Strona Główna FORUM-NURAS
Forum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakość wykonania automatów - trochę polemiki
Autor Wiadomość
steve1973 

Stopień: Ext. Range
Kraj:
Poland

Wysłany: 27-11-2019, 10:14   Jakość wykonania automatów - trochę polemiki

Chciałbym trochę podyskutować o jakości puszek automatów w aspekcie ich przewożenia.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy 2x przydarzyło mi się pęknięcie puszki II stopnia. Za pierwszym razem pomyślałem, że przez przypadek musiałem gdzieś uderzyć lub może jakieś niedopatrzenie przy stawianiu butli. Zdarza się pomyślałem i kupiłem nowy automat bo oczywiście okazało się, że dożywotnia gwarancja producenta tego przypadku nie obejmuje (notabene zastanawiam się jaki element automatu jest objęty dożywotnią gwarancją dla pierwszego właściciela - ale zostawmy te triki marketingowe). Gdy przydarzyło mi się drugie pęknięcie stwierdziłem, że coś jednak jest nie tak bo co jak co ale o swój sprzęt dbam. Może nie jakoś przesadnie ale, będąc inżynierem, mam trochę kultury technicznej.
Analiza doprowadziła mnie do wniosku, że powodem pęknięcia musiały być naprężenia wprowadzone podczas transportu na grupowe wyjazdy nurkowe. Swoje automaty przewozilem w miękkim, dedykowanym automatom opakowaniu.
W trakcie każdego mojego wyjazdu staralem się aby moja torba z odzieżą i automatami lądowała na górze gratów ale chyba nikomu nie muszę tłumaczyć co się dzieje na wyjazdach grupowych gdzie grupa np 8 osób jedzie busem.
Dziś automaty mam już w twardej walizce.
Przechodząc do sedna. Stwierdzam:
1. Nigdzie, w instrukcji producenta, nie znalazłem wytycznych, że obecnie produkowane automaty trzeba przewozić w twardym opakowaniu.
2. Zrobiłem trochę badań tych moich uszkodzonych puszek i po drugiej awarii kupiłem starą puche z dobrego derlinu. To co obecnie nam wciskają to jakieś nieporozumienie.

wiecznychlopiec 

Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Wysłany: 27-11-2019, 10:48   

dlatego tx będą nieśmiertelne :)

gienas 

Stopień: deep
Kraj:
Poland

Wysłany: 27-11-2019, 11:50   

:) Spisek producentów :) nie może być trwałe bo to nie interes.

Ale zastanawia mnie Twoje zdanie
" Analiza doprowadziła mnie do wniosku, że powodem pęknięcia musiały być naprężenia wprowadzone podczas transportu na grupowe wyjazdy nurkowe."
W podróży samopas puszki nie pękają? Skąd puszka wie że nie jedziesz sam?

steve1973 

Kraj:
Poland

Wysłany: 27-11-2019, 14:15   

gienas napisał/a:

W podróży samopas puszki nie pękają? Skąd puszka wie że nie jedziesz sam?

Jak widać pękają- jak się o nie właściwie nie zadba i obciąży (świadomie lub nie) dużą masą sprzętu różnego typu.

mi_g 

Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wysłany: 27-11-2019, 15:47   

Cóż żaden z moich TX'ów ani nawet ATX'ów nigdy nie pękł, niektóre są u mnie 10 lat a kupowałem stare, więc penie mają 15-20 lat. Traktowane raczej dość chamsko: zdarzało się czasem założone na stage i przewozić w bagażniku z innym sprzętem, czasem zdarzyło się że karabinka nie zapiąłem i na długim wężu lądowały na asfalcie, chyba któregoś również przygniotłem :stop;
Być może prawdę
wiecznychlopiec napisał/a:
tx będą nieśmiertelne

A może nawet a nie będą :serce:

No dobra, żeby nie było za optymistycznie II stopień Mares Ice po upadku z 1.5m się zdeformował (jest częściowo aluminiowy), bypas się zablokował i musiałem go lekko naginać ale po tej operacji działa...

HX 

Kraj:
Poland

Wysłany: 28-11-2019, 11:49   

mi_g napisał/a:
Traktowane raczej dość chamsko: zdarzało się czasem założone na stage i przewozić w bagażniku z innym sprzętem,

Michał, więcej nie pożyczam Ci moich automatów do stage.... :pa:

A tak na poważnie to od zawsze wożę automaty w miękkim plecaku podręcznym. Ostatnio 3 tygodnie temu 7 sztuk (łączna waga około 15kg) wrzucone luzem jedne na drugim bez zbędnego układania bo na lotnisku i tak każą to wszystko wypakować. W sumie to jest 2x scubapro, i 5x Apeks apeksy atx i xtx nigdy nic się nie działo/pękało. Puszki są wytrzymałe ale to starsze modele. Proszę jak możesz wrzuć zdjęcia pękniętych puszek i ich nr seryjne, może to są puszki zamienniki a nie żadne Apeksy.

A tak w ogóle to polecam sprzęt Scubapro jakość o wiele wyższa od Apeksa.
Po woli przesiadam się na Scubapro, ale mam jeszcze pełno starych apeksów i o jakości wykonania Apeksów mam kiepskie zdanie.

Pozdrawiam.

steve1973 

Kraj:
Poland

Wysłany: 28-11-2019, 13:26   

Zdjęcia spróbuję wrzucić.
Numerów nie podam bo mam pewność, że to żadne zamienniki. Automaty kupiłem jako nówki w poważnym sklepie nurkowym.
Moim celem nie jest dochodzenie się z producentem albo dystrybutorem. Chcę tylko zwrócić uwagę, że chyba zostały przekroczone granice optymalizacji produkcji. Te obecnie wpuszczane puchy, słabej jakości, mogą rzutować na bezpieczeństwo.

Wiem jedno: zacząłem zabawę na większych głębokościach i chce minimalizować ryzyka. Dlatego sukcesywnie będę wymieniał automaty II stopnia na starsze.

[ Dodano: 28-11-2019, 13:31 ]
Zastanawia mnie tylko jedno. Czy tylko ja jestem takim pechowcem, że pękła mi pucha II stopnia 2x i to praktycznie w nowych automatach?

wiecznychlopiec 

Kraj:
Poland

Wysłany: 29-11-2019, 08:22   

steve1973 napisał/a:
Czy tylko ja jestem takim pechowcem, że pękła mi pucha II stopnia 2x i to praktycznie w nowych automatach?

mam w tej chwili ponad 30 II stopni, może więcej - 90% apeks. Od naprawdę starych TX do najnowszych atx/xtx sprzed roku (czyli najbardziej plastikowych). Użytkuje w warunkach różnych, czasem mocno dostaje po d***. Jedyną startą na tą chwile jest zgubione pół kierownicy wydechu od XTX50 (najnowszy model). Nie wiem czy się wyłamała czy odpięła. Stało się to w jaskini na pustym już depozycie być może podczas przechodzenia restrykcji. Przypięte były 2 depozyty z boku.

z tymi nowymi wolę jednak uważać, staram się, aby nie spadały na beton :bee;

mi_g 

Kraj:
Poland

Wysłany: 29-11-2019, 08:52   

mam w tej chwili ponad 30 II stopni

Kolekcjonusz ? :ping:
Musze się bardziej postarać bo mam tylko 10 i 80% to apeksy.
Michał, więcej nie pożyczam Ci moich automatów do stage...

Hmmm... Sądząc po ilości postów coraz mniej osób czyta to forum wiec może mi jeszcze ktoś zostanie :ping: Tak realnie to bardziej opiekuje się pożyczonymi rzeczami niż własnymi - w końcu je trzeba oddać a z własnymi nie mam jakiś emocjonalnych reakcji.

HX 

Kraj:
Poland

Wysłany: 29-11-2019, 12:38   

Tak żeby nie pozostawać gołosłownym: dlaczego nie lubię Apeksa tzn. lubię ale nie do końca ;) Zaszkodziło mu spinanie stage po kilka przed nurkowaniem i zostawianie na rafie lub piasku głównie w Dahab. No może być też tak że akurat ten egzemparz miał alergię na słońce. Źeby było śmieszniej wewnątrz w komorach nie ma ubytków chromu i trzyma ciśnienie.

Pozdrawiam

mi_g 

Kraj:
Poland

Wysłany: 29-11-2019, 15:36   

HX napisał/a:
Żeby było śmieszniej wewnątrz w komorach nie ma ubytków chromu i trzyma ciśnienie.

No fakt do konkursu piękności nie stanie, ale myślałem że chodzi o uszkodzenia dyskwalifikująca używanie. A swoją drogą to ten II stopień wygląda też jakby niejedno widział...
Musisz pod wodą często o coś twarzą zahaczć skoro zawsze w mięciutkim plecaku transportujesz :ping:

Morox25 

Stopień: Posiada
Kraj:
Germany

Wysłany: 08-12-2019, 15:36   

HX napisał/a:
Po woli przesiadam się na Scubapro, ale mam jeszcze pełno starych apeksów i o jakości wykonania Apeksów mam kiepskie zdanie.

Mam sporo automatów Scubaipro, chętnie zrobie wymiany na Apeksy 😊

HX 

Kraj:
Poland

Wysłany: 09-12-2019, 12:46   

Morox25 napisał/a:

Mam sporo automatów Scubaipro, chętnie zrobie wymiany na Apeksy 😊

Interesują mnie tylko 25 evo i 600. W przypadku A nie ma znaczenia czy kupisz Tec czy ds to i tak niska puła, a II stopnie te same.
Jak jesteś zainteresowany wymianą zapraszam na priv.

Pozdrawiam

wiecznychlopiec 

Kraj:
Poland

Wysłany: 09-12-2019, 14:21   

25 evo to wiadomy wybór, ale czemu akurat 600 a nie a700 czy g260? Skoro wymieniasz to chętnie poznam twoją opinię na ten temat. Chodzi o wagę?

HX 

Kraj:
Poland

Wysłany: 09-12-2019, 17:11   

25 evo to wiadomy wybór, ale czemu akurat 600 a nie a700 czy g260? Skoro wymieniasz to chętnie poznam twoją opinię na ten temat. Chodzi o wagę?

600 dlatego że wygląda rewelacyjnie ;) i oddechowo jest dla mnie idealna. Mam też a700 ale według mnie ma zbyt duże opory oddechowe, kolega który też ma 700 potwierdza, ale to są "osobnicze" odczucia. g260 wygląda solidnie, ale nie mam więc nie wiem jak się sprawuje.

Pozdrawiam

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu