Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór latarki głównej
Autor Wiadomość
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-01-2014, 13:00   

pmk napisał/a:

W kwestii latarek głównych - niedawno robiłem 3 nurkowania jednego dnia: 59, 55 i 44 minuty. Dwa pierwsze (w dzień) szacuję użycie latarki na 30-50% czasu nurkowania. Ostatni nur - cały czas ze świecącą latarką. Latarka dobrze świeciła również na powierzchni przy pakowaniu i zbieraniu się z nurkowiska.
A latarką tą był Gralmarine Narrow-T - czyli wersja mocniejsza i teoretycznie bardziej prądożerna. Tak więc nie było to 45 min dobrego światła, a potem słabiutkie jak to niektórzy narzekają. Sekret tkwił w akumulatorze 26650 KingKong - niewielka inwestycja - koszt dwóch takich aku to niewiele ponad $20. Jako ciekawostkę dodam fakt, że KingKong 4000 mAh to nie jest najlepszy aku 26650 na rynku. Są dostępne aku EnerPower 4500 mAh (20 EUR/szt) - niezależne wyniki mówią o nieco lepszych parametrach (na oko 10-20%).


No to jeśli świeci 1,5h i spadku świecenia nie widać to deklarowane 1600lm to prawie jak 1500lm w US-15 ;) Szkoda.

Przy okazji czy mamy potwierdzoną informacje czy w 3XML spada jasność z czasem świecenia?
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 28-01-2014, 13:46   

michals napisał/a:
pmk napisał/a:

W kwestii latarek głównych - niedawno robiłem 3 nurkowania jednego dnia: 59, 55 i 44 minuty. Dwa pierwsze (w dzień) szacuję użycie latarki na 30-50% czasu nurkowania. Ostatni nur - cały czas ze świecącą latarką. Latarka dobrze świeciła również na powierzchni przy pakowaniu i zbieraniu się z nurkowiska.
A latarką tą był Gralmarine Narrow-T - czyli wersja mocniejsza i teoretycznie bardziej prądożerna. Tak więc nie było to 45 min dobrego światła, a potem słabiutkie jak to niektórzy narzekają. Sekret tkwił w akumulatorze 26650 KingKong - niewielka inwestycja - koszt dwóch takich aku to niewiele ponad $20. Jako ciekawostkę dodam fakt, że KingKong 4000 mAh to nie jest najlepszy aku 26650 na rynku. Są dostępne aku EnerPower 4500 mAh (20 EUR/szt) - niezależne wyniki mówią o nieco lepszych parametrach (na oko 10-20%).


No to jeśli świeci 1,5h i spadku świecenia nie widać to deklarowane 1600lm to prawie jak 1500lm w US-15 ;) Szkoda.

Przy okazji czy mamy potwierdzoną informacje czy w 3XML spada jasność z czasem świecenia?


Powiedz, gdzie napisałem, że spadku świecenia nie widać? Jest pewna różnica między "świeci dobrze" a "świeci tak samo", nie nad-interpretuj się moich słów. Zresztą zamieszczałem wykres dla tej latarki z tymi aku - znajdziesz tam dokładne wartości. Tylko pamiętaj o zależności pomiędzy ilością luksów a odbiorem tego przez nasze oczy - nie jest ona wprost proporcjonalna.

Czy Gralmarine Narrow KX Narrow-T ma 1600 lumenów? Nie wiem, generalnie z dużą rezerwą odnoszę się do wszelakich ilości lumenów - często podawane są dane katalogowe diody, bez żadnych strat (gorszy bin diody niż dane, optyka, temperatura).
Dla mnie znaczenie mają: kształt skupienia i ilości luksów w charakterystycznych punktach no i oczywiście czas pracy oraz spadek jasności (jeśli występuje). "Lumeny skierowane na boki" mnie nie interesują.
Używam Narrow-T z uchwytem goodman'a i i uważam, że jest to bardzo dobra i w pełni wystarczająca latarka główna do szeroko pojętych nurkowań rekreacyjnych.

W drugiej kwestii: 3XM-L2 jest zasilana przez driver, więc nie ma powodu, żeby zmieniała się jej siła świecenia - podobnie jest z niemal wszystkimi latarkami dzielonymi - chyba nawet bateryjne dzielone Tecline US-15 tak działa. Z tego co słyszałem (tej wersji 3XM-L2 jeszcze nie miałem) zmniejszenie jasności - przejście na najniższy tryb występuje w momencie "kończenia się" prądu. Jest to dobry sposób sygnalizacji postulowany m.in. przeze mnie - nie podoba mi się metoda "kilka mrugnięć i zaraz gaśniemy".
 
 
 
michals 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-01-2014, 16:25   

wow, wow spokojnie :)

Teraz czytam jeszcze raz i faktycznie "nadinterpretowałem", przepraszam!

Moja wypowiedź nie miała być "negatywna", raczej żartobliwa ;)

Mając jako taka świadomość "jak to działa", nie przywiązuje również znaczącej uwagi, nie obrażam się, nie złoszczę się ani nic z tych rzeczy, jeśli producent podaje lumeny, które nie mogą być realne. Biznes jest biznes i nie mam z tym problemu :)
 
 
Szyderca 



Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 605
Skąd: WaWa
Wysłany: 31-01-2014, 15:59   

pmk napisał/a:
HAJOWATHA napisał/a:
Na dużą korzyść 3XM-L przemawia ilość poświaty bocznej generowaną przez tą latarkę, to nie tylko snop ale i na prawdę dużo poświaty bocznej.


I to właśnie urzekło mnie w latarkach na XML z lustrem. Zarówno jedno jak i trzydiodowych.


POŚWIATA boczna ISTOTNA

pmk napisał/a:
Dla mnie znaczenie mają: kształt skupienia i ilości luksów w charakterystycznych punktach no i oczywiście czas pracy oraz spadek jasności (jeśli występuje). "Lumeny skierowane na boki" mnie nie interesują.


POŚWIATA boczna NIE ISTOTNA


PMK Twoje zdanie szybko się zmienia co powoduje podważenie Twojej obiektywności oceny.

Widze że tematy świetlne są lepsze niż JACKET czy SKRZYDŁO oraz który automat wybrać


A ja nadal twierdzę że jedyna słuszna jak dla mnie to

SOLA 1200 Light & Motion

Ostatnio zmieniony przez Szyderca 31-01-2014, 16:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 31-01-2014, 16:04   

Czekaj, czekaj. Czym innym jest nie branie pod uwagi poświaty bocznej w sytuacji pomiaru intensywności światła (tutaj rzeczywiście liczy się przede wszystkim ta energia, która idzie bezpośrednio w spocie głównym), a czym innym istnienie poświaty jako elementu istotnego samego w sobie.

Ja bym na przykład bardzo chciał mieć takie coś, jak 3XML z dokładnie taką poświatą, tyle tylko że z odrobinę bardziej skupionym promieniem głównym.

A może po prostu muszę porównać 3XML, 4teca i patelnię pod wodą, bo jakoś nigdy nie miałem okazji jednocześnie tych trzech lampek na raz...
 
 
gorcio
[Usunięty]

Wysłany: 31-01-2014, 16:19   

Yavox napisał/a:

Ja bym na przykład bardzo chciał mieć takie coś, jak 3XML z dokładnie taką poświatą, tyle tylko że z odrobinę bardziej skupionym promieniem głównym.

3XML ma w zasadzie dosc spore skupienie, ale zawsze mozna skupic bardziej i wypalac dziurki w kombinezonach nurkoujacych obok. Przy jeszcze lepszym skupieniu mozna by dla zartu przepalac weze, lub wypalac dziurki w dnach butli. Oczywiscie szczytem dowcipu jest po prostu wypalenie oczka nurkujacemu obok :-)
 
 
JacekB
[Usunięty]

Wysłany: 31-01-2014, 16:21   

Szyderca napisał/a:
Widze że tematy świetlne są lepsze niż JACKET czy SKRZYDŁO oraz który automat wybrać

Panta rhei...



:P
 
 
pmk 



Stopień: Mud Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 833
Skąd: Józefów
Wysłany: 31-01-2014, 20:46   

Szyderca napisał/a:
pmk napisał/a:
HAJOWATHA napisał/a:
Na dużą korzyść 3XM-L przemawia ilość poświaty bocznej generowaną przez tą latarkę, to nie tylko snop ale i na prawdę dużo poświaty bocznej.


I to właśnie urzekło mnie w latarkach na XML z lustrem. Zarówno jedno jak i trzydiodowych.


POŚWIATA boczna ISTOTNA

pmk napisał/a:
Dla mnie znaczenie mają: kształt skupienia i ilości luksów w charakterystycznych punktach no i oczywiście czas pracy oraz spadek jasności (jeśli występuje). "Lumeny skierowane na boki" mnie nie interesują.


POŚWIATA boczna NIE ISTOTNA

PMK Twoje zdanie szybko się zmienia co powoduje podważenie Twojej obiektywności oceny.


Kuba widzę, że u Ciebie wszystko działa zero-jedynkowo albo nie lubisz czytać ze zrozumieniem.
Żeby było Ci łatwiej zrozumieć - spojrzyj na poniższy obrazek ;)

a tutaj jest legenda:
1 - najważniejsze
2 - bardzo ważne - to właśnie podoba mi się w latarkach o których pisałem
3,4 - tutaj też pada mierzalna ilość światła ale nie ma to praktycznie żadnego znaczenia to właśnie są te "Lumeny skierowane na boki"
5,6 - tutaj pomiar wykaże 0 luksów - można przyjąć, że światło nie pada

szczerze mówiąc zaskoczył mnie Twój tok rozumowania. Czy uważasz, że tak mało wiem o latarkach i ciągle zmieniam zdanie bo nie wiem czy ważny jest punkt, czy poświata i jak dystrybuowane jest światło? Bo nie sądzę, że Ty nie masz na ten temat podstawowej wiedzy i nie zrozumiałeś o co chodziło w jednej i drugiej wypowiedzi.

A może chodziło tylko o to, żeby w jakikolwiek sposób uargumentować tezę:
Cytat:
PMK Twoje zdanie szybko się zmienia co powoduje podważenie Twojej obiektywności oceny.

Jeśli tak, to moim zdaniem nie wyszło. Ale forma mi się spodobała - zabrzmiało niemal jak Urzędowe Podważenie Obiektywności Oceny :)
 
 
 
Mariusz Pawlewski 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 1
Skąd: Szczecin
Wysłany: 15-07-2014, 23:25   

jakiś fimik z pod wody z tą latarką ktoś może posiada?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed