Wysłany: 21-09-2013, 22:48 Pomoc przy zakupie skrzydła i automatu
Witam z uwagi na to że dopiero w tym roku zacząłem swoją przygodę z nurkowaniem (zrobiłem kurs na P1) nie jestem jeszcze oblatany w tym co dobre a co tylko ładnie wygląda potrzebuje waszej pomocy:
Mam już ABC, skafander mokry BARE Velocity 2013, komputer, kompas, latarkę, nóż. Chcę teraz zakupić butle 2 x 15L 203 mm, 232 bara, Eurocylinder, obejmy TecLine 75 mm, gumowe gałki i chciałbym tego na razie używać jako pojedynczej 15 a potem z czasem jako Twina jak zrobię odpowiednie uprawnienia.
Chcę zakupić skrzydło które będzie się nadawało zarówno do pojedynczej butli 15L jak i do Twina 2x15 i automat z octopusem. Potrzebuje waszej pomocy bo nie wiem co kupić nie chcę oszczędzać na tych elementach gdyż chodzi o moje życie pod wodą także proszę o jakieś rady co byście mi proponowali. Płytę oraz adapter do pojedynczej butli kolega mi wypala na laserze stal 3mm. Chcę dalej rozwijać swoje umiejętności o kolejne kursy dlatego potrzebuje dobrego i porządnego sprzętu.
Pozdrawiam Marek
Chcę zakupić skrzydło które będzie się nadawało zarówno do pojedynczej butli 15L jak i do Twina 2x15 i automat z octopusem.
Marko_bang napisał/a:
Potrzebuje waszej pomocy bo nie wiem co kupić nie chcę oszczędzać na tych elementach gdyż chodzi o moje życie pod wodą
Przede wszystkim jedno drugiemu przeczy. Skrzydła do singla i skrzydła do twina mają zupełnie inną konstrukcję i stosowanie np. skrzydła singlowego z twinem dalekie jest od optimum i z wielu względów jest to rozwiązanie mniej bezpieczne. Do singla optymalną wypornością jest 16-17L, do twina 2x12 23-24 litry. I gdy przyjrzysz się workom uznawanym powszechnie za najbardziej udane konstrukcje, to takie właśnie wyporności przeważają.
Jeśli istotne jest dla Ciebie bezpieczeństwo i zwyczajny komfort pod wodą a nie chcesz za wszelką cenę zaoszczędzić i kupić jednego skrzydła "do wszystkiego", to lepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch skrzydeł, jedno do singla i jedno do twina i wtedy z wyborem optymalnej konstrukcji nie powinno być problemu.
Druga kwestia to wspomniany twin 2x15 - taki wybór jest zupełnie pozbawiony sensu. Standardowe twiny to 2x12 lub 2x7. Przy 2x15 pojawia się taki problem, że bardzo niewiele osób używa takiej konfiguracji, przez co z dużą dozą prawdopodobieństwa i tak będziesz planował gaz pod 2x12, bo takie twiny będą używali Twoi partnerzy.
Poza tym... zastanów się kiedy będziesz potrzebował twina i czy jest sens teraz w niego inwestować.
Ostatnio zmieniony przez piotr_c 21-09-2013, 23:04, w całości zmieniany 4 razy
IMHO 2x15 to troche duzo na plecach, nie wiem jakie nurki planujesz ale twinset o jakim piszesz to strsznie ciezkie dziadostwo,chyba ze jestes duzy dziad z duzym zurzyciem powietrza ale lepszy kierunek to singiel 15l oplywasz sie i sam zobaczysz co jest dla Ciebie najlepsze, nabierzesz doswiadczenia, plywalnosci. Podpatrzysz troche innych i chyba zobaczysz ze twin 2x10 lub 2x12 w zupelnosci Tobie wsytarczy....
Ostatnio zmieniony przez FABER 21-09-2013, 22:59, w całości zmieniany 1 raz
ok W taki razie myślę że na początek może skrzydło na pojedynczą butle co byś proponował, i do tego dobry automat, a w miarę postępów w kolejnych kursach dokupię sobie drugie skrzydło z Twinem i dwoma automatami i tu bym prosił też o jakąś pomoc, z góry dzięki
spoko nie lokuje produktu stwierdzam posrednio fakt
[ Dodano: 21-09-2013, 23:23 ]
Marko_bang napisał/a:
to co byście polecili? chce zakupić sprzęt w sklepie nowy żeby mi służył na lata
musisz przejsc pwena droge nie ma na skróty, uzywany sprzet tez mozesz kupic i bedzie rownie dobry. Pozwoli Ci ewoluowac i sam zobaczysz czego potrzebujesz. Masz pieniadz kup nowy. Uzywke tez mozesz sprzedac dolozyc i kupic pozniej cos co bedziesz potrzebowal
Wiek: 44 Dołączył: 09 Sie 2013 Posty: 65 Skąd: Haga
Wysłany: 22-09-2013, 00:20
Ja w podobnej sytuacji zaczynałem od xdeepa zeos 38 (bardzo przyjemne skrzydło, nawet jakieś nagrody chyba wygrywało) i pływałem w tym głównie z wypożyczonymi flaszkami 15L. Przed zakupem napisałem do xdeepa i wypożyczyli mi za darmo takie skrzydło na kilka dni, żeby sobie potestować.
Po 1.5 roku puściłem worek + kieszenie balastowe + adapter na flaszkę na allegro i kupiłem worek pod twina (też xdeep). I dalej jestem zadowolony.
Innych systemów nie testowałem, więc się nie wypowiem. Przed zakupem na pewno warto pożyczyć i sprawdzić, jak Ci podejdzie dany model.
Dołączyła: 12 Maj 2011 Posty: 2773 Skąd: jak wyżej
Wysłany: 22-09-2013, 00:54
skrzydło do singla- zdecydowanie zeos 38, od pierwszego zanurzenia jestem jego fanką i nieraz do niego teraz tęsknię
a co do tego, że chcesz nowe przemyśl to- to wyżej podlinkowane jest zdaje się praktycznie nowe ( możesz dopytać, ile ma nurków ) , te skrzydła sa bardzo wytrzymałe, moje ma na koncie jakie 170 nurków i naprawdę niewielkie ślady użytkowania, a nie pieszczę się ze sprzetem jakos mocno, tylko inflator wymaga przeserwisowania. A jeśli rzeczywiscie myślisz o konfiguracji twinowej na przyszłość, to skrzydło do singla i tak pewnie bardzo długo nie posłuzy Ci
ok skrzydło ZEOS 38 może być dobrym rozwiązaniem mam jeszcze pytanie czy jak kupie ZEOS 38 komfort to potem uprząż będzie też pasować do twina jak się będę przesiadał?A jeszcze druga kwestia AUTOMAT z octopusem?????? Co byście tu zaproponowali co myślicie o AQUALUNG LEGEND LX SUPREME ACD - DIN + Octopus LEGEND (sam go znalazłem i mi się spodobał na zdjęciu ) dodam że mieszkam nad naszym Bałtykiem i koledzy z klubu namawiają mnie na nurasy w morzu na wrakach w kwietniu, tak więc tu nie chce oszczędzać. Wypożyczałem już kilka rodzajów ale ciągle nie przekonałem się do jednego może macie coś godnego polecenia? Słyszałem że polecają pierwszy stopień z tytanu co wy o tym wszystkim myślicie?
Pozdrawiam
Wiek: 47 Dołączył: 04 Maj 2010 Posty: 231 Skąd: Wolbórz
Wysłany: 22-09-2013, 15:16
sama uprząż (plyta i tasma) bedzie pasowala, worek oczywisce do twina potrzebny bedzie wiekszy. Mozliwe ze z czasem zrezygnujesz z tych komfortowyh wysciulek i plywajac juz w twinie wladujesz na przylad balast w plyte
jesli chodzi o automaty to jesli myslisz o przesiadce w przyszlosci na twina to kup od razu I stopien w wersji TEC co by weze ladnie sie prowadzily, czyli wybór OK
Ostatnio zmieniony przez lukaszl 22-09-2013, 15:18, w całości zmieniany 1 raz
od razu chciałbym balast wywalić z pasa balastowego gdzieś na płytę albo butlę? co proponujecie? czy jest sens przenosić balast przy pojedynczej 15L na plecy? czy dopiero przy twinie przenieść balast na tył?
Ostatnio zmieniony przez Marko_bang 22-09-2013, 15:26, w całości zmieniany 1 raz
od razu chciałbym balast wywalić z pasa balastowego gdzieś na płytę albo butlę? co proponujecie? czy jest sens przenosić balast przy pojedynczej 15L na plecy? czy dopiero przy twinie przenieść balast na tył?
To czy balast jest na płycie czy też na butli nie ma nic wspólnego z singlem czy twinem tylko czy masz zdublowane źródło wyporu (np. worek/jacket i suchacz). Jeśli nurkujesz w piance to musisz mieć zrzucalny balast, przynajmniej część, tak by po zrzuceniu móc swobodnie wypłynąć z płetw. Mając tylko jedno źródło wyporu i cały balast mocowany na stałe to szybka droga by zrobić sobie kuku.
Ostatnio zmieniony przez ferret 22-09-2013, 15:39, w całości zmieniany 1 raz
ptja [Usunięty]
Wysłany: 22-09-2013, 15:42
Zależy ile tego balastu masz i jak wysoko (lub nisko) potrzebujesz go zamocować.
Jednym z rozwiązań są kieszenie na pasie biodrowym, innym mogą być pasy na butlę.
W przypadku twina możliwości są większe, bo trochę miejsca jest między butlami.
W pojedynczej 15l część na płytę (lub pasem do butli, w celu uzyskania trymu) a cała reszta do kieszeni na pasie brzusznym. Co do kieszeni, tak jak wszystko inne lubię xdeepa tak kieszenie wolę Tecline - bo przy włożeniu tej samej ilości balastu zdecydowanie wygodniejsze są i nie ugniatają. Refleksja wzięła się z tego, że chudy jestem i jak miałem kieszenie "dłuższe a mniej odstające" czyli xdeep to po zaciągnięciu pasa, wskutek małego obwodu obywatela, jakoś tak nieprzyjemnie mnie w boki gniotło. Choć z drugiej strony, później balast poszedł na twina i mi zostały kieszenie niepotrzebne - chciałem oddać żonie a jej Tecline sprzedać, ale po zamianie bardzo nie chciała i musiałem jej oddać te poprzednie a kieszenie od xdeepa poszły do pudła...
Edit: czemu 15l, to taka niewygodna butla... Wielkie toto, od pleców odstaje. Nie lepiej normalną stalówkę 12l albo małego i zgrabnego 2x7?
Ostatnio zmieniony przez Yavox 22-09-2013, 15:47, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24 godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko