Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie odnośnie szkoleń w Padi
Autor Wiadomość
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 13-02-2015, 22:49   Pytanie odnośnie szkoleń w Padi

Witam,
dzisiaj otrzymałem certyfikat nurka OWD i certyfikat ze szkolenia nitrox. Chciałbym dalej pogłębiać swoje umiejętności i w związku z tym mam kilka pytań.
Docelowo chciałbym mieć AOWD i specjalizacje takie jak: nitrox, nurkowanie nocne, głębokie do 40m, nurkowanie w suchym skafandrze, wrakowe i może podlodowe. Na wszystko chciałbym mieć certyfikaty ( na nitrox już mam) i tu się pojawia moje pytanie. Czy uczestnicząc w kursie AOWD i wykonując te 5 nurkowań, które wchodzą w skład programu na AOWD otrzymam certyfikat na każdą specjalizację z osobna i na AOWD, czy też tylko na AOWD? Bo jeśli tylko na AOWD to wydaje mi się, że taki kurs wtedy nie ma sensu, ponieważ lepiej zrobić sobie osobno kurs na nurkowanie nocne, głębokie itd., wtedy na każde z nich dostanę certyfikat no i automatycznie, po 5 takich kursach otrzymam status/certyfikat AOWD, za który nie będę musiał płacić.
Proszę o odpowiedź i zweryfikowanie mnie czy dobrze to rozumiem ten system ;)
Pozdrawiam
 
 
Pysio 

Stopień: Kapral
Kraj:
Poland

Dołączył: 02 Kwi 2013
Posty: 182
Skąd: wiesz?
Wysłany: 13-02-2015, 23:26   

A wszystko osobny certyfikat.

Powodzenia w kolekcjonowaniu plastików :)
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 14-02-2015, 00:51   

leymann, Dostajesz tylko AOWD i to jet podstawa do dalszych szkolę, Deep, Resurs itd... Za każda inna specjalizacje musisz zapłacić. Daruj sobie nocne i inne pierdoły, szkoda kasy.
 
 
wallace 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 142
Skąd: PL
Wysłany: 14-02-2015, 07:48   

leymann nie tak szybko. Co do robienia kursów,to trzymaj się jednej zasady,rób wszystko powoli (jak z pływaniem pod wodą :ping: ). AOWD się przyda,gdyż wiele fajnych rzeczy ,które są do zobaczenia pod wodą znajduje się głebiej niż 18m na które obecnie możesz maksymalnie zanurkować. Z resztą kursów się za bardzo nie spiesz, z czasem zobaczysz co Ciebie kręci w nurkowaniu i wtedy wybierzesz w którą stronę pójdziesz,no chyba,że jesteś kolekcjonerem plastikowych kart :ping: .p.s. PADI opanowało sztukę marketingu bardzo dobrze, za wszystko tam się płaci,także lepiej dwa razy pomyśleć niż raz wydać niepotrzebnie pieniądze.
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 14-02-2015, 08:29   Re: Pytanie odnośnie szkoleń w Padi

leymann napisał/a:
Witam,
dzisiaj otrzymałem certyfikat nurka OWD i certyfikat ze szkolenia nitrox. Chciałbym dalej pogłębiać swoje umiejętności i w związku z tym mam kilka pytań.
Docelowo chciałbym mieć AOWD i specjalizacje takie jak: nitrox, nurkowanie nocne, głębokie do 40m, nurkowanie w suchym skafandrze, wrakowe i może podlodowe. Na wszystko chciałbym mieć certyfikaty ( na nitrox już mam) i tu się pojawia moje pytanie. Czy uczestnicząc w kursie AOWD i wykonując te 5 nurkowań, które wchodzą w skład programu na AOWD otrzymam certyfikat na każdą specjalizację z osobna i na AOWD, czy też tylko na AOWD? Bo jeśli tylko na AOWD to wydaje mi się, że taki kurs wtedy nie ma sensu, ponieważ lepiej zrobić sobie osobno kurs na nurkowanie nocne, głębokie itd., wtedy na każde z nich dostanę certyfikat no i automatycznie, po 5 takich kursach otrzymam status/certyfikat AOWD, za który nie będę musiał płacić.
Proszę o odpowiedź i zweryfikowanie mnie czy dobrze to rozumiem ten system ;)
Pozdrawiam

A spytaj najlepiej Twojego instruktora. Powinien Ci to wszystko wyjaśnić. Niektóre specjalizacje mozna robić juz z poziomu OWD ( np. suche, nitrox, skuter ) a inne dopiero z poziomu AOWD ( np. podlodowe, głębokie ). AOWD jest stopniem uprawniającym nurkowania do głebokości 30m i po jego ukończeniu dostajesz tylko certyfikat AOWD i nic wiecej. Jesli zrobisz specjalizacje w suchym skafandrze nie mając AOWD to i tak masz takie same uprawnienia jak po OWD z tym tylko że możesz te swoje 18m robić w sucharze.
Pozdrawiam Jacek :cool:
Ostatnio zmieniony przez jackdiver 14-02-2015, 08:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wisniowy 

Stopień: OWD, AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 39
Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 71
Skąd: Dobre Miasto
Wysłany: 14-02-2015, 08:31   

W Programie AOWD masz specjalizacje do zaliczenia i nie ma na to dodatkowych plastików robisz nocne i nawigacyjne i otrzymując certyfikat AOWD juz możesz nurkować nocą itd. Po co ci dodatkowe plastiki ? Nie masz co do portfela włożyć czy dla szpanu ich potrzebujesz ?
 
 
mpbc 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 01 Lip 2014
Posty: 110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-02-2015, 08:32   

stegano napisał/a:
leymann,. Daruj sobie nocne i inne pierdoły, szkoda kasy.


I tu sie ńie zgodzę, niektóre specjalizacje sie przydają np. Rescue, Głębokie czy Wrakowe

Choc i na każdym innym czegoś pewnie można sie nauczyć....
 
 
stegano 


Stopień: TMX
Kraj:
United Kingdom

Wiek: 48
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 452
Skąd: Surrey
Wysłany: 14-02-2015, 14:01   

mpbc, No tak wszystko sie zgadza, ale zeby zrobic głębokie, rescue to musi tak Czy siak zrobic AOWD. Reszt na wlasne życzenie.
 
 
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 16-02-2015, 10:22   

Witam, instruktora się pytałem, ale wole się też tutaj zapytać ponieważ, tak jak ktoś wcześniej napisał w Padi za wszystko się płaci i nie wiem, czy mój instruktor, chce dla mnie dobrze, czy chce mnie tylko wyrżnąć na kasę :D .
Odnośnie tematu czytając Wasze wypowiedzi wnioskuję, że lepiej każdy kurs osobno robić, ponieważ zwiększy to moje umiejętności, a po 4 takich tak czy tak otrzymam status AOWD. Zbieraczem plastików nie jestem.
BTW nawigacyjne nurkowanie miałem na OWD i nie miałem z tym problemu, podobnie głębokie na 29m ;) ( na nitroxie, więc chyba się nie liczy jako głębokie, bo chciałbym zobaczyć jak to jest na narkozie azotowej). Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności najlepiej zrobić sobie nocne nurkowanie, jak uważacie?
Mój instruktor powiedział, że jak mam zamiar z jego grupą nurkować, to muszę mieć nocne, głębokie i nitroxa, na resztę nie będzie wymagał ode mnie plastików tylko umiejętności.
 
 
ziller 

Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 163
Skąd: Gdansk
Wysłany: 16-02-2015, 10:26   

A tak na prawdę to w naszym kraju jeśli tylko chodzi o samą możliwość nurkowania to nic nie musi robić. Nawet OWD. Może sobie nurkować kiedy i jak chce bez żadnych plastików. W naszym kraju żadne uprawnienia nie są do nurkowania potrzebne.

Zrobiłeś OWD - to po prostu teraz dużo nurkuj. Tak jak napisał ktoś powyżej - pływaj pomału, powolutku, leniwie. Pracuj nad pływalnością, trymem itp. Możesz to robić w suchym, mokrym, w dzień czy w nocy bez żadnych kursów.

Na plastiki przyjdzie czas.
 
 
Ventr 

Stopień: AOWD + Deep
Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 131
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-02-2015, 11:34   

Zaletą zrobienia AOWD a potem specjalizacji jest to, ze np. pierwsze nurkowanie w suchym w ramach AOWD mogą Ci zaliczyć już do specjalizacji i potem na samej specjalizacji masz nura mniej do zrobienia. A więc może uda się trochę taniej i np. zostanie kasa na pokrycie części kosztu plastiku.

Niemniej samo AOWD to tylko +12m do głębokości na jaką można zanurkować.
Bo ten kurs nie daje żadnych "specjalistycznych" uprawnień.
Niemniej słyszałem, ze robiąc specjalizacje głębokie + nawigacyjne to w praktyce jest plastik AOWD (tutaj nie wiem czy cos jeszcze jest potrzebne, nie zdązyłem z course directora dopytać).
 
 
ziller 

Kraj:
Poland

Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 163
Skąd: Gdansk
Wysłany: 16-02-2015, 12:15   

stegano napisał/a:
ziller, I na najlepiej jeszcze solo, nocą, pod lodem. Jesteś idiota, wiesz o tym?


Zanim zaczniesz obrażać, co świadczy tylko o Tobie i Twojej kulturze - czytaj ze zrozumieniem.
Chodziło mi o to, że często wmawia się, że nocą można tylko po kursie nocnego, że w suchym tylko po kursie suchego. A w naszym kraju nie trzeba mieć żadnych kursów.
Nie musisz mieć kursu "Nawigacja" aby używać kompasu. Nie musisz mieć kursu nocnego aby nurkować po ciemku. Mało tego. Zgodnie z Polskim prawem nie musisz mieć OWD aby nurkować.
I o tym pisałem.
Moim zdaniem chłopak po kursie OWD powinien dużo nurkować, nie koniecznie goniąc za plastikami.
Powinien pracować nad pływalnością, poruszaniem się.
Nie stoi to oczywiście w sprzeczności z robieniem kursów i nauką. Grunt, aby to była faktycznie nauka a nie samo robienie plastików aby mieć uprawnienia.
 
 
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 16-02-2015, 22:35   

Nie chodzi mi o zbieranie plastików, ale o nabycie umiejętności. A o kursy pytam dlatego, że ze względu na obecne braki w moim sprzęcie nurkowym, taki wypad na jedno nurkowanie ze sprzętem kosztuje mnie ok 200 zł ( PODKREŚLAM JEDNO NURKOWANIE), a więc chyba warto dopłacić jeszcze 100 zł , lub 200 zł i oprócz nurkowania=frajdy mieć jeszcze uprawnienia, reasumując taniej wychodzi mnie robienie kursów niż "nurkowanie ot tak sobie".
 
 
wallace 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 142
Skąd: PL
Wysłany: 16-02-2015, 23:31   

leymann napisał/a:
nawigacyjne nurkowanie miałem na OWD i nie miałem z tym problemu, podobnie głębokie na 29m ;) ( na nitroxie, więc chyba się nie liczy jako głębokie, bo chciałbym zobaczyć jak to jest na narkozie azotowej). Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności najlepiej zrobić sobie nocne nurkowanie, jak uważacie?

Wydaje mi się,że w pierwszej kolejności najlepiej pójść do lekarza i sprawdzić główkę,czy wszystko jest ok.
 
 
koval_ 


Stopień: TMX CCR
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Wrz 2014
Posty: 87
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 17-02-2015, 00:10   

@wallace, jaką wiedzę miałeś po OWD? kolega myśli, ma wątpliwości i się pyta, a kto pyta ten nie błądzi!
 
 
wallace 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 142
Skąd: PL
Wysłany: 17-02-2015, 07:46   

koval_ napisał/a:
@wallace, jaką wiedzę miałeś po OWD? kolega myśli, ma wątpliwości i się pyta, a kto pyta ten nie błądzi!

Z tym myśleniem to bym się wstrzymał,dla mnie 29-metrowe nury na nitroxie po kursie OWD tylko po to,żeby "załapać azotówkę" to szczyt głupoty. Życzę powodzenia na dalszej drodze nurkowej,bo się przyda. :ping:
 
 
filipesku 



Stopień: szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 473
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-02-2015, 08:00   

Widzę wszyscy świętsi od papieża :) "Nikt już nie ćpa, nikt nie pije, nikt nie pali, niedługo przestana bzykać tacy wspaniali" :))
 
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 17-02-2015, 08:48   

filipesku napisał/a:
, niedługo przestana bzykać tacy wspaniali" :))

O! wypraszam sobie. Sex to wyrzywanie się nad słabszym, jest niehigieniczny nudny i monotonny poza tym rozprasza focus na nurkowanie. Od rzucenia sexu należy zacząć drogę do doskonałości a nie zostawiać sobie na koniec.
Zawsze istnieje ryzyko prowokacji użycia prezerwatyw w trakcie sexu a wiadomo że prezerwatywy są dla słabych psychicznie a to słabość która jest wyraźnym przeciwkskazaniem do nurkowania
Ostatnio zmieniony przez Scaner 17-02-2015, 08:50, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
leymann 

Stopień: OWD, EAN, NIGHT
Kraj:
Poland

Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 55
Skąd: Katowice
Wysłany: 17-02-2015, 10:25   

wallace napisał/a:
koval_ napisał/a:
@wallace, jaką wiedzę miałeś po OWD? kolega myśli, ma wątpliwości i się pyta, a kto pyta ten nie błądzi!

Z tym myśleniem to bym się wstrzymał,dla mnie 29-metrowe nury na nitroxie po kursie OWD tylko po to,żeby "załapać azotówkę" to szczyt głupoty. Życzę powodzenia na dalszej drodze nurkowej,bo się przyda. :ping:


Na 29 m nurkowałem podczas kursu Nitrox'owego bo taki był plan nurkowania z instruktorem, a nie po to aby złapać narkozę azotową. Druga sprawa instruktor pewnie by nie pozwolił na takie głębokie nurkowanie, gdyby wiedział, że sobie nie poradzę. Napisałem, że chciałbym zobaczyć jak to jest nurkując na narkozie azotowej, po to, aby nabyć doświadczenia i oswoić się z tym uczuciem.
 
 
martin 



Stopień: SealTeam
Kraj:
Germany

Wiek: 49
Dołączył: 10 Mar 2002
Posty: 7224
Skąd: Nürnberg/RFN
Wysłany: 17-02-2015, 12:19   

leymann napisał/a:
Druga sprawa instruktor pewnie by nie pozwolił na takie głębokie nurkowanie, gdyby wiedział, że sobie nie poradzę.


Taaaaa....... Zabujal numerkiem, a ty ochoczo pokazales karte kredytowa.....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed