Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
suchy czy mokry co na początek
Autor Wiadomość
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 20-04-2009, 12:49   suchy czy mokry co na początek

witam
poradźcie co na początek - jestem świeżo po teorii i czekam na pierwszy nur w jeziorze
chcę się powoli zaopatrzyć w kombinezon i stoję przed dylematem mokry 7+7 (nowy) czy od razu suchy + docieplacz (lekko przybrudzony) - koszt ten sam
na co kasę przepuścić :ping:
 
 
svenka 


Kraj:
Papua New Guinea

Wiek: 46
Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 176
Skąd: Opole
Wysłany: 20-04-2009, 12:57   

Kup suchara i naucz sie w nim plywac, w Polsce jest zimno pod wodą to chyba juz wiesz :ping:
Piankę z czasem kupisz do egiptowa :bee;
 
 
 
Bogus 

Stopień: P2
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 221
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2009, 13:27   

Ja bym brał suchego ;)

Może TU zajrzysz?
 
 
 
Hogata 


Stopień: tak
Kraj:
Poland

Dołączyła: 02 Lis 2004
Posty: 93
Skąd: wawa
Wysłany: 20-04-2009, 13:32   

Na poczatek tylko pianka. Nie polecam na raz konczyc kurs OWD i probowac opanowac suchara. Pianka 5+5 - przyda sie na Egipt (7 za gruba), a w okolicach konca sezonu przymierzyc sie do suchego.
Ale oczywiscie decyzja Twoja :ping:
 
 
hexe 

Stopień: a trzeba mieć jakiś?
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączyła: 07 Sie 2008
Posty: 88
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 20-04-2009, 13:44   

Hogata napisał/a:
Pianka 5+5 - przyda sie na Egipt (7 za gruba),


Do egiptowa 7 mm za gruba?? Ja byłam w listopadzie i rzekłabym ,że było mi w mojej siódemeczce w sam raz. No ale ja jestem zmarźluch :pigs:
 
 
DeDeK 



Stopień: 36.6
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 420
Skąd: Poznań
Wysłany: 20-04-2009, 13:51   

Hogata po mojemu 5+5 daje 10 czyli i tak 3mm wiecej niz 7 ktora jest za gruba :D

a z drugiej strony moze najpierw warto sie oplywac np w piance zeby pozniej wsiadac na suchara zeby przypadkiem nie zrobic sobie kuku np winda z 18m co daje nam OWD
 
 
 
TomekP 



Stopień: wystarczy OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 1577
Skąd: W-wa
Wysłany: 20-04-2009, 14:52   

Aero napisał/a:
na co kasę przepuścić
wcześniej czy poźniej i tak kupisz suchara, jesli nurkowanie Cie wciągnie. Ja polecałbym suchego, pod warunkiem że masz kogoś kto Ci doradzi i pomoże w dopasowaniu. Oczywiście będzie to wymagało równiez zrobienia kursu na suchego.
Jeśli nie znasz nikogo takiego a nie jestes jeszcze przekonany do nurania to faktycznie 5+5 na początek wystarczy, a suchy poźniej. Ja tak zrobiłem i wcale nie narzekam.
 
 
meerec 



Stopień: IANTD Adv. EANx Inst
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 283
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-04-2009, 15:52   

SUCHY!!
 
 
 
Halszka 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 73
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2009, 17:13   

Też jestem przed pierwszym nurem w jeziorze i mam podobne dylematy. Poczytałam trochę forum i wiem już, że jeszcze się taki nie narodził.... co by każdemu dogodził. Miałam już kupować...a jakże.... ale w końcu zdecydowałam, że najpierw zanuram w tym jeziorze, (najprawdopodobniej dostanę od organizatora piankę 5 +7), więc zdecyduję, czy trza mi grubszą czy też nie. Suchy skafander kupię w przyszłym roku. Pianka i tak mi się przyda.

Pozdrawiam
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2009, 17:24   

DeDeK napisał/a:
Hogata po mojemu 5+5 daje 10 czyli i tak 3mm wiecej niz 7 ktora jest za gruba
myślę, że Hogata skróciła swoją myśl i chodziło o 7+7
Halszka napisał/a:
że najpierw zanuram w tym jeziorze, (najprawdopodobniej dostanę od organizatora piankę 5 +7), więc zdecyduję, czy trza mi grubszą czy też nie
dokładnie tak i tylko tak.
 
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 20-04-2009, 19:50   

Aero napisał/a:
mokry 7+7 (nowy) czy od razu suchy + docieplacz (lekko rzybrudzony) - koszt ten sam na co kasę przepuścić

Tylko suchy. Polonez cabrio kontra klimatyzowany mercedes: oba zimą.
Hogata napisał/a:
Na poczatek tylko pianka. Nie polecam na raz konczyc kurs OWD i probowac opanowac suchara.

Skąd taka opinia? OWD można spokojnie zrobić w suchym. Nie sądzę żeby 20 min. w mokrym, dawało więcej niż 1,5 godz w suchaczu. Nie dość, że komfortowo, od razu uczy się co trzeba.
Ostatnio zmieniony przez jacekplacek 20-04-2009, 19:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Halszka 

Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 73
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-04-2009, 19:58   

jacekplacek napisał/a:
[
Skąd taka opinia? OWD można spokojnie zrobić suchym. Nie sądzę żeby 20 min. w molrym, dawało więcej niż 1,5 godz w suchaczu. Nie dość, że komfortowo, od razu uczy się tego co trzeba.


No dobrze... tylko dlaczego nikt mi, gdy zaczynałam kurs OWD, nie zaproponował suchara? Przeglądając oferty różnych szkół, nie spotkałam się z taką propozycją. O forum "Nuras" nie miałam bladego pojęcia. Gdzie w takim razie, świeżo po OWD mogę zrobić kurs suchego? Chętnie skorzystam. Zostałam oświecona przez szanowną brać nurkową z Nurasa i wiem, że nie chcę i nie powinnam marznąć. :humor:
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 20-04-2009, 20:00   

Aero, Halszka wysłałem na PW,
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 20-04-2009, 20:16   

Halszka napisał/a:
tylko dlaczego nikt mi, gdy zaczynałam kurs OWD, nie zaproponował suchara?

Trudne pytanie. W polskich warunkach, powinno to być podstawą szkolenia. Powszechnie polecane 7+7 nie wiele "grzeją", ograniczają ruchy, mają spory spadek wyporu(kompensowany sporą ilością ołowiu), więc to raczej mory jest niebezpieczny.
Drugim pytaniem powinno być: czemu na OWD mnie przeważają itd. itp. Po prostu, papiery instruktorskie nie zawsze mają właściwe osoby: czasem lenie, czasem nieuki, czasem wszystko naraz. A początkujący i tak się cieszy, że zanurał. Niestety, reklamacji nie ma, więc często kurs jest loterią.
Halszka napisał/a:
Gdzie w takim razie, świeżo po OWD mogę zrobić kurs suchego?

Pewnie u każdego normalnego instruktora. Z Wa-wy jest kilku na forum.
 
 
meerec 



Stopień: IANTD Adv. EANx Inst
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 283
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-04-2009, 21:36   

Halszka napisał/a:

No dobrze... tylko dlaczego nikt mi, gdy zaczynałam kurs OWD, nie zaproponował suchara?

Bo w Polsce jest tak, że żeby zarobić 2 razy, najpierw trzeba sprzedać kursantowi piankę, jacket i inne takie graty a potem przekonać go, że jednak lepszy jest suchy, skrzydło inne płetwy... ;)
 
 
 
behe 


Stopień: NAUI Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 26 Gru 2007
Posty: 208
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-04-2009, 00:46   

ja tam na pianke nei narzekam... wszystkiego sa plusy i minusy... oby plusy nie przyslonily minusów...
 
 
 
Andrzej Minorczyk 



Kraj:
Switzerland

Wiek: 49
Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 1935
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21-04-2009, 05:15   

behe napisał/a:
ja tam na pianke nei narzekam

tez tak twierdzilem jednak nurkowanie 53metry/15 minut-sparman zweryfikowalo moja opinie. po tym nurkowaniu okolo 20 minut szczekalem zebami na brzegu-masakra ale milo wspominam.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Minorczyk 21-04-2009, 05:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Aero 


Stopień: st kpr pchor
Kraj:
Poland

Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 253
Skąd: Wawa
Wysłany: 21-04-2009, 07:24   

dzięki
czyli jednak szukać suchego

[ Dodano: 21-04-2009, 08:15 ]
znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.nowa-ama.pl/ar...y_skafander.php
 
 
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-04-2009, 08:56   

Andrzej Minorczyk napisał/a:
jednak nurkowanie 53metry/15 minut-sparman
ale pisano tu o pierwszym wejsciu do wody na kursie OWD
 
 
 
Andrzej Minorczyk 



Kraj:
Switzerland

Wiek: 49
Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 1935
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21-04-2009, 09:00   

waterman napisał/a:
ale pisano tu o pierwszym wejsciu do wody na kursie OWD

Pisano takze o zimnych wodach. Uwazam ze dla kogos kto chce nurac szkoda czasu na pianke.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed