Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Skrzydło - miejsce spłuczki?
Autor Wiadomość
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 26-05-2020, 09:11   Skrzydło - miejsce spłuczki?

Witam
Ostatnio rozglądając się za skrzydłem zauważyłem dziwną tendencję - montaż spłuczki po przeciwnej stronie inflatora - chodzi mi o poziomą pozycję nurka.
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 26-05-2020, 17:59   

Chodzi o to, że jak nurek leży to spłuczka jest od spodu worka? Powiem szczerze, że też się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że chodzi chyba o to żeby tak łatwo się woda nie wlewała. Podobnie jak z opróżnianiem maski z wody - uchylasz dół a nie górę...

Ale to tylko taki moje domysły ;)
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 27-05-2020, 13:45   

to nie jest "tendencja" tylko norma. Jak sobie wyobrażasz sięganie do spłuczki, jeśli byłaby ona od góry worka od strony butli? Worek układa się na butli i spłuczka jest w miejscu gdzie sięgasz ręką. Dokładnie od spodu.

chyba, że nie rozumiem pytania
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 27-05-2020, 14:30   

no i wszystko jasne :-)
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 27-05-2020, 20:47   

Inflator zamontowany jest poprawnie i upuszcza powietrze do góry, natomiast spłuczką zamontowaną w tym miejscu się nie da = fizyka.
Spłuczka to awaryjny zawór...
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 27-05-2020, 21:59   Re: Skrzydło - miejsce spłuczki?

Panowie
Ale o co Wam chodzi? Nie rozumiem

[ Dodano: 27-05-2020, 23:02 ]
Spluczka to zawór awaryjny jak wisisz głową w dół. Przecież to oczywiste
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 28-05-2020, 07:21   

steve1973 napisał/a:
Spluczka to zawór awaryjny jak wisisz głową w dół.


Niekoniecznie - sa szkoly, ktore uzywaja tego zaworu do wywazania.

Jesli chcesz wiedziec, gdzie on jest w wodzie, to poskladaj sprzet, poloz go na podlodze i pociagnij za krawedzie skrzydel do gory, wtedy zobatrzycz, ze to miejsce jest calkiem ok:

wiecznychlopiec napisał/a:
Worek układa się na butli i spłuczka jest w miejscu gdzie sięgasz ręką.


To miejsce jest tez stosunkowo wysoko w calym zestawie - ulatwia to spuszczanie powietrza.
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 28-05-2020, 08:44   

Różnica w fotkach
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 28-05-2020, 08:49   

Tylko ze na fotkach nie masz pozycji jaka skrzydlo przyjmuje w wodzie.

click
Ostatnio zmieniony przez martin 28-05-2020, 08:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gienas 


Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 03 Gru 2013
Posty: 259
Skąd: tamtejszy
Wysłany: 28-05-2020, 09:13   

W tej pozycji każdy inflator w każdym worku jest zawsze na górze a spłuczka niekoniecznie.
Z fotki Xdeepa spłuczka jest na dole nurka po przeciwnej do inflatora, worek Zeagla ma spłuczkę po stronie inflatora na górze.
W jednym pociągając za spłuczkę powietrze zejdzie, w drugim nie i to mi chodzi dlaczego nie montują spłuczek po tej samej stronie?
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-05-2020, 09:35   

Zeagle to chyba podkówka? I dlatego ma spłuczki po obu stronach?

Np. https://www.piratediver.c...p/7907-camo.htm
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 28-05-2020, 09:50   

gienas napisał/a:
W jednym pociągając za spłuczkę powietrze zejdzie, w drugim nie i to mi chodzi dlaczego nie montują spłuczek po tej samej stronie?


Dlatego ze fotki ktore wkleiles nie sa fotkami przedstawiajacymi, jak worek uklada sie pod woda. Kliknij na to co ja wkleilem, to zobaczycz ze strona nie ma najmniejszego znaczenia, jesli chodzi o zrzut gazu - w wodzie plat skrzydla stoi pionowo i nie jest ono nabite na 100%.

Dalej - ten typ sprzetu jest projektowany do dosc specyficznych nurkowan wiec osoby ktore nie nurkuja n.p. w jaskiniach nie maja wiedzy, jak to sie obsluguje - mniej wiecej na zasadzie:
"Kupilem mercedesa S-Klassa, a ze mam duzy bagaznik to bede z niego sprzedawal wegiel."
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 28-05-2020, 12:30   

gienas ja używam worka xdeep'a i pomimo, że spłuczka jest na dole (od spodu) to powietrze schodzi z niej bez problemu nie tylko jak jesteś głową w dół ale również kiedy płyniesz w poziomie, więc nie masz czym się martwić.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-05-2020, 13:31   

Czesc!
Gienias poczynil dobrego spostrzezenia :)
Przy tak umieszczonej spluczce i prawidlowej pozycji wytrymowanej, nie zejdzie caly gaz ze skrzydla. To jest fizyka.
Jednak przy uzywaniu zestawow ciezkich, wielobutlowych, jak
i nurkowania w zimnej wodzie, obciazenie jest na tyle duze, ze zalegajacy gaz jest nieodczuwalny dla nurkujacego. W cieniutkiej piance, przy jednej butli, jest to juz odczuwalne. Ja czuje, w kazdym razie :)
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-05-2020, 14:00   

Przy prawidłowej pozycji inflatorem też nie wypuści się całego gazu. I w jednym i w drugim przypadku dla zrzutu całego gazu trzeba lekko zmienić pozycję.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-05-2020, 16:32   

Fiktor- jesli uniesiesz wylot inflatora powyzej poziomu skrzydla, to gaz wyleci calusienki, nawet gdybys wisial glowa w dol :) i mial dlugi odpowiednio inflator.
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-05-2020, 18:12   

Zerknij na zdjęcie w poście Martina. Wątpię czy większość nurków byłaby w stanie zadrzeć rękę z rurą inflatora tak wysoko. W praktyce chyba wygodniej lekko zmienić pozycję unosząc właściwy koniec worka.
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 28-05-2020, 20:24   

Fiktor- chodzilo mi o to, ze umiejscowienie inflatora nie ma znaczenia, poniewaz, wylot rury powinien znajdowac sie powyzej worka podczas deflacji. W druga strone podobnie - nawet jesli bedziesz mial zawor zamontowany mozliwie najwyzej, to nie wypuscisz powietrza, trzymajac krociec inflatora ponizej worka. To jest fizyka, nie filozofia :)
 
 
wro_bel 

Stopień: PADI AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 83
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 29-05-2020, 11:27   

Jesteście bardziej doświadczeni, ale chyba jak mamy worek w połowie wypełniony powietrzem i ustawimy się głową w dół to to powietrze najdzie się przy spłuczce i choćby nie wiem jak długi był wąż inflatora to powietrze całkiem nie zejdzie, bo musiałoby się przelać najpierw w dół do wylotu inflatora i dopiero rurą wylecieć... Po to chyba zawsze należy się ustawiać wylotem (inflator, spłuczka, zawór suchego) w najwyższym punkcie.

Co nie zmienia faktu, że spłuczka w worku jest we właściwym miejscu :-D
 
 
Maciek Kos 

Stopień: AOWD
Kraj:
Ireland

Wiek: 45
Dołączył: 30 Gru 2016
Posty: 156
Skąd: Shannon
Wysłany: 29-05-2020, 12:04   

Wro_bel - jesli podniesiesz inflator powyzej worka, to zejdzie calkowicie.
Roznica cisnien w worka i na inflatora. Mozna to poprostu sprawdzic :)

[ Dodano: 29-05-2020, 13:07 ]
(Roznica cisnien w worku i na inflatorze, mialo byc)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed