Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpowiedzialność w nurkowaniu.
Autor Wiadomość
nuras5 



Stopień: P3.Nitrox TDI
Kraj:
Antigu and Barbuda

Dołączył: 23 Sie 2002
Posty: 1556
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 27-11-2019, 08:54   

Seba19730208 napisał/a:
tak poza tym , to sprzęt w egipskim szpitalu jest dużo lepszy


Magda Żuk potwierdza :-) )
 
 
 
Seba19730208 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lis 2019
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 28-11-2019, 10:57   

Morox25 napisał/a:
Tu sprawę opisuję byście Wy pomyśleli zanim do wody wskoczycie.
Seba19730208 napisał/a:

I chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie tym stwierdzeniem

Proszę zacytować całą myśl , a nie bawić się w TVN czy GW.
Bo tym sposobem można napisać "Zróćcie uwagę na instruktora , szczególnie jak podchodzi w temacie bezpieczeństwa podczas nurkowania".

[ Dodano: 28-11-2019, 16:20 ]
A tak dodam w temacie dobrych praktyk nurkowych, to ani razu nie miałem sytuacji sprawdzania stanu sprzętu przez partnura. Wszyscy widocznie mają takie samo podejście jak Morox - sam odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo. Ciekawie musi wyglądać kurs Rescue u niego. 🤔 .

Ja jak z kim nurkuję to po wejsciu do wody bacznie ogladamy się wzajemnie , czy wszystko ok. I dopiero wtedy jest to prawdziwe OK

[ Dodano: 28-11-2019, 17:04 ]
Errata do mojej wypowiedzi wyżej.
W Egipcie nie widziałem by sprawdzali się nurasy nawzajem . Kazdy sobie sam.
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 28-11-2019, 22:47   

A tu z kolei się wypowiem: w Egipcie kiedy lecę ze zgraną paczką nurków - nie ma że "każdy sobie sam" .
Ale kiedy podłączasz się pod nieznaną grupę nurków - masz jak w temacie...
Jedyne rozwiązanie problemu - leć do Egiptu ze znajomymi nurkami, choćby we dwóch.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 29-11-2019, 08:13   

Seba19730208 napisał/a:


Ja jak z kim nurkuję to po wejsciu do wody bacznie ogladamy się wzajemnie , czy wszystko ok. I dopiero wtedy jest to prawdziwe OK


możesz napisać co tak bacznie oglądasz, ale konkretnie i jak to wygląda?
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 29-11-2019, 08:59   

Jak bardzo trzeba mieć zamuloną kiepełę żeby nie zakumać o co Sebie chodziło.chłopku,idzże na spacer zamiast pisać głupoty...
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 29-11-2019, 09:09   

wiecznychlopiec napisał/a:

Seba19730208 napisał/a:

(...)po wejsciu do wody bacznie ogladamy się wzajemnie , czy wszystko ok.(...)

możesz napisać co tak bacznie oglądasz, ale konkretnie i jak to wygląda?

Nie wiem czego chcesz sie dowiedzieć.... Zapewne jest to "buddy check" w wersji sprawdzenia partnerów na wzajem. Czyli to samo co ty robisz sprawdzając siebie: gazy, wyposażenie, szczelność etc.
Wydaje się że są 3 zasadnicze możliwości (no może 4...):
- każdy sprawdza swojego partnera (problem gdy nurkuje się w trójkę, łatwo o błąd no i wymaga pełnego zaufania do partnera)
- każdy sprawdza siebie (przydatne przy nurkowaniach solo, łatwo o błąd ale przynajmniej nie mam kogo oskarżać)
- jedna osoba mówi kolejno co sprawdzamy, każdy sprawdza siebie a mówiący patrzy czy wszyscy to robią (tu jest zdublowany nadzór - jak mówiący czegoś zapomni to go poprawią, a wszystkim dodatkowo się przypomina co się robi.
- w pewnych sytuacjach lepiej sprawdzić sprzęt pod wodą na małej głębokości ale to odrębna procedura ...
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 29-11-2019, 10:04   

mi_g z moich obserwacji na nurkowiskach w pl i za granicą wynika, że to "baczne oglądanie wygląda właśnie tak: "patrze czy wszystko ok, ale tak ogólnie", łapie za szelki i spinki i do wody... ot cały buddy check...

jest to zupełne przeciwieństwo tego co wykonuje sam, w zespole i czego uczę... za każdym razem niezależnie czy jest to szuwarowy nurek na 5m w singlu czy głęboki tmx w jaskini. To tylko kwestia sprawdzenia dodatkowych butli czy wyposażenia.

na wydaje mi się, zapewne itd. nie ma tu miejsca

w Egipcie widziałem na każdym poziomie zaawansowanie zespoły sprawdzające się dokładnie według odpowiedniej procedury jak i te, które w ogóle tego nie robiły. Tych drugich było więcej. Zupełnie tak samo jak w Polsce, Niemczech, Chorwacji czy innych krajach... Więc chyba mamy trochę odmienne obserwacje od autora postu.

żeby było śmiesznie widziałem zespoły jaskiniowe pod Ressel, które po założeniu sprzętu na plecy właziły do jaskini z marszu...
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 29-11-2019, 11:06   

Pomimo niedużego doświadczenia też się wypowiem, bo nie ma co generalizować, że jak jedziesz do Egiptu to... Wszystko zależy od tego na jakie centrum nurkowe i na jaką ekipę trafisz.

Ja w Egipcie nurkowałem dwa razy, byłem sam, bez znajomych (przy okazji wakacji z rodzinką) i za każdym razem inna miejscówka, inne centrum. Każdy z moich partnurów (zawsze obcokrajowiec) był zawsze na tyle ogarnięty, że przed każdym nurkowaniem było sprawdzenie nawzajem wszystkiego (ogólne zapoznanie z konfiguracją, działanie automatów, zawór butli czy otwarty, czy jacket i inflator działają poprawnie, czy pozapinane klamry i jak się rozpinają, jaki balast i czy wszystko z nim w porządku). Dodatkowo prowadzący nurkowanie każdą parę pytali czy wszystko jest OK a przed samym wejściem do wody wszystko było objaśnione.

Zresztą tak samo było podczas nurkowań czy to na Malcie czy w Chorwacji. Nie wiem, może miałem szczęści, że trafiałem na ludzi ogarniętych...
 
 
Seba19730208 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lis 2019
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 29-11-2019, 20:28   

gienas napisał/a:
A tu z kolei się wypowiem: w Egipcie kiedy lecę ze zgraną paczką nurków - nie ma że "każdy sobie sam" .
Ale kiedy podłączasz się pod nieznaną grupę nurków - masz jak w temacie...
Jedyne rozwiązanie problemu - leć do Egiptu ze znajomymi nurkami, choćby we dwóch.


Masz tu w 100% racji.

[ Dodano: 29-11-2019, 20:36 ]
Mi_g panika u partnura , bo nie odkręcił dobrze flaszki , wypięcie się węża z inflatora itd. pociągnie szereg zdarzeń , ktore moga doprowadzić do wypadku. Dlatego nie nurkuje się w pojedynkę. Dziwne , że trzeba to tłumaczyć.
Chyba , że zaczynamy o nurkowaniu myśleć jako o najbezpiecznieszym hobby ?
To co na tym forum robi dział "Wypadki nurkowe" ?
 
 
al_fik 

Stopień: kilka
Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 248
Skąd: Kraków
Wysłany: 30-11-2019, 09:12   

jeżeli wypięcie się wężyka inflatora ma spowodować panikę u nurka, to może powinien zostać na brzegu ...
 
 
Seba19730208 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lis 2019
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 30-11-2019, 09:31   

Przypominam , że mimo tego co o sobie sądzimy (i myślimy jacy z nas nieomylni twardziele) jesteśmy tylko ludźmi , których może panika dopaść w najmniej oczekiwanym momencie.
Jeśli się mylę , to mnie Al_fik popraw , możesz też błysnąć listą sytuacji , w których człowiek zareaguje paniką.
Jeśli jej nie doświadczyłeś , to wszystko przed Tobą.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30-11-2019, 10:05   

Seba19730208 napisał/a:
Dlatego nie nurkuje się w pojedynkę. Dziwne , że trzeba to tłumaczyć.


masz rację dziwne... nurkowanie solo jest normalną sprawą. Każdy ma prawo akceptować inny poziom ryzyka, byle świadomie. Dziwne, że trzeba to tłumaczyć. Fajnymi absolutami rzucasz.

nie mów mi jak ma żyć :bee;
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-11-2019, 10:32   

Seba19730208 napisał/a:
Dlatego nie nurkuje się w pojedynkę. Dziwne , że trzeba to tłumaczyć.

Łatwo, używasz wielkich kwantyfikatorów, to bardzo podważa sens prowadzenia dyskusji.
1. Nurkuje się solo.
2. Duża nurkowań rekreacyjnych, tzw. partnerskich zalicza się de facto (chodzi o rzeczywistość, a nie o deklaracje) do nurkowań w pojedynkę ze względu na 'luźność' tego partnerstwa, tak w przygotowaniu nurkowania, jego wykonaniu, a szczególnie posiadania realnej umiejętności bycia partnerem, który może pomóc w razie "W". Twoje feralne nurkowanie też pewnie jest bliżej tej kategorii...

[ Dodano: 30-11-2019, 10:39 ]
Tak w skrócie to chodzi o to, że na grobach wielu osób, nie tylko nurków można napisać "Zginął, ale miał rację..."
 
 
Seba19730208 

Stopień: P1
Kraj:
Poland

Dołączył: 09 Lis 2019
Posty: 15
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 30-11-2019, 17:18   

Ok , dyskusję uważam za zamkniętą. Nurkowanie solo uważacie za prawidłowe. Wtedy jest oczywista sprawa z ryzykiem i odpowiedzialnością. A mi chodzi o nurkowanie w grupie. Myślałem , że to nieco inba sprawa , a wychodzi na to , że to nurkowanie kilku solistów w tym samym czasie i miejscu.
Spoko. Ja wysiadam.
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 30-11-2019, 19:14   

Ogólnie Polska to kraj samych solistów, czego dowodzi to forum już od tak wielu lat...
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 30-11-2019, 19:21   

Seba19730208 napisał/a:
Ok , dyskusję uważam za zamkniętą. Nurkowanie solo uważacie za prawidłowe. Wtedy jest oczywista sprawa z ryzykiem i odpowiedzialnością. A mi chodzi o nurkowanie w grupie. Myślałem , że to nieco inba sprawa , a wychodzi na to , że to nurkowanie kilku solistów w tym samym czasie i miejscu.
Spoko. Ja wysiadam.


Proponuję abyś jeszcze raz przeczytał wcześniejsze wpisy ale na spokojnie i z konstruktywnym nastawieniem.
Jak nie dostrzeżesz konstruktywnosci wypowiedzi przedmówców to proponuje abyś je ponownie przeczytał ale tak za ok 200 zalogowanych nurkowań. Ciekawy jestem jakie wtedy będziesz miał zdanie.
Bezpiecznych nurkowań Ci życzę i abyś zawsze trafiał na ogarniętego partnura
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-11-2019, 21:54   

Seba19730208 napisał/a:
Nurkowanie solo uważacie za prawidłowe.

Ja nie nurkuję solo.
Seba19730208 napisał/a:
wychodzi na to , że to nurkowanie kilku solistów w tym samym czasie i miejscu.

Chodzi o to, że najczęściej tak to w realu jest, choć tak być nie powinno. I każdy nurkujący powinien brać pod uwagę realia a nie oralne deklaracje, bo będzie nurkiem martwym lub po ciężkim wypadku.
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 01-12-2019, 15:12   

Seba19730208 napisał/a:
Ok , dyskusję uważam za zamkniętą. Nurkowanie solo uważacie za prawidłowe.
Spoko. Ja wysiadam.


Co dziwnego w solo nurkowaniu?
https://www.tdisdi.com/sd...o-diver-course/

Moze dla Ciebie to ryzyko nie do udzwigniecia, ale doswiadczony i rozgarniety solo-nurek z pewnoscia moze plywac bezpieczniej niz pseudopara losowo dobrana na wyjezdzie wakacyjnym, gdzie - jak ktos slusznie zauwazyl - w wielu przypadkach partnerstwo nie istnieje. To taka iluzja zabezpieczenia w postaci buddego plynacego przed toba poprawiajaca samopoczucie pod woda.
 
 
 
jaros4 



Stopień: Rugby-Oświęcim
Kraj:
Jamaica

Wiek: 55
Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 1787
Skąd: oswiecim
Wysłany: 01-12-2019, 20:38   

Jedyna rzecz której tu nie daliście rady udżwignąc,to solidarna pomoc koledze w potrzebie. Dla czego w tej dyskusji zabrakło chęci pomocy z Waszej strony chocby w kwestii - wypadek,i co potem. Moze jakieś zadośćuczynienie ze strony nie solidnego przecież , organizatora. Co z DAN,i czy tu by można było coś zdziałac. Wiadomo że cała historia zakończyła się interwencją w szpitalu,tak w Egipcie jak i w Polsce. Kogo obchodzą te pierdoły które tu z takim namaszczeniem wypisujecie,skoro nie są zamocowane w prawdziwym życiu?
Ogólnie w systemie "Forum Nuras" zabrakło mi ikonki takiego "wała" który p.Kozakiewicz pokazał Moskalom w 1984-tym na tej ich olimpiadzie. Wam ten wał, o miszcze się należy. Za to jak być ogólnie bezuzytecznym.
Pozdrowienia z prawdziwego życia,o soliści z forum nuras...

[ Dodano: 01-12-2019, 20:40 ]
Wam , o miszcze!!!
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 01-12-2019, 22:16   

jaros4 napisał/a:
Wam , o miszcze!!!

Pytanie techniczne: to jakieś zioło czy zwykłe procenty?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed