Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Apeks ?
Autor Wiadomość
alien
[Usunięty]

Wysłany: 26-04-2005, 08:04   Apeks ?

Cześc!!!
Mam pytanie. Czy można do pierwszego stopnia (w tym przypadku Apeks TX100) doczepić drugi, drugi stopień zamiast octopusa?? Chodzi mi oto że nie mam teraz kasy na cały drugi automat i szkoda mi kasy na octopusa jeśli ok. września będę mógł dokupić pierwszy stopień. Na razie natomiast chcę ponurać z jednym pierwszym stopniem i dwoma drugimi stopniami.
Z tego co wiem to w Aneksie TX100 jest tylko jedno wejście ½ cala (na drugi stopień), pozostałe to 3/8 na octopus, KRW, suchara itd.
Słyszałem że nie jest to problem. Wystarczy tylko drugi stopień podczepić pod wąż do octopusa. Do węża (3/8) można podobno dokręcić zarówno octopus jak i drugi stopień.
Czy taka operacja może się udać???
Czy trzeba jakieś przejśćówki kupić na wąż octopusa aby wkręcić drugi stopień ???
Octopusa na pewno nie kupię, bo dla mnie to jest strata pieniędzy, jeśli za kilka miechów będę miał całe dwa automaty. Więc nie namawiajcie mnie na to urządzenie.
Bardzo wam dziękuje za pomoc i pozdrawiam ciepło.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 26-04-2005, 08:42   Re: Apeks ?

alien napisał/a:
Mam pytanie. Czy można do pierwszego stopnia (w tym przypadku Apeks TX100) doczepić drugi, drugi stopień zamiast octopusa??


Dlaczego nie? Kupujesz waz z koncowka 3/8 cala i gotowe. Port 1/2 to gag marketingowy.

alien napisał/a:
Octopusa na pewno nie kupię, bo dla mnie to jest strata pieniędzy, jeśli za kilka miechów będę miał całe dwa automaty. Więc nie namawiajcie mnie na to urządzenie.


Wez pod uwage, ze roznica miedzy "octopusem" a zwyklym "drugim stopniem" to tylko kolor wieczka. Albo inaczej: Octopus to zapasowy drugi stopien, przykrecony do tego samego pierwszego stopnia co automat zapasowy. Wiec z definicji, przykrecajac drugi "zwykly" drugi stopien do pierwszego stopnia robisz z niego octopusa.

BTW: Kupno zestawu z octo plus drugi pierwszy stopien wypada zazwyczaj duzo kozystniej niz kupno dwoch "pojedynczych" zestawow.
 
 
cochise
[Usunięty]

Wysłany: 26-04-2005, 09:36   

Witaj, Martin udzielil ci bardzo konkretnej i szybkiej odpowiedzi. Jasne, Zeagle i Apeks ma 1/2 calowa koncowke i reszte na 3/8 cala. W wiekszosci sklepow nurkowych mozesz kupic przelotkę (adapter) z 1/2 na 3/8 i możesz podłączyć dowolnu wąż od dowolnego octopusa.
Są też przelotki w drugą stronę z 3/8 na 1/2 cala - wtedy do dowolnego Ist możesz podłączyć IIst Apeksa czy Zeagle. Koszt takiej końcówki to ok 20 PLN (w Krakowie), produkcji bodajże p. Piórewicza.
Poza tym jeśli tak nie chcesz (ja czegoś takiego z powodzeniem używam od kilku lat) zawsze możesz kupić sobie nowy wąż za jakieś 5-6 dych z końcówką 3/8. I wtedy szafa gra.
Pozdrawiam, Wojtek
 
 
MIDZIK 


Stopień: MSDT
Kraj:
Poland

Wiek: 55
Dołączył: 26 Sie 2004
Posty: 181
Skąd: Lublin
Wysłany: 26-04-2005, 09:57   

Witaj, trego typu redukcje w Wwie kupowałem w Nowej Amie

Pozdrawiam
MIDZIK
 
 
 
alien
[Usunięty]

Wysłany: 26-04-2005, 14:28   

Dzieki chłopaki za info:))) Mieszkam w Wawie wiec do Nowej Ammy sie czym predzej udam.
Pozdrawiam cieplo wszystkich.
 
 
Tomasz-Szeryf 



Stopień: DM, Blender, LOK
Kraj:
Togo

Wiek: 46
Dołączył: 03 Paź 2004
Posty: 797
Skąd: Piła, P-ń,
Wysłany: 26-04-2005, 15:38   

Martin napisał:
Cytat:
Port 1/2 to gag marketingowy.


Czy oby na pewno! :roll: Uważam, że raczej nie ! :idea:

Cytat:
W wiekszosci sklepow nurkowych mozesz kupic przelotkę (adapter) z 1/2 na 3/8 i możesz podłączyć dowolnu wąż od dowolnego octopusa.


Dokładnie tak zrób a rozwiążesz swój problem! Powodzenia w składaniu tego ustrojstwa wężowego automatu! :lol:
 
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 26-04-2005, 17:00   

Tomasz-Szeryf napisał/a:
Martin napisał:
Cytat:
Port 1/2 to gag marketingowy.
Czy oby na pewno! :roll: Uważam, że raczej nie !


A to dlaczego?
 
 
Marcin H. 



Kraj:
Spain

Wiek: 48
Dołączył: 15 Gru 2004
Posty: 293
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-04-2005, 08:58   

martin napisał/a:
Tomasz-Szeryf napisał/a:
Martin napisał:
Cytat:
Port 1/2 to gag marketingowy.
Czy oby na pewno! :roll: Uważam, że raczej nie !


A to dlaczego?


No właśnie - w TX50 go nie ma..
 
 
cochise
[Usunięty]

Wysłany: 27-04-2005, 22:06   

Jest jest przyjacielu. Począwszy od Apeksa DS4 (z TX20 i TX40), poprzez DST (z TX50) skończywszy na ATX 100 i 200 zawsze jest jeden port 1/2. Przynajmniej ja się z takimi spotkałem, a mam wszystkie modele. Reszta portów średniego ciśnienia jest 3/8. Podobnie jest ze starszymi modelami Zeagle, bo kiedyś Apeks robił dla nich identyczne wyroby jak swoje, zamieszczał nawet tam swoje logo, ale firmował to Zeagle. Zresztą do dziś jeden z Ist Zeagla nazywa się DSIV.
Pozdrawiam
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 27-04-2005, 22:11   

cochise napisał/a:
Począwszy od Apeksa DS4 (z TX20 i TX40), poprzez DST (z TX50) skończywszy na ATX 100 i 200 zawsze jest jeden port 1/2. Przynajmniej ja się z takimi spotkałem, a mam wszystkie modele.


DS4 nie ma portu 1/2".
 
 
Marcin H. 



Kraj:
Spain

Wiek: 48
Dołączył: 15 Gru 2004
Posty: 293
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-04-2005, 22:25   

Pewnie, że nie ma przyjacielu :-D
 
 
cochise
[Usunięty]

Wysłany: 29-04-2005, 08:48   

martin napisał/a:
cochise napisał/a:
Począwszy od Apeksa DS4 (z TX20 i TX40), poprzez DST (z TX50) skończywszy na ATX 100 i 200 zawsze jest jeden port 1/2. Przynajmniej ja się z takimi spotkałem, a mam wszystkie modele.


DS4 nie ma portu 1/2".

Martin, nie wątpię że masz rację, ale w takim razie już zgłupiałem: 7.04 br przylazłem do Nautici w Krakowie z Apeksem I st od TX40 i octopusem nie-Apeksa. Chciałem kupić wąż Apeksa bo wszystkie inne miały za mały gwint. W końcu za 16 PLN kupiłem przelotkę 1/2 na 3/8 i dopiero badziewie zmontowałem.
A jak nauczę się montować zdjęcia w postach prześlę foto, bo akurat mam automat rozkręcony do chromowania.
Pozdrawiam, Wojtek
 
 
Tomasz-Szeryf 



Stopień: DM, Blender, LOK
Kraj:
Togo

Wiek: 46
Dołączył: 03 Paź 2004
Posty: 797
Skąd: Piła, P-ń,
Wysłany: 29-04-2005, 09:05   

Martin zapytał:
Cytat:
A to dlaczego?


Ponieważ założeniem konstrukcyjnym był wiekszy przekrój co daje w efekcie lepszy o około 15% przepływ powietrza a to z kolei wpływa dodatnio na wydatek!
Zwróćcie uwagę, że węże od tego stopnia (oryginalne) i te dokręcane jako octo mają również różne średnice. Octopus z reguły posiada wąż o mniejszej średnicy! Zastosowanie przejściówki do węża "niepodstawowego" powoduje sprowadzenie tego portu do standardów wszystkich LP - czyli z założeń konstrukcyjncy klapa bo sami je celowo zmieniamy rezygnując z pewncyh udogodnień.!
 
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 29-04-2005, 09:37   

Tomasz-Szeryf napisał/a:


Ponieważ założeniem konstrukcyjnym był wiekszy przekrój co daje w efekcie lepszy o około 15% przepływ powietrza a to z kolei wpływa dodatnio na wydatek!


Tak jak mowie, gag marketingowy.

Myslisz ze 15% mniej lub wiecej jest w tej konstelacji zauwazalne?

Normalny nurek potrzebuje ~ 6 oddechow a 0.5l na minute, w fazach 10-cio sekundowych. 3l/min /60 sek = 0,05l/sek. Spanikowany nurek potrzebuje 60l/min. Apeks reklamuje sie z wydatkiem rzedu >2000 l/min (nie chce mi sie szukac w sieci reklamowek).

BTW: nie ma zaworow majacych wydatek 2000l/min (mozesz sprawdzic odkrecajac na maksimum zawor butli i mierzac czas).

[quote=cochise] przylazłem do Nautici w Krakowie z Apeksem I st od TX40[/quote]

Na 100% mast DST a nie DS4 -> obrotowa glowica.

DS4 wyglada tak:


DST tak:

Rownie dobrze mogles wkrecic zaslepke w port 1/2 i przykrecic drugi stopien do portu 3/8 (dla fascynatow jedynej nauki: jeden oring, mniej ;) )
 
 
Tomasz-Szeryf 



Stopień: DM, Blender, LOK
Kraj:
Togo

Wiek: 46
Dołączył: 03 Paź 2004
Posty: 797
Skąd: Piła, P-ń,
Wysłany: 29-04-2005, 10:32   

Cytat:
Równie dobrze mogłeś wkręcić zaślepkę w port 1/2 i przykręcić drugi stopień do portu 3/8 (dla fascynatow jedynej nauki: jeden oring, mniej )


Pewnie masz trochę racji, ale Twoje tezy nie są potwierdzone żadnymi badaniami. Firmy konstrukcyjne projektując nowe rozwiązania w zakresie nawet takich automatów, jakim jest automat nurkowy trochę nad tym ślęczą, robią testy (może nawet krasz-testy) i dochodzą do pewnych rozwiązań. Jeśli gremium pomysłodawców dochodzi do porozumienia z konstruktorami to pewnie coś w tym musi być.
Z zaślepką to się zgodzę. Jeśli ktoś ma zastosować redukcję to faktycznie lepiej żeby zrezygnował z tego portu i przypiął się do któregoś z LP, natomiast raczej jestem zwolennikiem trzymania się założeń konstruktora, bo kogo innego .....?
 
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 29-04-2005, 12:37   

Tomasz-Szeryf napisał/a:
Pewnie masz trochę racji, ale Twoje tezy nie są potwierdzone żadnymi badaniami.


Tu sie mylisz. Unterwasser wypuszcza co roku specjalny numer poswiecony testa sprzetu. Za kazdym razem sa testy AO, kombinacje DS4 + T20 wypadaja identycznie jak FDT + ATX100 - testowana jest praca jaka wykonuje nurek podczas wdechu i wydechu.

Jesli chodzi o wydajnosc: Co mi z tego ze Automat ma 2000 czy 2300 litrow na minute wydajnosci, skoro zapotrzebowanie lezy w granicy 15..20?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed