Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie odnośnie kursu i szkoły
Autor Wiadomość
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 25-03-2014, 16:39   Pytanie odnośnie kursu i szkoły

Witam wszystkich,
chciałbym rozpocząć przygodę z nurkowaniem, a jak wiadomo trzeba do tego ukończyć odpowiedni kurs. Z tego co udało mi się dowiedzieć od wujka Google, to istnieje kilka organizacji na świecie, z których każda ma inny "tok nauczania". Tu rodzi się moje pierwsze pytanie, jakiej organizacji program najlepiej zacząć realizować, żeby był respektowany na całym świecie? Z tego co czytałem na internecie to odniosłem nieodparte wrażenie, że najlepiej wybrać PADI, ale ostatecznie czekam na Wasze podpowiedzi.
Kolejne pytanie wiąże się z wyborem szkoły. Mieszkam w Katowicach i mam 24 lata. Oczywistym jest, że chciałbym aby szkoła była w pobliżu, ale także chciałbym w szkole poznać ewentualnych partnerów/partnerki do późniejszego nurkowania, ponieważ nikt z moich znajomych, nie preferuje tego typu spędzania wolnego czasu.
Mam również pytanie bardziej techniczne związane z kursem, czy wada wzroku dyskwalifikuje na samym początku w uczestniczeniu w kursie? Podejrzewam, że nie, ale kto pyta nie błądzi.

Pozdrawiam
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 25-03-2014, 17:33   

leymann, Wada wzroku nie dyskwalifikuje. Kupujesz odpowiednia maske, zakladasz do niej "szkla" korekcyjne i tyle w temacie.
 
 
Torpeda 



Stopień: Tech instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączyła: 23 Lip 2011
Posty: 702
Skąd: Kielce
Wysłany: 25-03-2014, 17:40   

Wybierz szkołę, która organizuje sporo wyjazdów, wypadów weekendowych, itp, to będziesz miał szanse poznać nowych, nurkujących znajomych :) Z reguły są to szkoły PADI ;)


Wada wzroku to żaden kłopot - możesz albo wstawić szkła korekcyjne do maski, albo przestawić się na szkła kontaktowe :) Nie, nie wymywają się i to bardzo wygodne rozwiązanie (noszę od ponad 10 lat:))
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 25-03-2014, 18:12   

W Katowicach masz Divemaster (Hydrozagadka) - organizuje wyjazdy i prowadzi szkolenia PADI, SSI.
 
 
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 25-03-2014, 19:30   

Dzięki Wam za odpowiedzi i zainteresowanie, czyli radzicie mi PADI, a jeszcze jakieś szkoły, które są w pobliżu? Chce brać pod uwagę kilka wariantów w razie czegoś. Słyszałem też o szkole Scuba w Katowicach, ma ktoś może z nią jakieś doświadczenie? Wiesiek powiedz mi co możesz powiedzieć o tej szkole? Robiłeś tam kursy, masz ciągły kontakt z nimi?
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 26-03-2014, 15:43   

Na forum jest kolega z centrum Scuba o nicku Scuba. Masz jeszcze w Katowicach Viola na Olimpijskiej a dalej w Bytomiu SeaFish. SeaFish ma dobre ceny na sprzęt.
 
 
pawel282 

Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Mar 2013
Posty: 81
Skąd: Gilowice
Wysłany: 26-03-2014, 16:49   

A ja Ci radze znalezc instrktora ktory szkoli w SDI a nie w PADI
 
 
Sebiriusz 



Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 684
Skąd: Płock
Wysłany: 26-03-2014, 18:06   

...a ja Ci radzę znaleźć instruktora, który będzie fachowcem. Będzie miał umiejętności, chęć i dar uczenia innych. Federacja? Mogę się mylić, ale pewno większość jak nie wszystkie w Twojej okolicy będą z tych które są honorowane na świecie.
 
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-03-2014, 18:08   

pawel282 napisał/a:
A ja Ci radze znalezc instrktora ktory szkoli w SDI a nie w PADI


A ja Ci radzę nie czytać podobnych głupot, tylko patrzeć na ludzi.
Nie ma znaczenia czy PADI, CMAS, SSI, SDI-TDI, IANTD, PSAI, NAUI czy jeszcze coś innego bardziej egzotycznego...
Ważne żebyś trafił na ludzi z którymi złapiesz wspólny język, przyjmą Cie do swojej grupy i Ty będziesz czuł się z nimi dobrze.
Nie znam Cię i nie wiem jakie masz oczekiwania...
Ale mimo wszystko odradzałbym Ci jedynie duże czysto komercyjne centra i tych co się wszędzie reklamują (choć i tu nie ma reguły).
W rejonie aglomeracji śląskiej masz nie tylko kilka fajnych nurkowisk, parę dużych centrów, kilku kontrowersyjnych instruktorów, ale i równie wielu pasjonatów o których może nie tak głośno ale to co robią robią z sercem i nie dla kasy/poklasku ale właśnie z pasji.

I tu właśnie m.in. kolega scuba wydaje się jednym z nich ( choć nie znam go osobiście).

p.s. I nie daj sobie wmówić że jakaś federacja jest lepsza a inna gorsza, że np. 1 nurkowanie więcej w jednej, czy 1 mniej w innej ma jakieś znaczenie, czy że ktoś tam ma lepsze standardy a inny gorsze.
Wszystkie organizacje są do siebie tak podobne że gdzie nie pójdziesz wszystko będzie zależało od tego na kogo trafisz.

Powodzenia w Dobrym Wyborze i Duuuużo Radości z nurkowania Życzę.
 
 
 
Kurierex 


Stopień: Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 228
Skąd: Londyn
Wysłany: 26-03-2014, 19:01   

AdamP napisał/a:
pawel282 napisał/a:
A ja Ci radze znalezc instrktora ktory szkoli w SDI a nie w PADI


A ja Ci radzę nie czytać podobnych głupot, tylko patrzeć na ludzi.
Nie ma znaczenia czy PADI, CMAS, SSI, SDI-TDI, IANTD, PSAI, NAUI czy jeszcze coś innego bardziej egzotycznego...
Ważne żebyś trafił na ludzi z którymi złapiesz wspólny język, przyjmą Cie do swojej grupy i Ty będziesz czuł się z nimi dobrze.
Nie znam Cię i nie wiem jakie masz oczekiwania...
Ale mimo wszystko odradzałbym Ci jedynie duże czysto komercyjne centra i tych co się wszędzie reklamują (choć i tu nie ma reguły).
W rejonie aglomeracji śląskiej masz nie tylko kilka fajnych nurkowisk, parę dużych centrów, kilku kontrowersyjnych instruktorów, ale i równie wielu pasjonatów o których może nie tak głośno ale to co robią robią z sercem i nie dla kasy/poklasku ale właśnie z pasji.

I tu właśnie m.in. kolega scuba wydaje się jednym z nich ( choć nie znam go osobiście).

p.s. I nie daj sobie wmówić że jakaś federacja jest lepsza a inna gorsza, że np. 1 nurkowanie więcej w jednej, czy 1 mniej w innej ma jakieś znaczenie, czy że ktoś tam ma lepsze standardy a inny gorsze.
Wszystkie organizacje są do siebie tak podobne że gdzie nie pójdziesz wszystko będzie zależało od tego na kogo trafisz.

Powodzenia w Dobrym Wyborze i Duuuużo Radości z nurkowania Życzę.

True
 
 
Mucha 


Kraj:
Netherlands

Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 351
Skąd: GA
Wysłany: 26-03-2014, 19:32   

AdamP, swietnie napisane!
 
 
adamjoker 

Stopień: PE+PN1
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 143
Skąd: Mazury
Wysłany: 26-03-2014, 20:16   

A ja Ci radzę posłuchaj AdamaP. Prawdę gada.
Certyfikat każdej organizacji będzie wszędzie respektowany.
A najważniejsze jaki jest początek. Czym skorupka nurkowa za młodu nasiąknie.
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 26-03-2014, 20:59   

Co mogę dodać od siebie (znaczy jedno spostrzeżenie) to to że w niektórych CN poprzez kurs stajesz się członkiem nabywającym kilka znaczących dla kieszeni profitów jak tańszy wstęp na akwen czy zniżki przy zakupie nowego sprzętu tudzież sprzętu który swoje już ma za sobą wynurane ,lecz nadal w pełni sprawny Tobie posłuży jeszcze trochę a kieszeni nie zrujnuje.
To na dodatek do przemyślenia.
 
 
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 27-03-2014, 15:14   

Dobrze powiedziane AdamP, chciałbym takich pasjonatów właśnie poznać, tylko jest ryzyko w tym wszystkim, że poznam tych drugich i wszystko klapa. Narazie analizuję wszystkie szkoły jakie mi tu podaliście i pewnie poproszę weryfikację mojego ostatecznego wyboru :)
Dzięki wielkie wszystkim zainteresowanym tematem :)

Wiesiek:
odnośnie SeaFish to chyba ten sklep z butla jako szyld mam racje? (kupowałem tam swoje ABC) Jeśli mogę Cie zapytać, to do jakiej szkoły Ty chodziłeś, bo widzę że wszystkie masz obcykane.
Ostatnio zmieniony przez leymann 27-03-2014, 15:18, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-03-2014, 18:04   

leymann napisał/a:
...jest ryzyko w tym wszystkim, że poznam tych drugich i wszystko klapa...


,,szukajcie a znajdziecie" :ping:
-dzwoń, mailuj, zadawaj pytania, wybierz się nad wodę, i...
...sam wybierzesz.

Ktoś Ci tu już polecił (nie będzie że sam reklamuję bo gościa nie znam) centrum Scuba Jakuba Koncytowicza...
W dziale fotografia są jego zdjęcia (nick scuba) wg mnie przebija z nich pasja i radość z nurkowania.
Sam oceń.

SeaFish to ci od magazynu nurkowego ,,Podwodny Świat"
-tak samo... odwiedź Empik, przejrzyj, wyrób sobie własne zdanie.

Kojarzę jeszcze ze słyszenia Diveclub ( tu zdaje się kolega connan1973 mógłby coś więcej napisać).
 
 
 
wiesiek01 



Stopień: Jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1970
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 28-03-2014, 15:55   

leymann napisał/a:
odnośnie SeaFish to chyba ten sklep z butla jako szyld mam racje?

Tak.
 
 
Syrenka_013 



Stopień: NAUI/DAN/EFR instr.
Kraj:
Poland

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 773
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-03-2014, 11:09   

Leyman, polecam kurs podstawowy w NAUI. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta: to jedyna organizacja w której programie są obowiązkowe ćwiczenia ratownicze. A bezpieczeństwo w nurkowaniu to najważniejsza sprawa! Powodzenia :tak:
 
 
connan1973 



Stopień: P1
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 19 Kwi 2013
Posty: 927
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 30-03-2014, 20:22   

AdamP napisał/a:
Kojarzę jeszcze ze słyszenia Diveclub ( tu zdaje się kolega connan1973 mógłby coś więcej napisać).

A nieee , nie kojarzę. Ja tylko pojechałem po całości. Wziąłem pod uwagę CN Kraken i niegdysiejszy CN Beskiddivers (a obecnie podzielone na CN Beskiddivers i EdenSport).
 
 
AdamP 

Stopień: nurkowy
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-03-2014, 21:43   

Syrenka_013 napisał/a:
...kurs podstawowy w NAUI...to jedyna organizacja w której programie są obowiązkowe ćwiczenia ratownicze.


Czyżby :????:
I jakie to cuda są w tym programie NAUI których nie maja inne organizacje?
Nawet to wyśmiewane przez Ciebie KDP ma ratownictwo/autoratownictwo w programie P1
http://www.cmas.pl/images...tawowy_2014.pdf strona30
Z własnego doświadczenia wiem również że nie inaczej jest na OWD w SSI, a i podręcznik/standardy OWD IANTD coś tam wspominają :bee;
(na temat innych organizacji się nie wypowiadam)

p.s. Zastanawiam się tylko czy w tym co nieraz wypisujesz nt.nurkowania w internecie jest jakaś granica w przeinaczaniu faktów i naciąganiu rzeczywistości której nie przekroczysz?
Ja rozumiem REKLAMA - nawet nachalna :swi:
...ale żeby aż tak?! :co:
 
 
 
adamjoker 

Stopień: PE+PN1
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 143
Skąd: Mazury
Wysłany: 30-03-2014, 22:49   

AdamP a czy te "ratownictwo" w P1 nie dotyczy pierwszej pomocy na brzegu?
W P1 raczej nie ma wydobycia nurka na swoim BCD, na jego BCD, podejście do nurka "spanikowanego", holowanie nurka na powierzchni. To jest dopiero na P2.
Chyba to miała Syrenka na myśli. Co nie znaczy, że dobry instruktor na P1 też przerobi te zagadnienia. Zależy czy się trafi na instruktora wydającego plastik, czy na instruktora, który chce wyszkolić odpowiedzialnego nurka, który poradzi sobie pod wodą, a także partnerowi potrafi pomóc a nie zaszkodzić.
Tu jest przykład:
http://forum-nuras.com/vi...p=335719#335719
Ja też miałem to szczęście trafić na dobrego instruktora. I to nie zależy od szkoły, federacji czy coś tam jeszcze.
Są wymagania minimalne na stopień podstawowy, ale ważne też czy dostaniesz coś poza minimum.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed