przynajmniej poczytać ostatnie wpisy
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-04-2019, 16:44   

Zarówno na Koparkach jak i Zakrzowku i Piast Opole można pływać ze skuterem.
Niestety takiej czystości wody jak na Hemmoor to w Polsce chyba nigdzie nie ma (nawet w zimie pod lodem).
 
 
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 05-04-2019, 16:51   

Cześć

Dziękuję za odpowiedź.
Mój język polski nie jest zbyt dobry, więc muszę zrobić z Goole Translate. :)
OK, zalany kamieniołom nie jest kopalnią.
Dlatego szukamy zalanego kamieniołomu, gdzie może istnieć baza nurkowa, ale nie jest to konieczne.
Możemy łatwo zostać gdzieś w pobliżu i jechać do miejsca nurkowego.
Ale chcemy nurkować z DPV.

[ Dodano: 05-04-2019, 17:53 ]
steve1973 napisał/a:
Zarówno na Koparkach jak i Zakrzowku i Piast Opole można pływać ze skuterem.
Niestety takiej czystości wody jak na Hemmoor to w Polsce chyba nigdzie nie ma (nawet w zimie pod lodem).



Nie musi być tak jasne, jeśli mamy wystarczającą widoczność w sierpniu, aby nurkować z DPV.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-04-2019, 17:56   

W sierpniu nie ma szans aby widoczność w Polskich wodach osiągnęła 5% tego co jest na Hemmoor. Poza tym jest duże prawdopodobieństwo, że Zakrzowek w sierpniu będzie juz zamknięty

[ Dodano: 05-04-2019, 18:59 ]
Najlepszy czas aby w Polsce pozwiedzać kamieniolomy i coś zobaczyć to od grudnia do kwietnia. Temperatura wody w tym okresie jest od 3 do 5C w całych zbiornikach czyli bez suchego skafandra to raczej zimno
 
 
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 06-04-2019, 07:49   

Chcielibyśmy wyjechać na wakacje do Polski w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia.
Rozumiemy, że widoczność jest gorsza.
Czy widoczność byłaby wystarczająca do nurkowania z DPV?
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 06-04-2019, 08:30   

Slawek Jach napisał/a:

Czy widoczność byłaby wystarczająca do nurkowania z DPV?

Nie
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 06-04-2019, 19:32   

Chłopie, nie czytaj tych głupot. W Polsce jest wiele fajnych miejsc z czystą wodą.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 06-04-2019, 20:10   

jaros4 napisał/a:
Chłopie, nie czytaj tych głupot. W Polsce jest wiele fajnych miejsc z czystą wodą.

Dlaczego chcesz kolegę z Holandii wprawdzic w błąd. Chłop przyjedzie w sierpniu na południe Polski ze skuterem i będzie chciał pozwiedzać kamieniolomy ze skuterem. Kamieniolomy, których prawdopodobnie nie zna. Wejdzie do wody i albo sobie albo komuś zrobi krzywdę. Po co ma wozić z Holandii skutery, których nie użyje.

[ Dodano: 06-04-2019, 21:12 ]
Wyraźnie wskazał, że myśli o czymś podobnym do Hemmoor. Byłeś tam? Polecam
 
 
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 06-04-2019, 22:21   

jaros4 napisał/a:
Chłopie, nie czytaj tych głupot. W Polsce jest wiele fajnych miejsc z czystą wodą.

Gdzie to jest?
Gdzie można skuterowac w sierpniu.
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 07-04-2019, 17:40   

Ten skuter rozwija 60 węzłów ? Na Zakrzówku widziałem wielu ludzi ze skuterami ,a nie mam wiedzy by któryś z nich miał kolizję np.ze ścianą :ping:
W razie zawodu wizurą , Kolega zawsze może udać się na tradycyjne pierogi ruskie...

A na poważnie, to mając skuter można bez wysiłku przemieścić się w miejsca "nie skopane" przez tłumy, i nawet w sierpniu mieć fajną wizurę.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 08-04-2019, 09:00   

Cześć
Nurkowałem z DPV na Koparkach i Zakrzówku. Typowa przejrzystość wody latem to około 5m co przy prędkości 30-40m/min daje koło 10 sekund na reakcje. Trudno tu mówić o zderzeniu.

Najczęściej najgorsza przejrzystość wody, może spadać do 2-3m latem, jest w okolicy największych atrakcji:
- Koparki: przy dwóch koparkach, moście nad przepompownią
- Zakrzówek: droga zaczynając od wejścia aż do samolotów.
W innych miejscach jest zazwyczaj większa około 6-8m.

Trasa wokół Zakrzówka nad termokliną czyli głębokość 6-8m to około 2km. Mnie na DPV zajmuje około 1h i to zwykle 80% przy widoczności 8m. Warto w paru miejscach zejść sobie głębiej. Przyzwoita przejrzystość wody na zachodniej części akwenu i na płaskim dnie na północ od bazy.

Trasa wokół Koparek to około 400m, najlepsza wizura w południowej części, atrakcje zwykle zbełtane, najgorsze okolice mostka tam bywa koło 2m. Przy koparkach czy wraku trochę lepiej. W tygodniu lepiej niż w weekendy. Najlepiej zazwyczaj w czwartek.
 
 
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 08-04-2019, 17:14   

Dziękuję za odpowiedź.

Decyzja upadła, jedziemy do Polski na wakacje i nurkujemy z DPV w Koparki i Zakrzówku.
Teraz tylko odpowiednie miejsce do spania 2 tygodnie gdzieś w pobliżu obu miejsc nurkowych.
Czy masz sugestie, nie chcemy tylko nurkować.
 
 
Stachul 

Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 21 Cze 2013
Posty: 52
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 09-04-2019, 09:11   

Hej,
Ciekawie czyta się tłumaczenia - decyzja upadła - to sugeruje, że nie jedziecie ale dalsza część zdania sugeruje, że - decyzja zapadła - czyli zdecydowaliście.
Rozumiem, że jedziecie samochodami więc możecie się przemieszczać na miejsca nurkowe.
Co poza nurkowaniem?
Jak zwiedzanie to najlepiej chyba szukać noclegu w Krakowie, w centrum może być problem z wjazdem i parkowaniem ale gdzieś przy linii tramwajowej albo autobusowej jadącej do centrum to całkiem dobra lokalizacja. Koledzy z Krakowa pewno powiedzą więcej jakich rejonów unikać a jakie preferować.
Generalnie Kraków to przez wieki stolica Polski, wiec Zamek Królewski z katedrą i grobowcami królewskimi, stare miasto które przetrwało II wojnę (w przeciwieństwie do Warszawy czy Gdańska), muzea itp. Koło Krakowa zabytkowa kopalnia soli Wieliczka a trochę dalej w stronę Tarnowa także Bochnia.
Jaworzno - miasto głównie przemysłowe - kopalnia, elektrownie itp ale może kolega mi_g podpowie co tam zwiedza, ja byłem tylko na Koparkach i chwilę na rynku. Pewno noclegi są tańsze ale nie sprawdzałem. Ja miałem przyczepę kempingową i zatrzymałem się gdzieś pomiędzy Jaworznem a Krakowem.
Na południe od linii Jaworzno-Kraków są góry, najpierw niższe a potem Tatry - najwyższe góry w Polsce ale widać kilka wyższych szczytów po słowackiej stronie.
Problemem jest dojazd bo droga zwana "Zakopianką" z Krakowa do Zakopanego (stolica Tatr) niestety często się korkuje.
Trudno coś więcej napisać jak nie wiadomo jakie są oczekiwania co do standardu i kosztów noclegu oraz atrakcji na miejscu.
 
 
Betka 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Paź 2018
Posty: 12
Skąd: Zabrze
Wysłany: 09-04-2019, 10:13   

Stachul napisał/a:
Koło Krakowa zabytkowa kopalnia soli Wieliczka a trochę dalej w stronę Tarnowa także Bochnia.


i nie można zapomniec o Energylandi :ping: tam tez sporo wodnych atrakcji tyle ze troszkę innego formatu
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 09-04-2019, 11:09   

Do szukania miejsc noclegowych używam airdnb i polecam ten sposób. Jeśli chcecie względnego spokoju w nocy, to z dala od rynku i Kazimierza. Sam Kazimierz jest dawnym rynkiem i sporo się tam dzieje, a 10 min pieszo macie do Zamku i rynku głównego.
 
 
Holender 


Stopień: GUE REC-1
Kraj:
Netherlands

Wiek: 57
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 31
Skąd: Holandia
Wysłany: 09-04-2019, 13:35   

Zarezerwuj nocleg, to sie uda.
Ale gdzie?
Gdzie możemy spędzić 2 tygodnie wakacji gdzieś pomiędzy Krakowem i Koparki?
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-04-2019, 15:24   

Kraków jest fajny, ale Zakrzówek w czasie wakacji może być niedostępny: https://www.facebook.com/...46277128898713/
 
 
angelares 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 139
Skąd: z Bydgoszczu
Wysłany: 09-04-2019, 17:18   

It really depends on what u're lookin' for. Are u lookin' for some quiet, comfy place or wanna visit the Cracow and stay there?You can hit Jaworzno Koparki in about 1h by car as far as I remeber.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 10-04-2019, 08:00   

angelares napisał/a:
It really depends on what u're lookin' for.

This is a key point. What would you like to do beside of diving? Krakow it is nice place to sightseeing: the old town, museums, pubs, restaurants, nightlife..
Jaworzno it is not big town. It is somthing like a suburbs of Silesia metropoly.
In Silesia you have a lot of "industry relics", if you like that type of places it is worth to visit: mines, industrial facilities, breweries etc.
It is around 1h on the west from Koparki, 2h from Karakow.
Around 60km (another 1 h :-) ) on south from line Zakrzówek (Kraków) - Koparki (Jaworzno) is an montain area, not high but nice for a mountain trips. Little more on the south 100km on south form Kraków is the highets mountain range in Poland: Tatry.

If you say what you like we will try to advice you the best place for your acctivity.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed