Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z wynurzeniem
Autor Wiadomość
Młody 556 

Stopień: AOWD, SS, Deep Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 26
Dołączył: 05 Paź 2019
Posty: 5
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 05-10-2019, 15:51   Problem z wynurzeniem

Witam, jestem nowy na forum. Mam pytanie jak poprawić wynurzenie w toni. Gdy wynurzam się przy linie albo ścianie problem nie występuje. Pojawia się on gdy wynurzam się w toni bez punktów odniesienia tylko na komputer. Ciężko mi złapać pływalność neutralną, albo opadam i muszę wspomóc się płetwami, albo zaczyna mnie wyrzucać. Wynurzam się robiąc przystanek w toni używając bójki na głębokości 5m. Problemów z pływalnością nie mam, pojawiają się tylko w czasie wynurzenie. Pływam w suchym i twinie 2x12. Macie jakieś rady albo pomysły na co zwrócić uwagę? Z góry dziękuję za pomoc i radę :D
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 05-10-2019, 17:22   Re: Problem z wynurzeniem

Jest tylko jedna rada: praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. I nawet ona nie gwarantuje pełnego sukcesu. Niestety, brak punktów odniesienia wszystkich nas dekoncentruje, jednych mocniej, innych słabiej, ale generalnie wszystkich.
Mi w takich sytuacjach trochę pomaga wyprostowane nóg- ale tylko trochę. Staram się zawsze wynurzac mając punkt odniesienia.
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 05-10-2019, 17:39   

Młody 556 napisał/a:
Wynurzam się robiąc przystanek w toni używając bójki na głębokości 5m

No to masz punkt odniesienia, szpulka i sznurek od bojki.
 
 
Młody 556 

Stopień: AOWD, SS, Deep Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 26
Dołączył: 05 Paź 2019
Posty: 5
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 05-10-2019, 17:51   

Tylko problem jest zanim strzele bojke, chodzi o etap wynurzenia do momentu strzelania :)
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 06-10-2019, 07:18   

Trzy najbardziej skuteczne metody kolega już podał powyżej - ppp ;)
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 07-10-2019, 14:47   

Młody 556 napisał/a:
Mam pytanie jak poprawić wynurzenie w toni. Gdy wynurzam się przy linie albo ścianie problem nie występuje. Pojawia się on gdy wynurzam się w toni bez punktów odniesienia tylko na komputer.

Czesc!
Znam bardzo latwy sposob na wynurzanie sie w toni.
Jesli jest to w ciemnosciach, to powinienes skupic cala uwage na obserwowaniu komputera. Powiedzmy, ze wynurzam sie z 30m, do 5m. Moj trick polega na tym, ze wyznaczam sobie blizsze cele, czyli np: wynurzam sie do 28m i robie tam "przystanek". Dbam o to, zeby wynurzenie przebiegalo odpowiednio wolno, a po osiagnieciu tych 28m, zatrzymuje sie na chwilke, w celu wyrownania plywalnosci. Jesli juz jest wszystko ustabilizowane, to nastepnym celem jest 26m i powtarzam cala procedure. ...i powtarzam do osiagniecia zakladanej glebokosci. Z czasem i praktyka, zauwazysz ze poszczegolne przystanki znacznie sie skroca, lub zanikna calkowicie i wynurzenie bedzie przebiegalo w sposob plynny.
Ten sam sposob stosuje podczas zanurzania sie.

...A gdy jestem w toni, gdzie juz jest jakies swiatlo, to czesto pomagam sobie zatrzymujac wzrok na jakims najmniejszym paprochu, ktory obieram za punkt odniesienia. Warunkiem jest nieruchoma woda, bo np: w rzece, to nie dziala. W ten sposob moge robic dlugie przystanki, nie patrzac nawet na komputer.
 
 
Młody 556 

Stopień: AOWD, SS, Deep Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 26
Dołączył: 05 Paź 2019
Posty: 5
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 07-10-2019, 16:22   

Dziękuję za radę, teraz tylko trening i jeszcze raz trening. Na pewno spróbuję wynurzać się w ten właśnie sposób :D
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 07-10-2019, 16:51   

Dokladnie jak chlopaki mowia, cwiczyc, cwiczyc i jeszcze raz cwiczyc.

Natomiast dla mnie istotna byla roznica pomiedzy takim wynurzaniem sie w zupelnej ciemnosci oraz tam gdzie jeszcze docieralo swiatlo dzienne. Poza tym pozycja pomiedzy partnerami jest tez wazna. Wg mnie powinni znajdowac sie na przeciwko w parze lub w kregu przy wiekszej liczbie. Partner tez moze byc punktem odniesienia, zwlaszcza gdy ma rowniez dobre umiejetnosci. Spojrzenie na takiego delikwenta co pare chwil na pewno bedzie pomocne.

Z praktycznego punktu widzenia nurkowanie na morzu nauczylo mnie jak najwczesniej puszczac bojke, ktora bardzo dobrze sluzy za punkt odniesienia oraz punkt oznaczajacy nasze przebywanie pod powierzchnia. Ma to duze znaczenie dla przeplywajacych lodzi a takze naszego szypra, zeby mogl sie dobrze ustawic do podniesienia nas z wody.

W kamieniolomie wynurzenie sie nagle w toni to raczej sytuacja przymusowa. Jednak zainwestowalbym ta minute kosztem dodatkowego deco, zeby wypuscic boje z dna niz zeby potem sie bujac bez referencji do powierzchni ryzykujac zdrowie.

Ot, taka praktyka vs cwiczenie same w sobie, ktore rowniez jak koledzy polecilem na poczatku.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 08-10-2019, 08:28   

Karollo napisał/a:
Partner tez moze byc punktem odniesienia, zwlaszcza gdy ma rowniez dobre umiejetnosci.

Za to jest problemem gdy się okaże że ty jesteś tym co ma umiejętności lepsze lub obaj macie przeciętne. Jak obok ciebie partner ma wahania tak +/- 0.5m to trzeba mieć już całkiem spore umiejętności aby to zignorować. :ping:
Maciek Kos napisał/a:
Jesli jest to w ciemnosciach, to powinienes skupic cala uwage na obserwowaniu komputera.

Wydaje mi się ze nawet jak to nie jest w ciemnościach to skupienie się na odczytach komputera jest lepsze niż gapienie się w zieloną/niebieską nieskończoność. Ale fakt w ciemnościach łatwiej.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 08-10-2019, 11:10   

A kto powiedział, ze życie jest sprawiedliwe w kwestii umiejętności dla wszystkich? ;) Niestety wielokrotnie okazalo sie juz pod woda, ze ten kto mial lepsze ogarniecie, zadbal o trening, potrafil pomyslec, ten wyszedl na tym lepiej w kryzysowych sytuacjach. Akurat pod powierzchnia obowiazuja proste zasady i mi to sie podoba :)

Wydaje mi sie, ze dobra recepta jest to co napisalem o bojce. Czyli zawsze zabierac ze soba bojke z linka o odpowiedniej dlugosci w stosunku do glebokosci nurkowania. Nie jest to 100% idealne rozwiazanie, ale chyba dosc intuicyjne. Vertigo dopada nawet doswiadczonych i po co sie szarpac nieprzyjemnie, jak lineczka nas ladnie poprowadzi do powierzchni? :) Co nie oznacza, ze nie warto cwiczyc i ogarniac coraz lepiej nawet bez linki. Jak to mowia - umiesz liczyc, licz na siebie :P

Akurat na poczatku mojej kariery nurkowej mialem przygode na Tralowcu, gdzie w kiepskiej widocznosci pogubilismy pary i nalezalo sie ratowac jakkolwiek. Poczatek odejscia powoli w 4 losowo znalezione osoby w kierunku powierzchni, we wianuszku na czuja w stosunku do partnerow i na odczyt komputera. Od 10m komus sie wreszcie przypomnialo, ze to akwen z duzymi statkami nad glowa i warto puscic bojke. Znioslo nas jedyne 200m od liny opustowej, nikomu nic sie nie stalo, ale wartosc poznawcza zostala ze mna na zawsze ;) Najlepiej jednak sie uczyc na czyichs bledach :)

Pozniej tez zdarzalo mi sie nurkowac na duze glebokosci na wrakach, gdzie panowaly rozne prady na roznych glebokosciach, czasem dosc nieprzewidywalne i mocne. Opustowka nie bylaby w stanie utrzymac calej grupy na wyjsciu, sluzyla tylko do zejscia w dol. Wiec jedyna metoda na wynurzenie bylo trzymajac sie wraku puscic boje i razem z partnerem udajecie sie w podroz jak plankton - tam gdzie prad zabierze pod kontrola z powierzchni. Spokojnie tak dryfowalismy okolo 1km wykonujac pelne deco. Jedna boja, kilku nurkow w grupie patrzacych sie na siebie. Nawet zdarzylo mi sie przysnac na 6m ;) Da sie? Da sie :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed