Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
CMAS/KDP Standardy. Kurs P1
Autor Wiadomość
Jan Dudzinski 


Stopień: Mam
Kraj:
Belgium

Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 472
Skąd: Belgium
Wysłany: 08-03-2014, 11:38   CMAS/KDP Standardy. Kurs P1

Witam,
czy przeglądaliście wymagania kursu CMAS/KDP do kursu np. P1. (strona KDP).
Wg. mnie są śmiesznie niskie.
Jak to się ma do wizji "macho KDP/CMAS nurka" z której słyną?
Jak to się ma do "tablicy równoważników" stopni zamieszczonych na ich stronie.
Czy to oni jest "stworzyli"?

Jakieś opinie?
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2014, 14:34   

Wychodzi, że jak zrobię jedną gwiazdkę w CMAS,to na drugi dzień mogę pobiec do innych organizacji i od razu dostanę papier Adwanca?Trochę pokręcone.I w drugą stronę,gdy zrobię OWD w np.IANTD to znaczy ,że w CMASie uznają nie mam jeszcze wyszkolenia na samodzielne nurkowanie.Na szczęście przeniosłem się poza polskie CMASy.
 
 
Marek Majas 

Stopień: KDP/CMAS M2
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 170
Skąd: Opole
Wysłany: 09-03-2014, 07:41   

Ani ja ani inni "cmasiaki", ktorych znam nie uważamy się za macho. Podejrzewam, że taka opinia wzięła się z czasów kiedy w naszym kraju nie było zbyt wielu federacji i szkół nurkowych a te co szkoliły były przy straży pożarnej lub wojsku :) Program szkolenia uważam za rozsądny, nie szkolimy komandosów tylko zwykłych ludzi.
http://cmas.pl/images/Pro..._podstawowy.pdf
 
 
 
Jan Dudzinski 


Stopień: Mam
Kraj:
Belgium

Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 472
Skąd: Belgium
Wysłany: 09-03-2014, 08:04   CMAS/KDP Standardy. Kurs P1

Standardy KDP/CMAS mówią iż wystarczy (nurkowania) być dziewięć razy pod wodą w tym dwa razy w basenie po 13.333 min aby być przygotowanym do nurkowań w jak wiemy niespotykanie trudnych "polskich warunkach" i niesienia z dumą flagi jakości KDP.
Wyróżniając się jakością umiejętności nurkowych wśród posiadaczy stopni podstawowych innych organizacji.
Co trzeba przyznać na PLUS KDP iż podają JASNO i dostępnie dla wszystkich głębokości które uczestnik musi osiągnąć podczas kursu.
Być może KDP "celuje" w potencjalnych klientów PADI Polska ( i "świat") gdzie wystarczy nurkować na 5 m i wykonać jedno ćwiczenie (wypłynięcie na powierzchnię) z 6m aby uzyskać certyfikat PADI OWD.

W takim Egipcie gdzie wiadomo nurkowanie jest bajecznie proste są centra pewnych światowych organizacji które oferują jako STANDARD dwanaście nurkowań w morzu po ca. 50 min nawet przy jednej osobie na kursie.
Dlaczego?
Proste.
Jak napisał tu na liście jeden wysoki stopniem instruktor PADI z Centrum Szkolenia Instruktorów PADI (w Polsce) " bo nie potrafią szybko wyszkolić".

Czy można prosić jakiegoś instruktora CMAS/KDP o wyjaśnienie dlaczego po kilku nurkowaniach po 13.3(3) minuty posiadacz certyfikatu CMAS/KDP będzie LEPIEJ wyszkolony niż uczestnik kursu/posiadacz certyfikatu np. IANTD, SDI/TDI co ma odbicie w "tablicy ekwiwalentów stopni".
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 09-03-2014, 08:31   

...a ja, z lekką obawą pokuszę się o stwierdzenie że to nurasy innych federacji najczesciej podnoszą kwestię cmaskomandosa ;)

i kolejne :) to ze jakiś nuras mówi ze wyszkolil sie w "cokolwiek" bo inne są złe, negatywnie świadczy tylko o wypowiadającym się.

PAMIETAJMY ZE SZKOLI INSTRUKTOR, A NIE FEDERACJA.

myślę ze jest to ważna uwaga dla instruktorów jak i dla zainteresowanych szkoleniem.
:pa:

...aha, jestem cmaskomandosem.
 
 
 
Gregorius 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 58
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 09-03-2014, 10:06   

Witam, pewne federacje mają jeszcze jedną ciekawą właściwosć. Po zdobyciu np. Divemastera ... I oplaceniu rocznej kwoty - jesteś divemasterem, po roku znów musisz opłacić pewną kwotę aby nadal byc divemasterem ... A jak nie opłacisz to hmmm już nie jesteś divemasterem.
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 09-03-2014, 11:20   

A ja chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami. Jestem nowicjuszem z 12 nurami po kursie OWD na Chorwacji a moja znajomość innych federacji w zasadzie zamyka sie do faktu, że ktoś kto ma owd nie nabył umiejętności na żaden stopień w innej federacji.
Z racji tego, że kurs robiłem razem z moim 12 letnim synem i on jest moim partnurem - wszystkich względów bezpieczeństwa przestrzegamy wręcz przesadnie. Wracając do sedna. Uważam, że kurs owd jest dobry dla osób odpowiedzialnych ale faktycznie nie przygotowuje należycie do wchodzenia pod wodę. Przyznam, że wszystkie 12 nurow zrobiliśmy z przewodnikiem. Zastanawiałem sie czy gdybym nie nural z młodym czy też bralbym przewodnika? Odpowiedź brzmi - tak. Niestety doświadczyłem już spotkania z nieodpowiedzialnymi osobami, które po owdschodzily pod wodę i popelnialy błędy zagrażające życiu.
A teraz trochę kontrowersyjne - czy dzisiaj zdecydowalbym sie na kurs Padi? Tak bo zajmuje mniej czasu a doszkolenie robię w odpowiadających mi terminach.
Wniosek- najważniejsze aby być odpowiedzialnym i znać własne ograniczenia
 
 
lozerka 



Kraj:
Poland

Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 2773
Skąd: jak wyżej
Wysłany: 09-03-2014, 11:35   

steve1973 napisał/a:
a moja znajomość innych federacji w zasadzie zamyka sie do faktu, że ktoś kto ma owd nie nabył umiejętności na żaden stopień w innej federacji.


a tę wiedzę posiadłeś skąd ? i o owd jakiej federacji piszesz? bo akurat jest to nazwa wspólna dla I stopnia wyszkolenia większości federacji?

I w jakiej federacji sam masz kurs stopnia podstawowego ukończony ?
 
 
steve1973 


Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 289
Skąd: Gliwice
Wysłany: 09-03-2014, 12:26   

Kurs Owd zrobiłem w PADI
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 09-03-2014, 13:23   

Moim zdaniem kluczowe jest zastanowienie się co się umiało po:
4 nurkowaniach
10 nurkowaniach
20 nurkowaniach
50 nurkowaniach
100 nurkowaniach.

Tylko w takim aspekcie można rozważać efektywność szkolenia, podejścia, itp.
Czyli po 4 nurkowaniach umiałem tyle i tyle i mogłem nurkować tak i tak
A jak miałem 10 nurkowań to .....

Inaczej to dyskusja nic nie wnosi
MSC
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2014, 21:14   

Zrobiłem P1 w CmasieLOK ,który z racji tego ,że za dawnych czasów szkolił narybek dla wojska powinien stawiać wymagania rodem z ComandoFoki.Ale niczego takiego nie było.Więc szkolenie super herosów w Cmasie to dawna przeszłość.(Tak samo miałem w 92 roku ,robiąc w Aeroklubie kurs spadochronowy.Skoki z 3metrów z przewrotem,biegi 5km dookoła lotniska,badania jakbym miał lecieć w kosmos.A dziś taki kurs robi się w weekend).
Nie szukam wyższości jednej organizacji nad innymi(niektórzy tak mają).Nie opada mi szczęka gdy słyszę GUE i nie robię Hi,hi.. słysząc Padi.Zastanawiła mnie tylko rozbieżność w wycenie Cmasu i tyle.To że zmieniłem federację,podyktowane było tylko ścieżką szkoleń którą chcę iść,a której Cmas nie zapewnia w moim rejonie zamieszkania(brak instruktora w danym kierunku,a nie chcę jeździć 500km po kraju żeby zrobić dwa dni kursu).
 
 
adamjoker 

Stopień: PE+PN1
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 143
Skąd: Mazury
Wysłany: 09-03-2014, 22:00   

A ja robiłem kurs sam nie wiem gdzie dokładnie ;-)
Jednego roku w Hurgadzie byłem na Intro. Było super.
Na drugi rok wybrałem się z rodziną do Dahabu z myślą o kursie nurkowym. Nic nie czytałem, nic nie wiedziałem. Na spotkanie rezydenta AlfaStar przyszedł starszy Pan. Po omówieniu zapytał się czy ktoś chce nurkować, kurs itp. Zapisałem się.
Coś mówił o różnych organizacjach, CMAS, Padi, SSi, IANTD, CIA, FBI i jeszcze jakieś skróty których kompletnie nie rozumiałem. Zaczął się kurs. Szkolenie na brzegu pod wodą i potem krótkie nurkowanie na rafie. Za każdym razem - szkolenie i na koniec krótki nurek na rafie. Rewelacja. Szkolił powoli - wszystko tłumaczył, czekał na poprawna realizację każdego ćwiczenia. Po powrocie do kraju dostałem plastyk z CMAS-LOK P1. Jak zacząłem się wczytywać w standardy okazało się że przerobił z nami (ze mną i jeszcze jedną kursantka P1) półtora kursu - bo okazało się, że ćwiczyliśmy pół założeń z kursu P2.
Wszystko zależy od tego na jakiego instruktora się trafi. Jednemu minimum wysiłku, zaklepane, plastyk i cześć.
Inny, któremu zależy na wyszkoleniu bezpiecznego nurka nie patrzy sztywno na standardy i szkoli nurka a nie osobę gotową na intro. I oprócz niezbędnego minimum nauczy wszystkiego co trzeba na dany stopień i do tego dołoży jeszcze duuużo duuużo więcej, aby być pewnym, że osoba którą wyszkoli będzie bezpieczna pod woda i zapewni bezpieczeństwo partnurowi.
Nie mówię, że w ciągu 11 nurkowań zrobił ze mnie super-duper nurka. Ale nauczył mnie jak bezpiecznie nurkować. Co to jest trym, co to jest pływalność (mam z tym problemy, ale wiem o co chodzi i jak z tym sobie poradzić). Wiem co to bezpieczeństwo pod wodą i jak je osiągnąć, na co zwrócić uwagę, jak reagować w sytuacjach awaryjnych. Wiem co to jest partnerstwo pod wodą. Jestem mu za to wdzięczny i to właśnie dzięki niemu jestem takim nurkiem jakim jestem. Dziękuję Ci Edi.
Najważniejszy jest pierwszy kurs, nie ważne w jakiej organizacji. Ważne, żeby instruktor zaszczepił podstawowe zasady. Potem zawsze one wyjdą na każdym następnym kursie.

Wszyscy żartujemy z PADI (że nie umie szkolić), krzywo patrzymy na GUE i DIR (bo sztywne standardy) - myślę, że to zwykłe polskie PIEKIEŁKO. DOsrać komuś, ponabijać się z kogoś, podstawić nogę.
A może po prostu nurkujmy i pomagajmy sobie. Cieszmy się tym stanem błogiej nieważkości.
Ta ciszą i spokojem.

Obawiam się, że autor założył ten wątek tylko dla kolejnej młócki, kolejnej kłótni CMAS kontra PADI kontra SDI kontra FBI kontra CIA czy co tam jeszcze. Bo już wielokrotnie było mówione na wszystkich forach że te surowe standardy CMAS były za starych czasó, jak kursy trwały po kilka miesięcy. Jak nurkowanie raczkowało i dopiero zaczynało pojawiać się w Polsce. A teraz jest sportem szeroko dostępnym dla każdego. I dobrze - niech każdy ma szansę zobaczyć co jest pod wodą.

Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale coś mnie podkusiło;-)
 
 
Haw 


Stopień: **
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 1383
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 09-03-2014, 23:21   

adamjoker napisał/a:
Obawiam się, że autor założył ten wątek tylko dla kolejnej młócki, kolejnej kłótni CMAS kontra PADI kontra SDI kontra FBI kontra CIA czy co tam jeszcze.
masz plusa.

dla reszty:
grupy maja ta fajna wlasciwosc, ze zaden admin nie moze podkasowac niewygodnych postow, bo kopie sa na wielu serwerach :)

moze zanim zaczniecie karmic trola przejrzycie archiwum pl.rec.nurkowanie i sprawdzicie kto zacz jest Dudzińki?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 10-03-2014, 00:22   Re: CMAS/KDP Standardy. Kurs P1

Jan Dudzinski napisał/a:
czy przeglądaliście wymagania kursu CMAS/KDP do kursu np. P1. (strona KDP).
Wg. mnie są śmiesznie niskie.
Jak to się ma do wizji "macho KDP/CMAS nurka" z której słyną?


Nurek CMAS, niezależnie od wymagań, zawsze będzie komandosem (a jak popije, to jest z niego nawet półtora komandosa!). Mówię Ci to jak komandos nie-komandosowi, bo szkolenia kończyłem u komandosa Strugalskiego, który takich Platinum 15000 Master Blaster Instruktorów wciąga nosem bez zdejmowania maski.

Na kursie uczyliśmy się wszystkiego, czego uczą się komandosi. Przez miesiąc robiłem pompki z twinem 2x20 dociążonym dodatkowo kilkunastoma kilogramami balastu oraz stojącym instuktorem a w czasie zajęć na P2 wynurzałem nieprzytomną łódź podwodną dzieląc się z nią gazem przez peryskop. W tym czasie na szkoleniu instruktorskim kandydaci na M2 mieli zajęcia z ujemnego SACu, oddając w czasie nurkowania gaz z powrotem do butli, zwłaszcza, jak płynęli tyłem. Nurkowie P3 ucząc się poszukiwania i wydobywania wyciągnęli za linę opustową z jeziora dno, przez co trzeba było przerwać zajęcia do następnego dnia, żeby ci co byli w czasie kursu P1 w ramach nocnych zajęć kondycyjnych napełnili akwen wodą noszoną wiadrami z sąsiedniego jeziora.

Jan Dudzinski napisał/a:
dlaczego po kilku nurkowaniach po 13.3(3) minuty posiadacz certyfikatu CMAS/KDP będzie LEPIEJ wyszkolony

Bo jest posiadaczem certyfikatu CMAS/KDP. Jako taki wykonuje nie tylko nurkowania po 13.3(3) minuty ale cały szereg o długościach większych (choć również niewymiernych), a osiągane głębokości to już są w dziedzinie liczb zespolonych (gdzie najlepsi instruktorzy osiągają i^2 w okolicach minus półtora a czasem nawet i więcej).

Jan Dudzinski napisał/a:
co ma odbicie w "tablicy ekwiwalentów stopni"

Zachęcam Cię do uzyskania przynależności w tej prestiżowej organizacji. Jak Master Instruktor masz zdaje się prawo, po odbyciu check dive, do natychmiastowego rozpoczęcia kursu na stopień P2. Ja bym się szybko decydował, bo przepisy mogą zaostrzyć wymagania i nawet ci, co robią bajkowe nurkowania w Egipcie od czterech pokoleń będą musieli startować od wykładów na stopień podstawowy, żeby zostać dopuszczonym do trwającego 13,3 i 3 w okresie nurkowania basenowego.
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2014, 01:01   

Wątek nie jest o tym, czy ktoś lubi jakąś organizację lub nie,czy instruktora z innej(i nie w iem co założyciel wątku miał na myśli rozpoczynając go).Ja chciałbym się całkiem serio od Komisji Wyszkolenia Cmasu w Polsce dowiedzieć,w czym jestem lepszym nurkiem od innych kończąc P1 w Cmasie?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 10-03-2014, 01:03   

Ale skąd pomysł, że mając P1 ktoś ma być w czymś od kogoś lepszy? Czy to naprawdę o to chodzi?
 
 
piotrkw 



Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 13 Sie 2007
Posty: 2478
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 10-03-2014, 07:02   

Jan Dudzinski napisał/a:
czy przeglądaliście wymagania kursu CMAS/KDP do kursu np. P1. (strona KDP).
Wg. mnie są śmiesznie niskie.


A koledze to przeszkadza ?? Bo mnie nie . Jakoś nie widzę chęci do ubolewania z tego powodu . Chyba, że zamierzasz szkolic w CMAS i masz inne przemyslenia . Ale domyślam się , że temat tak raczej dla zadymy ;-)

makalu napisał/a:
.A dziś taki kurs robi się w weekend).


Dziś przypinasz na plecy doświadczonego skoczka ze spadochronem j jazda na dół . ;-)
To nawet nie weekend ;-)

Pozdrawiam Piotr
 
 
adamjoker 

Stopień: PE+PN1
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 143
Skąd: Mazury
Wysłany: 10-03-2014, 07:55   Re: CMAS/KDP Standardy. Kurs P1

Yavox napisał/a:
Nurek CMAS,....

Yavox - jesteś debeściak.
I Twoja mafia to też debeściaki.
Z Tobą pójdę pod wodę nawet jak mi dasz reklamówkę z biedrony na plecy, syfon pod pache i bąbel powietrza na oczy.
Jesteś moim Idolem.
Ostatnio zmieniony przez adamjoker 10-03-2014, 07:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gregorius 

Kraj:
Poland

Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 58
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 10-03-2014, 07:59   

Yavox .... Pełen szacun....
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 10-03-2014, 08:34   

Yavox czuje ze ktoś mnie oszukiwał na kursie...
musze zapisać sie do komandosa Strugalskiego :ping:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed