Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Filipiny - sprawozdanie
Autor Wiadomość
motyll 


Stopień: PADI MSDT
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Mar 2003
Posty: 17
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 08-12-2005, 14:37   Filipiny - sprawozdanie

Filipiny - sprawozdanie

Wszystko zaczęło się ponad 5 tygodni temu, pomysł na Filipiny chodził za mna już od kilku miesięcy ale skutecznie
udawało mi się unikać konfrontacji, aż dnia pewnego zaczaił się na mnie i zatakował w najmniej oczekiwanym momencie :) i wtedy zapadła decyzja trzeba jechać
Po kilku dniach okazało się , że lecimy w osiem osób na celownik wybrałem Mindoro a dokładniej Sabang Beach
Miejsce uznawane za jedno z topowych lokalizacji na Filipinach , podróż rozpoczęła się od spotkania około 14:00 na Okęciu, po
skompletowaniu ekipy odprawieniu się z kilkoma przesiadkami wylądawaliśmy w Manili dnia następnego o 19:35 ( różnica czasu+ 7 godzin )
Na miejscu okazało się że Lufthansa przygotowała nam niespodzianke w postaci zagubionej walizki ( na szczęście nie było w niej sprzętu nurkowego - walizka została dostarczona po 5 dniach do hotelu ) Na lotnisku czekał na nas kierowca który dowiózł nas Do Batangas skąd , po 1,5 godziny podrózy Bancą wylądowaliśmy na Mindoro w Sabang Beach
Po 5 minutach byliśmy juz w hotelu - Hotel Castle Tropicana prowadzony przez Austriaka w swojej formie przypomina zamek, pokoje z klimatyzacją tv oraz minibarem całkowicie spełniły nasze oczekiwania , grupa zwarta i gotowa stawiła się na śniadaniu dnia następnego, po pokrzepieniu się nadszedł czas na pierwsze nurkowanie
Formalności związane z rejestracją w bazie przebiegły nadzwyczaj sprawnie także około 10:00 wykonalismy pierwsze nurkowanie, płynąc łodzią do miejsca nurkowanego tuż przed wyjściem do wody na powierzchni pokazał się sporych rozmiarów żółw wywołując poruszenie na łodzi po wzajemnej obserwacji majestatycznie zanurzył się pod wodę, w chwilę później my również zeszlismy pod wodę i tu następna niespodzianka, żółw czekając na naszą grupę spokojnie pasł sie na łączce pozwalając na bardzo bliski kontakt, po tym jak odpłynął bez wyraźnego pośpiechu nurowanie upłynęlo na podziwianiu kilku pozostałości wraczków oraz bardzo bogatego życia w skali makro ( temperatura wody 28 stopni widocznośc do 10 metrów )po pierwszy nurkowaniu wszyscy wiedzieli zuz ,że godziny spędzone w samolotach nie poszły na darmo, po trzech dniach nurkowych postanowiliśmy z powietrza przejść na NITROX , który głównie pozwalał nam na dłuższe nurkowania w stosunku do limitów nurkowania na powietrzu, a przede wszystkim sprawił iż mimo czasem 3 nurkowań dziennie nie czulismy się zmęczeni, w sumie na Mindoro wykonalismy 27 nurkowań , niejednokrotnie podpływając do rekinów białopłetwych na wyciągnięcie ręki, baraszkując z zółwiami ale przedewszystkim obserwując fenomenalny świat ślimaków nagoskrzelnych, koników morskich, krabów oraz niesamowitych raf pokrytych przez zarówno miękki jak też i twardy koral. Oprócz nurkowań udało nam się wybrac także na całodzienny spływ kajakowych połączony z trekkingiem po dżungli podczas którego można było zaobserwować jak rośnie kawa, kakaowiec, mango i wiele innych egzotycznych roślin, odwidziliśmy także wodospad zwany Tamaraw orz urokliwe miejsc zwane przez miejscowych Lost Eden - według mnie nazwa całkowicie oddaje klimat tego miejsca, następnie z Mindoro udaliśmy się na Palawan a dokładniej na wyspę Busuanga ( jako ciekawostka różnice w stanie wody pomiędzy przypływem a odpływem to prawie 3 metry ) znanej przede wszystkim z zatoki w której podczas II wojny Światowej amerykanie zatopili 9 wraków floty japońskiej ale Busuanga to nie tylko wraki w odległości 15 minut płynięcia łodzia znajduje się malutka wyspa nazywana Coron słynąca z miejsca Baracuda Lake , jest to jezioro niewielkie o maksymalnej głębokości 40 metrów do którego aby się dostać trzeba wykonać 10 minutowy diving climbing :) w którym woda słodka miesza się z wodą słoną tworząc zjawisko halokliny, a jeśli komus jest mało wrażeń to dodam że w jeziorze występuje także zane nam dokonale zjawisko termokliny z delikatną róznicą jeśli chodzi o temperatury ( minimalna 29 stopni natomiast maksymalna to 40 stopni ) - barakudy niestety nie ma podobno wyprowadziła się bo było jej za gorąco :) , w jeziorze głownie piękne formacje skalne oraz jako ciekawostka krewetki czyścicelki które własciwie same bez specjalnego zaproszenia włażą na nurków w celach badawczych- po tym nurkowaniu wszyscy zgodnie orzekli , że było to jedno z nurkowań , które na zawsze pozostanie w pamięci, z wraków odwiedziliśmy min, Akitsushimę, Kogyo Maru, Tangat Wreck oraz Taie Maru wraki pomimo niesprzyjającej widocznośc zrobiły ogromne wrażenie, niestety na inne atrakcje najwyczajnie w świecie zabrakło czasu, dlatego postanowiliśmy wspólnie że trzeba bedzie jeszcze kiedys tu wrócić, po powrocie 2 dni temu do Polski okazało się, że kilku moich przyjaciół kytórzy nie mogli jechać w poprzednim terminie chce jechac pod koniec stycznia stąd mój powrót na Filipiny nastąpi znacznie szybciej jak to wcześniej planowałem :) , przy okazji wszystkich zainteresowanych wyprawą bądź tez dokładnymi informacjami serdecznie zapraszam na priv, z czystym sumieniem mogę polecić Filipiny jako ciekawą lokalziację zarówno dla nurków jak też i osoby które chcą wypocząć w tropikach, ludzie są bardzo przyjaźnie nasawieni do turystów , wiecznie uśmiechnięci, jedzenie jeśli chodzi o ryby i owoce morza fantastyczne - najlepiej sprawdzić samemu :)

Do zobaczenia

Motyll
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-12-2005, 17:14   

Hej!
Fajowa relacja - dziękujemy :)

Jednak czujemy pewien (w zasadzei całkiem spory) niedosmak - chodzi oczywiście o fotki...
Mamy nadzieję, że możesz coś wkleić?

Przydałoby się trochę informacji natury tzw "ogólnej" czyli co nieco na temat kosztów.


:wave:
 
 
motyll 


Stopień: PADI MSDT
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Mar 2003
Posty: 17
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 08-12-2005, 17:19   Filipiny

Fotki będą za chwilkę , wróciłem dziś :) a to taka relacja na gorąco :)

pozdrawiam
 
 
Aston 



Stopień: SSI PSAI
Kraj:
Vatican

Wiek: 60
Dołączył: 09 Kwi 2003
Posty: 617
Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-12-2005, 20:17   

Ciekawa relacja - az chce sie tam pojechac :) .
Nie wiem czy nie skusze sie n apriva do Ciebie! ;)


:wave: :wave:
 
 
 
motyll 


Stopień: PADI MSDT
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Mar 2003
Posty: 17
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 10-12-2005, 21:24   

Jakby co to jedziemy tam ponownie w okolicach 26 stycznia :) - zapraszam
 
 
Piotr - Malediwy 



Stopień: DM
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 327
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 11-12-2005, 09:52   

Czy fotki już dostępne?
 
 
Misteres 



Stopień: CMAS**
Kraj:
Vietnam

Dołączył: 01 Lip 2003
Posty: 250
Skąd: HCM City (ex Sajgon)
Wysłany: 11-12-2005, 15:48   

No to Chłopie trochę namieszałeś. Szczerze i niezadziornie zazdroszczę.
A może ktoś się wybiera w okolicach marca?
No i co z tymi pieniążkami co to je trzeba zapreliminować, a potem z korzyścią spożytkować?

:wave:
 
 
Mirka Żytkowska 

Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączyła: 02 Gru 2003
Posty: 98
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 18-01-2006, 08:42   

Witajcie!

Motyll, mam kilka pytań natury techniczno-organizacyjnej. Pozwolę sobie zadać je na forum, bo może przydadzą się nie tylko mnie...? Mam zamiar wybrać się na Filipiny - być może właśnie na Mindoro w najbliższym czasie, więc będę czerpać z Twojego dośiadczenia - jeśli pozwolisz... :-D

Napisałeś, że lecieliście Lufthansą - można wiedzieć skąd i ile Was ta przyjemność kosztowała?
Interesuje mnie też stan raf w okolicach Sabang Beach - słyszałam sprzeczne relacje: jedna z nurkujących osób twierdziła, że są dosyć mocno "zmęczone", druga była zachwycona. Pewnie wszystko zależy od tego, gdzie się nurkowało poprzednio, więc gdybyś napisał kilka słów porównania do miejsc, które widziałeś wcześniej, to byłabym wdzięczna.
Czy widoczność 10 m jest typowa dla tych okolic, czy dla pory roku, w której byłeś? Jeśli to ostatnie - to czy była to akurat świetna widoczność, czy wręcz przeciwnie?

I jeszcze kwestia wyżywienia - mieliście zapewnione je w bazie? My zastanawiamy się nad wykupieniem pakietu w bazie, która oferuje tylko śniadania. Czyw Sabang jest duży wybór knajpek i restauracyjek, gdzie mozna by się pożywić? Jaki jest przeciętny koszt obiadu w USD?

Dziękuję z góry za informacje. Pozdrawiam serdecznie i jeśli wyjazd, który miał mieć miejsce ok. 26.01. jest aktualny - udanej wyprawy i świetnych nurkowań!

Mirka
 
 
stiwi 

Stopień: AOWD
Kraj:
Singapore

Dołączył: 18 Kwi 2005
Posty: 189
Skąd: Singapore
Wysłany: 21-02-2006, 13:40   

Witam

Wlasnie wrocilem z Filipin, konkretnie z Panglao na wyspie Bohol. Opisze po krotce co i jak, mam nadzieje, ze komus sie przyda.

ORGANIZACJA:
Na wlasna reke, bilet kupiony w Cathay Pacific, wylot z Wawy przez Londyn, Hong Kong do Cebu. Dotarcie do Cebu zajmuje zatem lacznie ok 17 godzin + przesiadki (do Londynu 2h, Hong Kongu prawie 13h, Cebu 2h). Koszt biletu 2420pln (z oplatami 3150pln), trafiaja sie czasem dobre promocje do Manili, tak jak teraz w Swiss za 1800pln + oplaty, jednak ciekawsze miejsce nurkowe znajduja sie w okolicach Cebu, doliczajac przelot z Manili koszt w Cathay wychodzi podobny. Z Cebu taxi (4-5$) do portu i szybkim promem dotrzemy do Tagbilaran (czas 100min, koszt biletu 10$), stamtad juz tylko taxi na Alona Beach i jestesmy na miejscu (koszt taxi z taksometru 6$)

NURKOWANIA:
Baz do wyboru jest sporo, osobiscie nurkowalem z GenesisDivers.com - solidna baza, szczerze polecam. Pakiet 10 nurkowan kosztuje 185$. Nie mam zbyt duzego porownania jesli chodzi o nurkowania na swiecie, do tej pory nurkowalem jedynie w Egipcie. Na Filipinach troche negatywnie zaskoczyla mnie widocznosc pod woda, na wiekszosci nurkowan 10-15 metrow. Zycie podwodne bogate, z pewnoscia raj dla fotografow, piekne korale, duzo slimakow, wezy oraz sporo interesujacych gatunkow ryb (jak np Batfish). Nurkowania odbywaja sie z malych lodzi (w sensie mniejszych niz w Egipcie:), wyplywa sie przewaznie o 9:30, wraca okolo 15:00 w zaleznosci od miejsca nurkowego - najlepsze nurkowania zawsze byly w okolicach wyspy Balicasag - troche dluzej sie plynie, jednak wliczone jest to w pakiet nurkowan, wiec za nic nie doplacamy.

ZAKWATEROWANIE I WYZYWIENIE:
Z tym nie ma najmniejszego problemu, cala rozpietosc cenowa, zaczynajac od 10$ do 130$ za nocleg, mozna przyjechac w ciemno i poszukac co nam odpowiada. Osobiscie radzilbym wybierac zakwaterowanie z klimatyzacja, panuje tam bardzo duza wilgotnosc. Nalezy tez zaznaczyc, ze wiekszosc tanszych pokoi nie ma cieplej wody - dlatego jesli komus zalezy, to warto sie upewnic. Jedzenie jest tanie, porzadne sniadanie zjemy za maksymalnie 3$, obiad 2-5$, napoje tanie (np sprite/cola od 0.3$
do 0.6$ w zaleznosci od knajpki). Polecam niezwykle tania, ale w moim odczuciu jedna z lepszych knajpek na plazy Trudis Place.

FILIPINY:
Nic specjalnie ciekawego tam nie ma jesli chodzi o zwiedzanie, wyspe Bohol mozna objechac samochodem w 6 godzin, zwiedzic najciekawsze atrakacje jak Czekoladowe Wzgorza czy przyjrzec sie najmniejszym malpkom na swiecie (taka wycieczka 6godzinna kosztuje 40$ - placi sie za samochod, nie od osoby). Pogoda zmienna, teoretycznie bylem w porze suchej (od listopada do lutego), w praktyce spore opady, troche slonca (bardzo mocne). W moim odczuciu warto tam pojechac jedynie na nurkowania, jeden dzien poswiecic na zwiedzanie i to wszystko. Generalnie jest nudno, jak to na plazy, chyba ze ktos lubi lezec plackiem jak nie nurkuje - to na pewno bedzie szczesliwy z dluzszego pobytu. Alona Beach to dosc dluga i bardzo przyjemna plaza, malo turystow, nie jest tak oblegana jak Boracay. Wiza do 21dni pobytu darmowa, oplata wylotowa 550 (filipinskich peso, 10$)

Jesli ktos ma jakies pytania, chetnie sluze pomoca.

Pomocne linki:
www.bohol.ph (sporo informacji praktycznych)
www.oceanjet.net (prom)
www.genesisdivers.com (baza z ktora nurkowalem)
www.boholdivers-resort.com (tu sie zatrzymalem
, polecam jednak Alona Tropical Resort, chyba najbardziej "klimatyczny" ze wszystkich na plazy, jednak oblegany, trzeba rezerwowac duzo wczesniej)
http://www.travelphil.com...ayas_bohol.html (kontakty i linki do hoteli)


Pozdrawiam,
Sebastian.
 
 
 
 
 
Mirka Żytkowska 

Stopień: OWD
Wiek: 48
Dołączyła: 02 Gru 2003
Posty: 98
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 21-02-2006, 19:30   

Sebastian, fajne informacje :-D

Ale nie myśl, że się obejdzie bez pytań ;-)

Ponieważ wybór lotu i bazy mamy już ze znajomymi za sobą, popytam o same nurkowania.

Co do widoczności - czy orientowałeś się, czy jest ona zmienna w ciągu roku? Jeśli tak - to czy wiesz, kiedy jest najlepsza/najgorsza? Jakie miejsca nurkowe na Boholu podobały się Tobie najbardziej - które byś polecił i dlaczego? A na przy innych pobliskich wyspach nurkowałeś (np. Cebu, Apo Island)?

Jak wygląda sytuacja ze stanem raf - szczególnie w porównaniu do Egiptu? Miałeś szczęście spotkać jakieś większe zwierzaki (nie żeby ślimole mnie nie satysfakcjonowały ... :22: )? Dużo ludzi pod wodą? Chciałbyś tam jeszcze wrócić :-D ?

I jeszcze różności do zwiedzania na wyspie Bohol - na którą z głównych atrakcji lepiej poświęć więcej czasu - małpki czy Czekoladowe Wzgórza?

Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na odpowiedź :razz: .
Mirka
 
 
stiwi 

Stopień: AOWD
Kraj:
Singapore

Dołączył: 18 Kwi 2005
Posty: 189
Skąd: Singapore
Wysłany: 21-02-2006, 20:07   

Nurkowałem w okolicach Panglao, zdecydowanie najfaniejsze nurkowania były w okolicach wyspy Balicasag (rafy Black Forest, Rico's Wall, Rudy's Rock), najfajniejsze gdyż największe zróżnicowanie ryb, żółwie itp Z widocznością jest różnie, raz lepsza, raz gorsza, raz było tylko 12 metrów, a następnego dnia 20 metrów. Nie ma najlepszego/najgorszego okresu, pytałem przewodników i jest to raczej tak nieprzewidywalne jak pogoda tam.

Pod wodą mało ludzi, to na pewno nie taki spęd jak w Egipcie w Sharmie na Ras Mohammed :) Na Apo nie nurkowałem, słyszałem natomiast pozytywne opinie. Większych okazów nie dane mi było spotkać poza jednym sporym żółwiem, raczej sporo drobnej i dobrze zamaskowanej zwierzyny. Korale w bardzo dobrym stanie, ich zróżnicowanie, piękne kolory robiły wrażenie, śmiem twierdzić, że ładniejsze niż w Egipcie.

Na Bohol płacisz 40$ za samochód, 50$ z większy van na więcej osób o kierwoca/przewodnik w jednym wozi Was przez 6godzin po lokalnych atrakcjach, których jednak nie ma wiele, więc to wszystko zalicza się podczas tej 6godzinnej wycieczki, warto się przepłynąć także rzeką Loboc - dodatkowo płatne 10$ za łódkę.

Czy chciałbym wrócić? Nie sądzę, za daleko żeby wracać w to samo miejsce (męcząca podróż jakby nie patrzeć), zwłaszcza kiedy wiele innych ciekawych miejsc jest do zobaczenia.

Pozdrawiam
Sebastian.
 
 
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed